Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
wet
n00b
n00b


Joined: 15 Apr 2006
Posts: 12

PostPosted: Sun Jun 04, 2006 3:07 am    Post subject: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

Zastanawiam sie jak zrobic takie kolejkowanie.. czytalem nieco o htb, cbq, imq i innych, ale byloby milo jakby ktos obeznany w temacie powiedział mi z czego będę musiał skorzystać, wygoogluję jakoś resztę. Tyle tych sposobów a jakoś nie mogę znaleźć tego co chcę.
A co chcę?
Chcę dzielić łącze dynamicznie na 2 kompy, znam sposób, htb, 50% daję, a jak drugi nie korzysta to 100% na komp. Ok, fajnie, alee..
Ale co jeśli chcę dołożyć kolejkowanie? Da się jednocześnie dzielić łącze i kolejkować np.
1. ssh
2. http
3. pop3/smtp
4. ftp
5. p2p
Nie wiem czy jest sens? Może tylko kolejkować, ale wtedy co z tego, że ssh mi będzie śmigać pięknie, jak komp2 zeżre ruch ftp i ja nic nie ściągnę.
Na pierwszym miejscu kolejkować, a potem dzielić? Jak?
Jakie najlepsze rozwiązanie?
Nie, nie jestem leniem który chce przepisu, starczy mi opis czym to zrobić, poszukam i jakoś dam rade, ale sam nie wiem jakie rozwiązanie z tych co znalazłem lepsze i jakimi programami zrobić..
Z góry dzięki.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sun Jun 04, 2006 10:18 am    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

wet wrote:
Nie wiem czy jest sens? Może tylko kolejkować, ale wtedy co z tego, że ssh mi będzie śmigać pięknie, jak komp2 zeżre ruch ftp i ja nic nie ściągnę.

jak ssh będize miało wyższy priorytet od ftp, to ftp nic nie zapcha.
problem może być np. gdy dwie osoby będa robić to samo (np. ściągać z ftpa), ale jedna będzie miała jedno połączenie, a druga 40. Chyba łatwo sobie wyobrazić, komu będzie lepiej ściągać? :wink:

Quote:
Na pierwszym miejscu kolejkować, a potem dzielić? Jak?

przy pomocy IMQ, który da nam dodatkowy interfejs(y) na ruch wchodzący i wychodzący.

Quote:
Jakie najlepsze rozwiązanie?

IMO właśnie priorytetowanie ruchu (przede wszystkim wyłapywanie p2p i wpuszczanie go w klase o najniższym priorytecie), a po nim ewentualnie podział na użytkowników. Testowałem z tym trochę i takie rozwiązanie wydaje mi się działać najlepiej. Bo jest i podział na usługi (dzięĸi któremu podstawowe usługi zawsze dobrze działają) i na użytkowników (dzięki temu żadne nie jest specjalnie faworyzowany)
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
wet
n00b
n00b


Joined: 15 Apr 2006
Posts: 12

PostPosted: Sun Jun 04, 2006 12:46 pm    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

Raku wrote:
wet wrote:
Jakie najlepsze rozwiązanie?

IMO właśnie priorytetowanie ruchu (przede wszystkim wyłapywanie p2p i wpuszczanie go w klase o najniższym priorytecie), a po nim ewentualnie podział na użytkowników. Testowałem z tym trochę i takie rozwiązanie wydaje mi się działać najlepiej. Bo jest i podział na usługi (dzięĸi któremu podstawowe usługi zawsze dobrze działają) i na użytkowników (dzięki temu żadne nie jest specjalnie faworyzowany)

A tak, że podrążę temat. Więc tylko imq + ipp2p czy jakoś tak, tak? Czy jeszcze coś?
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sun Jun 04, 2006 1:37 pm    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

wet wrote:
A tak, że podrążę temat. Więc tylko imq + ipp2p czy jakoś tak, tak? Czy jeszcze coś?
Możesz się jeszcze pobawić layer7, esfq, hfsc, dodatkowymi łatami na iptables z patch-o-matic, ipsetem i wieloma innymi narzędziami. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
raaf
Apprentice
Apprentice


Joined: 31 Dec 2003
Posts: 293
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 12:20 am    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

wet wrote:
Zastanawiam sie jak zrobic takie kolejkowanie.. czytalem nieco o htb, cbq, imq i innych, ale byloby milo jakby ktos obeznany w temacie powiedział mi z czego będę musiał skorzystać, wygoogluję jakoś resztę. Tyle tych sposobów a jakoś nie mogę znaleźć tego co chcę.
A co chcę?
Chcę dzielić łącze dynamicznie na 2 kompy, znam sposób, htb, 50% daję, a jak drugi nie korzysta to 100% na komp. Ok, fajnie, alee..
Ale co jeśli chcę dołożyć kolejkowanie? Da się jednocześnie dzielić łącze i kolejkować np.
1. ssh
2. http
3. pop3/smtp
4. ftp
5. p2p
Nie wiem czy jest sens? Może tylko kolejkować, ale wtedy co z tego, że ssh mi będzie śmigać pięknie, jak komp2 zeżre ruch ftp i ja nic nie ściągnę.
Na pierwszym miejscu kolejkować, a potem dzielić? Jak?
Jakie najlepsze rozwiązanie?
Nie, nie jestem leniem który chce przepisu, starczy mi opis czym to zrobić, poszukam i jakoś dam rade, ale sam nie wiem jakie rozwiązanie z tych co znalazłem lepsze i jakimi programami zrobić..
Z góry dzięki.


witam

Quote:
emerge htbinit ipp2p


tam jest sliczny plik configuracyjny do htbinit, poprostu bajka.

i nie ma sensu jednemu kompu dawac do 50% a drugiemu 100%, po co? czy ktos Ci sie narazil?? ;) ustaw klejki nie ze wzgledu na kompy tylko ze wzgledu na uslugi, bo moga pojawic sie problemy jak bedziesz mieszal. np. jesli ustawiasz kolejke o wysokim priorytecie do kompa nr 1, a jednoczesnie komp nr 1 bedzie scigal p2p na najnizszym priorytecie to na do ktorej kolejki trafi ruch?? hmm?

pozdrawiam
raaf
_________________
skladmuzyczny.pl, REKLAMA, astalavista Vista, .. kiss my XGL!! ;)
Back to top
View user's profile Send private message
wet
n00b
n00b


Joined: 15 Apr 2006
Posts: 12

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 2:16 am    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

Aha! Czy kolejkowanie zadziała na przekierowanym porcie? Tzn, kolejkuję p2p na niski priorytet, ale przekierowuję sobie np port torrenta, na drugi komp dc. Ograniczy również, czy nie?

Raku wrote:
Możesz się jeszcze pobawić layer7, esfq, hfsc, dodatkowymi łatami na iptables z patch-o-matic, ipsetem i wieloma innymi narzędziami. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Wiem, że jest tego sporo. Dlatego napisałem czego potrzebuje bo nie wiem w końcu czego użyć. Więc pisanie, że zależy czego potrzebuje jest "troszke" nie na miejscu, nie sądzisz?

raaf wrote:

Quote:
emerge htbinit ipp2p


tam jest sliczny plik configuracyjny do htbinit, poprostu bajka.

i nie ma sensu jednemu kompu dawac do 50% a drugiemu 100%, po co? czy ktos Ci sie narazil?? ;) ustaw klejki nie ze wzgledu na kompy tylko ze wzgledu na uslugi, bo moga pojawic sie problemy jak bedziesz mieszal. np. jesli ustawiasz kolejke o wysokim priorytecie do kompa nr 1, a jednoczesnie komp nr 1 bedzie scigal p2p na najnizszym priorytecie to na do ktorej kolejki trafi ruch?? hmm?

Nie nie, nie zrozumiałeś. Chodziło mi, że jak obydwa komputery korzystają z netu to każdy ma po ~50%, jak jeden to ma 100%.
Hm, raaf, kolejki. A co jak ja uruchomię amule, a on amule? Podzieli łącze pół na pół czy kto pierwszy ten lepszy?
Albo ja torrent z dobrymi seedami, a on amule? Nie 'zamulę' go?;)
Kolejki, fajnie, wiem, że www/ssh i inne podstawowe będą śmigać. Ale co jak obydwie osoby korzystają z dajmy na to p2p o niskim priorytecie, jak to dzieli?
Dzięki.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 6:31 am    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

wet wrote:
Aha! Czy kolejkowanie zadziała na przekierowanym porcie? Tzn, kolejkuję p2p na niski priorytet, ale przekierowuję sobie np port torrenta, na drugi komp dc. Ograniczy również, czy nie?

wszystko zależy od tego, jak zbudujesz swoje skrypty regulujące QoS.

wet wrote:
Raku wrote:
Możesz się jeszcze pobawić layer7, esfq, hfsc, dodatkowymi łatami na iptables z patch-o-matic, ipsetem i wieloma innymi narzędziami. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Wiem, że jest tego sporo. Dlatego napisałem czego potrzebuje bo nie wiem w końcu czego użyć. Więc pisanie, że zależy czego potrzebuje jest "troszke" nie na miejscu, nie sądzisz?

mi chodzi o to, że narzędzia/łaty/programy jakie użyjesz zależą od tego, w jaki sposób sobie obmyślisz zrobienie QoS. Nie ma jednoznacznej recepty na napisanie idealnego skryptu i w zasadzie może ci wystarczyć samo htb, iproute i iptables.
Zadałeś pytanie w stylu: "czego potrzebuję do wybudowania domu? Ma mieć drzwi i okna i jedno piętro." Odpowiedzi może być naprawdę dużo i każda będzie poprawna.

wet wrote:
Hm, raaf, kolejki. A co jak ja uruchomię amule, a on amule? Podzieli łącze pół na pół czy kto pierwszy ten lepszy?
Albo ja torrent z dobrymi seedami, a on amule? Nie 'zamulę' go?;)

wszystko zależy od tego, jak zbudujesz swoje reguły kolejkowania, czy będziesz ograniczał liczbę połączeń tcp, ilość połączeń udp w jednostce czasu i wielu innych spraw. Do wszystkiego trzeba dochodzić drogą eksperymentu.

wet wrote:
Kolejki, fajnie, wiem, że www/ssh i inne podstawowe będą śmigać. Ale co jak obydwie osoby korzystają z dajmy na to p2p o niskim priorytecie, jak to dzieli?

teoretycznie tak, jak ustawisz, żeby dzieliło.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
raaf
Apprentice
Apprentice


Joined: 31 Dec 2003
Posts: 293
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 9:35 am    Post subject: Re: dziwne kolejkowanie, pytanie jakim programem to zrobic? Reply with quote

wet wrote:

Hm, raaf, kolejki. A co jak ja uruchomię amule, a on amule? Podzieli łącze pół na pół czy kto pierwszy ten lepszy?
Albo ja torrent z dobrymi seedami, a on amule? Nie 'zamulę' go?;)
Kolejki, fajnie, wiem, że www/ssh i inne podstawowe będą śmigać. Ale co jak obydwie osoby korzystają z dajmy na to p2p o niskim priorytecie, jak to dzieli?
Dzięki.


nie zamulisz go, chyba ze kolejke bedzie obslugiwal standardowy algortym kto pierwszy ten lepszy, ale jak wrzucisz tam sfq to podzial bedzie sparwiedliwy.

poza tym naprawde wystarczy skopilowac sobie htbinit i ip2p2 dopisac do configu regulke dotyczaca p2p i masz to co chciales, nie pracujac zbyt wiele. (no oporcz tego musisz wpisac regulke do iptables znaczaca p2p)

imo nie ma co sie tu rozpisywac, masz kolejki do ktorych wpadaja polecznia danego typu, te kolejki maja rozny priorytet, i moga byc oblsugiwane przez rozne algortymy kolejkowania, standardowo w htbinit wpisany jest sfq, czyli sparwiedliwy podzial lacza. nie ma sie co martwic tym, ze jak 2 sciaga na mula to sie beda zapychac, nie beda, podziela sobie pasmo na rowno, a jak ktos bedzie chcial sprawdzic poczte to bedzie mogl to zrobic bez problemu bo p2p ustawisz na najnizszym priorytecie, prawda? ;)

pozdrawiam
raaf
_________________
skladmuzyczny.pl, REKLAMA, astalavista Vista, .. kiss my XGL!! ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum