Jos sattuisi olemaan niin, että tämä onkin Suomisidonnainen ongelma (eli toisinsanoen sen skriptan, joka pullauttaa suomalaiset kanavat Mythin databaseen vika) niin ajattelin varoksi laittaa tämän tännekin.
Onko todella niin, ettei kenelläkään ole installoituna MythTV:tä itselleen tai jollain kaverilla olisi? Voin vaikka maksaa vähän vaivanpalkkaa jos saan tulla kurkkaamaan että mitä niissä tauluissa oikein seisoo...
Jaa-a. Olen taistellut viikon ehkä 2 mythtv:n ja dvb-c kortin kanssa. Eipä nuolaista ennekuin tipahtaa, mutta luulen että kohta toimii. Sain nimittäin firmwaret ladattua juuri kun päivitin kernelin uusiksi ja tajusin säätää hotplug firmware latauksen päälle yms.
Mythtv:lle kannattanee tehdä oma user. Tein luserin mythtv joka on audio,video ja cdrom ryhmissä. Sitten kannattaa tehdä em. user mysql tietokantaan jos se ei siellä ole ja samoin säätää se mythtv asetuksiin. Sitten vielä tarkista /etc/conf.d/mythbackend. Niin ja katso että mythtv:llä on oikeudet hakemistoihin ja lisäksi firmware:lle pitää olla suoritusoikeudet.
Tossa pikana mitä tulee mieleen. Jos raudan kans on onkelmia niin lue /usr/src/linux/Documentation/dvb/ hakemistosta dokkarit läpi.
KaapeliTV asetukset löytyy paikallisen kaapelitv:n webbisivuilta. Tärkeitä asioita on modulaatio, esim täällä Oulussa QAM128 tätä kirjoitettaessa. Sitten on taajuudet: perustaajuus täällä 330MHz ja symbolrate 6875000. Sun tapauksessa kannattaa surffaa HTV:n sivuille.
Tossa on varmaan kaikkee mitä jo tiesit muutenkin, mutta onpas tiedoksi muille ja muistutukseksi minulle.
No sainpas toimimaan. Eniten varmaan auttoi kun latasin uusimman gentoo-sources kernelin ja linuxtv:n cvs:stä firmware ajurit kortille.
Mutta mutta... tuosta sun antamasta linkistä ei oikeen osannut päätellä mikä on vikana. Ainoastaan että sulla on eri rauta käytössä. Jos ongelma on mysql:ssä niin kokeile kirjautua mysql:ään mythtv:n user:illa. Tarkista mysql:ssä mythtv userin oikeudet. Voin kaivaa tarkemmat ohjeet näistä jos haluat. Jos vika on ajuripuolella niin kannattaa surffata linuxtv:n sivuille. Tarkemmat speksit kortista vois auttaa.