Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SDL/ALSA?] Dziwny problem z grami/programami
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Wed Oct 24, 2007 7:18 pm    Post subject: [SDL/ALSA?] Dziwny problem z grami/programami Reply with quote

Od jakiegoś czasu mam dość dziwny problem. Na jedym komputerze jest kilka kont, używane z Xami są w zasadzie tylko dwa. Leży sobie tam mój mały overlay, kilka sesji irssi/ekg (choć zazwyczaj są to dwie sesje ;).

Wracając do głównego problemu, wygląda on mniej tak, że gry działają kiedy chcą. Na początku może trochę informacji typu:
grupy
Code:
lazy_bum@roslin ~ $ groups lazy_bum
floppy cron audio cdrom video games lazy_bum
lazy_bum@roslin ~ $ groups malpa
floppy audio cdrom video games malpa

Znalazłem przynajmniej 3 gry, które są tym dotknięte: pengupop, xmoto i openttd. Wypatrzyłem, że wszystkie mają w DEPEND SDL, więc go przebudowałem. Problem szybko powrócił. Przebudowałem SDL (i inne sdl-*) na ~x86, problem znowu powrócił.

Objawia się to tak, że po odpaleniu gry ona... nie wiem jak to nazwać, jakby umierała? (-;
W przypadku pengupop pojawia się tło, ale już menu nie ma. xmoto robi ładny czarny ekran... i tyle (powinno się pojawić dogrywanie poziomów etc.). Gry nie zajmują procka, top pokazuje obciążenia rzędu 0-1%...
I na koniec najciekawsze: działa to też tak, że gry raz nie działają na jedym koncie, a raz na drugim (mówię o tych głównych dwóch, które korzystają z Xów). Oczywiście zdarza się też, że działają na obu kontach bez problemu. Przypadku odwrotnego nie zaobserwowałem.

I na koniec pytanie: WTF?! (czyli: Wyjaśnisz Ten Fakt ;)

::edit::
Jeszcze mogę dodać, że czasem da sie to naprawić przez wylogowanie się usera1, zalogowanie usera2, odpalenie Xów i gry, wyłączenie Xów, wylogowanie, a potem magicznie zaczyna działać i u usera1....
_________________
roslin uberlay | grubelek


Last edited by lazy_bum on Sun Jan 13, 2008 8:59 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

*bump* /-:
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Alsa. :)

Dokładnie to samo dzieje się u mnie gdy jeden program zablokuje dźwięk (zazwyczaj firefox podczas przeglądania stron), skutecznie wiesza mpd, inne aplikacje do czasu odblokowania urządzenia. Leczenie proste - ubicie wszystkich procesów korzystających z dźwięku (dla tego po wylogowaniu śmiga). Pewnym rozwiązaniem jest wymuszenie aby wszystkie programy korzystały z urządzenia default - testowane na bmpx, wybrałem w nim konkretne urządzenie zamiast default i zaczął wtedy blokować inne programy, gdzieś w dokumentacji ALSY powinno to być opisane (po emerge alsa-lib pojawia się info o tym) niestety nie wiem jak wymusić na wszystkich aplikacjach aby korzystały z urządzenia default i tylko z niego.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
RA6
n00b
n00b


Joined: 13 Mar 2007
Posts: 53
Location: Polonia - Vladislavia

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ostatnio próbowałem w openttd pograć i miałem to samo. Nie wiem czemu, ale coś nie tak było z sdl bo nie wykrywało mi wyjścia video tak jak miałem wcześniej :( Kilka wersji openttd temu i z 2 xorg działało, a obecne wersje nie chciały więc dałem sobie spokój i usunąłem.
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

sebas86 wrote:
Alsa. :)

Dokładnie to samo dzieje się u mnie gdy jeden program zablokuje dźwięk (zazwyczaj firefox podczas przeglądania stron), skutecznie wiesza mpd, inne aplikacje do czasu odblokowania urządzenia. Leczenie proste - ubicie wszystkich procesów korzystających z dźwięku (dla tego po wylogowaniu śmiga). Pewnym rozwiązaniem jest wymuszenie aby wszystkie programy korzystały z urządzenia default - testowane na bmpx, wybrałem w nim konkretne urządzenie zamiast default i zaczął wtedy blokować inne programy, gdzieś w dokumentacji ALSY powinno to być opisane (po emerge alsa-lib pojawia się info o tym) niestety nie wiem jak wymusić na wszystkich aplikacjach aby korzystały z urządzenia default i tylko z niego.

Jest to jakiś trop. Gra nie działa -> stop ALSY -> gra działa -> start ALSY -> gra nie działa...

ALSA z jajka czy z portage? (u mnie ta pierwsza)

I jeszcze jedno, od dawna tak masz? U mnie kiedyś wszystko ładnie współgrało, a teraz... szkoda, ze nie pamiętam momentu, kiedy te cuda wystartowały.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Thu Nov 08, 2007 11:52 pm    Post subject: Reply with quote

lazy_bum wrote:
ALSA z jajka czy z portage? (u mnie ta pierwsza)

Testowane obydwa, dodatkowo może wspomnę, że przy wersji z portage pojawia się informacja:
Quote:
If you experience problems, please try building the in-kernel
ALSA drivers instead. This ebuild is not recommended and is
likely to be removed from portage at a later date.

Ale za to z alsa-lib:
Quote:
Please try media-sound/alsa-driver before filing bugs about unstable
or missing output with in-kernel drivers. Misaligned versions of
alsa-lib and drivers used can cause problems.

więc... :D może spróbuj najpierw wersji z portage + usunięcie plików asound.state z /etc i /var/lib/alsa.

Zresztą po zmianie na wersje z portage bez większej różnicy, chociaż nie próbowałem jeszcze usuwać asound.state przy tym.

lazy_bum wrote:
I jeszcze jedno, od dawna tak masz? U mnie kiedyś wszystko ładnie współgrało, a teraz... szkoda, ze nie pamiętam momentu, kiedy te cuda wystartowały.

W sumie od czasu kiedy zmieniłem maszynę i zacząłem używać mpd, wcześniej zazwyczaj wyłączałem wszystkie inne aplikacje przed uruchamianiem gier (bo potrafiło przykrzaczyć na Duronie kiedy ktoś się odzywał na IM albo Firefox coś odświeżał), więc nie było szans na zauważenie tego.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Tue Nov 13, 2007 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Nie wiem czy to kwestia szczęścia, czy ten sposób działa, ale kolega mziab zasugerował, żeby dodać do /etc/env.d/99sdl takie o:
Code:
SDL_AUDIODRIVER=alsa
AUDIODEV=default

Jak na razie ww. problem się nie pojawia, jeżeli nie objawi się w ciągu kilku(nastu) dni to dodam [SOLVED] do tematu.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Nov 29, 2007 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Problem powrócił...

Zdecydowanie ma to jakiś związek z alsą. Jak ją zastopuję - wszystko ładnie działa, jak wystartuję - przestaje. Oczywiście nadal dochodzą różne losowe objawy z pierwszego posta.

emerge alsa-lib alsa-headers alsa-utils -pv wrote:
[ebuild R ] media-sound/alsa-headers-1.0.14 2,540 kB
[ebuild R ] media-libs/alsa-lib-1.0.14a-r1 USE="midi -alisp -debug -doc" ALSA_PCM_PLUGINS="adpcm alaw copy dshare dsnoop extplug file hooks ladspa lfloat linear meter mulaw multi null rate route share shm" 768 kB
[ebuild R ] media-sound/alsa-utils-1.0.14 USE="midi nls" 991 kB

lspci | grep audio wrote:
00:0b.0 Multimedia audio controller: C-Media Electronics Inc CM8738 (rev 10)

emerge libsdl sdl-sound sdl-mixer -pv wrote:
[ebuild R ] media-libs/libsdl-1.2.12 USE="X alsa opengl xv -aalib -arts -dga -directfb -esd -fbcon -ggi -libcaca -nas -noaudio -noflagstrip -nojoystick -novideo -oss -svga -xinerama" 2,764 kB
[ebuild R ] media-libs/sdl-sound-1.0.1-r2 USE="mikmod mp3 mpeg vorbis -flac -physfs -speex" 996 kB
[ebuild R ] media-libs/sdl-mixer-1.2.7 USE="mikmod mp3 vorbis -timidity" 1,915 kB


::edit::
Dodałem trochę danych dla pełniejszego obrazu.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 1:56 pm    Post subject: Reply with quote

Problem dotyczy także dosboxa. Wygląda podobnie do innych, pojawia się okienko, w środku jest czarne i... tyle. Nie działa na nie ctrl+c w konsolce, ani X w rogu.

Da się jakoś sprawdzić co w danej chwili "zajmuje" ALSĘ? \-:
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sat Jan 12, 2008 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Spróbuj np.
Code:
lsof | grep sound

_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 6:47 am    Post subject: Reply with quote

Nic ciekawego:
Code:
gkrellm    3702   lazy_bum  mem       REG        3,6   741308     360014 /usr/lib/libasound.so.2.0.0
gkrellm    3702   lazy_bum    8u      CHR       14,0            10059282 /dev/sound/mixer
dosbox     3719   lazy_bum  mem       REG        3,6   741308     360014 /usr/lib/libasound.so.2.0.0
dosbox     3719   lazy_bum  mem       REG        3,6   146240     360720 /usr/lib/libSDL_sound-1.0.so.1.0.0

Code:
gkrellm2   3419      malpa  mem       REG        3,6   741308     360014 /usr/lib/libasound.so.2.0.0
gkrellm2   3419      malpa    8u      CHR       14,0            10059282 /dev/sound/mixer
dosbox     3500      malpa  mem       REG        3,6   741308     360014 /usr/lib/libasound.so.2.0.0
dosbox     3500      malpa  mem       REG        3,6   146240     360720 /usr/lib/libSDL_sound-1.0.so.1.0.0

Oba konta korzystają z gkrellm. Na obu konfiguracja gkrellm-volume lekko się różniła, więc została ujednolicona. Nie sądzę jednak, żeby to miało jakieś zbawienne skutki, bo, jak pisałem wcześniej, "niedziałanie" nie było przypisane do konkretnego konta.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum