Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[HU] 2005.0 felrakás és full update után nem megy a ccache
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Thu May 05, 2005 1:04 am    Post subject: [HU] 2005.0 felrakás és full update után nem megy a ccach Reply with quote

Felraktam a gentoo-t, beállítottam a ccache-t. Ment is az "emerge -u world" alatt. Ezután újraraktam a ccache-t, mert megszünt működni, de így se megy. Atnéztem pár leírést de semmi. Csak a portokhoz akarom hasznalni, ugyhogy linekekt nem raktam a /usr/local/bin-be. De a make.conf jól van beállítva és a /root/.ccache-t is megcsinalta és ment is azelött. Lehet, hogy az új glibc a ludas ?
Ötletek ?
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Thu May 05, 2005 2:16 am    Post subject: Re: [HU] 2005.0 felrakás és full update után nem megy a c Reply with quote

Bodri wrote:
Felraktam a gentoo-t, beállítottam a ccache-t. Ment is az "emerge -u world" alatt. Ezután újraraktam a ccache-t, mert megszünt működni, de így se megy. Atnéztem pár leírést de semmi. Csak a portokhoz akarom hasznalni, ugyhogy linekekt nem raktam a /usr/local/bin-be. De a make.conf jól van beállítva és a /root/.ccache-t is megcsinalta és ment is azelött. Lehet, hogy az új glibc a ludas ?
Ötletek ?


Bodri, kérlek tedd fell a ccache-hez fûzõdõ konfigurációs fájlaid tartalmát. ;-)

Én is gyakran úgy érzem minden jól van beállítva, aztán amikor valaki más ránéz rögtön meglátja a hibát.
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Thu May 05, 2005 2:29 am    Post subject: Reply with quote

make.conf:

Code:
GENTOO_MIRRORS="ftp://gentoo.inode.at/source/ http://gentoo.ynet.sk/pub http://gentoo.ITDNet.net/gentoo http://pandemonium.tiscali.de/pub/gentoo/"

ACCEPT_KEYWORDS="~x86"

CFLAGS="-O2 -march=athlon-xp -fomit-frame-pointer -pipe"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
USE="3dnow alsa openal sse ppds usb nvidia cups foomaticdb"
FEATURES="ccache"
CCACHE_SIZE="2G"
#MAKEOPTS="-jN"
ALSA_CARDS="emu10k1"
LINGUAS="hu"


Ennyivel már alaptelepítéskor ment.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Thu May 05, 2005 3:03 am    Post subject: Reply with quote

Bodri wrote:
make.conf:

Code:
GENTOO_MIRRORS="ftp://gentoo.inode.at/source/ http://gentoo.ynet.sk/pub http://gentoo.ITDNet.net/gentoo http://pandemonium.tiscali.de/pub/gentoo/"

ACCEPT_KEYWORDS="~x86"

CFLAGS="-O2 -march=athlon-xp -fomit-frame-pointer -pipe"
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"
USE="3dnow alsa openal sse ppds usb nvidia cups foomaticdb"
FEATURES="ccache"
CCACHE_SIZE="2G"
#MAKEOPTS="-jN"
ALSA_CARDS="emu10k1"
LINGUAS="hu"


Ennyivel már alaptelepítéskor ment.


Bodri... miért van neked az "ACCEPT_KEYWORDS" a make.conf-odban?

Tudod hogy az ~x86-al MASK-olt csomagok instabilnak véltek? Én a helyedben az kivenném, és újra emerge-elném a portage-t, a ccache-t... meg elõbb utóbb *mindent*.

A másik dolog meg: én nem tartom biztonságosnak az "emerge -u world"-öt.

Mint máshol írtam, minden csomag frissítése (ami terén olvasd el ezt) így csinálandó:

Code:
# emerge -uDN world


A "-u" (kisbetûs) az "update" avagy frissítés.
A "-D" (nagybetûs) az "deep" avagy mély. Ezzel nem csak az általad megadott csomagokat frissíti az emerge, hanem azoknak függõségeit. (Program X új verziója lehet hogy program Y-nak már egy újabb verzióját szükségeli mint neked van--de hacsak nem kerted közvetlen program Y emergeleset, akkor program Y nem jelenik meg a world-ben)
A "-N" (nagybetûs) az "new-use" avagy "új-use", avagy azokat a csomagokat is frissíti amikre úgyan nem létezik frissebb verzió de a jelenlegi USE kulcsszavak másik mint amivel fordítva lettek az emerge-elésnél

---

A problémád legnagyobb valószínüség szerint csupán a jelenlegi csomagjaid "instabilitása" miatt történik.
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Thu May 05, 2005 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Köszi a tanácsokat, megfogadom őket. Én csak most kezdtem el a gentoo-val foglalkozni és csak az itthoni gépemen van fönt. Ezért és mert kiváncsisagom miatt a stabil ágat nem talaltam elég frissnek pár alkalmazás tekintetében, szerepel a ACCEPT_KEYWORDS="~x86" a make.conf-ba. Nem oda kellene írni ?

A fórumra való feliratkozásom is az gyorsította fel, hogy olvastam a HUP-on a felhivásod. Remélem összejön a magyar fórum.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Thu May 05, 2005 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Bodri wrote:
Köszi a tanácsokat, megfogadom őket. Én csak most kezdtem el a gentoo-val foglalkozni és csak az itthoni gépemen van fönt. Ezért és mert kiváncsisagom miatt a stabil ágat nem talaltam elég frissnek pár alkalmazás tekintetében, szerepel a ACCEPT_KEYWORDS="~x86" a make.conf-ba. Nem oda kellene írni ?

A fórumra való feliratkozásom is az gyorsította fel, hogy olvastam a HUP-on a felhivásod. Remélem összejön a magyar fórum.


Értelek, Bodri. Örülök hogy itt vagy.

A félreértésed azt hiszem onnan fakad hogy Debian-os módon gondolsz a Gentoo-ra.

A Gentoo-nak nincsenek "ágai"--csak egy csomó csomagja, melynek részei stabilak, részei nem.

Kétlem hogy túl sok olyan Gentoos lenne aki csak stabil csomagokat használ--de méginkább kétlem hogy lehet akár egyetlen megelégedett Gentoos is aki csak instabil csomagokat használ.

A "nem elég friss a rendszerem" problémát inkább úgy érdemes megoldani hogy frissítse az ember csak azt ami nem elég friss a következõ módon:

Figyelem: ez a "lusta" megoldás--ennél van jobb megoldás is
Code:
ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -uDN csomagnév


Ez frissíti mind a csomagot mind annak függõségeit.

A jobb megoldás az /etc/portage/portage.* fájlokat használja. Most szaladnom kell vissza a munkába, de írok errõl részletesebben. Ez sokkal elegánsabb megoldás. De amint az ACCEPT_KEYWORDS-ot a make.conf-ba teszed, minden csomagnak a legfrissebb (ami majdnem mindig instabil) verzióját fogom kapni telepítésnél.
Back to top
View user's profile Send private message
SysOP XXL
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 27 Jan 2004
Posts: 139
Location: Kecskemét, Hungary

PostPosted: Thu May 05, 2005 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

Danuvius wrote:
Kétlem hogy túl sok olyan Gentoos lenne aki csak stabil csomagokat használ--de méginkább kétlem hogy lehet akár egyetlen megelégedett Gentoos is aki csak instabil csomagokat használ.


Egy biztosan van 8)


Quote:
A jobb megoldás az /etc/portage/portage.* fájlokat használja. Most szaladnom kell vissza a munkába, de írok errõl részletesebben. Ez sokkal elegánsabb megoldás.


Ez az általánosan elfogadott megoldás, tényleg.
És ha már itt vagyok, és ráérek (érettségire tanulás helyett 8O), beszélek róla egy kicsit:

A /etc/portage/package.keywords szabályozza, hogy egy adott csomagból milyen verziót enged fel a portage. Ha teszemazt az EasyTAG ~x86-os verzióját akarod feltenni, akkor írd be ebbe a fájlba, hogy:
Code:
media-sound/easytag ~x86


Ha overlayt használsz, vagy egyszerűen egy "-*"-os csomagot akarsz telepíteni, akkor azt is a package.keywordsben jelölheted.

Pl.: (mondjuk ez csak fenn van a gépemen, használni még nem sikerült... de példának jó)
Code:
x11-themes/gtk-engines-cairo -*



Maszkolt csomagokat pedig a /etc/portage/package.unmask segítségével tudsz engedélyezni.

Erre is egy példa (pont ma csináltam :) )
Code:
dev-java/sun-jre-bin

És máris felmegy a Java 1.5. Ez egy olyan példa, hogy nekem nem okoz gondot, de a bugs.gentoo.org-on azt mondják, hogy egyes Java csomagok nem fordulnak le vele.

A package.unmaskban használhatsz konkrét verziószámokat is. Nekem még benne van a fájlban (bár már messze nem aktuális) a GNOME 2.10 unmaskja:

Code:
>=gnome-base/gnome-2.9
>=gnome-base/gnome-light-2.9



Ízlés kérdése, meg hogy mennyire fontos, hogy 150%-osan stabil legyen a rendszer (gondolok a szerverekre), hogy melyik módszert használod. Nekem speciel minden egyes ~x86 csomagot beírogatni nagyon sok időt venne igénybe, és egyszerű otthoni gépről lévén szó "bevállalom" az esetleges kockázatokat.
_________________
Magyarok jelentkezzetek!
A /etc/portage és használata
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Fri May 06, 2005 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Köszike, SysOP XXL. Ez jó. ;-)

Javasolhatom hogy esetleg tedd át (kitéréssel a package.unmask-ra és package.use-ra is) ezt egy HOGYAN-ba saját topikként itt? Aztán szúrj egy linket a topikhoz a fenti hozzászólásodba.

Ha nem akarod/nincs idõd/nem vagy otthonos a package.use-al vagy a package.unmask-al, szólj csak és (engedélyeddel) az irományodra alapozva megírom én.
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Fri May 06, 2005 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nem gondolok rá Debian-osan, mert soha nem volt Debian-om, valahogy nem került rá sor. :)

Köszi a hasznos tanácsokat.
Back to top
View user's profile Send private message
dr_strange
Guru
Guru


Joined: 16 Apr 2002
Posts: 480
Location: Cambridge, UK

PostPosted: Fri May 06, 2005 9:58 pm    Post subject: Reply with quote

Én inkább úgy fogalmaznám: otthonra, hobbigépnek simán mehet az ~x86, produktív környezetben én sem használnám. Itthon azonban mióta gentoom van (1.2 óta) minding tisztán ~x86 rendszerem volt és nem éreztem hátrányát.
_________________
shine on,

dr_strange

Set the Controls for the Heart of Gentoo
http://magenta.linuxforum.hu
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Sat May 07, 2005 5:52 pm    Post subject: Reply with quote

Hát eddig én se, de ez a fránya ccache nem megy, de én jelenleg feladom, majd nálam okosabbak kitalalják az okát. Szerintem mindenképp valami akadás lehet.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Sat May 07, 2005 6:22 pm    Post subject: Reply with quote

Bodri wrote:
Hát eddig én se, de ez a fránya ccache nem megy, de én jelenleg feladom, majd nálam okosabbak kitalalják az okát. Szerintem mindenképp valami akadás lehet.


További kérdezõsködés után nem olyan ritka az ACCEPT_KEYWORDS="~x86" teljeskörû használata mint gondoltam. De majdnem mindenki aki nyilatkozott errõl úgy gondolta hogy szinte adott hogy lesznek rendszerességgel kissebb vagy nagyobb problémák amiket meg kell majd oldani.

---

Nézd meg az /var/log/emerge.log-ot és tedd fel ide bármely részét ami említi a ccache-t. Ne tedd fel az egészet, mert gondolom jó hosszú és gyorsan olvashatatlanná fog vállni ez a topik. De ha találsz ccache-re utalást, akkor tedd fel az a körötti 5-10 sort.

Egyébként meg nézd meg mit mutat egy emerge -uDNpv ccache. Ez kimutatja hogy milyen változások kellenének a ccache stabil verziójára frissítéshez. Ha ezt véghez akarod vinni akkor majd csinálj egy emerge -uDN ccache-t. De elõsször nézzük meg hogy sugall -e valamit a /var/log/emerge.log-od.
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Sun May 08, 2005 1:45 am    Post subject: Reply with quote

A logban csak az van, hogy párszor leszedtem és felraktam. Ennek következtében semmit nem mond az emerge -upNDv ccache.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Sun May 08, 2005 1:54 am    Post subject: Reply with quote

Bodri wrote:
A logban csak az van, hogy párszor leszedtem és felraktam. Ennek következtében semmit nem mond az emerge -upNDv ccache.


Az emerge -upNDv **semmit** nem mutat? Ez furcsán hangzik.

Ok... felteszem a kérdést az angol részen, ha gondolod. A következõt mond:

Mit csináltál miután hirtelen nem mûködött? emerge -u world?

És honnan tudod hogy nem mûködik? (én nem használom--úgyhogy ezért kérdezem)
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Sun May 08, 2005 2:09 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Az emerge -upNDv **semmit** nem mutat? Ez furcsán hangzik.


Jobbanmondva azt mondja, hogy
Code:
These are the packages that I would merge, in order:

Calculating dependencies ...done!

Total size of downloads: 0 kB


Vagyis nincs panasza. :)

Igen, emerge -u world, de azota már a tanacsaitok alpján volt emerge -uND world is és semmi.

Onnan tudom, hogy a ccache -s kiírja a statisztikát ami mindig üres, holott szépen gyülnije kéne benne a file-oknak, a hit-eknek és a miss-eknek stb.

Ja és érdemes lenne használnod szerintem, mert az ilyen "mindig forgatós" rendszereken jó nagyot dobb fordítás sebességén. Mivel meghívódik a gcc elött és ha valami már megvan a cache-ben, akkor nem fogja újra lefordítani. (lassan ircre mehetnénk:)
Back to top
View user's profile Send private message
mindegy
n00b
n00b


Joined: 05 May 2005
Posts: 25
Location: Hungary

PostPosted: Sun May 08, 2005 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

SysOP XXL wrote:

Maszkolt csomagokat pedig a /etc/portage/package.unmask segítségével tudsz engedélyezni.
Code:
dev-java/sun-jre-bin

És máris felmegy a Java 1.5. Ez egy olyan példa, hogy nekem nem okoz gondot, de a bugs.gentoo.org-on azt mondják, hogy egyes Java csomagok nem fordulnak le vele.


Ezzel egyik se fog, mert ez a runtime environment, nem a development kit.:)

De amugy klassz volt a leírásod a kezdõknek.
Én annyit tennék hozzá, hogy szerintem ne általánosan használjátok a ~x86-ot, hanem azokat a csomagokat, amikbõl nem elég a "stabil" verzió, sorold fel a package.keywords-ben (illetve ha szükséges, akkor a package.unmask-ban).
Kevesebbszer kell újrafordítanod és nincs szükséged minden téren a legeslegeslegfrissebb verziókra (fõleg, hogy némelyik tényleg instabil).
Én mplayer-t, baselayout-ot, nvidia-t, firefox-ot, multimédia és wireless dolgokat használok így, meg ami aktuálisan kellhet.
Ja és most tettem fel a KDE 3.4-et és sokkal gyorsabb lett tõle... (Persze azért nem egy fluxbox így sem.)
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Fri May 13, 2005 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Bodri, kaptam egy választ (avagy kérdést) az angol részen feltett kérdésre a ccache-rõl:

"Does anything regarding ccache show up in /var/tmp/ccache?"

Mutatkozik e bármi is a /var/tmp/ccache könyvtárban? (Azt is feltehetnéd hogy mi van a /root/.ccache/ könyvtáradban, és hogy változik -e *egyáltalán* valami csomag emergelése után.)
Back to top
View user's profile Send private message
Bodri
n00b
n00b


Joined: 04 May 2005
Posts: 26

PostPosted: Fri May 13, 2005 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Nah ez érdekes. A ccache -s mindig a $HOME/.ccache alapján írta ki a statisztikakat, lévén, hogy az a default path és nem a /var/tmp/ccache. Viszont a cache a portfordításoknál a /var/tmp/ccachet használta. Tehat mindig is ment, csak a statisztika mutatott mindig 0-át. Most beállítottam a CCACHE_DIR környezeti változót és minden jól működik.

Köszi a segítséget.
Back to top
View user's profile Send private message
Danuvius
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 375
Location: Toronto

PostPosted: Fri May 13, 2005 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Bodri wrote:
Nah ez érdekes. A ccache -s mindig a $HOME/.ccache alapján írta ki a statisztikakat, lévén, hogy az a default path és nem a /var/tmp/ccache. Viszont a cache a portfordításoknál a /var/tmp/ccachet használta. Tehat mindig is ment, csak a statisztika mutatott mindig 0-át. Most beállítottam a CCACHE_DIR környezeti változót és minden jól működik.

Köszi a segítséget.


Minden jó ha jó a vége. ;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum