Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT]Migracja firmy z WinXP na Linux
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Mon May 15, 2006 11:03 pm    Post subject: [OT]Migracja firmy z WinXP na Linux Reply with quote

Witam.
W firmie w której pracuję jest obecnie 10 kompów z winxp +1 ubuntu (narazie postawiony testowo)+ serwer/router gentoo.
Noszę się z przeniesieniem wszystkich windowsów na Linuksa.
Mam w głowie 2 problemy
1 Jaki linuks (gentoo, czy ubuntu)
Jeśli gentoo to:
A) musze robić wszystkie configi ręcznie (pomijam fstab, kernel robiony przez genkernel {upakowany na maksa aby na wszystkich kompach dział}, Zostaje kwestia xorg.conf i tu musze z palca robić dla wszystkich kompów osobno :x a może jest jakieś fajne narzedzie, które w sposób magiczny wygeneruje mi configi - bez mojej zbytniej ingerencji.
2)Aktualizcja softu
A) Ubuntu - magia apt'a, działa ale trochę za dużo softu insaluje (zależności)
B) Gentoo wszystko pięknie - jeden make.conf dla wszystkich kompów - martwi mnie aktualizacja...
Czy macie jakieś doświadczenia w przeniszeniu małej firmy w całości na Gentoo.
Czy gdzieś w polsce taka migracja się odbyła ?? A jeśli tak to czy mogę prosic o opis problemów, (pomijam kwestie softu pod windowsa (z tym sobie już poradziłem)i przyzwyczajeń userów.



Edit by Poe
ort

_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
ath4r
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 126
Location: PJWSTK

PostPosted: Mon May 15, 2006 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

1. Gentoo ofkors ;-) Chociaz z drugiej strony zalezy od pracownikow.. choc mysle ze dobrze skonfigurowane gentoo nie powinno nikomu wiekszych problemow sprawic
A) przeciez Xorg -configure wykrywa prawie wszystko, pozostaje dopisac rozdzielczości no i ustawc polską klawiature (ewentualnie inne dodatkowe ficzery)

2)
A) w gentoo tez duzo zaleznosci.. ale to wlasnie dzieki temu wszystko działa (a przynajmniej powinno dzialac jak należy), w wielu dystrybucjach (starsze red haty itd) czesto mialem w gotowym systemie błędy w kde typu czegos tam nie ma itd, tutaj wszystko jest spełnione wiec pozostają tylko błędy programow na które już wpływu nie mamy
B) emerge -uDN world na kazdym kompie i wsio ;)
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Tue May 16, 2006 12:12 am    Post subject: Reply with quote

ath4r wrote:
1. Gentoo ofkors ;-) Chociaz z drugiej strony zalezy od pracownikow.. choc mysle ze dobrze skonfigurowane gentoo nie powinno nikomu wiekszych problemow sprawic
A) przeciez Xorg -configure wykrywa prawie wszystko, pozostaje dopisac rozdzielczości no i ustawc polską klawiature (ewentualnie inne dodatkowe ficzery)

2)
A) w gentoo tez duzo zaleznosci.. ale to wlasnie dzieki temu wszystko działa (a przynajmniej powinno dzialac jak należy), w wielu dystrybucjach (starsze red haty itd) czesto mialem w gotowym systemie błędy w kde typu czegos tam nie ma itd, tutaj wszystko jest spełnione wiec pozostają tylko błędy programow na które już wpływu nie mamy
B) emerge -uDN world na kazdym kompie i wsio ;)

Zgadza się że Xorg -configure wykrywa prawie wszystko (niestety prawie robi różnicę)
Tu nie chodzi o kompilatory i ilość miejsca na dysku.
Przyzwyczaiłem userów w firmie do użytkowania OOo i opery (jakoś do ff się nie udało IMHO FF jest fajniejszy).
Co do polityki co ma być na kompach (jaki soft) to już wiem.
Pytanie:
Czy kompilacja z flagą -march=i686 nie spowoduje niestabilności (chcę dla wszystkich postawić jednen system, tylko konfigi później dostosować. Robię tak bo mam w sieci zarówno kompy pIII 1Ghz jak i AMD 64 i chce zrobić całość jak najprościej.
A jeśli padnie na gentoo, to kompilacja upgrade będą tylko na jednym kompie, a cała reszta dostanie skompilowane binarki :D
Jak się na to zapatrujecie ??
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Tue May 16, 2006 8:03 am    Post subject: Reply with quote

ar_it wrote:
Zgadza się że Xorg -configure wykrywa prawie wszystko (niestety prawie robi różnicę)

Przecież raz konfigurujesz i masz spokój. Oczywiście może Ci to zająć kilka godzin, jeśli będziesz chciał mieć przyśpieszanie 3D :)
Quote:
Tu nie chodzi o kompilatory i ilość miejsca na dysku.
Przyzwyczaiłem userów w firmie do użytkowania OOo i opery (jakoś do ff się nie udało IMHO FF jest fajniejszy).

Opera, jak widzę, jest w portage, więc co za różnica? Można zainstalować im obydwa i niech sami decydują, czego chcą używać. Polityka bezpieczeństwa to juz inna sprawa, ale najwyraźniej poza Twoimi zainteresowaniami (nie wiem, który jest bezpieczniejszy, raczej FF, bo to OpenSource).
Quote:
Czy kompilacja z flagą -march=i686 nie spowoduje niestabilności (chcę dla wszystkich postawić jednen system, tylko konfigi później dostosować. Robię tak bo mam w sieci zarówno kompy pIII 1Ghz jak i AMD 64 i chce zrobić całość jak najprościej.

Zdaje się, że flaga march generuje tylko zoptymalizowany kod pod konkretny procesor. Na innych taki kod może działać trochę wolniej, ale nie powinno być niestabilności. Zauważ, że w portage jest np. openoffice-bin, który można sobie zainstalować na dowolnym procesorze intelopodobnym.
Quote:
A jeśli padnie na gentoo, to kompilacja upgrade będą tylko na jednym kompie, a cała reszta dostanie skompilowane binarki :D
Jak się na to zapatrujecie ??

Kiedyś czytałem, że można sobie zrobić serwer do takich właśnie upgradów. Wtedy prawie wszystkie (poza tym jednym) synchronizują się z tym serwerem, który pełni rolę mirrora dla serwerów Gentoo. Wrzucasz do crona 'emerge -DuN world' + kasowanie /usr/portage/distfiles (po zainstalowaniu nie będą juz potrzebne) i samo się robi :)
Nie będzie to chyba proste do wykonania, ale robisz to raz, a reszta będzie się odbywała automatycznie. Moim zdaniem warto.
Powodzenia.

PS. Bierz Gentoo ;)
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Tue May 16, 2006 9:01 am    Post subject: Reply with quote

co do kwestii update, to na routerze ustawil bym lokalne repozytorium portage. A na kazdym kompie distcc i identyczna wersja GCC oraz -march w make.conf. oczywiscie, ze jezeli skompilujesz program z flaga march=i686, to na "architekturach" np athlon-xp czy pentium bedzie on dzialal.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Tue May 16, 2006 9:15 am    Post subject: Reply with quote

ja dodam tylko, że w przypadku wyboru innej dystrybucji niż Gentoo temat nadaje się wyłacznie do zamknięcia ;-)
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Tue May 16, 2006 9:32 am    Post subject: Reply with quote

gdyby te kompy spiac w klaster (distcc) i wszystko kompilowac dla jednego kompa, a nastepnie z niego udostepniac przez NFS na pozostale juz same gotowe binarki to jest szansa ze wypali. tylko pozostaje problem konfigurowania wszystkiego na pozostalych kompach.
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
martin.k
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2004
Posts: 493
Location: Wylatowo, Polska

PostPosted: Tue May 16, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote

A może na serwerze ustawić serwer pakietów binarnych GRP.
Na serwerze zapuszczasz kompilację pakietów. Albo ręcznie albo za pomocą skryptów.
Pakiety lądują w katalogu z którego są serwowane za pomocą np. ftpa albo apacha

Na stacjach klientach w make.conf dodajesz lokalizację serwera w sieci ze wskazaniem na katalog z pakietami:
Code:
PORTAGE_BINHOST="http://192.168.1.2/grp/2006.0/x86/All"

Oczywiście musisz przekierować pakiety które są budowane na serwerze do tego katalogu, za pomocą:
Code:
PKGDIR="/twoj/katalog/z/pakietami"


Potem z klienta wystarczy dać:
Code:
emerge -gK pakiet


Możesz też dać to do crona lub coś bardziej zaawansowanego. Bo pozostanie jeszcze problem z aktualizacją plików konfiguracyjnych w /etc/ na klientach. Ale jeśli poszukasz na googlach, to pewnie coś się znajdzie.
Gdzieś tam była też metoda z wykorzystaniem rsync, ale nie pamiętam...

Temat do ugryzienia jest :)
_________________
linux-2.6.17 +ck +R4 +lockless +genetic-as +... więcej nie pamiętam :)
LRU #299256
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Tue May 16, 2006 11:26 am    Post subject: Reply with quote

13Homer wrote:
Zdaje się, że flaga march generuje tylko zoptymalizowany kod pod konkretny procesor. Na innych taki kod może działać trochę wolniej, ale nie powinno być niestabilności.

Nie pamiętam szczegółów który to program nie chciał działać, nie wiem jak gcc generuje kod, może i nie powinno być problemów, ale u mnie były z tym problemy. Dodam że flagi były zalecane, bez jakiś dodatków. Jeszcze na gcc 3.3 wtedy.
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Tue May 16, 2006 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

OK
Jade ze stage3.
To make.config dla wszystkich kompów.
Code:

CFLAGS="-Os -march=i686 -s -fomit-frame-pointer -pipe"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="-Os -march=i686 -s -pipe"
AUTOCLEAN="yes"
LC_ALL="pl_PL"
LINGUAS="pl"
MAKEOPTS="-j2"
LANGUAGE="48"
PORTAGE_NICENESS="11"
USE="X a52 aac acpi alsa apm arts bzip2 caps cdr cdparanoia clamav cups dri dvd dvdread ffmpeg flac flash ftp ggi gif gstreamer -gtk -gtk2 hal imagemagick imap java jpeg kde lm_sensors mad matroska mozilla mp3 mpeg ncurses nls nptl nptlonly nsplugin ogg oggvorbis opengl oss pdf png qt quicktime samba sox speex spell svg theora tiff truetype usb vcd vorbis win32codecs  xine xmms xv xvid userlocales"

Coś powinienem dodać odjąć
Plan jest taki - Kompilacja na jednym kompie. Na innych kompach rozpakowuję tylko stage4 i robię configi. Jeden kernel dla wszystkich kompów w sieci.
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Tue May 16, 2006 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

ja bym zostawil CXXFLAGS=${CFLAGS}, do LINGUAS dodal jeszcze "en", LANG="pl_PL". a LANGUAGE jest potrzebna jeszcze? slyszalem, ze tylko openoffice z tego korzystal, ale chlopaki juz przestawili ebuildy by korzystaly z LINGUAS
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Tue May 16, 2006 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

msch wrote:
ja bym zostawil CXXFLAGS=${CFLAGS}, do LINGUAS dodal jeszcze "en", LANG="pl_PL". a LANGUAGE jest potrzebna jeszcze? slyszalem, ze tylko openoffice z tego korzystal, ale chlopaki juz przestawili ebuildy by korzystaly z LINGUAS


Czyli tak
Code:

LINGUAS="pl en"
LC_ALL="pl_PL en"

czy z przecinkiem, bo mi się zapomniało :oops:
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Tue May 16, 2006 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

yoshi314 wrote:
gdyby te kompy spiac w klaster (distcc) i wszystko kompilowac dla jednego kompa, a nastepnie z niego udostepniac przez NFS na pozostale juz same gotowe binarki to jest szansa ze wypali. tylko pozostaje problem konfigurowania wszystkiego na pozostalych kompach.

Pomysł klastra odpadł. Mam dostępny tylko jeden wolny komp.
Reszta pracuje narazie pod winXP. Dopóki nie zrobię gentoo na jednym nie mam jak robić klastra.
Zresztą ten komp i tak będzie kompem testowym i tak pewnie już zostanie:D
Będzie służył jako komp do kompilacji, serwowania binarek innym i testowania czy wsio działa :D

..::Milu Edit: ort!
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
sekretarz
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 156
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Tue May 16, 2006 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Zrob sobie na tym kompie lokalne drzewo rsync i ustaw rsyncd, w docsach masz napisane jak to robic. Jezeli wszystkie kompy maja takie same flagi use to wygodnie jest robic pakiety grp na jednym kompie i instalowac je na reszcie.
_________________
#gentoo.pl Team - sekretarz
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Tue May 16, 2006 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

To może colinux postawisz na kompach z XP?

Na początek możesz przygotować obraz systemu na jednym komputerze, Xorg ze sterownikem VESA powinien zadziałać na wszystkim. Następnie przygotuj sobie Obraz systemu na DVD (poprostu spakuj wszystkie katalogi do tar.gz bo jest najszybsze przy rozpakowywaniu). Następnie napisz skrypt, który sam tobie będzie instalował (czytaj rozpakowywał system, instalował gruba, ustawiał odpowiednie usługi).

Ja czyniłem tak już wiele razy i ta metoda się sprawdza, a system instaluje się około 15min (z zegarkiem w łapie) - to jest trochę szybciej niż z paczek. Jedyne co tobie pozostaje to przygotować jeszcze jądra dla różnych wersji sprzętowych i jazda, chyba że wcześniej przygotujesz jądro ze wszystkimi modułami pod i686 (czyli PentiumPRO) i jakieś initrd. Zapomniał bym jeszcze o sterownikach dla X.

Aktualizacja może odbywać się raz w miesiącu, na 2 miesiące z paczek binarnych, bo nie trzeba poprawieć czegoś co działa.

PS ludzie są przyzwyczajeni do graficznego startera WinXP, więc możesz dołożyć fbsplasha
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Tue May 16, 2006 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

ar_it wrote:
msch wrote:
ja bym zostawil CXXFLAGS=${CFLAGS}, do LINGUAS dodal jeszcze "en", LANG="pl_PL". a LANGUAGE jest potrzebna jeszcze? slyszalem, ze tylko openoffice z tego korzystal, ale chlopaki juz przestawili ebuildy by korzystaly z LINGUAS


Czyli tak
Code:

LINGUAS="pl en"
LC_ALL="pl_PL en"

czy z przecinkiem, bo mi się zapomniało :oops:


Code:

LINGUAS="pl en"
LANG="pl_PL"
LC_ALL="pl_PL"


z tego co pamietam, jak w linguas mialem tylko pl, to przy emergowaniu czegos zawsze perl mi sie burkal, ze nie ma zainstalowanych odpowiednich lokalizacji i ustawial je sobie na "C" :P
Back to top
View user's profile Send private message
qermit
Veteran
Veteran


Joined: 02 Feb 2005
Posts: 1032

PostPosted: Tue May 16, 2006 4:42 pm    Post subject: Reply with quote

msch wrote:
z tego co pamietam, jak w linguas mialem tylko pl, to przy emergowaniu czegos zawsze perl mi sie burkal, ze nie ma zainstalowanych odpowiednich lokalizacji i ustawial je sobie na "C" :P

o locale-gen to się nie słyszało?
_________________
"A co ty masz w swoim LinuXie?" - Dr Qermit
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Tue May 16, 2006 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

slyszalo, ale po co mam robic cos PO instalacji systemu, jesli moge zrobic to rowniez w trakcie instalacji ;)
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Tue May 16, 2006 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

qermit wrote:
To może colinux postawisz na kompach z XP?

Na początek możesz przygotować obraz systemu na jednym komputerze, Xorg ze sterownikem VESA powinien zadziałać na wszystkim. Następnie przygotuj sobie Obraz systemu na DVD (poprostu spakuj wszystkie katalogi do tar.gz bo jest najszybsze przy rozpakowywaniu). Następnie napisz skrypt, który sam tobie będzie instalował (czytaj rozpakowywał system, instalował gruba, ustawiał odpowiednie usługi).

Ja czyniłem tak już wiele razy i ta metoda się sprawdza, a system instaluje się około 15min (z zegarkiem w łapie) - to jest trochę szybciej niż z paczek. Jedyne co tobie pozostaje to przygotować jeszcze jądra dla różnych wersji sprzętowych i jazda, chyba że wcześniej przygotujesz jądro ze wszystkimi modułami pod i686 (czyli PentiumPRO) i jakieś initrd. Zapomniał bym jeszcze o sterownikach dla X.

Aktualizacja może odbywać się raz w miesiącu, na 2 miesiące z paczek binarnych, bo nie trzeba poprawieć czegoś co działa.

PS ludzie są przyzwyczajeni do graficznego startera WinXP, więc możesz dołożyć fbsplasha


Chyba z Colinuksem dam sobie na luz.
Jutro pierwszy komp idzie na pełną migrację czyli mój.
Do końca przyszłego tygodnia chcę przenieść wszystkich. Problemem będzie serwer na którym chodzi Lotus Domino (windows XP z domino dla win :evil:, ale narazie nie zaprzątam sobie nim głowy. Nie znam na tyle domino, aby go przenosić. Nie mam natywnej wersji linuksowej Domino. Nadzieja że gdzieś na aukcjach uda mi się kupić za stosunkową małą forsę ten soft (całe szczęscie jest tego troszeczke w sieci)

Co do skryptów - to może masz je gdzieś pod ręką i mógłbyś podesłać (co do kernela zrobiłem dzisiaj na maksa genkernelem, będzie jeden na wszystkie maszynki)
P.S.
U mnie w sieci kompy chodzą non stop, tak też nie widzę potrzeby robienia fbspasha
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
SirYes
Apprentice
Apprentice


Joined: 15 Jan 2006
Posts: 282
Location: Lodz, Poland

PostPosted: Wed May 17, 2006 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

qermit wrote:
o locale-gen to się nie słyszało?

msch wrote:
slyszalo, ale po co mam robic cos PO instalacji systemu, jesli moge zrobic to rowniez w trakcie instalacji ;)


Heh, to się zmieni - od wersji glibc-2.4-r2 ... (ja już się przyzwyczaiłem ;))

Na szczęście składnia locale.gen jest bardzo podobna do locales.build i nadal będzie można polegać na tworzeniu locale przy kompilacji glibc. :D
_________________
My blog: In search for ultimate programming language
Back to top
View user's profile Send private message
M-Z
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Jan 2005
Posts: 98
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:12 pm    Post subject: Re: [OT]Migracja firmy z WinXP na Linux Reply with quote

ar_it wrote:
Witam.
W firmie w której pracuję jest obecnie 10 kompów z winxp +1 ubuntu (narazie postawiony testowo)+ serwer/router gentoo.
Noszę się z przeniesieniem wszystkich windowsów na Linuksa.

Po co? Jeżeli masz legalne oprogramowanie MS (a w firmie to pewnie masz), to nie widzę powodu migracji. Niestety na razie MS Office jest duuużo lepszy niż OO (zwłaszcza pod Linuksem).
Back to top
View user's profile Send private message
msch
Guru
Guru


Joined: 14 Mar 2006
Posts: 385
Location: ms@wind ~ $

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

moze nie ma :P
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:40 pm    Post subject: Re: [OT]Migracja firmy z WinXP na Linux Reply with quote

M-Z wrote:
Niestety na razie MS Office jest duuużo lepszy niż OO (zwłaszcza pod Linuksem).

Ee tam lepszy...(no flame), masz na myśli możliwości? łatwość edycji?, czy to że są nie dokońca kompatybilne ;) ze sobą?
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:46 pm    Post subject: Re: [OT]Migracja firmy z WinXP na Linux Reply with quote

M-Z wrote:
Niestety na razie MS Office jest duuużo lepszy niż OO (zwłaszcza pod Linuksem).
A możesz powiedzieć w czym? Bo mi się wydaje, że dla 95% procent użytkowników posiadanie MS Office'a to bardziej nawyk (czy "cuś" innego), niż rzeczywista potrzeba.
Sam całkiem niedawno przesiadłem się na OOo i jak do tej pory nie spotkałem się z czymś co jest w produkcie Microsoftu, a w OOo nie (używam w celach raczej trywialnych - podanka, sprawka z laborek, wykresiki itp.). Zgodzę się, żę Office jest bardziej rozbudowany - tylko znakomita większość użytkowników i tak nigdy nie użyła i nie użyje tych super możliwości.

---Edit:---
A możliwość zrobienia pdfa w OOo za pomocą jednego kliknięcia, bez instalacji dodatkowych programów jest wprost nieziemsko wygodna. :D
Back to top
View user's profile Send private message
M-Z
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 30 Jan 2005
Posts: 98
Location: Warsaw, Poland

PostPosted: Wed May 17, 2006 6:56 pm    Post subject: Re: [OT]Migracja firmy z WinXP na Linux Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
M-Z wrote:
Niestety na razie MS Office jest duuużo lepszy niż OO (zwłaszcza pod Linuksem).
A możesz powiedzieć w czym?

OOo jest piekielnie powolny. Spróbuj sobie poprzewijać długą (kilka tysięcy wierszy) tabelkę, to zrozumiesz. Nie mówiąc już o czasie uruchamiania, który jest dłuższy niż MS Office pod Wine/CXOffice(!).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum