Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Sumy kontrolne - brak zgodnosci iso - wypalona płyta
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Vader5
n00b
n00b


Joined: 21 May 2015
Posts: 2

PostPosted: Thu May 21, 2015 8:14 pm    Post subject: Sumy kontrolne - brak zgodnosci iso - wypalona płyta Reply with quote

Witam,

Sciągnąłem obraz gento iso. Sprawdziłem sha512sum i sciagniety obraz jest zgodny z tym co jest na serwerze.

Nagrałem ten obraz na DVD, po czym zrzuciłem obraz iso wypalonej płyty, żeby porównać obrazy - ten sciągniety i ten zrzucony z płyty.

Obliczyłem md5sum tych 2-óch obrazów i różnią się.

Również sciągnięty obraz waży 2961100800 bajtów, a obraz z płyty 2961113088 bajtów.

Dlaczego tak jest? Nie powinny być identycze kropka w kropkę?

Możliwe jest, nadpisywanie płyty jakimś złośliwym kodem itp? System to Mint.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Fri May 22, 2015 4:19 am    Post subject: Reply with quote

Co ma suma kontrolna płytki z Mitem do Gentoo, nie rozumiem.

Co ma sam Mint do nagrywarki, też nie bardzo.

W każdym razie nagrywarki i odtwarzacze CD/DVD mają tylko 99,999 dokładności, ważnym elementem jest też jakość płyty, jakość programu do nagrywania, i kilka innych zmiennych.

Z resztą, jeśli ten Mint bazuje na Ubuntu, to Ubuntu miało taką funkcję na LiveCD - "Check CD for Detects"
i nigdy nie widziałem, żeby płyta była bezbłędna.

Poszukaj raczej jakiegoś obrazu Mini ISO o wielkości 8 - 40 MB, te są dużo lepsze do instalowania.

Prywatnie radzę też nie Ubuntu czy Minta, tylko stabilnego Debiana na początek, którego możesz zainstalować z obrazu Netinstall ~200MB, u mnie zawsze działał.

Względnie, jak masz jakiegoś Linuxa na dysku, na osobnej partycji, to dobrze się sprawdza instalacja przez Debootstrap, wszystkie klony Debiana mają taką opcję instalacji.

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri May 22, 2015 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Obraz .iso i zawartość płyty choćby były identyczne będą zawsze dawały inne sumy kontrolne.

Sumy powinny się zgadzać tylko w wypadku gdybyś nagrał obraz .iso bezpośrednio na płytę a nie jego zawartość.


ps. Co rozumiesz przez zrzucanie obrazu iso z płyty? Robienie na podstawie nagranej płyty nowego obrazu? Bo jeśli tak to wystarczy, że .iso był robiony w innym programie i mimo takiej samej zawartości może Ci już dać inną sumę kontrolną niż oryginał z serwera.
Back to top
View user's profile Send private message
gexcite
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 24 Sep 2005
Posts: 116

PostPosted: Mon May 25, 2015 6:17 am    Post subject: Reply with quote

Zależy jak i czym jest robiony obraz. Zazwyczaj chodzi o ostatni sektor. Niektóre programy teorząc iso dopełniają dane do pełnego sektora, niektóre nie. Bywa to czasem problemem w VirtualBox'ie, który wymaga dopełnienia do pełnego sektora. Dla testu zrzuć sobie obraz k3b lub czymś innym i dd a potem porównaj. Zazwyczaj będzie różnica.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum