Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Polscy Gentoonowcy
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Thu May 11, 2017 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
n0rbi666 wrote:
Ja też rzadko tutaj zaglądam - wszystko działa, znudziło mi się bycie Ricerem - więc nie ma co się psuć ;-)
Ale gentoo cały czas stoi, ostatnio nawet emerge -e world z okazji gcc-6.3.0 było :D


Nie wiedziałem, że jeszcze się komuś chce robić -e przy nowy GCC. Ja się ograniczam do przebudowania libtoola. :D

Widać trochę z Ricera we mnie zostało :twisted:
Aczkolwiek w czasach Athlona XP emerge -e to było coś... Teraz to ledwo kilkanaście godzin :D
Back to top
View user's profile Send private message
sadhu
n00b
n00b


Joined: 12 Oct 2004
Posts: 15

PostPosted: Mon Jun 05, 2017 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoo for life ;)
Back to top
View user's profile Send private message
dziadu
Guru
Guru


Joined: 04 May 2006
Posts: 463
Location: Kraków/Darmstadt/Munich

PostPosted: Fri Sep 01, 2017 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

Łezka w oku czytajac komentarze i patrząc na wasze daty dołączenia do forum. Podobnie, gentoo działa, używam na laptopie i w pracy na firmowym. A jak coś się zepsuje, to prędzej samo naprawię niż umieszczę posta. Ale fakt, coraz rzadziej tutaj się zagląda, sporo towarzystwa z dawnych lat też już chyba jakby nieobecna.

Jak kwestia zlotu przy piwie? Może pomysł odżyje?
Back to top
View user's profile Send private message
n0rbi666
l33t
l33t


Joined: 04 Mar 2005
Posts: 707
Location: \Poland\Krakow

PostPosted: Sat Sep 16, 2017 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Jak widać - raz na 100 lat tu się zagląda :( W takim tempie to na piwo za rok może się uda umówić w większym gronie :D
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Mon Sep 18, 2017 4:59 am    Post subject: Reply with quote

Faktycznie może być z tym problem. :P
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Mon Sep 18, 2017 7:06 am    Post subject: Reply with quote

Ano, może zająć to sporo czasu, tym bardziej jeśli chcesz się umówić na piwo nikomu o tym nie mówiąc. :D
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
andros705
n00b
n00b


Joined: 03 Oct 2017
Posts: 9

PostPosted: Mon Nov 13, 2017 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

A ja cydra to bym się chętnie napił.
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Mon Feb 05, 2018 8:10 am    Post subject: Reply with quote

Ja pamiętam dawno temu zlot użytkowników gentoo w Krakowie. Umówieni byliśmy przy fontannie obok kościoła mariackiego. Siedziałem tam z żoną (wtedy chyba jeszcze nie żoną) i obstawialiśmy kto z przechodzącego tłumu idzie na zlot. ~80% skuteczności.
Fajnie było Was poznać i się z Wami spotkać.

Teraz mniej wesoła część posta: w ostatni weekend zaorałem moje ostatnie gentoo. Niestety zmusiło mnie do tego to, że gentoo coraz częściej miało nienaprawialne dziury w repo. Aplikacje po prostu nie działały do tego stopnia, że bardzo często dostawałem feedback ze środowiska "z repo nie działa, ściągnij ze strony projektu". Do tego dochodziła debianowa wręcz muzealność mniej popularnych paczek.

Po długich poszukiwaniach i testach mój wybór padł na fedorę. używam od ok 3 tygodni i na razie wszystko działa. Repozytorium jest aktualne, paczki działają. Bardzo brakuje mi funkcjonalności flag USE, ale rozumiem, ze w binarnej wersji możliwości są ograniczone.

To na pewno nie jest mój ostatni post tutaj. Bardzo chętnie się z Wami spotkam a co więcej - mogę ponownie zorganizować w Krakowie zlot.
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Sat Feb 24, 2018 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

Podzieliłem los kolegi @canis_lupus. Nie do końca z tych samych powodów, ale to też była jedna ze składowych decyzji.

Długo nie mogłem się na nic zdecydować, w końcu padło na Archa bo daje mi podobną dowolność i możliwości konfiguracyjne co Gentoo, a jednocześnie nie wymaga ode mnie momentami czasochłonnej kompilacji kodu.

Z forum nie zniknę, wchodzę tu od czasu do czasu i pewnie tak już zostanie, przyzwyczaiłem się do tego miejsca przez tyle lat.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Thu Mar 08, 2018 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

Starość nie radość. A ja ostatnio posprzątałem pliki z niestandardowymi flagami i maskami dla paczek, bo się rozrosło i zaczęło mocno dokuczać przy aktualizacjach i nawet kupiłem dysk SSD żeby w końcu po 5 latach dać odpocząć staremu twardzielowi, a systemu zmieniać nie zamierzam bo działa. :D
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Sun Mar 18, 2018 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:

Długo nie mogłem się na nic zdecydować, w końcu padło na Archa bo daje mi podobną dowolność i możliwości konfiguracyjne co Gentoo, a jednocześnie nie wymaga ode mnie momentami czasochłonnej kompilacji kodu.


Czas kompilacji mi nie przeszkadzał, raczej jakość tego co w portage. Archa odrzuciłem, za bardzo się sypał. Chyba nawet gorzej od gentoo. Fedora nadal bez problemów, aczkolwiek czasami mnie dziwią zbyt rozbudowane zależności - np. instalując wine dostajemy w sumie prawie 800MB pakietów w tym sambę, ldapa oraz mono...
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
mir3x
Guru
Guru


Joined: 02 Jun 2012
Posts: 455

PostPosted: Thu Jul 26, 2018 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Nie wiem jak Archa można wogle używać, ja dwa razy to zainstalowałem - po 1-3 miesiącach bez updatów - dostajemy ileś tam komunikatów -
do u want upgrade xxx with xxx-aaa? ( i 5 -10 takich pytań ) - po odpowiedziach, które już strzelasz za ntym razem - dependency resolution failed ....
Gdzieś czytałem niedawno że arch dalej nie potrafi rozwiązać takich zależności ... Toż to jakiś żart nie dystrybucja. Zamieniają pakiet XXX na XXXaa, dają użytkownikowi wybór czy zamienić a potem nie da się tego zupgradzić. Fajny wybór gdzie mam tylko 1 prawidłowe rozwiązanie, ew dwa ale za miesiąc się okaże ze było tylko 1 :D

Wogle 95% dystrybucji to żart, gdyby kazda dystrybucja stworzyła choć jeden przyzwoity program to przynajmniej byłoby kilka sensownych programów więcej.
Szczyt większości dystrybucji to stworzenie nowego thema lub color scheme :D, ale i tak większość distro zainstaluje gołe standardowe kde czy co tam.
Zgłaszanie bugów do dystrybucji to strata czasu - ostatnio bug wysłałem do ubuntu które testowałem na AArch64 - napisałem im po prostu że źle skompilwowali qt bez jakiejś tam flagi i jeden z programów sypie błędami że coś tam niedostępne. Napisałem im żeby skompilowali poprawnie qt albo usunęli ten program. Żadnego odzewu ze stronu ubuntu. Zakładałem specjalnie konto na launchapadzie dla tych dziadów.

Taki debian nie naprawia błędów - tylko zgłasza to do autorów - ci wtedy odpowiadają np. że program jest źle skompilowany, raz odpowiedziałem im że program zawsze się wykrzaczy przy zamykaniu bo g++ jest jest skompilowane bez "--enable-__cxa_atexit" ( to jest standard w gentoo, chyba wszystkie dystrybucje to mają oprócz debiana ), mogłem to naprawić wywalając globalną zmienną, ale co mi tam, niech im krzaczy. Nie zdziwię się jak debian stwierdzi niedługo że przechodzą na clanga, bo z gcc mają problemy.

To że komuś na fedorze niektóre programy działają to nie znaczy że inne będą działały, w gentoo przynajmniej można se sklonować z githuba i od razu kompilować, w innych distro to trzeba szukać zależności - co tez może być męką ( bo w gentoo zazwyczaj wszystkie biblioteki/kompilatory itp już są).

Ja w gentoo mam w world kilka pakietów tylko, praktycznie 0 updatów, ale i tak updatuje nie częsciej niż raz na miesiąc podczas oglądania filmów/youtubów. Raz na pół roku zrobie deep update, raz tylko nie mogłem skompilować firefoxa bo on wymaga nowszych zależności niż te co podaje mu portage.


Tak z innej beczki: widzieliście WPS Office ? Szybki, ładny(bardzo podobny do MS Worda, jest zlinkowany do jakiegoś brzydkiego qt, więc opcje wyglądają kiczowato, ale ogólnie o niebo lepiej niż libreoffice), łatwy w obsłudze - jest w portage - tylko nie zawsze portage go ściągnie - coś ten link KingSoftu czsami działa czasami nie, zawsze działa jak wychodzi nowa wersja, potem róznie. Darmowa wersja windowsowa ma reklamy, linuxowa nie ma.
_________________
Sent from Windows
Back to top
View user's profile Send private message
fallow
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 08 Jan 2004
Posts: 2208
Location: Poland

PostPosted: Thu Aug 01, 2019 6:30 pm    Post subject: Re: Polscy Gentoonowcy Reply with quote

Czesc Ziomeczki,

Zyjecie jeszcze? :)
_________________
"Time is a companion that goes with us on a journey. It reminds us to cherish each moment, because it will never come again. What we leave behind is not as important as how we have lived" J-L. Picard ;)
Back to top
View user's profile Send private message
mir3x
Guru
Guru


Joined: 02 Jun 2012
Posts: 455

PostPosted: Fri Aug 02, 2019 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Ja żyję, ostatnio coraz częsciej siedzę na windowsie, zaczęło się od tego ze niektore gry na linuxowym steamie kiczowato działały/albo zwieszały się. Także pod windowsem nvidia ma programik który optymalnie ustawia opcje pod daną kartę graficzną, jak mi ustawiło pod dote 2 i dałem te same opcje pod liuxem potem - to pod obraz pod windowsem wyglądał dużo lepiej i było 2x wiecej klatek.
Na 100% nie jestem pewny ale mam dziwne przeczucie ze chrome pod windowsem jest szybszy od chroma/chromium pod linuxem ...
Ogólnie wciąż 80% czasu spędzam na gentoo, ale coraz cześciej zerkam w stronę windowsa.
_________________
Sent from Windows
Back to top
View user's profile Send private message
makalega
n00b
n00b


Joined: 12 Aug 2011
Posts: 8
Location: /dev/dvb/adapter

PostPosted: Thu Aug 08, 2019 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

@fallow
Pamiętam zajebiste twoje recenzje na forum mp3store :wink: szkoda że polska część tego forum tak się wyludniła w stosunku do tego, co było kiedyś...
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Sep 26, 2019 11:50 am    Post subject: Reply with quote

fallow wrote:
Czesc Ziomeczki,

Zyjecie jeszcze? :)

Wiecznie żywi. :D

canis_lupus wrote:
Czas kompilacji mi nie przeszkadzał, raczej jakość tego co w portage. Archa odrzuciłem, za bardzo się sypał. Chyba nawet gorzej od gentoo. Fedora nadal bez problemów, aczkolwiek czasami mnie dziwią zbyt rozbudowane zależności - np. instalując wine dostajemy w sumie prawie 800MB pakietów w tym sambę, ldapa oraz mono...


Porzuciłem Archa po wymianie sprzętu, teraz skaczę po dystrybucjach nie potrafiąc się na nic zdecydować. Coraz częściej myślę jednak o powrocie do Gentoo. Ponad dekada używania tej dystrybucji jednak zrobiła swoje... :roll:



EDIT: Kurła... Wróciłem na ARCHA za dużo się dla mnie dzieje w tych userfriendly distrach... :D
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Fri Sep 25, 2020 9:04 am    Post subject: Reply with quote

Żyjecie. ;)

Moje dwa grosze: Gentoo u mnie po prostu działa od dawna. W ostatnim czasie (czyli na oko to będzie pewnie ze 2+ lat) problemów nie ma w zasadzie w ogóle (wyjątki: jak zaśpię kilka m-cy z -NuDa @world). stable jest stabilne, portage samo umie rozwiązywać większość konfliktów (jeżeli nie ma się nawalone syfu w .use i .accept_keywords) i/lub przebudować paczki, które potrzebują przebudowy. Niezmiernie i nieustająco dziwią mnie historie "to mi nie działa, tamto się sypie". :)
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
gryf
n00b
n00b


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 50

PostPosted: Sun Oct 04, 2020 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

Matko. Thread ciągnący się latami ;) Żyjemy.
Back to top
View user's profile Send private message
mrhe
n00b
n00b


Joined: 07 Aug 2012
Posts: 38
Location: Kraków

PostPosted: Thu Nov 05, 2020 11:05 am    Post subject: Reply with quote

gryf wrote:
Matko. Thread ciągnący się latami ;) Żyjemy.


Ale co to za życie :lol: może ktoś szuka admina do gentoo na produkcji?
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Tue Dec 29, 2020 10:00 am    Post subject: Reply with quote

To od ilu lat umawiamy sie na piwko? :D
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
Robert W.
Guru
Guru


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 365
Location: Kobyłka

PostPosted: Sun Feb 14, 2021 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

To i ja się tu udzielę.
Jestem w trakcie stawiania nowego Gentoo. Wszystko kompiluje się bez żadnych błędów. Ale to może dlatego że nie ingerowałem w domyślne flagi.
Ale chyba głównym moim systemem jest teraz Windows. Głównie z powodu obróbki zdjęć i video.

edit: miło się zaskoczyłem gdy zobaczyłem ile postów tu w dawnych czasach napisałem. :)

Pozdrawiam.
Back to top
View user's profile Send private message
realkrzysiek
n00b
n00b


Joined: 30 Apr 2007
Posts: 30
Location: Józefów, gmina Nieporęt

PostPosted: Sat Feb 27, 2021 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Witam serdecznie.

Gentoo jest najlepsze, przymierzamy się do postawienia na nowo. :)
_________________
W sumie nic szczególnego od siebie nie dodam.
Back to top
View user's profile Send private message
krzysiek_enoch
n00b
n00b


Joined: 15 Mar 2021
Posts: 11

PostPosted: Mon Mar 15, 2021 3:14 pm    Post subject: Reply with quote

Cześć

A ja własnie pierwszy raz w życiu postawiłem gentoo.
Muszę przyznać, że jest to ciekawe doświadczenie :)
Back to top
View user's profile Send private message
argasek
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 06 May 2004
Posts: 1121
Location: Sol [0,0], Poland, Kraków

PostPosted: Mon Jan 17, 2022 8:15 am    Post subject: Reply with quote

Dzień dobry!

Strasznie dawno mnie tu nie było, ale widzę, że nawet w tym wątku parę znajomych nicków, cieszę się!

Postawiłem swoje pierwsze Gentoo od nie wiem kiedy i powiem Wam, że wiedza tak strasznie wyparowała, że aż szkoda gadać. Obecnie walczę z problemami z initrd, AMDGPU i framebufferem oraz zawieszką zamiast restartu, jeśli nie podołam, to z udzielającego pomocy niegdyś zamienię się w zwracającego się o pomoc, bo na pewno są tu osoby, które są zdecydowanie bardziej na bieżąco w temacie.

Ukłony dla wszystkich! :)
_________________
RLU #137109 | http://soundcloud.com/argasek
Back to top
View user's profile Send private message
doskanoness
n00b
n00b


Joined: 06 Oct 2021
Posts: 45

PostPosted: Fri Jan 21, 2022 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Siema
Mi też Gentoo pięknie działa, jedyne co czasem robię to podbiję jakąś wersję
Z forum nie korzystam bo mam fajną komendę man, opcje --help :)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum