Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Distfiles και οργάνωση
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ksenos
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Nov 2003
Posts: 164
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Nov 15, 2003 12:39 am    Post subject: Distfiles και οργάνωση Reply with quote

Έχω την (καλή πιστεύω) συνήθεια να κάνω backup τα πάντα σε cd. Απο προγράμματα μέχρι προσωπικά αρχεία. Με το gentoo γίνεται το εξής: Στην ουσία κάθε πρόγραμμα τα κατεβάζω μέσω του portage. Απο ότι έχω καταλάβει θα μπορούσα να πάρω απλώς αυτά τα αρχεία και να γράφω σε cd. Μπερδέυομαι όμως στην σκέψη ότι παρα πολλά απο αυτά που θα τα γράφω κάποια στιγμή θα θέλουν update. Μήπως τελικά είναι λιγακι παραλογο να κρατάω τα distfiles αφού ούτως ή άλλως θα τα σβησω? Δεν έχω όμως και την γραμμή για να κατεβάζω πάλι όλα αυτά απο την αρχή αν χρειαστεί.

Ο λόγος που κάνω αυτό το post είναι για να μάθω πως οι υπολοιποι οργανώνεστε σε αυτό το θέμα ώστε να πάρω ιδέες και εγώ, μιας και παρατήρησα οτι υπάρχουν διάφορες "λύσεις-προτάσεις" πάνω σε αυτό.

Είμαι δυστυχώς ανήσυχος όταν δεν μπορώ να έχω τα πράγματα σε τάξη. :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Sat Nov 15, 2003 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

Θα περιγράψω εγω τι κάνω. Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο αλλα μεχρι τωρα μου δουλεύει σωστά.

Καταρχήν όλα τα distfiles πηγαίνουν στο portage/distfiles. Εχω και ενα directory καπου, που το ονομάζω DistCD. Σε τακτα χρονικά διαστήματα αντγράφω τα καινουργια αρχεία που μπαινουν στο distfiles στο DistCD. Μολις τα περιεχομενα του DistCD φτασουν τα 650 ΜΒ τοτε τα γραφω σε ένα CD και καθαρίζω το DistCD.
Με το τροπο αυτό φιαχνω CDakia με distfiles και αριθμηση... πχ DistCD 1. DistCD 2 κλπ. (ειμαι στο εκτο τώρα)


Παρενθεση:
Οποιος ειναι στην Αθηνα και ενδιαφέρεται, μπορώ να του αντιγραψω τα CD αυτά ωστε να μην κατευαζει τα πάντα ξανα! Οποιος θελει ας στειλει PM


Συγχρόνως φροντίζω να καθαρίζω κάπως το distfiles από τις παλιές εκδόσεις και από μεγάλα αρχεία. Αν χρειαστώ κάποιο από τα παλια, ανατρέχω στα DistCD και αντιγραφω το αρχειο στο distfiles.
Oπως καταλαβαίνετε δεν καθαρίζω το distfiles, ουτε εκτελω emerge -pUD world τυφλά καθε φορά που κάνω rsync.
Εχω και ενα script το οποίο σκανάρει τα αρχεια στο distfiles και βλέπει ποια από αυτά δεν ανηκουν σε κανένα ebuild. Αυτά με σιγουριά μπορώ να τα σβήνω. Οπως και να εχει το distfiles μου ειναι περίπου 1GB
Εννοειται ότι πριν σβησω οτιδήποτε απο το distfiles το εχω αντιγραψει πρωτα στο DistCD....

Δεν ειμαι πληρως ικανοποιημενος με τη διαχειρηση, οποτε ιδεες για το τι κανετε εσεις θα ηταν ενδιαφερουσες......[/i]
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum