Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Instalcja Gentoo obok W7
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mati1414
n00b
n00b


Joined: 17 Mar 2014
Posts: 1

PostPosted: Mon Mar 17, 2014 2:10 pm    Post subject: Instalcja Gentoo obok W7 Reply with quote

Witam,

chcę zainstalować Gentoo ze stage3 obok W7. W tej chwili posiadam zainstalowanego Ubuntu 13.10 obok W7. Problem niestety pojawił się przy partycjonowaniu dysków. Posiadam dwie partycje NTFS (Windows, Dane). Partycja /dev/sda1 jest zaznaczona jako bootowalna więc przypuszczam, że tam siedzi w tej chwili GRUB. Usunałem wszystkie partycję Linuxowe oraz ta bootowalna, żeby skonfigurować dyski na nowo. Stworzylem partycję boot i wymiany, ale niestety przy tworzeniu partycji systemu plików pojawia się komunikat, że można stworzyć jedynie 4 partycje primary (NTFS sa widziane jako primary? <dev/sda2 i sda3>). Co robić w takiej sytuacji? Nie ukrywam, że nie chciałbym utracić danych z Windowsa.
Back to top
View user's profile Send private message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Tue Mar 18, 2014 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

Witaj,

w takiej sytuacji ja bym zrobił tak, że pozostawił na primary Windowsa, na kolejnej wolnej utworzył rozszerzoną a na niej partycje dla Gentoo.
Zainstalowałbym wpierw Windowsa, z kolei Gentoo i tak gruba na sda.
Back to top
View user's profile Send private message
Bialy
Guru
Guru


Joined: 20 Mar 2006
Posts: 486

PostPosted: Wed Mar 19, 2014 9:28 am    Post subject: Reply with quote

Ale w czym problem?

W tym, że chcesz więcej niż 4 partycje primary?
To jest niemożliwe...

Jak już wykorzystasz 4 primary, wtedy pozostaje już tylko partycja rozszerzona (extended? - pisane z pamięci).


Stawiasz systemy i chyba tobie to z grubsza wychodzi, ale podstawowej wiedzy brak.
Łap to.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Fri Mar 21, 2014 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Jeżeli tam jest Win& i Ubu 13.10, to ja radziłbym system partycji GPT, w nim na pewno wystarczy partycji podstawowych, i nie trzeba się certolić z rozszerzonymi.
Może się przydać, jakby ktoś chciał zainstalować 3 x Windows, 3 x BSD i 5 x Linux na jednym dysku.

Sznurki:
http://www.funtoo.org/GUID_Booting_Guide

Wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table
http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum