Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
zmiana std kodowania w X'ach
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pave
n00b
n00b


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 18
Location: cs.put.poznan.pl

PostPosted: Mon Mar 22, 2004 11:43 pm    Post subject: zmiana std kodowania w X'ach Reply with quote

hi!

Mam taki problem: chcialbym, zeby standardowym kodowaniem w Xach bylo iso8859-2 (na przyklad zeby w konsoli byly polskie znaczki), ale nie satysfakcjonuje mnie LANG=pl_PL.ISO8859-2 bo nie moge patrzec na te polskie tlumaczenia niektorych nazw. Wiecie moze w jakim configu to trzeba ustawic?

pozdro
Back to top
View user's profile Send private message
Xax
Guru
Guru


Joined: 24 Jul 2003
Posts: 417
Location: Poland, Gliwice, Trynek

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 7:51 am    Post subject: Reply with quote

https://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=152066
tu znajdziesz odpowiedz jak zmianic standard kodowania permamentnie.

o ile dobrze pamietam po ponownym przeinstalowaniu xfree trzeba to zrobic jeszcze raz ale nie do konca jestem przekonany czy to wlasnie po xfree :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
pave
n00b
n00b


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 18
Location: cs.put.poznan.pl

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 6:58 pm    Post subject: Reply with quote

No nie bardzo to dziala :(

Chodzilo mi bardziej o elegancka i ladna :) zmiane w jakims configu Xowym a nie takie brutalne przemianowanie fontow. Bo fonty moze sa gdzieniegdzie polskie, ale system nadal mysli ze ma uzywac jakiegos ANSI_X3.4-1968.

takie zycie...
Back to top
View user's profile Send private message
Xax
Guru
Guru


Joined: 24 Jul 2003
Posts: 417
Location: Poland, Gliwice, Trynek

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

to znaczy nie dziala ci gdzie ??

ja rowniez mialem wszedzie polskie znaki za wyjatkiem konsoli (aterm) oraz tytulow okienek w fluxboxie dopoki nie zrobilem tego w wymienionym wczesniej opisie. zeby miec w aterm polskie krzaczki wystarczylo podac alias do fontu (albo pelna nazw jak chcesz sie meczyc) i do tej pory, a juz dzialam dosyc dlugo chaszcze na ekranie mi sie nie trafily.

sprecyzuj gdzie nie dziala
Back to top
View user's profile Send private message
pave
n00b
n00b


Joined: 22 Mar 2004
Posts: 18
Location: cs.put.poznan.pl

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

jesli exportuje zmienna LANG=pl_PL to we wszystkich programach (np. gnome terminal) default encoding jest ustawione na iso8859-2 i to mi pasi, bo mam na dysku mnostwo plikow wlasnie tak kodowanych. Niby wszystko jest dobrze ... wszystko z wyjatkiem tego ze jest po polsku! :? Wiec chcialbym zmienic jezyk na posixowe C (czy en) ale przy zachowaniu default encoding iso8859-2. Probowalem kombinowac ze zmienna LANG (cos w stylu C.ISO8859-2) ale bez skutku - albo jest jezyk polski, albo angielski z kodowaniem ANSI_X3.4-1968. A wtedy na przyklad plikow tekstowych zakodowanych w iso w ogole nie rozpoznaje i nie ma standardowej akcji (chociazby otwarcie w gedit, ktore przy LANG=pl_PL pieknie dziala). Poza tym jesli sobie otworze np. jakis stary projekcik w eclipse to mam krzaczki (przy LANG=pl_PL sa ladne polskie znaczki) itd - podobne motywy z roznymi programikami.

Wiem, zdaje sobie sprawe ze sie czepiam bo to nie jest cos bez czego nie mozna zyc - w koncu moge za kazdym razem recznie zmieniac encoding, ale przeciez nie o to chodzi. Musi byc jakis zajebisty i elegancki sposob BO TO PRZECEZ JEST LINUX

W kazdym razie dzieki za poprzednie odpowiedzi XaX i pozdrawiam

Aha uzywam X 4.3.99.16 i Gnome 2.4.2
Back to top
View user's profile Send private message
Xax
Guru
Guru


Joined: 24 Jul 2003
Posts: 417
Location: Poland, Gliwice, Trynek

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

nie wiem czy studiowales man perllocale. jezeli nic to sproboj. dlugasne ale moze znajdziesz cos co ci pomoze.

jak sobie poradzisz nie zapomnij sie pochwalic rozwiazaniem, moze sie komus przydac :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum