Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Dyskusja nt. nowych "gentowcow"
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 10:51 am    Post subject: Reply with quote

qermit, pewne podstawowe zasady używania narzędzi rozumie się intuicyjnie. Czego nie można powiedzieć o niektórych manualach, bo są tak zawile napisane. Nigdy w życiu nie czytałem "mana" obsługi młotka, wiertarki, kątówki, telewizora, lodówki, kuchenki gazowej czy elektrycznej itp itd.. można wymieniać i wymieniać... a jednak ich używam. Dlatego proszę, nie porównujcie już systemu operacyjnego do domowych czy nie-domowych urządzeń, bo dążycie tym do nikąd. System operacyjny jest dla ludzi i many powinny być pisane tak, by noob mógł je zrozumieć.

psycepa wrote:
btw. BeteNoire, od dluzszego czasu zastanawiam sie o co biega z tym twoim avatarkiem :P ?

http://en.wikipedia.org/wiki/O_RLY
_________________
powered by power plant
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
Raku wrote:
A jesli ktoś nie potrafi zrozumieć technicznego słownictwa manuali, to po jakiego bata zabiera się za kompilowanie systemu? Czy użyłbyś kiedyś obrabiarki numerycznej nie wiedząc nawet do czego służy i jak się nią posługiwać?

Twoje porównania są mało trafne. Nie muszę znać zasady działania silnika elektrycznego żeby używać wiertarki, nie muszę wiedzieć z czego składa się samochód żeby nim jeździć.

i nie musisz być programistą, aby kompilować programy. Ale musisz wiedzieć, do czego służy rzecz, której używasz i jak się ją obsługuje. Musisz wiedzieć, że wiertłem do drewna nie zrobisz dziury w żelbetonowej ścianie oraz musisz wiedzieć, że z trzeciego biegu raczej ciężko ci będzie ruszyć, a jeszcze trudniej pojechać do tyłu... Jednym słowem - musisz posiadać ELEMENTARNĄ wiedzę w zakresie obsługi przedmiotu, którym się posługujesz.

Quote:

Dla kogo pisane są manuale? Dla innych deweloperów czy normalnych użytkowników?

dla normalnych użytkowników chyba. Manual to instrukcja obsugi. Kupując dowolne urządzenie powinieneś się zapoznać z jego instrukcją obsługi, bo w razie awarii tego urządzenia, twoja reklamacja może zostać nieuwzględniona z powodu błędnego posługiwania się danym przedmiotem.

Quote:

Naprawdę chcesz zrobić "elitę" z userów pewnych narzędzi? To tak jakbyś chciał używanie aut zarezerwować tylko dla mechaników... To śmieszne. Tak śmieszne jak język i sposób napisania niektórych manuali.

oprócz manuali istnieją tzw. how-to, faq, strony wiki. Tam naprawdę jest w sposób łopatologiczny wyjaśniona większość problemów, jakie może użytkownk napotkać w czasie INSTALACJI danego programu. Jesli ktoś nie rozumie, jak zainstalować serwer czegoś tam, bo instrukcja jest napisana zbyt trudnym językiem, to może niech sobie da spokój z samodzielną instalacją? Ja nie bawię się w montaż zamka centralnego w moim samochodzie, ani lutowaniem watchdogów automatycznie resetujących serwery w chwili ich powieszenia się. I do tego i do tego mam gotowe instrukcje, schematy. Ale to nie moja działka, nie mam zamiaru zdobywać wiedzy w tym kierunku, więc jeśli będę miał ochotę coś takiego zrobić, to poproszę fachowca o pomoc (odpłatną).


cast0r wrote:

czepiles sie tego serwera a mi chodzilo ogolnie ze za szybko zamykacie watki! Innym wyjsciem jest zwrocenie uwagi pytajacemu ze sa zrodla gdzie moze znalezc inforamcjie na temat ktory go dreczy oraz zostawienie watka dalej otwartego.

Czy nie cieszy czlowieka fakt ze programista zostawil kod otwarty dla spolecznosci? ...wiec jak ma isc w parze open source i zamykniete watki ;)

ale skoro problem, który porusza ktoś na forum jest już rozwiązany i udokumentowany to po co jeszcze raz o nim dyskutować?
Czytałęś kiedyś Jak należy zadawać pytania?

_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)


Last edited by Raku on Sun Mar 19, 2006 11:35 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Co do dokumentacji to się zgodzę. Wiele manów, howto, itp. nie jest przyjazna dla nowicjuszy. Prosty (hipotetyczny) przykład z indeksu flag USE:
Code:
xyz   support for xyz
No, rzeczywiście... w życiu bym się nie domyślił... :?
Pół biedy jak zamiast "xyz" jest np.: dvd czy cd - wyrażenia dość popularne, które większość ludzi rozumie. Gorzej jak mamy tam coś czego wygooglanie zajmuje kilka godzin, a jak już się uda to tekst jest tak zrozumiały, że człowiek ma ochotę się pochlastać tępą łyżką.

Czy nie lepiej dać od razu jakiegoś wyjaśnienia? Choćby jedno głupie zdanie. Albo jakiegoś linka? Tylko do tekstu napisanego ludzkim językiem, a nie takiego, że do jego zrozumienia potrzeba kolejnych 100 manów?

Moim zdaniem dokumentacja Gentoo, podejmuje wyzwanie wyjaśnienia skomplikowanych rzeczy w sposób prosty - prowadząc niemal użytkowników za rączki, jednak i tu zdarzają się kwiatki, jak z opisami flag USE. Ale to kropla w morzu... :(

Nie można wymagać od użytkownika, żeby posiadał wiedzę informatyczną. System ma być zarówno dla pana Kazia, który n lat temu skończył jedynie podstawówkę (ale ma chęci i odrobinę pomyślunku) jak i (a nie tylko, jak myśli wielu pisarzy dokumentacji) dla zaawansowanego programisty
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 11:52 am    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Nie można wymagać od użytkownika, żeby posiadał wiedzę informatyczną. System ma być zarówno dla pana Kazia, który n lat temu skończył jedynie podstawówkę (ale ma chęci i odrobinę pomyślunku) jak i (a nie tylko, jak myśli wielu pisarzy dokumentacji) dla zaawansowanego programisty

no nie zgadzam się z tobą. Gdyby tak było, to niepotrzebny byłby zawód informatyka (administratora takiego na przykład), bo każdy sam mógłby sobie te wszystkie serwery poinstalować, pokonfigurować. Wiedza informatyczna, to póki co wiedza specjalistyczna. Zainstalować pasjansa, grę czy przeglądarkę - to jest wiedza dla użytkownika. Ale skonfigurować system z pominięciem wszelkich "ułatwiaczy" w postaci kreatorów czy programów pomocniczych - to nie jest zajęcie dla Kowalskiego, ale dla administratora właśnie. I jeśli Kowalski nie chce sam zdobyć potrzebnej wiedzy, niech nie liczy na to, że ktoś mu ją wyłoży na tacy, bo wiedza, czas, nauka - to wszystko kosztuje.

Człowiek bez podstawowej przynajmniej wiedzy informatycznej nie musi instalować gentoo, podobnie jak nie musi instalować niszowych systemów uniksowych (hp-ux, aix, Solaris nawet, itp), beosa czy windowsa 2k3 na desktopie służącym do gier i internetu.
Przecież oprócz gentoo istneije szerego łatwiejszych w instalacji i obsłudze dystrybucji (począwszy od mandrivy przez fedorę i inne).
Na pytanie, dlaczego właśnie gentoo, pada zwykle odpowiedź - bo się mogę tu dużo nauczyć. Czy tak wygląda waszym zdaniem nauka? na pytaniach typu: jak wylistować katalogi, jak zainstalować to lub tamto? Jeśli ktoś nie ptorafi sobie poradzić SAMODZIELNIE z podstawami, niech nie porywa się na coś co go przerasta.
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Kurt Steiner
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 01 Apr 2005
Posts: 1050
Location: Ostroleka, Polska

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Raku, rozumiem o co Ci chodzi i zgadzam się z tym, że od stawiania serwerów są administratorzy - tak powinno być. Jednak chodziło mi bardziej o dokumentację programów "domowych".

Może moje podejście do tej sprawy wynika z tego, że w przeciwieństwie do większości osób uważam, że Gentoo dobrze nadaje się na pierwszą dystrybucję. :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
ilny
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 239
Location: [Poland] [Wlkp]

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 12:26 pm    Post subject: Reply with quote

Kurt Steiner wrote:
Może moje podejście do tej sprawy wynika z tego, że w przeciwieństwie do większości osób uważam, że Gentoo dobrze nadaje się na pierwszą dystrybucję.
Ja mam podobny pogląd, może nie na pierwszą (przydałaby się znajomosc podstawowych polecen, reczna kompilacja kernela) ale początkujący powinien sobie poradzić :wink: Ja "żałuje", że tak poźno odkrylem Gentoo ale jak to mowia lepiej pozno niz wcale :lol: :wink:

Pozdrawiam
_________________
Use!: [stage1/stage3 & minimal CD ]
Back to top
View user's profile Send private message
yonami
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 194

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Witam

Ja napisze cos jako tzw. nowy uzytkownik Gentoo.

Wybralem Gentoo pol roku temu, poniewaz uwazam to distro za najlepsze dla mnie. Wolalem sie uczyc niz meczyc z syfem i natlokiem w innych distrach. Podoba mi sie ze mam to co chce, a czego nie - nie.

Aplikacje dostosowane do uzytkownika - albo chce obsluge czegos albo nie. Tyle kodekow ile chce, tyle pluginow ile chce, tyle dodatkow ile chce i wkoncu porzadek w Menu - mam w menu moze 20 pozycji (zamiast domyslnie w innych distrach 100).

Wiem gdzie co jest, a jak nie wiem to zawsze znajde tam gdzie uwazam, ze byc powinno. Uruchamiam przy strarcie wszystko co zainstaluje, bo instaluje tylko co potrzebuje.

Warto bylo sie uczyc, bo jest to naprawde niebywale distro, ktore samo zacheca do grzebania, pisania skryptow systemowych itp.

Kompilacja trwa, ale daje swoje efekty. Jezeli nie jest to szybkosc, to jednak jakosc. Przy VLC przykladowo kompilowac mozna wybrane kodeki poprzez dopisanie odpowiednich flag. Inne niepotrzebne sie nie wkompilowuja.

Pieknym efektem takiej budowy jest brak oprogramowania :D Instalujac Gnome, instalujesz co chcesz, a czasem zapominajc o czyms wywala podczas pracy ze nie mozna czegos otworzyc :D

No to tyle - prosto ale dopiero wstalem :P

Pozdrawiam.
_________________
(*^_^*)V
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 1:37 pm    Post subject: Reply with quote

BeteNoire wrote:
qermit, pewne podstawowe zasady używania narzędzi rozumie się intuicyjnie. Czego nie można powiedzieć o niektórych manualach, bo są tak zawile napisane. Nigdy w życiu nie czytałem "mana" obsługi młotka, wiertarki, kątówki, telewizora, lodówki, kuchenki gazowej czy elektrycznej itp itd.. można wymieniać i wymieniać... a jednak ich używam. Dlatego proszę, nie porównujcie już systemu operacyjnego do domowych czy nie-domowych urządzeń, bo dążycie tym do nikąd. System operacyjny jest dla ludzi i many powinny być pisane tak, by noob mógł je zrozumieć.

psycepa wrote:
btw. BeteNoire, od dluzszego czasu zastanawiam sie o co biega z tym twoim avatarkiem :P ?

http://en.wikipedia.org/wiki/O_RLY

Częsciowo się z tobą zgodze, język czasami jest bardzo techniczny, ja np z man chmod nigdy nie nauczyłem się zmieniać praw. Zawsze była jakaś zła składnia, chociaż logiczna i zgodna z opsem. Ale to powiedzmy ja tak mam.

Natomiast podzielam jednak też pogląd moderatorów, bo fakt że nie trzeba wiedzieć jak wiertarka pracuje by wiercić. Ale żeby ją zbudować z poszczególnych elementów trzeba troche większej wiedzy. Ja zainstalowałem sobie na próbe FreeBSD, instalatorem zrobiłem miejsce na dysku, wybrałem pakiety i sruuuu.. Instalator wrzucił na dysk, wrzucił kernela, bootloadera to miałem z gentoo wiec tylko dopisałem co trzeba. I wszystko działało. No a jakbym chciał skonfigurować np takiego kernela, to byłby może lekki problem, chyba że byłby jakiś doc.

Trzeba mieć jakiś podstawy żeby tego kernela poskładać, tak jak trzeba mieć podstawy do poskładania gentoo, ale tutaj z pomocą idzie handbook i dokumentacjia. Według mnie ta granica jest bardzo płynna, bo intuicja to też nie jest taka jednoznaczna sprawa. Człowiek po szkoleniu w danej dziedzinie intuicyjnie zrobi inne rzeczy niż taki co tego szkolenia nie miał.
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

To ja dozuce moje sposoby na nauczenie sie elementarnych podstaw linuxa. Wydałem na to 10 zł. A ksiazka, ktora za te pieniadze zakupilem byla nieoceniona pomoca. "Linux. Leksykon kieszonkowy" wydawnictwa O'REILLY (tlumaczone i wydana w polsce przez HELIONa). Autor poprostu wie czego chce poczatkujacy uzytkownik. Siegam do niej zawsze jak czuje ze popelnilem jakis elementarny blad. Na poczatku zawsze pomagala, dopoki moja wiedza i problemy nie wykraczaly poza jej ramy. A ile pytan widze na forach, ktorych rozwiazanie znajduje sie w tym leksykonie.
Jezeli ktos pisze instrukcje obslugi pralki dla uzytkownika koncowego to ta instrukcja zawiera to co moze, czego nie moze , itd. jej uzytkownik. Oprocz tego producent wydaje instrukcje serwisowania, naprawy pralki. ogranizuje kursy.
No i man'y sa raczej tymi instrukcjami serwisowymi. Nie wymagajmy od nich slownictwa dla laikow. Zakladaja one ze jezeli starmy sie wykonac cos skomplikowanego to wszsytkie poprzednie etapy wykonalismy i sobie z nimi poradzilismy. A jezeli ktos otrzymal gotowa odpowiedz na forum(i co wazne. NIE ROZUMIE TEJ ODPOWIEDZI, ale ja wklepal) to tak samo jak z nauka fizyki w liceum - trzeba wiedziec o co chodzi na poczatku, bo w przeciwnym wypadku nie ma mozliwosci zeby zrozumiec reszte coraz trudnijszego materialu. No i przeciez serwisant pralek nie zada na forum pytanie typu "A co to jest ten czerwony kabelek?" A na forach informatycznych(mozna tak to nazwac?) takie pytania sie zdarzaja
Back to top
View user's profile Send private message
Aktyn
l33t
l33t


Joined: 25 Dec 2005
Posts: 619

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

akroplas wrote:
.No i man'y sa raczej tymi instrukcjami serwisowymi.

Co ty piszesz, many sa dla UŻYTKOWNIKÓW, instrukcje serwisowowe to wtedy kiedy program zawodzi, czyli źródła i bebechy programu.

pisząc chmod w konsoli, używam tego czegoś. Root to też uzytkownik. Co innego konfiguracja (np domyślny shell), tutaj serwisant mile widziany, (root)

man mplayer?

Chociaż ja będe bronił swojej teorii względności, granica jest płynna, ktoś nie musi umieć instalować mplayera żeby go używać, a wszystko i tak jest w dokumentacji. Ale już nie w manie
_________________
Aktyn Pages
są ludzie inteligentni, są nad wyraz inteligentni i błyskotliwi, są jasnowidze, są wszechwiedzący bogowie, oraz ludzie piszący kompilatory
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Aktyn wrote:
Co ty piszesz, many sa dla UŻYTKOWNIKÓW, instrukcje serwisowowe to wtedy kiedy program zawodzi, czyli źródła i bebechy programu.

Dobra przesadzilem. Ale glownie chcialem napisac, ze wymaganie od man'a zwyklego jezyka to jak wymaganie od instrukcji dla serwisanta tegze takiego jezyka. ... dobra: ze nie przesadzilem "troche" tylko "troche wiecej niz troche"... Za bardzo chcialem argumentowac i takie kosmosy wyszly. sorki.
EDIT:::
Aktyn wrote:
Root to też uzytkownik

Serwisant to tez czlowiek


Last edited by akroplas on Sun Mar 19, 2006 3:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

zadam moze takie idiotyczne pytanie:
Co wy cholera chcecie tym watkiem dowiesc? bo ja juz sie calkiem zgubilem, bo wątki sie tu rozne zaczely przeplatac.........
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
akroplas
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 23 Nov 2005
Posts: 87
Location: J-L

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 3:26 pm    Post subject: Reply with quote

@Poe: to taki jedyny temat [OT] bardziej popularny.. chcemy pogadac? Popisac troche bzdur(to odnosinie do mnie).
Taki troche integracyjny watek :P
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

a ja i tak bede twierdzil ze kazdy srednio inteligentny czlowiek doczyta z mana to co mu jest potrzebne
sorry wielkie ale man chmod czy man mplayer ktore podajecie za przyklady... prosze powiedzcie mi bo ja nie moge znalezc NICZEGO czego bym z tego nie zrozumial, wzglednie nie zajarzyl po przetestowaniu
jestem stanowczo przeciwko systuacji gdzie podaje sie instukcje w formie 'dla debili' bo to nie dosc ze jest uwlaczajace to jeszcze niesie za soba niepozadane skutki w postaci postow 'powiedz mi krok po kroku jak cos zrobic' bo indywidua typu kadu czy fotografika nie potrafia zrozumiec prostej instrukcji
jezeli ktos sie decyduje na linuxa, a zwlaszcza na gentoo, jak to juz zostalo niejednokrotnie powiedziane, powinien miec swiadomosc _masy_ tekstu ktora _musi_ przeczytac oraz tego ze nikt za niego nic nie zrobi,
postac manuali niejako gwarantuje ze kazdy polanalfabeta ktory czyta a nie moze zrozumiec sie podda i wroci do windowsa, a kazdy normalny czlowiek bedzie czytal i kombinowal dopokie nie zrozumie,
niektorzy po prostu sa za tepi na pewne rzeczy i niewazne czy to linux czy windows i tak sobie nie poradza i tak, i szkoda na takich ludzi marnowac czasu i energii,
jesli np ktos ma _mozliwosc_ zainstalowania gentoo, nie oznacza to wcale ze musi to zrobic ani tym bardziej ze to zrobi, bo do tego trzeba konkretnej wiedzy i umiejetnosci
tak samo jak kazdy uzytkownik winXP ma mozliwosc postawienia takiego np IISa, nie kazdy musi i nie kazdy umie to zrobic, i jesli nie stac go na odrobine wysilku ktory ci, ktorzy juz cos tam wiedza i w miare sie obracaja w danym temacie tez musieli wlozyc w nauke, no to sory, albo albo,
i moim skromnym zdaniem powinno sie bezlitosnie tepic wszelkie oznaki ignorancji i olewactwa ktore pojawiaja sie na forum, tak wiec zamykanie niektorych topiców uważam za jak najbardziej zasadne
ktos stwierdzil: system jest po to zeby go uzywac... prawda, wiec wybierz taki ktory bedziesz mogl uzywac bez potrzeby grzebania w manach i nie wiadomo gdzie jeszcze skoro to taka tragedia
to jest wolny wybor, nikt nikogo nie zmusza zeby tkwil w bebechach gentoo z nosem w manie probojac zmienic uprawnienia do plikow
ktos sie skarzy ze many sa napisane zbyt technicznie... a co my jestesmy na historii ? taki sposob przedstawiania informacji o programach pojawil sie zanim jeszcze wiekszosc z nas dowiedziala sie co to mikroprocesor, i pewnie juz trzecie pokolenie z niego korzysta
z manuali korzystam od jakichs 9 lat, i moze na poczatku musialem niektore rzeczy czytac po dwa trzy razy albo testowac zeby sie dowiedziec jak to naprawde dziala, to jednak wiem ze da sie z tego wyczytac to co ci potrzebne, a jak sie nie podoba to zawsze zostaje wam Centrum Pomocy Microsoft Windows
pax
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
ilny
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 239
Location: [Poland] [Wlkp]

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 4:46 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
a jak sie nie podoba to zawsze zostaje wam Centrum Pomocy Microsoft Windows


taaa tutaj dobrze trafileś :wink: najbardziej mi się podoba windowsowe F1 i np. nie działa myszka :
Quote:
1. Czy myszka jest podłączona do komputera [tak] <-- brak pomocy, sprawdź jeszcze raz lub kup nową myszkę [nie] podłącz myszkę, kupileś wogóle mysz :>
2. Brak pomocy w tej kategori kliknij cofnij by powrócić do menu :wink: :lol:


Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka ale tak to mniej więcej wygląda więc nie narzekajmy już na manuale bo informacje tam zawarte może czasami "niezrozumiałe" dla wszystkich ale są w więkoszści przypadków poparte przykładami itp. itd. i można się wiele nauczyć ale potrzebne są chęci i troche wytrwałości :wink:

Pozdrawiam :P
_________________
Use!: [stage1/stage3 & minimal CD ]
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Sun Mar 19, 2006 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Raku wrote:

Quote:

Dla kogo pisane są manuale? Dla innych deweloperów czy normalnych użytkowników?

dla normalnych użytkowników chyba. Manual to instrukcja obsugi. Kupując dowolne urządzenie powinieneś się zapoznać z jego instrukcją obsługi, bo w razie awarii tego urządzenia, twoja reklamacja może zostać nieuwzględniona z powodu błędnego posługiwania się danym przedmiotem.

Fakt, że manuale często mają dziwny jezyk, a do tego czasem ta "dziwność" występuje w języku obcym co dodaje kolejny stopień trudności... z drugiej strony nie można przesadzać bo dojdziemy do napisu na opakowaniu orzeszków "UWAGA! Zawiera orzeszki!"

Kurt Steiner wrote:
z indeksu flag USE:
Code:
xyz   support for xyz
No, rzeczywiście... w życiu bym się nie domyślił... :?
Pół biedy jak zamiast "xyz" jest np.: dvd czy cd - wyrażenia dość popularne, które większość ludzi rozumie. Gorzej jak mamy tam coś czego wygooglanie zajmuje kilka godzin, a jak już się uda to tekst jest tak zrozumiały, że człowiek ma ochotę się pochlastać tępą łyżką.

Tutaj absolutnie się zgodzę. Ostatnio dłubałem trochę we flagach i znalazłem kilka(naście) takich kwiatków. Jeszcze lepsze są takie jak
Code:
xyz   support for xyz (like zyx but different)

Po prostu mistrzostwo świata....


Od siebie powiem, że jak czytam niektóre starsze posty, które pisałem to teraz mi się śmiać chce. Z drugiej strony wtedy zupełnie nie wiedziałem jak "zadać" pytanie wyszukiwarce, gdzie szukać czy nawet czego szukać...
Nie ukrywam, że zbriór [SOLVED] byłby przydatny.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Mon Mar 20, 2006 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Chyba z mojej strony bedzie EOT.
Chciecie nowych działów?
Nie. To nie ma sensu, rozbije tylko forum, zrobi sie smietnik i burdel, a odpowiedzi ktore by sie tam zawieraly to w wiekszosci przypadkow byly by to przekopiowane wypowiedzi z manow/handbookow/docow/for bądz podane linki do w/w.
Punktowanie userów, ktorzy pomagają?
Nie. Jeżeli ktoś potrafi pomóc, chce pomóc, to zrobi to bez tego. a jezeli takie cos zostanie wprowadzone, bedzie mnostwo odpowiedzi "na siłę, bo a nuż dostanę punkcik", przez co zwiekszy sie rzeczony burdel IMO
Many niezrozumiale?
To nie objeżdzac nas! w 95% obsluga programu X jest taka sama badz niemal identyczna na wszystkich distrach i many oraz wszelkie FAQsy itp. są ogolne, a nie tylko dla Gentoo. Skoro nie rozumiecie jak poslzyc sie danym programem, czemu nie zwrocicie sie do devow/fora programu X czy spolecznosci tamtejszej by wam wytlumaczyli, badz napisali lepsza dokumentacje (choc uwaga! zawiera orzeszki podobalo mi sie jako stwierdzenie pare postow wyzej).
zostalo 5%. w sporej ilosci wszelkie many i handbooki gentoowskie są zrozumiale i proste. jasne, zdarzaja sie kawiatki, ale i tak jest niezle.
n00b?
owszem, gentoo edukacyjne, ale zbye go uzywac, jednak trzeba wiedziec mniej wiecej co i jak. dlatego nie mozna miec pobłazliwosci i cierpliwosci dla userow, ktorzy zadaja banalne pytania, a czuc na 10km ze nie zajrzeli nigdzie by poszukac odpowiedzi, ktora jest na wierzchu, tylko od razu zakladają "a, nie dziala mi, wkleje im errora (choc i to jest czesto zapominane) i mi podadza gotowa komende do wklepania".
Jezeli widac, ze czlowiek cos niecos kojarzy i rozumie i faktycznie probowal juz cos zrobic, ale dalej mu nie wychodzi, mozna miec wiecej cierpliwosci i pobłazania i napewno takim userom chetniej bedzie sie pomagac.

Mam nadzieje ze wszystko jasne
pozdrawiam
Poe
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Mar 23, 2006 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Też dorzuce 3 grosze ;) Tak się składa, że zanim dorwałem Gentoo, miałem wcześniej kilka innych dystrybucji. Myślę teraz o Fedorze, którą wspominam dosyć dobrze. Było to wydanie 2 i 3. Niedawno ukazało się wydanie 5, więc uznałem, że warto by było zajżeć, co się zmieniło i tego strasznie teraz żałuje. Fredzia nigdy nie była trudnym linuksem, miała prosty, choć nie przesadnie instalator i szereg graficznych konfiguratorów, też ładnych, choć mniej upierdliwych niż Mandriva. Dlatego właśnie polecałem Fedorę wielu znajomym na start. Na linuchu siedze już czwarty rok, przerobiłem już trochę dystrybucji (od Mandrake'a po Gentoo :] ), rozumiem także upraszczanie niektórych procesów, ale instalator wsadzony w Fedore Core 5 woła o pomste do nieba. Wszystko tak poupraszczane, że miałem znaaacznie większe problemy z instalacją niż w przypadku Gentoo czy Debiana w wersji netinstall.
To jest właśnie efekt kompromisów i ustępstw dla lenistwa i głupoty społeczeństwa. I szczerze nie chciałbym, by coś podobnego miało miejsce tu, na forum, czy co gorsza w samym Gentoo. Prawda jest taka, że userzy Linuksa są już sami w sobie grupą wybrańców, a Gentoo elitarną dystrybucją, dla tych, którzy znajdą trochę oleju w głowie by pomyśleć i chwilę czasy, by wszystko ręcznie dopieścić. Chciałbym by tak zostało, by Gentoo firmowało tych, którzy naprawde coś wiedzą, bo klikać każdy może po instalatorze, a nie ubliżając nikomu, wszyscy wiemy jaką reputacje ma Mandriva i co można sądzić o jej userach =]
Strzeszczając to w jedno zdanie, jestem za tym, by zaostrzyć rygor; pomagać newbie, gdy tylko wykażą odrobinę własnego zaangażowania, ale bezlitośnie tępić lenistwo.

(wybaczcie, troche sie wkurzyłem na tą nową Fedore :D )
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
arach
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 22 Jan 2005
Posts: 92
Location: Between the Moon and a star

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 1:09 am    Post subject: Reply with quote

cat << EOF
rane wrote:
akroplas wrote:
A ja zapytam sie... Kiedy newbie przestaje byc newbie :) ?


Kiedy przeczyta http://gentoo.org/doc/pl/handbook/ ze zrozumieniem oraz nauczy sie sam rozwiazywac swoje problemy, bez proszenia o pomoc na forum/irc-u/ulicy/szkole/kościele


To ja się tak po cichu i trochę schodząc z tematu przyznam że nigdy nie przeczytałem handbooka ;) Z drugiej strony nigdy nie czułem takiej potrzeby, jak zaczynałem to jeszcze pomagano ludziom z głupimi pytaniami na irc a teraz to już najczęściej pomocy nie potrzebuję.

A co do newbie mających na forum po pareset postów to powiem tylko jedno: postcount++ sie szerzy niemiłosiernie...

ps. Gdyby ktoś pytał to jak ja zaczynałem to Rane jeszcze nie nie wpisał /join #gentoo.pl (na ircnecie), ktoś jeszcze pamięta te czasy? Wtedy polska dokumentacja praktycznie nie istniała, wciąż używano xfree86 i kernela 2.4 z oss zamiast alsy a najnowsze gentoo miało numerek 2004.0 i nawet nie myślano o instalatorze. :)

No, i to by było na tyle mojego pisanego o 2 w nocy postu :)

EOF
_________________
ble! :P
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 6:53 am    Post subject: Reply with quote

Sentymentnie i oftopicowo się zrobiło :)
Heh, ja trochę wykroczę dalej, zaczynałem gentoo 1.3 jakieś tam rc, hardcor ma wrotkach :), i dalej nie mam nic w sumie przeciwko instalatorowi jeśli tylko komuś się przyda, pod warunkiem że będzię działał.
Back to top
View user's profile Send private message
Raku
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Feb 2004
Posts: 2374
Location: Poland

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 7:02 am    Post subject: Reply with quote

arsen wrote:
i dalej nie mam nic w sumie przeciwko instalatorowi jeśli tylko komuś się przyda, pod warunkiem że będzię działał.

ja w sumie też nie mam nic przeciwko, ale nadal będę zwolennikiem zamykania tematów z pytaniami o podstawę obsługi linuksa :twisted:
_________________
raku

Powered by Archlinux ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Fri Mar 24, 2006 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Raku wrote:
[..] nadal będę zwolennikiem zamykania tematów z pytaniami o podstawę obsługi linuksa :twisted:

i bdb... :)
co do instalatora jestem ciut innego zdania ;)

@arach, również zaczynalem od 2004.0 bez polskiego hanbooka :)
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum