Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Problematyczne UEFI.
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Mon May 11, 2015 12:47 pm    Post subject: Problematyczne UEFI. Reply with quote

Witam.
Od tygodnia jestem posiadaczem Notebooka HP 250 G2. Sprzęt całkiem przyzwoity - udało mi się uruchomić wszystkie urządzenia.
Zagościło na nim oczywiście Gentoo. Jednak istnieje pewien problem z którym nigdy wcześniej się nie spotkałem ani też nie słyszałem.
Otóż dysk jest dzielony pod Widnows, Gentoo oraz partycję "wymiany danych". Grub został zainstalowany bez problemu, wszystko działało jak należy do czasu modyfikacji skąpych ustawień Biosu. Po zapisie zmian miast wystartować Grub - uruchamia się (sprawdzałem czy rzeczywiście zapis ma na to wpływ) Windows. Oczywiście gruba bezproblemowo można przywrócić.
Czy to jest normalne zachowanie, jakaś egzotyka czy po prostu błędy wynikłe z produkcji?
_________________
nUmer w sieci
Back to top
View user's profile Send private message
Robert W.
Guru
Guru


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 365
Location: Kobyłka

PostPosted: Wed Oct 21, 2015 12:00 pm    Post subject: Re: Problematyczne UEFI. Reply with quote

nUmer_inaczej wrote:
Witam.
Grub został zainstalowany bez problemu, wszystko działało jak należy do czasu modyfikacji skąpych ustawień Biosu. Po zapisie zmian miast wystartować Grub - uruchamia się (sprawdzałem czy rzeczywiście zapis ma na to wpływ) Windows.

To i tak dobrze. Wystarczy nie wchodzić do BIOS-u (czy też raczej uefi)
Mi się to działo "samo z siebie".
Odnoszę wrażenie że gentoo nie jest za bardzo dostosowane do współczesnego sprzętu. :)
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Fri Oct 23, 2015 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

@Robert, czemu nie jest?
@nUmer_inacze, co zmieniałeś?
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Sat Oct 24, 2015 9:30 am    Post subject: Reply with quote

sebas86, wiesz - ogólnie samo zapisanie biosu powoduje nadpisanie gruba u mnie, a ponieważ tam jest tak skąpa konfiguracja to wystarczy zrobić to raz i działą. Ale przyznam się, że kupując laptopa sugerowałem się niską dość ceną, nie kompatybilnością.
Jednak ogólnie wszystko udało mi się skonfigurować, zarówno wifi jak i czytnik kart micro sd.
_________________
nUmer w sieci
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sat Oct 24, 2015 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ciekawy ficzer, zawsze unikałem HP ale takie kwiatki to już niezłe przegięcie. Ciekawe czy to nie jakieś rozwinięcie ochrony obszaru rozruchowego (kiedyś istniała opcja blokująca sekwencję startową jeśli wykryto zmianę) – może jest opcja aby zapamiętać gdzieś nowy kod startowy, który byłby automatycznie zapisywany, a może wystarczy wyrzucić partycję recovery systemu windows – zazwyczaj oprócz samego obrazu systemu umożliwiającego reinstalacje jest tam masa narzędzi do diagnostyki i naprawy. U siebie w BIOS-ie też mam wsparcie dla tego rozwiązania oczywiście opcja nie działa bo nie mam i nie miałem preinstalowanego Windowsa.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum