Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Zalety i wady Gentoo
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 2:38 pm    Post subject: Reply with quote

Temat w 50% podobny do tego https://forums.gentoo.org/viewtopic-p-6605723.html#6605723 <- tylko jedna z niewielu sensownych wypowiedzi (w tym temacie) mozna znalezc ze strony @SlashBeast bo reszta, to glownie wywody @puntaru i jego poglady.
Co do zalet Gentoo, to powiem tylko tyle, ze tak stabilnego systemu jeszcze nie mialem. Kazdy po czasie, przy jakims upgradzie sie wysypywal. Do tego bardzo duzo sie nauczylem (tak tez z Wami chlopaki) - bo bylem zmuszony nie raz do googlowania, doglebnego analizowania podrecznika itp itd. Dzieki temu radze sobie znakomicie z roznymi problemami na roznych dystrybucjach. Nawet sam podrecznik instalacyjny, pozwala na zwiekszenie w znacznym stopniu swojego poziomu wiedzy o tej dystrybucji.
Co do wad, z mojej strony - mozna tutaj zerknac https://forums.gentoo.org/viewtopic-p-6597011.html#6597011
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

lsdudi wrote:
ja bym nie zakładał domyslnośći niehardened jako pierwszego gentoo... Ja bym nawet nie zakładał ze to musi byc linux kernel
Wodzu nie każdemu potrzebny jest unicode (to ze zostales pokrzywdzony przez los aby uzywac iso-2/cp1250/utf-8 to nie wina devow ) dla anglojezycznych cały ten unicode to wynalazek do niczego niepotrzebny im ASCI wystarcza az nadto. Z tego także wynika hipokryzja twojej wypowiedzi gdyz bez unicode programy działają

Po pierwsze to nie jestem żadnym wodzem.
Czemu zostałem pokrzywdzony przez los używając utf-8? Konkrety, lać wodę i ja umiem, używam bo lubię i nic nikomu do tego. Co mnie angielskojęzyczność obchodzi? System ma być międzynarodowy i między-systemowy. To, że Tobie wystarcza nie znaczy, że mi czy innym wystarczy.

I co z tego, że działają bez unicode? Tu nie chodzi o to, tylko o to, że flaga jest "zminusowana" w profilu bez kompletnie żadnego powodu, -jit rozumiem przy hardened ale -unicode już nie. Oczywiście bez problemu mogę sobie dać + jak zechcę w use.mask czy make.conf, tyle że w profilu minusuje się raczej flagi szkodliwe dla danej architektury czy ukierunkowania systemu, Na bugzilli było zawirowanie na ten temat i skończyło się w sumie tym, jak już jest zminusowane w proflu to niech tak zostanie, bez powodu...

lsdudi wrote:
Jeszcze raz:
- Dev nie zadowoli wszystkich wiec stara sie tak ustawic domyslnie flagi aby Nowi nie psioczyli ze tego sie nie da używać, bo zaawnsowani userzy wiedza czego chcą i są w stanie to uzyskać bez zbednego klepania ticketow w bugzilli i trolowania na forach ze to wszystko jest do d***.

To niech nie zadowala na siłę, kiedyś użytkownik dostawał Handbookiem w ryj i na tym się kończyło, i nikt nie płakał a Gentoo wiadomo gdzie było w Distrowatch, a jak zaczął spadać to zorbiła się nagonka na userfriendly, instalator który nigdy nie powstał, zatrzęsienie flag w ebuildach żeby wszystko było out of the box, genkernel, za dawnych czasów jak portage nic nie mówiło tylko sypało błędami to jakoś sobie ludzie radzili, a teraz im prościej tym ZU durniejsi, tak jak i z Windowsem(oczywiście nikogo tutaj nie obrażam) ale wystarczy sobie poczytać niektóre fora windowsowe gdzie Google przerasta ludzi.

lsdudi wrote:
Co do do przepięknych punktów. Fajnie tylko że widać że masz trochę małe doświadczenie.
-W USA np nie możesz praktycznie żadnego kodeka użyć bez uiszczenia opłat licencyjnych, to samo tyczy sie niektórych metod szyfrowania
-We Francji progamy pokroju mplayer są nielegalne (ponieważ mogą służyć do załamania zabezpieczeń)
-W Polsce np nielegalne są sniffery (chociaz w sumie roznie mozna interpretowac przepis pod to podciagniety)
Jest duzo innych dziwnych "udogodnien" w różnych krajach (chociaz głównie w USA)

Daruj sobie sarkazm z tymi punktami bo ani to śmieszne ani ładne.
Dla przekory powiem, że wiem o tym wszystkim, więc nie wiem gdzie tu brak mojej wiedzy, a tym bardziej nie wiem co to ma do tego jakie flagi są domyślnie ustawione w mplayerze. Gentoo jest tworzone przez grupę zapaleńców z całego świata, więc zlokalizowanie go na "prawo" jednego kraju jest dziwne, poza tym tam jest wciśnięte wsparcie dla praktycznie każdego formatu + takie z gruchy wzięte, i kompletnie niepotrzebne dla ZU, prócz zapalczywszych spraw jak aalib czy libcaca.

lsdudi wrote:
Poza tym to że dla ciebie pewien zestaw flag jest "naturalny" dla innych już taki nie jest.
Można zrobic pare tysiecy profili ale po co? W cholere roboty a wszystkich i tak nie zadowolisz.

Ale ja bym chciał tylko kilka... nawet mniej niż jest, ale żeby one coś wnosiły konkretnego.

lsdudi wrote:
Chopie nie po to mam Gentoo aby miec to samo co "każdy". Jak będę chciał mieć to co "każdy" to zainstaluje Ubuntu. Ja wiem czego chce, a co jest dla mnie zbędne, dlatego właśnie używam Gentoo a nie Ubuntu.

ojej nie łap mnie za słówka, wiesz o co chodziło, zdaję sobie sprawę że teoria o dwóch takim samych Gentoo jest wątpliwa, ale chodzi o to, że te profile to gówno robią za przeproszeniem. Twórca tematu chciał znać wady, to mu wymieniam, dla mnie jedną z nich są profile, są bo są i tyle z nich pożytku.
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 11:12 am    Post subject: Reply with quote

@Pryka
Gentoo fundation jest zarejestrowana w USA musi zatem przestrzegać tamtejszego prawa. Developerzy mieszkają takżę w innych krajach więc dostosowanie się do ich loklanego prawa także jest naturalne. Dostarczając dystrybucje, "miedzynarodową" nie możesz wymuszać defaultów które spowodują że użytkownik takiej dystrybucji będzie miał problemu "bo samo mu się coś" zainstalowało. Zauważ że w takim wypadku odpowiedzialność spadnie na developera/fundacje.

Zostałeś pokrzywdzony gdyż jesteś w kręgu kulturowym w którym używa się znaków których nie ma w kodowaniu ASCI/iso-1 z tego tytułu masz tzw krzaki i jedynym sensownym rozwiazaniem jest uzywanie unicode.
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 6:16 pm    Post subject: Reply with quote

lsdudi wrote:
Zostałeś pokrzywdzony gdyż jesteś w kręgu kulturowym w którym używa się znaków których nie ma w kodowaniu ASCI/iso-1 z tego tytułu masz tzw krzaki i jedynym sensownym rozwiazaniem jest uzywanie unicode.


Niespecjalnie czuję się pokrzywdzony, czułbym się tak gdyby i unicode nie posiadało polskich znaków, a to, że ASCI jest stare jak świat i ma dość ubogi zakres w przeciwieństwie do utf-8 to nie mój problem. Na dodatek, świat to nie język angielski, i tu naprzeciw ładnie wychodzi utf-8.

Krzywdzące jest raczej to, że w ASCI nie można zobaczyć 3/4 świata.


Co do miejsca rejestracji Gentoo, to i tak nie zmienia tego, że mplayer ma wsparcie dla czołowych spraw i połowy takich, o których prawdopodobnie nigdy byśmy nie usłyszeli a na pewno ich nie użyli w normalnych warunkach. Jak ma być userfriendly to wystarczą znajome, niekrzywdzące prawa.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum