Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
e-deklaracje, pity
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
phd
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2005
Posts: 68
Location: Warszawa (Poland)

PostPosted: Thu Apr 28, 2011 2:47 pm    Post subject: e-deklaracje, pity Reply with quote

Udało mi się złożyć pity (PIT-37, PIT-38 ) za pomocą programu e-deklaracje ściągniętego ze strony Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl .
Krótkie howto:
Użyłem dostępnych w głównej gałęzi portage programów ( moje flagi to głównie sam profil default/linux/amd64/10.0/desktop/kde)
1. app-text/acroread-9.4.2
2. www-plugins/adobe-flash-10.2.153.1
3.Z overlaya o nazwie sabayon zemergowałem dev-util/adobe-air-sdk-bin-2.5
4 Ze stony Ministerstwa pobrałem aplikację app_e-DeklaracjeDesktop.air, którą zapisałem na swojej lokalnej kartotece
Upewniłem się kwalletmengerem że działa kwallet, pozwoliłem otwierać go przez inne aplikacje, KDE mam zainstalowane w okrojonej wersji do kdebase-meta + konqueror + kmail + ksnapshot.

5. Otworzyłem z dysku e-deklaracje używając konquerora i wypełniłem swoje PIT-37+O oraz PIT38, sprawdziłem czy wszystkie pola są poprawnie wypełnione i zapisałem je w wersji roboczej przygotowanej do wysłania.

6. Pierwsza próba wysłania nie powiodła się, zauważyłem, że w lewym dolnym rogu aplikacji była informacja Połączenie z internetem nieaktywne co było bzdurą. Zamknąłem więc aplikację. Pewnie nie miało to większego znaczenia, ale na wszelki wypadek otworzyłem ją z dysku za pomocą firefoxa wskazując jako program otwierający /opt/bin/airstart . W chwili ponownego ładowania się programu (+pluginy,słownik etc.) zauważyłem, że połączenie z internetem było aktywne, więc szybko otworzyłem przygotowane na gotowo wersje (robocze) pitów i je wysłałem klikając na zielony przycisk w dolnym prawym rogu aplikacji. Po wysłaniu każdego PITa aplikacja znowu się zawieszała, więc ją zabijałem. Po powtórnym otwarciu zauważałem, że w aplikacji zmieniał się kolejno status wypełnionego pitu na Wysłane a potem na Wysłane-przyjęte !!!. W końcu otworzyłem najpierw nadanie numeru wysłanego pitu, a potem już Urzędowe Potwierdzenia Odbioru. Na wszelki wypadek je wydrukowałem. Po dalszych zmaganiach otworzyłem w e-deklaracji złożone PITy 37 i 38, w których na końcu automatycznie (!) pojawiły się numery nadane przez Ministerstwo, teraz mogłem je sobie spokojnie wydrukować i zapisać na dysk. :)
Back to top
View user's profile Send private message
phd
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2005
Posts: 68
Location: Warszawa (Poland)

PostPosted: Sun Apr 29, 2012 11:32 am    Post subject: e-deklaracje, podatki, PIT-37 i inne Reply with quote

Nie mogłem znaleźć żadego opisu jak inni wypełniają pity na Gentoo. Wyszukiwanie przez search na tym forum u mnie daje zero tekstów. Dziwne! - bo przynajmniej ten zeszłoroczny wątek powinien się pokazywać.

Tak więc, nie wiem czy ktokolwiek to czyta, ale dzięki w/w opisowi z zeszłego roku, również w tym roku, udało mi się złożyć pity w tym roku. Od zeszłego roku trochę się zmieniło, ale od początku.

1. Zaktualizowałem portage dla amd64 z defaultowymi flagami KDE wszystkie pakiety (25 kwietnia 2012), w tym kde-base, kmail, acroread.
2. Ze względu na problemy jakie miałem z działaniem wyskakujących okienek AcrobatReadera (od pewnego czasu też go nie używam) doinstalowałem dodatkowo:
sun-jre-bin z flagami "jce nsplugin"
xorg-x11 którego od pewnego czasu już też nie miałem na laptopie
emul-linux-x86-java
cups-pdf, aby wydrukować dla siebie do pliku pita.

Ustawiłem w eselect pluginy javy zgodnie z manualami Gentoo dla multilib amd64.
2. Sciągnąłem aktualną wersję app_e-DeklaracjeDesktop.air oraz przedpotopowego adobe-air-sdk-bin z overlay'a o nazwie sabayon.
3. Otworzyłem kwallet uruchamiając Ctr-L w kmail.
4. Otworzyłem w konquerorze e-Delkaracje i wypełniłem swój PIT-37. W tym roku e-Deklaracja bez problemu wysłała i potwierdziła przyjęcie PITa.

Warto korzystać z zapisywania wersji roboczej. Poza tym nie wiem, czy przypadkiem doinsalowanie sun-jce-bin jako zależności dla sun-jre-bin (uwaga flagi) nie było konieczne, aby w końcu pozbyć się wyskakującego okienka JavaScript Window w e-Dekraracji krzyczącego o niewypełnionych polach i innych błędach.

Ten, kto napisał, że e-Deklaracje można wypełnić pod linuksem, nie ma chyba zielonego pojęcia o linuksie. Podobno na windowsach wypełnia się toto w 20 minut, mnie na Gentoo eksperymenty z ustaleniem poprawnych zależności dla e-Deklaracji zajęły to 2 dni. Żeby mieć prawo pisać, że e-Delkaracja działa na linuksie, osoby biorące za to pieniądze powinni przygotować przynajmniej po jednym pliku rpm, deb, e-build dla trzech wybranych przez siebie trzech dystrybucjach opartych odpowiednio na Debianie, RedHatcie i Gentoo, które by sprawdzały niezbędne zależności.
Back to top
View user's profile Send private message
phd
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2005
Posts: 68
Location: Warszawa (Poland)

PostPosted: Sun Apr 28, 2013 6:59 am    Post subject: Reply with quote

Tegoroczne notatka z użycia e-Deklaracji pod Gentoo. Konfiguracja na amd64: kdebase-meta, konqueror, flagi podobne jak wyżej.

1. Odkomentowałem w /etc/make.conf zeszłoroczną linię umożliwiającą pobranie e-buildów z overlaya o nazwie sabayon przez portage
Code:
source /var/lib/layman/make.conf

2. Pobrałem adobe-air poleceniem
Code:
ACCEPT_KEYWORDS="~amd64" emerge adobe-air-sdk-bin

3. Pobrałem ręcznie tegoroczną wersję e-Deklaracji air i zapisałem ją w zeszłorocznym katalogu. Automatyczna aktualizacja oczywiście nie działa. W tym roku e-Deklaracja ma trochę inną nazwę, poprzednia nazywała się app_eDeklaracje....air tegoroczna nie ma przedrostka app_.

4. Wypełniłem swoje pity w nowej e-Deklaracji, która rozpoznała strukturę moich pitów z lat ubiegłych. Zapisałem wersje robocze nowych pitów gotowych do wysłania.

5. Przy wysyłaniu okazało się, że istotne jest, aby nie otwierać e-Deklaracji bezpośrednio, ale spod Konquerora. Prawdopodobnie związane jest to z dostępem do kwallet. Przy pierwszej próbie elekrotnicznego wysłania bezpośrednio z e-Deklaracji pojawia się okienko javy, które skutecznie uniemożliwia wysłanie, dlatego trzeba e_Deklaracje uruchamiać spod Konquerora. Również wpisanie kwoty zeszłorocznego przychodu w otwierającym się oknie często kończyło się u mnie komunikatem nieprawidłowy format. W sumie po 10 minutach eksperymentów udało mi się wysłać skutecznie pity i wydrukować urzędowe potwierdzenie odbioru. A więc e-Deklaracja nadal od biedy działa pod Gentoo.
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Sun May 05, 2013 5:38 am    Post subject: Reply with quote

Rada na przyszłość: najlepiej otwierać tę apkę przez /opt/bin/airstart - ja tak robiłem "od zawsze" (nie wiedziałem nawet, że można w przeglądarce) i nie miałem jak dotąd z niczym problemów (żadnego kombinowania z pluginami, kwalletem etc.).
_________________
ncmpcpp - featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
Back to top
View user's profile Send private message
phd
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2005
Posts: 68
Location: Warszawa (Poland)

PostPosted: Sun May 05, 2013 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

unK wrote:
Rada na przyszłość: najlepiej otwierać tę apkę przez /opt/bin/airstart - ja tak robiłem "od zawsze" (nie wiedziałem nawet, że można w przeglądarce) i nie miałem jak dotąd z niczym problemów (żadnego kombinowania z pluginami, kwalletem etc.).


Ciekawe. Oczywiście ja też zawsze zaczynałem od otwierania e-deklaracji bezpośrednio z airstart - bo to najprostsza i wydawałoby się najbardziej sensowna metoda. Niestety, z tego co pamiętam, taka metoda pozwalała mi jedynie wypełnić pita, zapisać go i ewentualnie wydrukować, ale nigdy nie udało mi się taką metodą złożyć pita i dostać on-line zwrotnego potwierdzenie odbioru z ministerstwa. Dlatego stosowałem metodę z przeglądarką i kwalletem - kiedyś podpatrzyłem to w jakiejś innej dystrybucji Linuxa. Czy tobie unK udało się bezpośrednio z airstart nie tylko wypełnić, ale i złożyć pita on-line i dostać urzędowe potwierdzenie odbioru z ministerstwa? Numer złożonego dokumentu pojawia się m.in. w prawym górnym rogu gotowej do wydrukowania pdf-owej wersji złożonego on-line pita. Przy okazji pytanie ilo bitowej wersji gentoo użyłeś i jakiego desktopu?
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Sun May 05, 2013 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

A ja od trzech lat używam AIR-SDK.

Odpalam poleceniem
/opt/AIR-SDK/bin/adl /opt/AIR-apps/e-DeklaracjeDesktop/META-INF/AIR/application.xml /opt/AIR-apps/e-DeklaracjeDesktop/

Generalnie żadnych problemów. Wszystko działa elegancko
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Mon May 06, 2013 10:58 pm    Post subject: Reply with quote

phd wrote:
Czy tobie unK udało się bezpośrednio z airstart nie tylko wypełnić, ale i złożyć pita on-line i dostać urzędowe potwierdzenie odbioru z ministerstwa?

Tak.

Quote:
Przy okazji pytanie ilo bitowej wersji gentoo użyłeś i jakiego desktopu?

64 bity. Używam KDE.
_________________
ncmpcpp - featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
Back to top
View user's profile Send private message
ender74
n00b
n00b


Joined: 12 Jun 2005
Posts: 46
Location: Warszawa

PostPosted: Wed May 08, 2013 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Problem z połączeniem z internetem można rozwiązać deklarując zmienną środowiskową http_proxy
_________________
Pozdrawiam
Marek Chmielewski
Back to top
View user's profile Send private message
albatross
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2014
Posts: 0

PostPosted: Wed Apr 16, 2014 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Trochę to pokomplikowane.. :P Zamiast ściągać apkę nie lepiej zrobić to w przeglądarce? Od 3 lat korzystam z e-pity.pl, wszystko pod ręką i działa bezbłędnie.
_________________
Tak
Back to top
View user's profile Send private message
phd
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2005
Posts: 68
Location: Warszawa (Poland)

PostPosted: Wed Apr 22, 2015 6:38 pm    Post subject: e-deklaracje, pit, zeznanie podatkowe Reply with quote

Mam pytanie, czy komuś na gentoo-64 udało się złożyć elektronicznie zeznanie podatkowe (pity) za 2014?

Jak widzę, po ostatnich zmianach dotyczących emulacji 32 bitowych programów na 64bitowym gentoo przestały działać e-build'y do instalacji adobe-air z overlayów. Czy istnieje obecnie jakaś inna metoda złożenia elektronicznie zeznania bez tego programu. Jeśli nie ma to czy można coś wykorzystać np. z metody instalacji adobe-air dla debiana 7 czy ubuntu 14 dostępnego w tym roku (2015) na stronie ministerstwa?
http://www.finanse.mf.gov.pl/systemy-informatyczne/e-deklaracje/pytania-i-odpowiedzi/-/asset_publisher/U7Sn/content/33-instalacja-aplikacji-w-srodowisku-linux-na-platformie-64-bitowej
Jest tam m.in. taki tekst
Quote:
3.1. Instalacja środowiska Adobe AIR
Poniższy fragment instrukcji dotyczy systemów 64-bitowych
sudo apt-get install ia32-libs
Jeśli w tym miejscu system odmówi instalacji ia32-libs (przyczyną jest zaprzestanie wspierania tego
pakietu przez firmę Canonical) należy wykonać poniższe polecenie:
sudo apt-get install libgtk2.0-0:i386 libstdc++6:i386 libnss3-1d:i386 lib32nss-mdns
libxml2:i386 libxslt1.1:i386 libcanberra-gtk-module:i386 gtk2-engines-murrine:i386
libqt4-qt3support:i386 libgnome-keyring0:i386
Wykonując w tym miejscu instalację AdobeAir otrzymamy komunikat:
Adobe AIR could not be installed. Install either Gnome Keyring or KDE KWallet before installing
Adobe AIR.
Aby temu zapobiec wykonujemy polecenia:
locate libgnome-keyring.so /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/i386-linux-
gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0
sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0
sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-
keyring.so.0.2.0
Pobieramy Adobe AIR i instalujemy
wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/AdobeAIRInstaller.bin
chmod +x ./AdobeAIRInstaller.bin
sudo ./AdobeAIRInstaller.bin
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum