Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED]Samoczynna zmiana uprawnień do /tmp, diabli wiedzą..
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sun May 19, 2013 3:43 pm    Post subject: [SOLVED]Samoczynna zmiana uprawnień do /tmp, diabli wiedzą.. Reply with quote

Cześć

Mam od jakiegoś miesiąca mocno zadziwiający problem, i żadnego sensownego pomysłu na niego.

Chodzi o uprawnienia folderu /tmp.
w fstab ustawiony tak od 5 lat, na wszystkich Linuxach, jakie miałem:
Code:
tmpfs      /tmp              tmpfs            noatime,nosuid,nodev,mode=1777                                                    0                      0

Identycznie wpisy dla innych folderów tmpfs:
Code:
grep tmpfs  /etc/fstab
tmpfs      /tmp              tmpfs            noatime,nosuid,nodev,mode=1777                                                    0                      0
tmpfs      /var/tmp          tmpfs            noatime,size=3G,mode=1777                                                  0                     0
tmpfs      /var/run          tmpfs            noatime,noexec,nosuid,nodev,mode=1777                                      0                     0
tmpfs      /var/openvpn/tmp  tmpfs            noatime,noexec,nosuid,nodev,mand,size=1M,mode=1777 


Po każdym starcie systemu /tmp dostaje diabli wiedzą skąd uprawnienia 755, co skutkuje m.in tym, że nie można się zalogować do X-servera, nie wstaje Mysql, bo nie może zrobić jakiegoś socketu, krótko pisząc cyrk na całego, nie wstaje Mysql, całe OpenRC wariuje.

Mam taki własny skrypt, który wstaje w runlevelu boot - tam dodałem w funkcji start
Code:
chmod 1777 /tmp

- bez rezultatu.
Skuteczne natomiast okazało się zrobienie skrypta w /etc/local.d:
Code:
cat /etc/local.d/cholera.start
#!/bin/bash

chmod  1777 /tmp;
ls -ld /tmp;
restart mysql;

dopiero po starcie tego skrypta wstaje konsola (z powodu Mysqla?), do Xorga też mogę się zalogować dopiero, jak ten skrypt się odpali.

Mogę się tak pieprzyć skryptami, ale ciekaw jestem, co za diabelstwo mi zmienia uprawnienia do /tmp, na bzdurne.
Podejrzewałem udeva, ale to wychodzi na 2 różnych wersjach, więc udev dostał amnestię, w logach na temat tworzenia lub zmiany uprawnień /tmp ani słowa, myślałem, ze może coś w jaju nie tak, ale sprawa dotyczy jednego folderu, inne działają normalnie, a problem występował na jajkach od 3.8.10 - do 3.9.2, zarówno z grsecurity, jak i z łatką fbcondecor (vanilla-sources).
Selinux wylączony:
Code:
sestatus
SELinux status:                 disabled


Paczki obecne:
Code:
qlist -Uvq udev openrc
dev-python/pyudev-0.16.1
sec-policy/selinux-openrc-2.20120725-r12
sys-apps/openrc-0.11.8 debug elibc_glibc kernel_linux ncurses pam selinux unicode
sys-fs/udev-197-r8 acl gudev hwdb introspection keymap kmod openrc selinux
sys-fs/udev-init-scripts-25
virtual/udev-197-r3 gudev hwdb introspection keymap kmod selinux

Code:

cat /proc/cmdline
root=/dev/sda1 vga=792 rw quiet rootfstype=ext4 init=/sbin/e4rat-preload acpi_osi=Linux elevator=cfq


jakieś sugestie lub pomysły?

EDIT:
Jednak jajo albo łatka grsec były winne:
Na jajkach 3.8.10 -3.9.2 problem występował, na 3.9.3 i 3.9.4 zniknął tak tajemniczo, jak się pojawił.
:)

Pozdrawiam
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum