Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Sklonowanie windosowej partycji
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Tue Aug 02, 2011 2:19 pm    Post subject: Sklonowanie windosowej partycji Reply with quote

Witam.

W moim laptopie Asus podmieniłem ostatnio dysk twardy i postawiłem nowe Gentoo, ale chciałbym też używać Windowsa. Na starym dysku w pierwszej partycji (hidden FAT16) mam oryginalną instalkę Asusa ze wszytskimi sterownikami. Gdy potrzebowałem zrobić reinstalacje Windowsa, wciskałem bodajże F6, po czym system był kopiowany z tej ukrytej partycji na nową partycje. Całość trwała kilka minut i Windows był gotowy.

Moje pytanie brzmi - jak skopiować/sklonować tę ukrytą partycje - najpierw na dysk zewnętrzny, a potem na nowy dysk - tak, aby działał ten klawisz systemowy, żeby potem automatycznie system się zainstalował.
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Fri Aug 05, 2011 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Zależy jak takie recovery jest „wbudowane” w dysk. Obstawiam, że nie będzie to operacja prosta i imho najlepiej zrobić sobie na starym dysku czysty system, po czym (np.) Clonezillą go zmienić w obraz i w ten sposób przenieść na nowy dysk.

Lepiej zainstalować gołego Windowsa, bez całego crapware, który dodają producenci (i tu, j.w., kopia Clonezillą i można psuć). Sterowniki zazwyczaj leżą (prócz ukrytej partycji) w jakimś katalogu na „Ce” (i tak najlepiej brać najnowsze dostępne od producenta ;).
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sat Aug 06, 2011 8:29 am    Post subject: Reply with quote

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem, ale chyba rzeczywiście lepiej zrobić tak jak mówi lazy_bum. Jedyny minus takiego rozwiązania to problem z późniejszym przywróceniem oryginalnej postaci systemu, np. gdybyś chciał odsprzedać komputer - u mnie na szczęście da się jeszcze wypalić płytki, które potrafią przywrócić cały dysk twardy do oryginalnej postaci - nie wiem jak to zadziała na dysku z inną pojemnością, to znaczy, na ile z głową ktoś stworzył to rozwiązanie. Sprawdź też u siebie, jeśli masz jeszcze dostęp do starego dysku, czy da się po prostu wypalić te płytki.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 8:32 am    Post subject: Reply with quote

A czy Clonezilla jest dostępna jako pakiet w Gentoo?
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Aug 25, 2011 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Xywa wrote:
A czy Clonezilla jest dostępna jako pakiet w Gentoo?

Raczej nie, jako, że całość to (aż?) tylko nakładka na typowe narzędzia (dd, partclone…). Jest w formie LiveCD do pobrania ze strony projektu.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum