Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Ram && Swap
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Mon May 29, 2006 10:19 am    Post subject: Reply with quote

Raku wrote:
Wniosek z tego taki: należy unikac jak ognia kart ATI :twisted:

Chyba Ci nabluzgam na PM ;) Ja mam laptopa, większość gierek chodzi płynnie, tylko te o najwyższych wymaganiach tak się tną (mam chyba tylko 64 MB pamięci na karcie). Zresztą Ati na Windowsach podobno jest o niebo lepsze (wydajniejsze) od Nvidii, a ostatnio Heroes V nie za bardzo chciały mi działać na średnich ustawieniach.
Z akceleracją już nie mam kłopotów, Composite nie potrzebuję, czego jeszcze mogę chcieć? Pod Linuksem za dużo nie gram, bo po góra 15 minutach laptop mi się po prostu wyłącza.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
villantreal
n00b
n00b


Joined: 12 Dec 2005
Posts: 15
Location: Wrocław

PostPosted: Mon May 29, 2006 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

A ja się odniosę bezpośrednio do pytania.

Linux w serii 2.6 posiada plik sterujący "ochotą" z jaką system korzysta ze swapu - /proc/sys/vm/swappiness
Jego zawartość rozciąga sie od 0 - system korzysta ze swapu tylko gdy jest to niezbędne, do 100 - bardzo agresywne przerzucanie danych z pamięci fizycznej na swap.

Informację tą wyczytałem kiedyś w Linux+ , ale nie testowałem więc nie wiem jakie przynosi efekty.
_________________
Nie kradnij, władza nie znosi konkurencji !!
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Mon May 29, 2006 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Poe wrote:
mozesz sie pobawic łatkami z -ck bodajże, dzieki ktorym mozeszy ustawic wartosc, ze np. przy uzyciu 200mb ramu, aktywuje sie swap, albo jakas taka podobna łatka (nie pamietam nazwy i dokladnej zasady dzialania, ale to cos w ten deseń), ale generalnie nie ma potrzeby. swap nie zastąpi Ci ramu.

Co do łatek Cona Kolivasa, to chodzi o swap-prefetch i vm-mapped. Za pomocą vm-mapped możesz ustawić przez sysctla wartość, która ci najbardziej odpowiada, w zależności czy twój komp to desktop czy serwer.
Nie będę przepisywał strony Cona - więcej tutaj:http://members.optusnet.com.au/ckolivas/kernel/
:)
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Mon May 29, 2006 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

ten plik zeczywiscie istnieje, trzeba sie z nim pobawic.

co do -ck, niestety moj angielski jest raczej do dupy :D jakby man byl po niemiecku - spoko. moglbys troche bardziej mi objasnic o co chodzi z tym swap-prefetch?
Back to top
View user's profile Send private message
morgir
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 118
Location: Kraków

PostPosted: Mon May 29, 2006 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

jeżeli mowa o moim ATI to było tak że działały sterowniki (te od fglrx) było przyspieszenie, a i tak wszystko się sypało...
_________________
emerge brain
Back to top
View user's profile Send private message
Smoothny
n00b
n00b


Joined: 28 Apr 2006
Posts: 29

PostPosted: Tue May 30, 2006 7:37 am    Post subject: Reply with quote

villantreal wrote:

Linux w serii 2.6 posiada plik sterujący "ochotą" z jaką system korzysta ze swapu - /proc/sys/vm/swappiness


Postanowiłem się przekonać co to daje i muszę powiedzieć że odczułem delikatną poprawę wydajnosci szczegolnie przy dużym obciążeniu dysku twardego (np krotszy czas oczekiwania na zrenderowanie pierwszej klatki przy filmach) .
Dodałem do /etc/sysctl.conf:

Code:
vm.swappiness = 0
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Tue May 30, 2006 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Smoothny wrote:

Postanowiłem się przekonać co to daje i muszę powiedzieć że odczułem delikatną poprawę wydajnosci szczegolnie przy dużym obciążeniu dysku twardego (np krotszy czas oczekiwania na zrenderowanie pierwszej klatki przy filmach) .
Dodałem do /etc/sysctl.conf:

Code:
vm.swappiness = 0

Wartość vm.swappiness kontroluje agresywność użycia partycji wymiany. Im wyższa (maksimum to 100) tym w większym stopniu swap będzie używany. Zmiana tego parametru może mieć istotny wpływ na działanie i wydajność systemów z małą ilością pamięci RAM w zależności od chwilowego obciążenia, a także wielu innych czynników.
Ja polecam jednak łatki vm-mapped i swap-prefetch z -ck, które modyfikują nieco działanie tego algorytmu.

EDIT: Dla lubiących majsterkować polecam jeszcze zapoznanie się z:
Code:
ulimit -a

_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum