Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED???]agetty nie wstaje - brak konsoli.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 554

PostPosted: Wed Aug 18, 2010 8:14 am    Post subject: [SOLVED???]agetty nie wstaje - brak konsoli. Reply with quote

Witam

Od co najmniej dwóch dni mam dziwny objaw w systemie: nie mogę się zalogować w konsoli, nie ma normalnego pytania o login i hasło, tak, jakby init nie odpalał konsol.
To jest o tyle dziwne, ze nie robiłem żadnych szalonych aktualizacji, a wszystko działało wcześniej.
Zauwazyłem sprawę - przy kompilacji kernela, kiedy chciałem zainstalować ster do nvidii.
Przed wyłączeniem kompa - po zmianach w grubie, zapomniałem wywalić xorg.conf.
Po uruchomieniu na nowym jaju, xorg nie znalazł steru nvidii, i gdm wywalił błąd.
Myśle no problem, chcę się logować - myślę - wyłączyć xdm, zainstalować sterownik do karty i po krzyku.
A tu o zalogowaniu mowy nie ma.

Objaw wystepuje zarówno na kernelu 2.6.35 bez żadnych patchy, jak i na 2.6.34 z łatami zen i imq.
kernele "Vaniliowe", grsecurity ani paxa nie posiadają, domyślny profil bezpieczeństwa - apparmor - jeszcze nie skonfigurowany.

I mam wrazenie, że kernel nie ma z tym chyba wiele wspólnego, w czasie startu wyświetla wszystko prawidłowo, pisać na konsoli mogę, mysz konsolowa działa (gpm), tylko nie mogę się zalogować.

Po odpaleniu - zalogowaniu przez gdm, gnome-terminal chodzi normalnie, więc problem z powłoką bash to też nie jest.

W logach nic ciekawego nie zaważyłem.
Consolekit wstaje normalnie:
Code:
(System) localhost #/etc/init.d/consolekit restart
 * Stopping Hardware Abstraction Layer daemon ...                         [ ok ]
 * Stopping ConsoleKit daemon ...                                         [ ok ]
 * Starting ConsoleKit daemon ...                                         [ ok ]
 #  * Starting Hardware Abstraction Layer daemon ...      [ ok ]


mój emerge --info: http://wklej.org/id/378336/
Żeby bylo śmieszniej, na drugiej partycji mam też Gentoo, z pewną liczba błędów (partycja laboratoryjna - zajęta w 96%) - i tam wszystko dziala normalnie (mam na myśli konsolę)

Jak rozjaśnić ten problem?

Bo przyznam - pierwszy raz widzę taki numer.

EDYTA:
Wygląda na to - że tu ktoś ma identyczny problem: https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-836312-highlight-agetty.html

EDYTA2:
Udało mi się przywrócić logowanie w konsoli
następująco
Code:
~ # killall -9 console-kit-daemon
~ # /etc/init.d/hald start
 * Starting ConsoleKit daemon ...                                         [ ok ]
 * Starting Hardware Abstraction Layer daemon ...                 [ ok ]


Ale dalej nie wiem - jak zrobić, żeby automatycznie wstawały przy starcie systemu.
Ale do rozwiązania jest już niedaleko.

Pozdrawiam
8)

EDYTA3:
Samo się zepsuło, samo się naprawiło, na razie działa.
Problem zniknął podczas przebudowy bibliotek poprzez
Code:
revdep-rebuild --soname libncurses.so.5


Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum