Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Polskie znaki w konsoli
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Vibe
n00b
n00b


Joined: 01 Sep 2010
Posts: 61
Location: /Europe/Poland

PostPosted: Wed Feb 09, 2011 6:17 pm    Post subject: Polskie znaki w konsoli Reply with quote

Witam, :)


Mam pytanie dotyczące wyświetlanie polskich znaków w powłoce bash/tcsh?Chciałbym aby strony man były wyświetlane z pełną obsługą polskich znaków.
Jakie zmienne mam ustawić żeby całkowicie spolonizować konsolę (bo z pisaniem polskich znaków nie mam problemów)

Pozdrawiam i z góry badzo dziękuję za odpowiedź!
_________________
HP Compaq 6820s, x86 ,KDE , 2.6.34-tuxonice, Intel Pentium Dual CPU 1.73GHz


Last edited by Vibe on Sat Feb 12, 2011 5:01 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Thu Feb 10, 2011 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

nie da się tak naprawdę uzyskać tego w 100%
1. nie wszystkie many są utf-8 lub ANSI
2. many nie maja zapisanego kodowania czyli patrz punkt 1
3. można próbować przekodowywać ale patrz punkt 1,2
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
p_d
n00b
n00b


Joined: 24 Nov 2007
Posts: 34
Location: Warszawa

PostPosted: Fri Feb 18, 2011 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Potwierdzam, jednak można uzyskać częściowe polskie ogonki zgodnie z utf-8. Kwestia to doinstalować odpowiednią czcionkę oraz dopisać ją w consolefont. Man nie jest w 100% przetłumaczone. Szczegóły jak będę miał dostęp do kompa bo nie pamiętam jak się nazywała ta czcionka
Back to top
View user's profile Send private message
znal
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Jul 2007
Posts: 190

PostPosted: Fri Feb 18, 2011 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Jeśli chodzi o strony manuala, to problem można chyba rozwiązać, doprowadzając wszystkie strony do jednego kodowania.

Używam unicode (w tym mam taką flagę ustawioną globalnie i locale pl_PL.UTF-8, konfig na podst. opisu na forum, nie pamiętam już który dokł. temat) i z tego co zauważyłem, to do folderze (względem /usr/share/man) pl ląduje większość polskich manów niezależnie od tego, jakiego kodowania używają. W folderze pl_PL.UTF-8 lądują u mnie tylko many do portage, ale i tak ich odpowiedniki w iso są w pl. Man w pierwszej kolejności szuka stron w folderze pl_PL.UTF-8 (zapewne zależy to od ustawionego locale), jeśli tam nie ma strony, to bierze z pl, gdzie większość z nich (lub wszystkie są zakodowane w iso).
Wystarczy więc usunąć folder /usr/share/man/pl_PL.UTF-8, a w /etc/man.conf włączyć konwersję do utf. Jeśli używany app-i18n/man-pages-pl ma flagę unicode, to trzeba ją wyłączyć dla tego pakietu. Ten z portage jej nie ma, ale w jakimś overlayu (arcon?) jest taki, co ją posiada i powoduje ona przekodowanie stron z iso do utf w trakcie instalacji. Inne polskie many są kodowane w iso, przynajmniej te co sprawdzałem. Operację usuwania trzeba powtórzyć po uaktualnieniu portage.

Nie wiadomo, czy to zadziała w każdym przypadku, ale ja po takim zabiegu nie trafiłem jeszcze na polskiego mana z krzaczkami, a mam ponad 1200 pakietów zainstalowanych i co się da spolszczone.
Back to top
View user's profile Send private message
Vibe
n00b
n00b


Joined: 01 Sep 2010
Posts: 61
Location: /Europe/Poland

PostPosted: Tue Mar 01, 2011 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi! Mam teraz trochę inny problem - mianowicie chodzi o to że strony man są wyświetlane w języku polski ale za to nie mogę używać polskich znaków w konsoli (a także w całym systemie).)W czym może być problem waszym zdaniem. Polonizację Gentoo zrobiłem w następujący sposób:

W pliku /etc/env.d/99locale wstawiłem wpisy:

Code:

LANG="pl_PL"
LC_ALL="pl_PL"


następnie ustawiłem zmienną KEYMAPS w pliku /etc/conf.d/keymaps

Code:

KEYMAP="pl"


Aby konsola tłumaczyła manuale na język polski i stosowała polską czcionkę w pliku /etc/rc.conf/ dodałem poniższe wpisy:

Code:

CONSOLEFONT="lat2a-16"
CONSOLETRANSLATION="8859-2_to_uni"



i w pliku /etc/make.conf zdefiniowałem stałą LINGUAS="pl"

problem jednak w tym że konsola tłumaczy many na język polski ale za to nie mogę używać w ogóle polskich znaków w systemie (obecnie piszę z innego kompa). Jestem dość zdziwiony bo wcześniej było odwrotnie.

Czy nasuwa się wam jakieś rozwiązanie mojego problemu?

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za okazaną pomoc! :)
_________________
HP Compaq 6820s, x86 ,KDE , 2.6.34-tuxonice, Intel Pentium Dual CPU 1.73GHz
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Mar 23, 2011 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Łap sznurka:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18611

Pozdrawiam
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum