Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Podział dysku i systemy plików
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bimbarabam
n00b
n00b


Joined: 20 Dec 2012
Posts: 6

PostPosted: Thu Aug 29, 2013 10:22 am    Post subject: Podział dysku i systemy plików Reply with quote

Witam!
Przymierzam się właśnie do instalacji gentoo na moim nowym laptopie i jak zacząłem czytać poradnik nasuneły mi się dwa pytania. Po pierwsze ile mam dać na swap? Mam 16GB RAM i slyszalem o praktyce, że daje się zazwyczaj na swap RAM x 2, jednak zastanawia mnie czy dawanie, aż 32GB będzie konieczne. Dodam, że ten laptop będzie pełnił funkcję desktopowo-obliczeniową (programowanie i synteza ukladow cyfrowych, matlaby, rozne programy symulacyjne). Ponadto zastanawia mnie jeszcze jakich systemów plików użyć, bo mam dysk 120GB SSD na którym planowałem postawić rootfs boot i swap, a na 500GB zwykłym SATA założyć partycję home. Ostatnio dość popularny zrobił się ext4 i zastanawiam się czy jego nie użyć na wszystkich partycjach, tylko że nie widziałem nic o ext4 w poradniku, więc nie wiem czy on jest oficjalnie wspierany czy jak sprawa wygląda. Bedę wdzięczny za wasze sugestie w obu tych sprawach.
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Fri Sep 06, 2013 2:31 pm    Post subject: Reply with quote

Sam takiej konfiguracji nie mam ale najrozsądniejsze wydaje mi się.

HDD (dysk talerzowy)
swap - jesli chcesz robić suspend to disk to wielkość ramu w innej konfiguracji nie potrzebujesz (jeśli bardzo ci zależy na szybkości to można jednak na SDD ale obniż znacznie swappiness )
/tmp - albo do ramu (ramdysk)
/var/tmp/ - jak wyżej
/usr/portage/
/var
/home

SDD
/ ~5-10G zależy co bedziesz tam robił
/boot 100M
+ to co ci się rzadko zmienia a interesuje cię jego szybkość

Polecam lvma.
A co na system plików?
Zależy może być ext4 ale xfs też jest niezłym wyborem. a jak się lubisz pobawić btrfs lub specjalistyczne po SDD.
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum