Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
reGen2 Linux
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 1:43 pm    Post subject: reGen2 Linux Reply with quote

Witam,

Chciałbym dzisiaj, zaprezentować wszystkim nową dystrybucję Linuksa – reGen2. Jak sama nazwa wskazuje, projekt bazuje w dużej mierze na Gentoo i być może niektórzy spotkali się już wcześniej z tą nazwą.

Dystrybucję zapoczątkował Caleb Cushing, w internecie znany jako xenoterracide w 2009r, po tym jak na skutek nieporozumień i konfliktów z Danielem Robbinsem przestał opiekować się drzewem Portage w Funtoo. Jego repozytorium zawierało trzy gałęzie: gentoo.org, funtoo.org oraz regen2.org. System ten jednak prawie wcale nie różnił się od Funtoo. reGen2 z założenia miał być łatwiejszą, szybszą, stabilniejsza i bezpieczniejszą dystrybucją. Z czasem, Caleb Cushing planował także wprowadzić nowy, szybszy system zarządzania pakietami, który początkowo nazwal emerge-ng. Niestety, w maju 2009, zrezygnował z dalszych prac, na swoim blogu, pisząc jedynie kilka słów informujących o tym jak wiele jest do zrobienia i że nie podoła wszystkiemu sam.

W czerwcu 2011 roku, a więc po przeszło dwóch latach od porzucenia prac, postanowiliśmy skontaktować się z pierwotnym autorem dystrybucji, prosząc o przejęcie projektu. Dzięki uprzejmości Caleba, uzyskaliśmy dostęp nie tylko do nazwy i repozytorium, ale także do kanału IRC w sieci FreeNode. W chwili obecnej, mimo iż nazwa pozostała nie zmieniona, jest to zupełnie nowy projekt, prowadzony przez grupę AsioTec.

reGen2 jest wariacją Gentoo, łączącą w sobie najlepsze cechy obu dystrybucji (Gentoo i Funtoo), potrafiącą współpracować zarówno z jądrem Linuksa, jak i FreeBSD. Zaimplementowane rozwiązania oraz polityka zespołu sprawiają, że jest to rozwiązanie niemal dla każdego. Co więcej, reGen2 jest dystrybucją ciągłą, w znacznym stopniu kompatybilną z obema dystrybucjami, umożliwiając tym samym łatwą, szybką i co najważniejsze, bezbolesną migrację.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego główna różnica pomiędzy wszystkimi trzema dystrybucjami, jest drzewo Portage. Mimo, iż każde ma wspólą część znaną z Gentoo, to zarówno Funtoo jak i reGen2 wprowadzają pewne zmiany i udoskonalenia. Nasze drzewo synchronizowane jest z Gentoo dwa razy w ciągu doby, oraz posiada dodatkowo zintegrowane 2 overlaye:
  • foo-overlay
  • regen2-overlay

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zapewnić dodatkowe oprogramowanie oraz rozszerzyć możliwości całego systemu. Jednocześnie żaden z istniejących już w Portage pakietów nie jest zastępowany. Wyjątkiem są kadu (pobierane bezpośrednio z roslin-uberlay), oraz ebuildy umieszczone w regen2-overlay. Pozwala to na łatwe sforkowanie i zastąpienie każdego pakietu, do czasu aż, ostatnio coraz bardziej opieszali, deweloperzy Gentoo naprawią błąd. W odróżnieniu od Funtoo ma to jednak charakter prewencyjny. W momencie, gdy poprawiona wersja pakietu trafi do głównego drzewa, użytkownicy powinni mieć możliwość skorzystania z jego oryginalnej wersji.

Ponadtwo główne cechy reGen2 to:
  • Drzewo Portage: własne, zgodne w 99,9% z Gentoo.Wszystkie wprowadzone przez deweloperów Gentoo zmiany są automatycznie włączane co 12 godzin. Zapewnia to przede wszystkim stałe aktualizacje wszystkich pakietów.
  • Drzewo oparte o GIT: Jest to szybszy i bardziej efektywny sposób synchronizacji. Dodatkowo, GIT zapewnia sprawdzanie integralności wykorzystując algorytm SHA-1, przez co zbędne staje się sprawdzanie sum kontrolnych plików umieszczonych w drzewie podczas instalacji pakietów, co skraca czas ich instalacji. Ponadto, reGen2 wykorzystuje mechanizm “shallow clone”, dzięki któremu na dysku nie jest przechowywana cała historia zmian, a w konsekwencji Portage nie rozrasta się tak bardzo wraz z kolejnymi synchronizacjami. Miesięczne drzewo może zajmować nawet do 40MB mniej!
  • Thin Manifest: Znany doskonale z Funtoo specjalny tryb, w którym pliki manifest przechowują jedynie sumy kontrolne danych pobieranych do ${DISTFILES}. Dzięki takiemu rozwiązaniu zajmują one zdecydowanie mniej miejsca na dysku, a sam proces emergowania pakietu trwa krócej.
  • Local Patch: Ficzers autorstwa Slashbeast, dający możliwość nakładania dodatkowych łatek na pakiety bez konieczności edytowanie ebuildów. Wystarczy jedynie dopisac FEATURES=”localpatch” do /etc/make.conf. Domyślnie łatki umieszczone powinny być w /etc/portage/patches/[kategoria]/[pakiet]/. Ponadto, w przypadku reGen2, ficzers ten został dodatkowo rozszerzony o opcję oznaczania pakietów na które nałożone zostaną dodatkowe łatki.
  • Automatyczne Zależności: XZ jest coraz częściej stosowany przy kompresji paczek. Jednak, aby móc z niego skorzystać, niezbędna jest instalacja pakietu xz-utils. W reGen2, pakiet ten jest automatycznie dodawany do zależności jeżeli jest tylko wymagany, a nie został wcześniej zainstalowany.
  • reGen2 Kernel: regen2-sources jest patchsetem bazującym na gentoo-sources. Dodatkowo wprowadza on wsparcie dla Advanced Multi Layered Unification Filesystem, Budget Fair Queueing oraz Uber-Readahead.


Więcej informacji znaleźć można na stronie grupy AsioTec.
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
makalega
n00b
n00b


Joined: 12 Aug 2011
Posts: 8
Location: /dev/dvb/adapter

PostPosted: Fri Nov 04, 2011 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

Znam od dawna, ale to w dużej mierze jest fork Gentoo, tak jak Funtoo, aczkolwiek bardzo dobry projekt :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Sat Nov 05, 2011 7:52 am    Post subject: Reply with quote

Panowie chwała wam za to, ale kurde nie lepiej pomóc chłopakom od Gentoo i zarzucić jakimiś nowymi pomysłami niż ZNOWU robić kolejne DISTRO miejmy nadzieję nie z rzeszą 5 aktywnych użytkowników?

Ja wam życzę jak najlepiej ale to się często tak kończy. Powodzenia jeszcze raz, i jak już mówiłem nie omieszkam sprawdzić w wolniejszej chwili.


Last edited by Pryka on Sun Nov 06, 2011 8:18 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 548

PostPosted: Sat Nov 05, 2011 11:23 am    Post subject: Reply with quote

A ja sie z tego dowiedziałem, że Funtoo to fork Gentoo, z niemałym zdziwieniem.
Życzę szczęścia, choć najdziwniejsze w Linuxie jest, że np mamy około 600 dystrybucji (w tym około 100 aktywnych),
a gdybym zebral wszystkie przeglądarki internetowe, komunikatory, programy pocztowe i odtwarzacze multimedialne, to nie uzbieram setki, a jakbym chciał dobry equalizer dla alsy z gui w QT lub Gtk.... ;)

Ale cóż, widocznie tworzenie własnej dystrybucji Linuxa jest łatwiejsze od tworzenia programów dla Linuxa.
Choćby najprostszych.

Powodzenia
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Sat Nov 05, 2011 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
Panowie chwała wam za to, ale kurde nie lepiej pomóc chłopakom od Gentoo i zarzucić jakimiś nowymi pomysłami niż ZNOWU robić kolejne DISTRO miejmy nadzieję nie z rzeszą 5 aktywnych użytkowników?

Ja wam życzę jak najlepiej ale to się często tak kończy. Powodzenia jeszcze raz, i jak już mówiłem nieomieszkań sprawdzić w wolniejszej chwili.Z calym szacunkiem, ale chlopaki od Gentoo sa nieco zamknieta grupa, do ktorych ciezko dotrzec. Z jednej strony maja swoje racje, jednak w niektorych sytuacjach nie zwracaja uwagi na zdanie innych. Czesto zaliczaja tez rozne wpadki, jednoczesnie podchodzac do tego z ignorancja, bo w koncu nic sie nie stalo... Czesc z tych rzeczy opisalem u siebie na blogu, a znacznie wiecej opowiedziec moga inne osoby z tego forum, a przynajmniej jedna... Jeśli chodzi o Funtoo, to też nie wyobrazam sobie tam wspolpracy... szczegolnie z drobbinsem, ktory juz nie jednego zrazil do siebie. Zreszta swego czasu kilku devow odeszlo, wlasnie przez Niego... Nic dziwnego ze nie chcieli go spowrotem w Gentoo :D

Inna sprawa ze Funtoo ma jakas dziwna polityke... Jak cos w Gentoo nie dziala, to zrobia forka w swoim overlayu... Z 1 strony ok... ale z 2 ten pakiet zostaje tam na dlugo, mimo ze w Gentoo zostal juz dawno naprawiony i ukazalo sie 5 aktualizacji... uzytkownicy nadal sa skazani na starsza wersje, bo nikomu nie chce sie usunac tego z overlaya.
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Sun Nov 06, 2011 8:23 pm    Post subject: Reply with quote

Belliash wrote:
Pryka wrote:
Panowie chwała wam za to, ale kurde nie lepiej pomóc chłopakom od Gentoo i zarzucić jakimiś nowymi pomysłami niż ZNOWU robić kolejne DISTRO miejmy nadzieję nie z rzeszą 5 aktywnych użytkowników?

Ja wam życzę jak najlepiej ale to się często tak kończy. Powodzenia jeszcze raz, i jak już mówiłem nieomieszkań sprawdzić w wolniejszej chwili.Z calym szacunkiem, ale chlopaki od Gentoo sa nieco zamknieta grupa, do ktorych ciezko dotrzec. Z jednej strony maja swoje racje, jednak w niektorych sytuacjach nie zwracaja uwagi na zdanie innych. Czesto zaliczaja tez rozne wpadki, jednoczesnie podchodzac do tego z ignorancja, bo w koncu nic sie nie stalo... Czesc z tych rzeczy opisalem u siebie na blogu, a znacznie wiecej opowiedziec moga inne osoby z tego forum, a przynajmniej jedna... Jeśli chodzi o Funtoo, to też nie wyobrazam sobie tam wspolpracy... szczegolnie z drobbinsem, ktory juz nie jednego zrazil do siebie. Zreszta swego czasu kilku devow odeszlo, wlasnie przez Niego... Nic dziwnego ze nie chcieli go spowrotem w Gentoo :D

Inna sprawa ze Funtoo ma jakas dziwna polityke... Jak cos w Gentoo nie dziala, to zrobia forka w swoim overlayu... Z 1 strony ok... ale z 2 ten pakiet zostaje tam na dlugo, mimo ze w Gentoo zostal juz dawno naprawiony i ukazalo sie 5 aktualizacji... uzytkownicy nadal sa skazani na starsza wersje, bo nikomu nie chce sie usunac tego z overlaya.


Ze wszystkim się zgadzam bo sam widziałem to na własne oczy, ale znowu taką zamkniętą grupą to raczej nie są bo niemożna sobie na takie coś pozwolić w sytuacji gdy system jest tworzony przez ochotniczych zespół developerów. W końcu zabrakłoby ludzi do zajmowania się tym distro, a jak wiadomo jakiś tam ruch ciągle jest, ktoś odchodzi ktoś przychodzi. Na pewno nie są to przypadkowe osoby jakaś tam selekcja musi być, ale kurde to nie wolnomularstwo i przecież nawet z naszej części forum i ogólnie kraju jest spora grupka devów.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum