Page 1 of 1

urxvt ja erikoismerkit?

Posted: Wed Feb 06, 2008 5:24 pm
by Obi-Lan
Olen kokeillut tässä eri x terminaaleja ja rxvt-unicodessa olisi muuten about kaikki ominaisuudet, mutta sellaisen asian huomasin, että jotkut erikoismerkit eivät tulostu, esim. ~ ^ ' `. Näppiskartta muuten tuntuis olevan kohdillaan, merkit tulee sieltä mistä pitää ja alt-gr toimii kanssa. Millähän nämä merkit saisi tulostumaan?

EDIT. Ja se vielä, että toi ei näy pypanelin taskbarissa ollenkaan? Openboxin omassa kylläkin...

Re: urxvt ja erikoismerkit?

Posted: Wed Feb 06, 2008 6:08 pm
by pussi
Obi-Lan wrote:Olen kokeillut tässä eri x terminaaleja ja rxvt-unicodessa olisi muuten about kaikki ominaisuudet, mutta sellaisen asian huomasin, että jotkut erikoismerkit eivät tulostu, esim. ~ ^ ' `. Näppiskartta muuten tuntuis olevan kohdillaan, merkit tulee sieltä mistä pitää ja alt-gr toimii kanssa. Millähän nämä merkit saisi tulostumaan?
onhan unicode käytössä?
Obi-Lan wrote:EDIT. Ja se vielä, että toi ei näy pypanelin taskbarissa ollenkaan? Openboxin omassa kylläkin...
nyt huijaat.. openboxissa ei ole omaa taskbaria :P

Posted: Wed Feb 06, 2008 8:44 pm
by Obi-Lan
Joo on unicode käytössä ja nämä merkit toimivat kyllä kaikkialla muualla. Ja tarkoitin sitä openboxin prosessilistaa, minkä saa auki hiiren keskinapilla.