Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Gentoo wymiata
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
WujekStaszek
n00b
n00b


Joined: 18 Feb 2006
Posts: 18

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 10:38 pm    Post subject: Reply with quote

Witam,
widze, ze wszyscy opisuja swoja droge do Gentoo, to moze i ja podziele sie swoja historia.
W sumie, to z Linuksami mam kontakt od 4 lat. Na początku Aurox, pozniej PLD (poldek to prawdziwe dzielo sztuki), Slackware 9.2 (dlugo nic - czyli Windows), az w koncu nowy komputer (kwiecien 2005) na ktorym Linux ladnie dziala (takiemu n00bkowi potrzbne bylo KDE, nie wiedzialem nawet o istnieniu XFCE, czy Fluksa, ktorego teraz uzywam), zainstalowalem Slackware 10.1, pozneij 10.2 i tak zostalo, a na drugiej partycji testowalem: FreeBSD (karta wlan mi nie zadziala), Yopera (szybki skubaniec), SourceMage i jeszcze kilka dystrybucji (m.in. Ubuntu), az doszedelm do Gentoo okolo 2 tyg. temu.
Teraz czego brakuje mi w Gentoo - tej dowolnosci jak w Slack'u - postawilem na nim serwer w szkole - jest nie do zdobycia (oczywiscie przeszedl straszny tuning). W Gentoo nie grzebalem prawie w plikach konfiguracyjnych - wszystko dziala, ale czuje sie jakos oddalony od swojej dystrybucji.
Gentoo jest bardzo dobrym systemem na desktop, na serwerach jednak Slackware rzadzi ;)
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 10:43 pm    Post subject: Reply with quote

WujekStaszek wrote:
(takiemu n00bkowi potrzbne bylo KDE, nie wiedzialem nawet o istnieniu XFCE, czy Fluksa, ktorego teraz uzywam)


to teraz zrob cos dla mnie... popatrz na czerwony napis nad moim avatarem, dowiedz sie ze uzywam KDE (od 2 tygodni :P ) i okrzyknij mnie n00bem... skad sie to do jasnej cholery wzielo, ze {Gnome,KDE} == noob ??
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
WujekStaszek
n00b
n00b


Joined: 18 Feb 2006
Posts: 18

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 10:49 pm    Post subject: Reply with quote

nelchael: nie mialem na mysli, ze tylko newbie uzywaja KDE, napisalem, ze wtedy bylo mi potrzebne, bo nie umialem korzystac z innych srodowisk, a to, czego kto uzywa, to kwestia gustu.
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

WujekStaszek wrote:
nelchael: nie mialem na mysli, ze tylko newbie uzywaja KDE, napisalem, ze wtedy bylo mi potrzebne, bo nie umialem korzystac z innych srodowisk, a to, czego kto uzywa, to kwestia gustu.

Ok :) Ja natomiast stwierdzilem, ze najgorsza jest.... monotonia... i tak sobie uzywam roznych srodowisk - akurat teraz KDE :twisted:
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
c2p
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Mar 2005
Posts: 281
Location: Poland

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

nelchael wrote:
c2p wrote:
OpenSuse jest szybkie i bardzo user friendly :D.

Piekny mit :twisted:

no napewno lepsze niż ubuntu ;)
_________________
LRU #389150, Kontakt
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 1:46 am    Post subject: Reply with quote

Ty c2p coś wspominałeś o rozwaleniu się systemu na ext3. Mi też się to zdarzyło. fsck nie potrafił odtworzyć spójności danych (czy jakoś tak) po zaniku prądu i system się wyłożył. Na szczęście na /home miałem kopię zrobioną. Tym razem / dałem na reiserfs i problemu jak dotąd większego nie ma.
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/
Back to top
View user's profile Send private message
ilny
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 239
Location: [Poland] [Wlkp]

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Ja ostatnio zamienilem sobie /home (20GB) /usr (2GB) na jfs reszta na reiserfs.
Wiekszych problemow nie ma z jfs, tyle ze podczas twardego reseta albo braku zasilania (co zdarza sie bardzo rzadko) musze uruchomic gentoo, odpalic fsck.jfs /dev/hd*, zrobic reboot i wszystko ladnie sunie :wink:
_________________
Use!: [stage1/stage3 & minimal CD ]
Back to top
View user's profile Send private message
gentooxic
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 108
Location: N 50°48' E 19°07'

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 11:16 am    Post subject: Reply with quote

ilny wrote:
Ja ostatnio zamienilem sobie /home (20GB) /usr (2GB) na jfs reszta na reiserfs.
Wiekszych problemow nie ma z jfs, tyle ze podczas twardego reseta albo braku zasilania (co zdarza sie bardzo rzadko) musze uruchomic gentoo, odpalic fsck.jfs /dev/hd*, zrobic reboot i wszystko ladnie sunie :wink:


Ja mam / na jfs i po twardym resecie czy braku prądu żadnych problemów przy następnym uruchomieniu nie zauważam.
A co do reiserfs - wyłozył się na Slackware i raz na Gentoo 3 miesiące po instalacji.
Dla mnie jak na razie to wszystko jest sztuką kompromisu i umiejętnością balansowania.

Przykładem jest ext2 i2048 index_dir na /usr/portage ostatnio tak zrobiłem i niby fajnie, mało zajmuje całe drzewo jednak gdy przychodzi zrobić eupdatedb to mówie dzięki.
Back to top
View user's profile Send private message
Bako
Apprentice
Apprentice


Joined: 17 Jul 2005
Posts: 225
Location: Częstochowa [PL]

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 12:22 pm    Post subject: Reply with quote

C1REX wrote:
Ty c2p coś wspominałeś o rozwaleniu się systemu na ext3. Mi też się to zdarzyło. fsck nie potrafił odtworzyć spójności danych (czy jakoś tak) po zaniku prądu i system się wyłożył. Na szczęście na /home miałem kopię zrobioną. Tym razem / dałem na reiserfs i problemu jak dotąd większego nie ma.


system to najmniejszy problem, ja w taki sposob /home stracilem :/ - akurat mialem kopie dysku zrobic. Dlatego reiserfs/4 ponad wszystko! 8)
_________________
.: Asus F3JC :: Intel Core 2 Duo T5500 1,66GHz 667MHz :: 2GB DDR2 677MHz :: 100GB 5400rpm :: Nvidia GeForce 7300 :.
.: Powered by Gentoo :) -> http://picasaweb.google.pl/bardzi/Gentoo :.
Back to top
View user's profile Send private message
c2p
Apprentice
Apprentice


Joined: 26 Mar 2005
Posts: 281
Location: Poland

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

U mnie po twardym resecie/zaniku prądu/ataku kosmitów fsck sam przy starcie wszystko ładnie odtwarza. "Tylko wczoraj" było z 20 twardych resetów - bawiłem się suspend2 i nie w każdym podejściu działało, parę razy mi swapa kasowało, więc mkswap i fsck często było zapuszczane, ale ogólnie to nic się nie zepsuło.
_________________
LRU #389150, Kontakt
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

No /home mam nadal na ext3 i też nie chciało odtworzć spójności danych. Jednak nie wiem, co straciłem, bo najważniejsze moje dane są OK.
fsck tylko przy pierwszym odpaleniu po twardym resecie podaje ten komunikat, a później przy ext2 i 3 już mu wszystko dobrze wygląda - nawet jak dobrze nie jest.

Na szczęscie ten brak spójności w /home to ok. 3% jest. Na / było wtedy ponad 20.


No dla mnie to wada gentoo, że domyślnie ma duże problemy z autosprawdzaniem partycji po resecie. Osobiście polegam na liveCD.
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Page 8 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum