Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Πρόβλημα UPS monitoring software για Gentoo GNU/Linux (nut)
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
atma
n00b
n00b


Joined: 22 Sep 2006
Posts: 13
Location: Greece, Drama

PostPosted: Fri Sep 22, 2006 6:08 pm    Post subject: Πρόβλημα UPS monitoring software για Gentoo GNU/L Reply with quote

Καλησπέρα,

Αγόρασα ένα UPS ονόματι Guard_S 1500 το οποίο έχει ένα software για monitoring της genemex.. μιας Γερμανικής εταιρίας. Προσπαθώ να εγκαταστήσω το NUT μήπως και δουλέψει αλλά παίνρω το εξής error:

Quote:

upsdrvctl start
Network UPS Tools - UPS driver controller 2.0.3
Network UPS Tools - Generic UPS driver 1.31 (2.0.3)
No upstype set - see help text / man page!

Driver failed to start (exit status=1)


Χρησιμοποιό τον genericups driver για αρχή. Δεν ξέρω τι άλλο να ψάξω η αλήθεια.. αν κάποιος έχει εμπειρία ας με βοηθήσει.
_________________
I like Apples!
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Thu Sep 28, 2006 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Θα πρέπει να ορίσεις στο configuration αρχειο τον τυπο του UPS (ουσιαστικά χρειάζεται το πρωτόκολλο επικοινωνίας) και την σειριακή θύρα συνδεσης με αυτό.
Αν κοιτάξεις στο site του nut, θα βρεις πολλά παραδείγματα. Το κακό με αυτά τα ανώνυμα ups ειναι ότι δεν ξέρεις τον τυπο (η ποιος ειναι αντίστοιχος) του UPS και θα πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να βρείς ποιός ταιριάζει (ελπίζοντας και λίγο να σε βοηθήσει η τύχη)
Με ενα ταιβανέζικο UPS που αγορασα, ήμουν τυχερός και βρήκα συμβατό τυπο. Αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει μπορώ να σου δωσω το config αρχειο.
Για client, όταν με το καλό καταφέρεις να επικοινωνήσεις με το ups, σου προτίνω τον knutclient.
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
atma
n00b
n00b


Joined: 22 Sep 2006
Posts: 13
Location: Greece, Drama

PostPosted: Fri Sep 29, 2006 9:03 am    Post subject: Reply with quote

Slammer wrote:
Θα πρέπει να ορίσεις στο configuration αρχειο τον τυπο του UPS (ουσιαστικά χρειάζεται το πρωτόκολλο επικοινωνίας) και την σειριακή θύρα συνδεσης με αυτό.
Αν κοιτάξεις στο site του nut, θα βρεις πολλά παραδείγματα. Το κακό με αυτά τα ανώνυμα ups ειναι ότι δεν ξέρεις τον τυπο (η ποιος ειναι αντίστοιχος) του UPS και θα πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να βρείς ποιός ταιριάζει (ελπίζοντας και λίγο να σε βοηθήσει η τύχη)
Με ενα ταιβανέζικο UPS που αγορασα, ήμουν τυχερός και βρήκα συμβατό τυπο. Αν νομίζεις ότι θα βοηθήσει μπορώ να σου δωσω το config αρχειο.
Για client, όταν με το καλό καταφέρεις να επικοινωνήσεις με το ups, σου προτίνω τον knutclient.


Ναι διάβασα το documentation, εκεί έχει 100+ drivers.. πρέπει να τους δοκιμάσω όλους??

Ακόμη δεν έχω καταλάβει από είναι ο παραγωγέας από Τουρκία ή από Σκόπια, αλλά χρησιμοποιούν software της generex στο CD που μου έδωσαν με το μηχάνημα. Έχουν drivers για Linux αλλά είναι για εκδόσεις kernel 2.2.x και 2.4.x :-(
_________________
I like Apples!
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Fri Sep 29, 2006 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Λογικά δεν χρειάζεσαι κανένα driver στον πυρήνα, εφόσον το ups εχει σειριακό interface. To nut από μόνο του θα αναλάβει την διαδικασία την επικοινωνίας.

Αρκεί στο /etc/nut/ups.conf να δηλώσεις σωστά την σειριακή πόρτα, στο όρισμα port και το driver. Εδω είναι και το δικό μου ups.conf που τελικά λειτούργησε με το ups μου. To όρισμα desc το ορίζεις όπως θέλεις.
Code:

        driver = esupssmart
        port = /dev/ttyS1
        desc = "System UPS"


Παίξε λίγο με το driver, και όταν κάνεις αλλαγές επανεκκινησε τον upsd δαίμονα με
/etc/init.d/upsd restart
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum