Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
dmcrypt - aut. montowanie kilku partycji z jednego hasła?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Tue Jul 22, 2014 8:28 pm    Post subject: dmcrypt - aut. montowanie kilku partycji z jednego hasła? Reply with quote

Witam.

Ponieważ słabo znam język angielski zdecydowałem się tymczasem szyfrować /home oraz /media (dane) a tymczasem pominąć system.
Załóżmy więc, że posiadam dwie partycje, które szyfruję tym samym sposobem (LUKS1: aes-xts-plain64) i nadam jedne identyczne hasło dla dwu wspomnianych partycji.
Czy jest możliwość takiego automatycznego przez fstab montowania tych systemów plików, ażeby tylko raz wpisywać hasło?

Pozdrawiam
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Jul 23, 2014 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

Dosc popularne jest zaszyforwanie jednej partycji i na niej trzymanie klucza do drugiej, nawet chyba openrc ma initscript do tego.. Alternatywnie mozna by zaszyfrowac lvm i na nim robic juz volumeny, ktore maja szyfrowany PV.
Back to top
View user's profile Send private message
nUmer_inaczej
Apprentice
Apprentice


Joined: 24 Apr 2007
Posts: 165
Location: Bydgoszcz

PostPosted: Thu Jul 24, 2014 8:24 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki. Zdecydowałem się właśnie na pierwszą opcję.

Pojawił się jednak kolejny problem, który dotyczy również szyfrowanej partycji a ściślej pendriva i przywracania backupu.
Napiszę kolejno jakie kroki wykonuję:

1. zakładam na pendrivie cfdiskiem partycję: cfdisk /dev/sdc
2. szyfruję partycję na pendrivie: cryptsetup luksFormat /dev/sdc1 -s 512
3. otwieram zaszyfrowaną partycję: cryptsetup luksOpen /dev/sdc1 pendrive
4. formatuję pendriva: mkfs.ext4 -j /dev/mapper/pendrive
5. montuję zaszyfrowanego pendriva: mount /dev/mapper/pendrive /mnt/pendrive

6. kopiuję dowolne dane na pendriva - przemontowywuję - i są na miejscu, hasło działa.

7. wykonuję backup zaszyfrowanego pendriva poleceniem: cryptsetup luksHeaderBackup /dev/sdc1 --header-backup-file /home/numer/pendrive.img
8. odmontowywuję pendriva, symulując pad systemu plików usuwam partycję, zakładam ponowni i formatuję (próbowałem w ext2 i ext4 - efekt końcowy zawsze taki sam)
9. przywracam backup: cryptsetup luksHeaderRestore /dev/sdc1 --header-backup-file /home/numer/pendrive.img
10.otwieram zaszyfrowaną partycję: cryptsetup luksOpen /dev/sdc1 pendrive - pyta o hasło i wszystko jest ok
11.montuję zaszyfrowanego pendriva: mount /dev/mapper/pendrive /mnt/pendrive - i UWAGA: otrzymuję poniższy błąd:
Code:

mount: /dev/mapper/pendrive jest zabezpieczone przed zapisem, montowanie tylko do odczytu
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/mapper/pendrive': Zły argument
The device '/dev/mapper/pendrive' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?


Na podstawie tego błędu nadal z niepowodzeniem próbuję zamontować w trybie tylko do odczytu.
Rozwiązanie tego problemu jest dla mnie kluczowe, bo nieco zabawnym byłoby trzymanie backupu niezaszyfrowanego a szyfrowanie systemu plików. Oczywiście nie potrzebuję raczej aż takich zabezpieczeń - próbuję to rozgryźć tak dla porządku.

Tak przy okazji się zapytam - co by było, gdybym próbował zmienić system plików w padniętym systemi, dajmy na to z ext4 na przykładowy jfs? - rozumiem, że skoro szyfrowanie jest niezależne od systemu plików to nie powinno być problemów?

UPDATE: dodam, że przeprowadzałem backup po raz drugi z opcją -v i tak też przywracałem - otrzymywałem krótki komunikat o powodzeniu operacji i nadal efekt końcowy taki sam.

PROBLEM rozwiązany - backup należy przeprowadzać na odmontowanym systemie plików.


UPDATE2: Problemem w zrobieniu backupu było to, że wykonywał mi tylko backup obszaru keyslotu. Co sprawdziłem, - ażeby można było podmontować taką partycję, z odtworzonym nagłówkiem w trybie zapisu luksHeaderBackup musiałem zrobić w na odmontowanej partycji.

Ostatecznie z powodzeniem zaszyfrowałem dysk metodą luks+lvm, natomiast backup wykonuję własnym skryptem "rusznikarz" i składam na osobnym dysku (równie zaszyfrowanej luksem partycji).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum