Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED] montowanie usb i partycji przez zwykłego usera
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Mon Jul 21, 2014 6:03 am    Post subject: [SOLVED] montowanie usb i partycji przez zwykłego usera Reply with quote

Mam problem z montowaniem dysków USB i partycji dyskowych poprzez zwykłego usera w środowisku LXDE za pomocą "pcmanfm" - na koncie root-a wszystko działa ok

user należy do grup

Code:

$ groups zbyszek
disk wheel floppy uucp cdrom video usb users plugdev zbyszek


utworzyłem również plik 55-storage.pkla w katalogu /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d

o zawartości

Code:

[Storage Permissions]
Identity=unix-group:plugdev
Action=orgfreedesktop.udisks.filesystem-mount;org.freedesktop.udisks.drive-eject;org.freedesktop.udisks.drive-detach;org.fredesktop.udisks.luks-unlock;org.freedesktop.udisks.inhibit-polling;org.freedesktop.udisks.drive-set-spindown
ResultAny=yes
ResultActive=yes
ResultInactive=no


Problem jest taki, że nie mogę montować zwykłych partycji które są na dysku oraz po wsunięciu usb "pcmanfm" wykrywa mi dysk USB ale przy próbie montowania któregokolwiek z nich mam komunikat

Code:

Not authorized to perform operation


w pliku ~/.xinitrc mam wpis

Code:
exec ck-launch-session startlxde


czy da się zrobić montowanie dla usera ?
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz


Last edited by happ on Thu Jul 24, 2014 9:16 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Oniryczny
Guru
Guru


Joined: 01 Dec 2011
Posts: 419
Location: Poland

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 7:35 am    Post subject: Reply with quote

u mnie problem rozwiązało wywalenie systemd i powrót na udev
_________________
cogito ergo sum
Back to top
View user's profile Send private message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 9:15 am    Post subject: Reply with quote

już problem rozwiązałem, nic nie musiałem wywalać, zrobiłem wszystko wg linka jak w temacie który założyłem na angielskim forum

https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-995930.html

ale to mi nie pomogło, więc szukałem flag których nie miałem włączonych... i rozwiązałem problem takim poleceniem

Code:
 USE="consolekit dbus pam policykit udev udisks upower" emerge -auvDN world


wszystko się przebudowało i mam możliwość montowania dysków usb i partycji z poziomu usera no i dodała mi się w końcu opcja wyłączania i restartowania kompa z poziomu użytkownika

problemem okazały się flagi które nie miałem włączone
_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
Oniryczny
Guru
Guru


Joined: 01 Dec 2011
Posts: 419
Location: Poland

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 10:06 am    Post subject: Reply with quote

i działa ci to z systemd?
_________________
cogito ergo sum
Back to top
View user's profile Send private message
happ
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Mar 2008
Posts: 117

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 10:17 am    Post subject: Reply with quote

ja nawet tego nie mam zainstalowanego

Code:

emerge -pv systemd
 * Last emerge --sync was Wed Jun 18 02:35:01 2014.

These are the packages that would be merged, in order:

Calculating dependencies... done!
[ebuild  N     ] sys-apps/systemd-208-r3:0/1  USE="acl filecaps firmware-loader kmod lzma pam python tcpd -audit -cryptsetup -doc -gcrypt -gudev -http -introspection -policykit -qrcode (-selinux) {-test} -vanilla -xattr" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7 -python3_2 -python3_3" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_3 -python3_2" 2,335 kB
[ebuild  N     ] sys-apps/gentoo-systemd-integration-4  52 kB
[blocks B      ] sys-fs/udev ("sys-fs/udev" is blocking sys-apps/systemd-208-r3, sys-apps/gentoo-systemd-integration-4)
[blocks B      ] sys-apps/gentoo-systemd-integration ("sys-apps/gentoo-systemd-integration" is blocking sys-fs/udev-212-r1)
[blocks B      ] sys-apps/systemd ("sys-apps/systemd" is blocking sys-fs/udev-212-r1)

Total: 2 packages (2 new), Size of downloads: 2,386 kB
Conflict: 3 blocks (3 unsatisfied)

 * Error: The above package list contains packages which cannot be
 * installed at the same time on the same system.

  (sys-fs/udev-212-r1::gentoo, installed) pulled in by
    >=sys-fs/udev-208-r1:0/0[abi_x86_32(-)?,abi_x86_64(-)?,abi_x86_x32(-)?,abi_mips_n32(-)?,abi_mips_n64(-)?,abi_mips_o32(-)?,gudev,introspection?,static-libs?] (>=sys-fs/udev-208-r1:0/0[abi_x86_32(-),gudev]) required by (virtual/libgudev-208::gentoo, installed)
    >=sys-fs/udev-208:0/0[abi_x86_32(-)?,abi_x86_64(-)?,abi_x86_x32(-)?,abi_mips_n32(-)?,abi_mips_n64(-)?,abi_mips_o32(-)?,static-libs?] (>=sys-fs/udev-208:0/0[abi_x86_32(-)]) required by (virtual/libudev-208::gentoo, installed)
    >=sys-fs/udev-208 required by (virtual/udev-208-r2::gentoo, installed)

  (sys-apps/systemd-208-r3::gentoo, ebuild scheduled for merge) pulled in by
    >=sys-apps/systemd-208:0/1[abi_x86_32(-)?,abi_x86_64(-)?,abi_x86_x32(-)?,abi_mips_n32(-)?,abi_mips_n64(-)?,abi_mips_o32(-)?,static-libs(-)?] (>=sys-apps/systemd-208:0/1[abi_x86_32(-)]) required by (virtual/libudev-208::gentoo, installed)
    systemd
    >=sys-apps/systemd-208:0 required by (virtual/udev-208-r2::gentoo, installed)
    >=sys-apps/systemd-207 required by (sys-apps/gentoo-systemd-integration-4::gentoo, ebuild scheduled for merge)


For more information about Blocked Packages, please refer to the following
section of the Gentoo Linux x86 Handbook (architecture is irrelevant):

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?full=1#blocked

_________________
Jeśli wiesz, że nic nie wiesz, to coś wiesz, Jeśli wiesz że nic nie wiesz, to nic nie wiesz, więc nie wierz, że nic nie wiesz
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum