Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Straszliwie wolne emerge :(
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Wed Apr 24, 2013 4:34 pm    Post subject: Straszliwie wolne emerge :( Reply with quote

Cześć.

Może mi pomożecie z emerge? :)

Od jakiegoś czasu (bliżej nieokreślonego :) ) każda kompilacja przez emerge jest straszliwie wolna, a dokładnie wolne jest wyszukiwanie zależności.
Sprawdziłem już chyba wszystkie rady w znalezionych podobnych tematach i nic.

W okolicach połowy zeszłego roku działało jeszcze szybko...

Teraz stoję z aktualizacją systemu bo każde "emerge -uDNavt system/world" trwa prawie godzinę :( i wywala mi zależnościami do rozwiązania (i takie puszczanie kilka razy żeby sprawdzić co jeszcze brakuje etc. jest ponad moją cierpliwość)


Może Wy się czegoś doszukacie...

Nawet taka malutka instalacja:
Code:
>root@dylon<:/root>)# time emerge -av mtr   

These are the packages that would be merged, in order:

Calculating dependencies... done!
[ebuild   R    ] net-analyzer/mtr-0.82  USE="ipv6 suid -gtk" 267 kB

Total: 1 package (1 reinstall), Size of downloads: 267 kB

Would you like to merge these packages? [Yes/No] ^CInterrupted.
emerge -av mtr  29,64s user 1,66s system 22% cpu 2:21,33 total



poniżej moje emerge --info

Code:
>root@dylon<:/root>)# emerge --info
Portage 2.2.0_alpha157 (default/linux/amd64/13.0/desktop/kde, gcc-4.6.3, glibc-2.16.0, 3.1.4-gentoo-dylon-smp-core2 x86_64)
=================================================================
System uname: Linux-3.1.4-gentoo-dylon-smp-core2-x86_64-Intel-R-_Core-TM-2_CPU_6420_@_2.13GHz-with-gentoo-2.2
KiB Mem:     2046140 total,    285656 free
KiB Swap:    4194300 total,   3907788 free
Timestamp of tree: Thu, 11 Apr 2013 19:15:01 +0000
ld GNU ld (GNU Binutils) 2.23.1
ccache version 3.1.9 [disabled]
app-shells/bash:          4.2_p42
dev-java/java-config:     2.1.12-r1
dev-lang/python:          2.6.8-r1, 2.7.3-r3, 3.1.5-r1, 3.2.3-r2
dev-util/ccache:          3.1.9
dev-util/cmake:           2.8.10.2-r1
dev-util/pkgconfig:       0.28
sys-apps/baselayout:      2.2
sys-apps/openrc:          0.11.8
sys-apps/sandbox:         2.6
sys-devel/autoconf:       2.13, 2.69
sys-devel/automake:       1.7.9-r2, 1.8.5-r4, 1.9.6-r3, 1.10.3, 1.11.6, 1.12.5, 1.13.1
sys-devel/binutils:       2.23.1
sys-devel/gcc:            4.3.6-r1, 4.4.6-r1, 4.5.4, 4.6.3
sys-devel/gcc-config:     1.8
sys-devel/libtool:        2.4.2
sys-devel/make:           3.82-r4
sys-kernel/linux-headers: 3.7 (virtual/os-headers)
sys-libs/glibc:           2.16.0
Repositories: gentoo wirelay desktop-effects local
ACCEPT_KEYWORDS="amd64 ~amd64"
ACCEPT_LICENSE="*"
CBUILD="x86_64-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
CHOST="x86_64-pc-linux-gnu"
CONFIG_PROTECT="/etc /usr/share/config /usr/share/gnupg/qualified.txt /usr/share/maven-bin-3.0/conf /usr/share/polkit-1/actions /usr/share/themes/oxygen-gtk/gtk-2.0 /var/lib/hsqldb"
CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/ca-certificates.conf /etc/dconf /etc/env.d /etc/fonts/fonts.conf /etc/gconf /etc/gentoo-release /etc/php/apache2-php5.3/ext-active/ /etc/php/cgi-php5.3/ext-active/ /etc/php/cli-php5.3/ext-active/ /etc/revdep-rebuild /etc/sandbox.d /etc/terminfo"
CXXFLAGS="-march=nocona -O2 -pipe -fomit-frame-pointer"
DISTDIR="/usr/portage/distfiles"
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--autounmask=n --with-bdeps=y"
FCFLAGS="-O2 -pipe"
FEATURES="assume-digests binpkg-logs config-protect-if-modified distlocks ebuild-locks fixlafiles merge-sync metadata-transfer news nodoc noinfo parallel-fetch preserve-libs protect-owned sandbox sfperms strict unknown-features-warn unmerge-logs unmerge-orphans userfetch"
FFLAGS="-O2 -pipe"
GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org"
LANG="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL="pl_PL.UTF-8"
LDFLAGS="-Wl,-O1 -Wl,--as-needed"
MAKEOPTS="-j3"
PKGDIR="/usr/portage/packages"
PORTAGE_CONFIGROOT="/"
PORTAGE_RSYNC_EXTRA_OPTS="--progress"
PORTAGE_RSYNC_OPTS="--recursive --links --safe-links --perms --times --compress --force --whole-file --delete --stats --human-readable --timeout=180 --exclude=/distfiles --exclude=/local --exclude=/packages"
PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp"
PORTDIR="/usr/portage"
PORTDIR_OVERLAY="/var/lib/layman/wirelay /var/lib/layman/desktop-effects /usr/local/portage"
SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
USE="X a52 aac acl acpi aiglx alsa amd64 apache2 ape apm asf aspell bash-completion berkdb bindist bluetooth branding bzip2 cairo cdda cdr cli consolekit cracklib crypt cups cxx dbus declarative dri dts dv dvd dvdr emboss encode exif extras faac fam ffmpeg firefox flac gdbm gif glibc-omitfp gpm gtk iconv ieee1394 ipv6 java jpeg kde kde4 kipi lcms ldap libnotify lm_sensors mad matroska mmx mng modules mp3 mp4 mpeg mudflap multilib multimedia musepack mysqli ncurses nforce2 nls nptl nptl_only nsplugin ntfs nvidia ogg opengl openmp pam pango pcre pdf phonon plasma pmu png policykit posix postgres ppds python qt qt3support qt4 quicktime readline sasl sdl semantic-desktop session slang smp spell sse sse2 ssl startup-notification svg tcpd theora threads tiff truetype tv udev udisks unicode upower usb v4l v4l2 vcd vdpau vorbis wxwidgets x264 xcb xcomposite xinerama xml xorg xscreensaver xulrunner xv xvid xvmc yv12 zip zlib zsh-completion" ABI_X86="64" ALSA_CARDS="emu10k1 emu10k1x hda-intel" ALSA_PCM_PLUGINS="adpcm alaw asym copy dmix dshare dsnoop empty extplug file hooks iec958 ioplug ladspa lfloat linear meter mmap_emul mulaw multi null plug rate route share shm softvol" APACHE2_MODULES="authn_core authz_core socache_shmcb unixd actions alias auth_basic authn_alias authn_anon authn_dbm authn_default authn_file authz_dbm authz_default authz_groupfile authz_host authz_owner authz_user autoindex cache cgi cgid dav dav_fs dav_lock deflate dir disk_cache env expires ext_filter file_cache filter headers include info log_config logio mem_cache mime mime_magic negotiation rewrite setenvif speling status unique_id userdir usertrack vhost_alias" CALLIGRA_FEATURES="kexi words flow plan sheets stage tables krita karbon braindump" CAMERAS="ptp2" COLLECTD_PLUGINS="df interface irq load memory rrdtool swap syslog" ELIBC="glibc" GPSD_PROTOCOLS="ashtech aivdm earthmate evermore fv18 garmin garmintxt gpsclock itrax mtk3301 nmea ntrip navcom oceanserver oldstyle oncore rtcm104v2 rtcm104v3 sirf superstar2 timing tsip tripmate tnt ubx" INPUT_DEVICES="evdev" KERNEL="linux" LCD_DEVICES="bayrad cfontz cfontz633 glk hd44780 lb216 lcdm001 mtxorb ncurses text" LIBREOFFICE_EXTENSIONS="presenter-console presenter-minimizer" LINGUAS="pl" NETBEANS_MODULES="php ide" OFFICE_IMPLEMENTATION="libreoffice" PHP_TARGETS="php5-3" PYTHON_SINGLE_TARGET="python2_7" PYTHON_TARGETS="python2_7 python3_2" RUBY_TARGETS="ruby18 ruby19" USERLAND="GNU" VIDEO_CARDS="nvidia nv" XTABLES_ADDONS="quota2 psd pknock lscan length2 ipv4options ipset ipp2p iface geoip fuzzy condition tee tarpit sysrq steal rawnat logmark ipmark dhcpmac delude chaos account"
Unset:  CPPFLAGS, CTARGET, INSTALL_MASK, PORTAGE_BUNZIP2_COMMAND, PORTAGE_COMPRESS, PORTAGE_COMPRESS_FLAGS, USE_PYTHON


_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Apr 24, 2013 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

emerge smiga po systemie plikow, jaki system plikow uzywasz i w ilu procentach jest pelen?

Druga sprawa, to widze, ze masz raptem 270 MB ramu wolne, wolny ram jest uzywany na cache dyskowe, byc moze po odpaleniu raz emerge i zrobieniu czegos on to wywala i znowu musi czytac z dysku zamiast z ramu. Uzywasz jakies cwaniackie technologie by trzymac kupe smiecia w ramie?
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Wed Apr 24, 2013 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
emerge smiga po systemie plikow, jaki system plikow uzywasz i w ilu procentach jest pelen?


Code:
>root@dylon<:/root>)# df -h
System plików  Typ      rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
rootfs         rootfs     67G   36G   28G  57% /
/dev/root      ext4       67G   36G   28G  57% /
devtmpfs       devtmpfs  998M     0  998M   0% /dev
tmpfs          tmpfs    1000M  408K  999M   1% /run
none           tmpfs    1000M     0 1000M   0% /dev/shm
cgroup_root    tmpfs      10M     0   10M   0% /sys/fs/cgroup


System raczej nie jest pofragmentowany. Katalog /usr/portage także nie, bo ostatnio wywaliłem go całego i zaciągnąłem na nowo - ta operacja także nie przyśpieszyła emerge....

Quote:

Druga sprawa, to widze, ze masz raptem 270 MB ramu wolne, wolny ram jest uzywany na cache dyskowe, byc moze po odpaleniu raz emerge i zrobieniu czegos on to wywala i znowu musi czytac z dysku zamiast z ramu. Uzywasz jakies cwaniackie technologie by trzymac kupe smiecia w ramie?


Już wędrowałem tą drogą i niestety nie wygląda żeby to było to. Faktycznie przy normalnym działaniu mam mało ramu wolnego, ale sprawdzałem to też świeżo po reboot-cie gdzie wolnego było ok 1GB i różnicy w prędkości emerge nie było.

Nie używam niczego udziwnionego :) bo mam po prostu za mało ramu (tylko 2GB i jakoś specjalnie nie czuję potrzeby ładować więcej, tym bardziej że musiałbym także zmienić płytę gł. - a mam ciekawsze możliwości wydawania pieniędzy ;) )
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu Apr 25, 2013 8:21 am    Post subject: Reply with quote

U mnie też mocno zwolniło, także witam w klubie :)
Miejsca w RAM ma tylko 3G (/var/tmp w tmpfs), całego RAMU mam 4G, system plików ext4.
Ale generalnie mnie to aż tak nie zawadza.
Code:
emerge --version
Portage 2.2.0_alpha171 (hardened/linux/amd64/selinux, gcc-4.6.3, glibc-2.15-r3, 3.8.8-gr1 x86_64)


Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Apr 25, 2013 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Problemem moze byc /var/db/pkg i sprawdzanie, tego co tam jest ze stanem faktycznym na dysku. Sprawdz czy fsck.ext4 -D z livecd cos zmieni.
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Thu Apr 25, 2013 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Problemem moze byc /var/db/pkg i sprawdzanie, tego co tam jest ze stanem faktycznym na dysku. Sprawdz czy fsck.ext4 -D z livecd cos zmieni.


Niestety, nie zmieniło... nawet specjalnie długo jakoś nie chciało optymalizować :) całość trwała jakieś 10 sekund.

Code:
 root@ubuntu:~# fsck.ext4 -D -f -v /dev/sdb1
e2fsck 1.41.9 (22-Aug-2009)
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 3A: Optimizing directories
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information

/dev/sdb1: ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****

 1064447 inodes used (24.20%)
    3430 non-contiguous files (0.3%)
     829 non-contiguous directories (0.1%)
         # of inodes with ind/dind/tind blocks: 0/0/0
         Extent depth histogram: 1031838/873
 9543099 blocks used (54.29%)
       0 bad blocks
       1 large file

  951426 regular files
   75755 directories
    1053 character device files
    4089 block device files
      67 fifos
    1539 links
   32027 symbolic links (26496 fast symbolic links)
      21 sockets
--------
 1065977 files


HDD jakimś demonem prędkości nie jest, ale działa przyzwoicie i nie sądzę aby w nim leżał problem.
Code:
>root@dylon<:/root>)# hdparm -tT /dev/sda

/dev/sda:
 Timing cached reads:   3538 MB in  2.00 seconds = 1769.37 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 160 MB in  3.03 seconds =  52.74 MB/sec

_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu Apr 25, 2013 7:02 pm    Post subject: Reply with quote

a sprawdz poziom iowait-ow podczas startu emerge, ew pusc emerge z debugiem i sprawdz co on dokladnie robi - uwazaj tylko na output, bedzie go strasznie dlugo.
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Thu Apr 25, 2013 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
a sprawdz poziom iowait-ow podczas startu emerge, ew pusc emerge z debugiem i sprawdz co on dokladnie robi - uwazaj tylko na output, bedzie go strasznie dlugo.


W zasadzie cały czas to wygląda tak:
Code:
Every 1,0s: iostat                                                                                                                                                                                                         Thu Apr 25 23:03:09 2013

Linux 3.1.4-gentoo-dylon-smp-core2        25.04.2013      _x86_64_        (2 CPU)

avg-cpu:  %user   %nice %system %iowait  %steal   %idle
          19,47    1,25    6,11    1,99    0,00   71,17


zmieniają się dziesiętne/setne części procentów.

Co ciekawe, przez cały czas sprawdzania zależności przez emerge mam 100% obciążenia jednego z rdzeni procesora (c2d) - na przemian.
Po długim weekendzie będę próbował sprawdzić jeszcze starszą wersję portage, ale coś mi się zdaje że zależności nie pozwolą :(
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Sat Apr 27, 2013 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

dylon wrote:
Po długim weekendzie będę próbował sprawdzić jeszcze starszą wersję portage, ale coś mi się zdaje że zależności nie pozwolą :(

Sugeruję raczej sprawdzić nowszą. Co ciekawe na żadnej maszynie nie miałem -alpha157 — może to jakaś wadliwa wersja?
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sun Apr 28, 2013 12:01 am    Post subject: Reply with quote

lazy_bum wrote:
dylon wrote:
Po długim weekendzie będę próbował sprawdzić jeszcze starszą wersję portage, ale coś mi się zdaje że zależności nie pozwolą :(

Sugeruję raczej sprawdzić nowszą. Co ciekawe na żadnej maszynie nie miałem -alpha157 — może to jakaś wadliwa wersja?


Code:
emerge --version
Portage 2.2.0_alpha173_p12 (hardened/linux/amd64/selinux, gcc-4.6.3, glibc-2.15-r3, 3.8.10-gr1 x86_64)

Najnowsza sys-apps/portage-9999 z gita, instalowana kilka dni temu, symptomy podobne.
Przy mieleniu zależnościami na jednym jajku jest jakieś 40% z tego tytułu, procek c2d -e6750 - 2x2.66.

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Tue Apr 30, 2013 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Ja bym szukał po stronie systemu plików problemu.
Ext nigdy już nie zainstaluje pod gentoo choćby mieli za to zapłacić.
Problem się zaczął od momentu buga z zapisem maetadanych o którym wspomina Towards.
I tak jak Ty zaobserwowałem z czasem dziwny spadek wydajności sprawdziłem na 5 rożnych maszynach wirtualnych no i na moim lapatopie.
Zmiana na XFS rozwiązała problem i mam już spokój jeszcze dobrze dla portage wsadzić w co najmniej Raisera niestety XFS ma wadę przy małych pliczkach.

Co do dużą ilością zapisu na dysku polecałbym pogrzebać jeszcze z opcją vm.swappiness pozwoli na zmniejszenie w niektórych przypadkach mielenia dysku (swapa)
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Tue Apr 30, 2013 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ja mam to samo. Jak rok temu kupiłem nowego laptopa to efekty emerge -puDN world widziałem błyskawicznie, teraz miele i miele i miele...
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Tue Apr 30, 2013 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Trochę watek źle zrozumiałem.
Dla uzyskania jakiś 5-10% wydajności można zmienić troszkę domyślne ustawienia pliku portage.sqlite a mianowicie

PRAGMA main.cache_size=100;
PRAGMA main.page_size = 512;(wielkość klastra dysku)
PRAGMA main.locking_mode=EXCLUSIVE;
PRAGMA main.synchronous=NORMAL;
PRAGMA main.journal_mode=WAL;

Ale rzeczywiście w wersji 2.2 miały zostać nałożone łatki żeby wszystko pracowało szybciej jak widać chyba nie do końca
Niestety wersja 2.3 nie widać jak na razie różnic w wydajności w stosunku do 2.2

Zobaczę czy coś jeszcze uda się znaleźć
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Mon May 06, 2013 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Na portage 2.1.11.60 czas potrzebny na sprawdzanie zależności wydatnie się zmniejszył, ale niestety dalej trwa nienaturalnie długo:

Code:
emerge -uDNavt system  539,12s user 11,13s system 99% cpu 9:13,86 total


Jeszcze muszę sprawdzić jak będzie wyglądał ten czas jak dam drzewo portage na ext3...

[EDIT]

Tak to wygląda na ext3:
Code:
emerge -uDNavt system  537,14s user 9,99s system 89% cpu 10:10,19 total


Ale faktycznie ten test nie miał większego sensu, skoro z dysku odczyty przy tym nie sa zbyt częste...

[/EDIT]
_________________
Maciej Dylski


Last edited by dylon on Mon May 06, 2013 7:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Mon May 06, 2013 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

a funtoo jest wersja Portage 2.3.5-r7
I tez wydajność jest taka sama
Jedyna kwestia to pytanie gdzie tkwi problem czy na poziomie sqlite czy emerge .
Jutro postawie portage bez pythona3 i zobaczymy czy zienia się czasy jeśli tak to problem z super optymalna 1 tabela w pliku sqlite.
Jesli zostanie to znaczy ze coś z emerge.
Ale stawiam na emerge bo bardzo małe zmiany przynosi manipulacja plikiem bazy
A mieli poprawić wydajność w wersja 2.2 :/
Ale ogólnie nie szukałbym po stronie sytemu plików bo robiłem pomiary na starej maszynie z zwykłym HDD i na SSD czasy porównywalne.
Jedyna pytaniem czy na systemach z kompresja jest porównywalnie mam na myśli np. brtfs. Gdzie ilość operacji IO kontrolera jest mniejsza.
Ale dzięki chłopaki za wątek zauważyłem jak przeczytałem
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Mon May 06, 2013 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

tczaude wrote:
Ext nigdy już nie zainstaluje pod gentoo choćby mieli za to zapłacić.
Dla ścisłości mógłbyś powiedzieć dokładnie, o którą wersję EXT chodzi. Zgaduję, że o 4 - ostatnio miałem również problem z wydajnością, przy ściąganiu aplikacji przez Steam. Winowajcą okazała się włączona (od którejś wersji jądra domyślnie) bariera przy zapisywaniu metadanych - kilka opcji w fstab dało naprawdę niezłego boosta (wcześniej w 100% zablokowany I/O przy transferach rzędu 1MB/s, po zablokowaniu barrier idzie tyle ile może...), co do samego błędu to chyba został naprawiony (tak przynajmniej wynika z wątków, które przejrzałem w poszukiwaniu rozwiązania swojego problemu).
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Mon May 06, 2013 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Problem tyczy się ext3 oraz ext4.
Metadane są szybciej zapisywane momentami aniżeli dane wynikiem tego może się okazać ze dane zapisane na dysku wg metadanych są a podczas odczytu dostajesz 0.
Od jajka w wersji 2.6.30 zaczęto naprawiać problemy do tego jajka został wydany patch dodający opcje data=guranted dla ext4 czy jakoś tak niestety w niektórych przypadkach okazywało się że strasznie zamula system plików i był on wolniejszy od ext3. Dodatkowo wprowadzając opcje data=writeback dla ext4 dzięki której najpierw zapisywane były dane potem metadane.
Niestety nawiązując do patcha ma on jeden problem system może sie wykrzaczyć e momencie gdy zmieniona jest nazwa pliku który w a nadpisać inny plik wtedy system się wykrzaczy oraz w momencie gdy usuwasz jeszcze nie za alokowany plik. niestety fsync jest bezlitosny. Ta ostatnia sytuacja jest bardzo zadka występuje głownie w przypadku środowisk multi-user. Z tym że swojego czasu używałem Apacha z workerem i diskcache i nagle mi dane znikały i co 3 dni fsck musiałem odpalać. Teraz udało mi się prze migrować na mojego faworyta XFS który jest czasami minimalnie wolniejszy czasami szybszy jedynie przy usuwaniu odpada ale nie wiem co do błędy. na starych maszynach mam RaiserFS ostatnio zrobiłem po 2 latach pracy pod baza danych Pervasiva reboot z sprawdzaniem bez błędu żadnego teraz zostaje i tylko zobaczyć jak się spisze brtfs z commpress=zip w perspektywie długo terminowej
Back to top
View user's profile Send private message
dylon
Guru
Guru


Joined: 21 Mar 2005
Posts: 331
Location: Gliwice

PostPosted: Wed May 08, 2013 2:51 pm    Post subject: Reply with quote

sebas86 wrote:
Winowajcą okazała się włączona (od którejś wersji jądra domyślnie) bariera przy zapisywaniu metadanych - kilka opcji w fstab dało naprawdę niezłego boosta (wcześniej w 100% zablokowany I/O przy transferach rzędu 1MB/s, po zablokowaniu barrier idzie tyle ile może...), .


Czy mógłbyś pokazać te opcje?
_________________
Maciej Dylski
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Wed May 08, 2013 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

noatime,data=writeback,barrier=0,nobh,errors=remount-ro
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Wed May 08, 2013 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

tczaude wrote:
noatime,data=writeback,barrier=0,nobh,errors=remount-ro
Dokładnie, u siebie dorzuciłem jeszcze dłuższe minimalne i maksymalne czasy do grupowania (batch) w ramach eksperymentu.
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Thu May 09, 2013 6:04 am    Post subject: Reply with quote

Code:
min_batch_time

Może zwiększać latencje

Jeszcze zapomniałem dodać
W domowych warunkach można dać jeszcze nouser_xattr
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Thu May 09, 2013 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Dzisiaj dostalem zgloszenie, ze na kernelu 3.9 portage dziala tak wolno, jak tutaj opisujesz. Sprawdzales rozne wersje kerneli? Takie major jak 3.2, 3.4, 3.8, 3.9?
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Thu May 09, 2013 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

To nie kwestia kernela wg mnie bo mimo różnych wersji na moich serwerach wyniki są podobne.
główny problem gdzieś leży w samym emerge albo w czymś od czego jest uzależniony bo dodatkowo tak jak napisałem nawet emerge z pythonem 2 nie robi różnicy zbytnio na poziomie 5%
Back to top
View user's profile Send private message
tczaude
n00b
n00b


Joined: 26 Oct 2012
Posts: 49
Location: Bielsko-Biała

PostPosted: Thu May 09, 2013 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

System plików XFS

Kernel 3.9
real 1m41.389s
user 1m36.863s
sys 0m3.766s

Kernel 3.8.9

real 1m43.023s
user 1m33.177s
sys 0m7.371s

Swoja droga dużo fajnie brzmiących opcji w nowy kernelu jest ;)
Jedynie w chengelog dla karnela widzę ze coś z ext grzebali
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu May 09, 2013 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

U mnie chodzi jednakowo na jajkach 3.8.x i 3.9, trochę zwalnia z powodu trzymania metadanych w sqlite, ale to bardzo przyspiesza eixa.

Przetestowałem po wyczyszczeniu RAMu z buforów, bylo wolne po uruchomieniu około 2GB.

Przy [code]emerge NuDaft world[/world] emerge zajął łącznie 965MB ram, a było jeszcze 1G wolnego.

Średnio też kupuję winę systemu plików przy liczeniu zależności, ponieważ koncert dyskowy zaczyna pracę emerge, ale trwa to jakieś 20 - 30% całej roboty, licząc do zapytania o akceptację zmian, potem emerge "myśli" ale dysku nie tyka, aż do instalacji.

Inny, większy problem z emerge pojawia się wtedy, gdy się kompiluje jakaś ciężka krowa, typu np Firefox czy Icedtea, emerge potrafi zablokować cały dysk, /tmp/portage przy tych programach jest na dysku, w innych - kiedy /var/tmp jest w tmpfs, też się to zdarza, kiedy wola i setki plików nagłówkowych.

Ogólnie można wytrzymać, choć chyba muszę dokupić ramu, ;)
Nawiasem pisząc, chyba zastanowię się nad głębszą modernizacją,
bo mój komputerek ma już 6 lat, dla sprzętu to jest kawałek czasu.

Pozdrawiam
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum