Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Popularność Gentoo - dyskusja
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Jul 09, 2012 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Tak, a ja jestem tego świadkiem ;) Aktualizacje są szybkie, ale nieprzemyślane. Swego czasu (teraz już jest trochę lepiej pod tym względem, ale podobne jaja nadal się zdarzają) potrafił być np. update xorg-servera bez updatu sterowników. Efekt był taki, że albo trzeba było czekać pół dnia aż się developerzy połapali albo synchronizować z innym serwerem żeby to naprawić.


Mi pozostało kompilowanie mlt z palca, a ze bylem leniwy, uruchomilem kompilacje poprzedniej wersji z portage, przerwalem w trakcie kompilaci (ale juz po konfiguracji) skopiowalem .configure z cala lista opcji, potem make, make install i dziala, Gentoo wymiata nawet przy zrodelkach z poza portage :)
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 11:45 am    Post subject: Reply with quote

Xywa wrote:
Zauwazylem ze Arch jest duzo bardziej do przodu z aktualizacja niektorych pakietow niz Gentoo - np. ffmpeg (0.11.1 ponad miesiac hard masked) czy mlt (ostatnia aktualizacja w maju, choc 6 tygodni temu wyszla nowa edycja 0.8.0) . Nie wiem czy wynika to z tego ze w wojnie ffmpeg v libav
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-870175-highlight-.html
ponoc czesc developerow Gentoo stoi po stronie libav (chcac zignorowc ffmpeg), a developerzy mlt powiedzieli (sorry, not Libav!) co oznacza ze poparli ffmpeg, wiec zrobiono im chyba kuku... bo nie wiem czemu tak wazne programy w obrobce multimediow sa traktowane po macoszemu, bedzie trzeba czekac chyba rok jak w stabilnym Debianie na to zeby w ~amd64 zaszly jakies zmiany... chyba ze przesiadka na Archa, w ktorym od prawie 4 tygodni oba pakiety sa dostepne jakby nigdy nic i nie ma zadnych problemow z zaleznosciami...


patrzac na ilosc bugów blokujących wydanie nowego gcc/boost/glibc w gentoo i dość entuzjastyczne pchanie nowych wersji tych paczek do archa dość łatwo można założyć że arch raczej nie robi rebuildu swoich paczek względem nowych wersji tych problematycznych bibliotek, ani tym bardziej nie upewnia się czy pakiety z innych repo niż core będą z nimi działać poprawnie.
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
gryf
n00b
n00b


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 50

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
czyli stare komputery jak np core duo (laptop), ktory robi u mnie za a'la router w domu idzie do kosza?


Ja mam wciąż całkiem używalny laptop z Pentium M. Robi za media center. Gentoo oczywiście. Oprócz tego mam stacjonarkę (Core 2 Duo), na której buduję pakiety binarne dla słabszych sprzętów (obecnie sztuk raz, kiedyś sztuk trzy). Upgrade nie zajmował więcej niż ich transfer + wypakowanie + etc-update, czyli jakieś 5-15 minut tygodniowo. Pakiety budowały(ują) się praktycznie bezobsługowo, a w tym czasie mogę robić cokolwiek innego (niekoniecznie na komputerze).

Główny system (stacjonarka) mam skastomizowany do bólu pod siebie i nie potrafię już używać innej dystrybucji. Nawet Archa – po kilku godzinach okazuje się, że musze przekompilować kilkanaście programów z włączonymi/wyłączonymi ficzerami, a do kilkunastu tworzyć nowe "paczki" w ABS. I kurde utrzymywać to potem jeszcze. Nie, dziękuję.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sun Jul 15, 2012 9:32 pm    Post subject: Reply with quote

@gryf zawsze chcialem tez to rozwiazac tak z binarkami i przekazywaniem gotowych pakietow - tak jak Ty to zrobiles. Mozesz dokladniej opisac jak to rozwiazales, ewentualnie czego uzyles do tego?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 12:26 am    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
@gryf zawsze chcialem tez to rozwiazac tak z binarkami i przekazywaniem gotowych pakietow - tak jak Ty to zrobiles. Mozesz dokladniej opisac jak to rozwiazales, ewentualnie czego uzyles do tego?

Starczy portage.

Stawiasz chroota o takiej architekturze, jak na serwerze, kompilujesz w nim programy z takimi flagami, jakie potrzebujesz na serwerze, budując paczki binarne:
Quote:
EMERGE_DEFAULT_OPTS="--ask --keep-going --buildpkg --autounmask-write"

A potem publikujesz przez serwer w domu, i/lub przez tunel ssh lub vpn, ten folder PKGDIR, zeby na serwerze był do niego dostęp.

A w make.conf serwera (ktory ma korzystać tylko z paczek binarnych) ustawiasz PORTAGE_BINHOST="http://gdze/są/te/paczki" i domyślną opcje --getbinpkgonly w opcjach emerge, i jedziesz z tym koksem.

Warto też np zamiast chroota postawić virtualkę do budowania paczek, która udaje warunki na serwerze, i pozwala wstępnie przetestować programy, zanim trafią na serwer produkcyjny.

W przypadku serwera testowego, zainteresuj się poleceniami:
Code:
quickpkg
qpkg


Na wirtualce możesz budować paczki z własnymi, przetestowanymi konfigami.

Pozdrawiam
8)


Last edited by Jacekalex on Mon Jul 16, 2012 9:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

No rozwiazanie brzmi idealnie na serwery VPS gdzie jest ich pare. Mozesz tylko dodac co zrobic z kernelem? Btw. tak jak mowilem ze ESXI juz zbudowalem dzialacy kernel - wiec sie nie zlosc na mojego genkernela d-:, tzn widze opcje taka zeby pakowac caly folder /usr/src/linux i napisac skrypt ktory bedzie go publikowac np po http, nastepnie na maszynie gdzie robie upgrade z binarkami sciagam go, ropakowywuje i posadzam we wskazanym miejscu. Pytanie tylko, czy nie bedzie to troche na okretke i czy nie ma czegos gotowego?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
gryf
n00b
n00b


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 50

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
@gryf zawsze chcialem tez to rozwiazac tak z binarkami i przekazywaniem gotowych pakietow - tak jak Ty to zrobiles. Mozesz dokladniej opisac jak to rozwiazales, ewentualnie czego uzyles do tego?


System ze słabszego laptopa ztarowałem i przeniosłem na stacjonarnkę. Tam postawiłem maszynę wirtualną, na którą to wypakowałem owego tara i włala! Jest klon systemu docelowego. Można też postawić Gentoo od zera na wirtualce i odpowiednio skonfigurować (flagi use, make.conf, itd).

Następnie do make.conf systemu na wirualce (nazwanego dalej build_os) dodać należy buildpkg do zmiennej FEATURES (lub stworzyć taką zmienną, gdy nie ma) oraz ustawić PKGDIR by wskazywał katalog, do którego trafią pakiety. Od teraz każdy emerge pakiet spowoduje zbudowanie pakietu i umieszczeniu paczki binarnej w katalogu z pakietami.

Po jakimś czasie przeniosłem build_os z maszyny wirtualnej do katalogu na stacjonarce i używam chroot. Znacznie wygodniejsze no i można współdzielić portage z stacjonarką.

Na laptopie trzeba w make.conf ustawić zmienną PORTAGE_BINHOST, która wskazywać będzie url do wystawionego via http katalogu z pakietami ze stacjonarki, a przy wywoływaniu emerge trzeba dodać flagi --usepkg i --getbinpkg (man emerge).

I to w zasadzie wszystko.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 12:07 am    Post subject: Reply with quote

To jeszcze takie pytanie, jak czyscic pakiety binarne w katalogu w ktorym sa tworzone? Depclean to zrobi? Czy jak wejdzie nowy, to stary automatycznie zostanie usuniety?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 12:10 am    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
To jeszcze takie pytanie, jak czyscic pakiety binarne w katalogu w ktorym sa tworzone? Depclean to zrobi? Czy jak wejdzie nowy, to stary automatycznie zostanie usuniety?

Code:
emerge gentoolkit

RTFM:
Code:
man eclean

To by było na tyle
8)
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Hmmm, no to juz w zasadzie prawie wszystko mam, tylko teraz tak chce to rozwiazac glowny serwer robi za upgrade, a pozostale sciagaja juz reszte w wersji binarnej przy czym zachowujac odstep jakis 2-3 dni, zeby przetestowac czy wszystko dzialalo na glownym serwerze poprawnie. Jak byscie to rozwiazali pod katem eix-sync (emerge --sync) jak w tym czasie - odstepie 2-3 dni, moze wyjsc i raczej na pewno nowy pakiet wyjdzie, ktory na glownym serwerze nie byl zaktualizowany? W skrocie mam to na uwadze, zeby nie kompilowac nowych pakietow, bo nie wiadomo co wyjdzie - a chce to zautomatyzowac wszystko w jak najwiekszym stopniu.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Czyżbyś szukał sztucznej inteligencji, która działa za administratora ;)

Zasadniczo możesz sobie postawić wirtualkę, albo grata z Alledrogo, na nim kompilować paczki, i od razu skryptoogicznie sprawdzać, czy dziala, np aktualizacja Mysql, i od razu kilka selectów do bazy, Php - i od razu odpalenie kilku testowych skryptów, Lighttpd i test wytrzymałościowy przez ab.

Zakładam, że wykonalne, robota dla grepa na 3 etaty :), ale świętego spokoju to nie gwarantuje.

ja wolę sam skompilować conieco, popracować nad tym np z godzinkę czy dwie, i potem wioo na serwer.

Przy czym maszyna testowa musi odzwierciedlać rzeczywiste warunki eksploatacyjne w najwyższym osiągalnym stopniu.

Pozdrawiam
8)


Last edited by Jacekalex on Mon Mar 04, 2013 11:01 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 11:08 am    Post subject: Reply with quote

Nie no spokojnie, taki automat w cronie + skrypt zbudowac to chwila roboty. Bardziej mi chodzi o synchronizacje drzewa i tak zanim to trafi na pozostale VPSy to bedzie przetrzepane na tym glownym pod kazdym katem. Testowac pod katem ab to troche bez sensu - mysle tutaj bardziej o testowanie pod katem funkcjonalnosci i porawnego dzialania, wole sie trzymac tematu i popularnosci dystrybucji gentoo. Binarki w znacznym stopniu to zrobia u mnie - jednak musze ladnie to dopracowac z synchronizacja drzewa, pakietow, pomijajac to zrobilem sobie juz dawno konto na ftp ktore zbiera co tydzien pakowany system w calosci, po czym go kasuje i znowu pakuje. W efekcie moge przywrocic system nawet z przed 2 tygodni.
Co do inteligentnego administratora to srednio sie da to wykonac, nic nie zastapi jednak czlowieka ktory bedzie to recznie poprawiac. Wiec tutaj moge najwyzej sie posilkowac skryptami, automatyzacja, ale wiadomo ze sie w pelni nie da tego zrobic. Co prawda musze powiedziec ze moj serwer domowy robil upgrade codziennie przez ponad pol roku i ladnie trybi. Ja od czasu do czasu wchodze tylko go uporzadkowac (dispatch-conf itp) wszystko na galezi niestabilnej.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
JaGenau
n00b
n00b


Joined: 26 Feb 2013
Posts: 12

PostPosted: Sat Mar 02, 2013 2:00 am    Post subject: Reply with quote

rosomak wrote:
Gdyby tak z 10% userów Gentoo zechciałoby poprowadzić blog z pierwszego roku czy pierwszych dwóch lat użytkowania nowego systemu ... :wink:


Jestem nowym użytkownikiem Gentoo, ale za bloga pewnie byście mnie zeżarli żywcem (albo umarli ze śmiechu). Byłoby tam pewnie mnóstwo wk*rwów, to się sypie, to nie działa, a tego jeszcze nie rozumiem. Takie tam n00bowskie wynurzenia. Chyba nie chcielibyście tego czytać :lol:
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Sat Mar 02, 2013 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Kazda informacja jest cenna, nawet ta "noobokowa" bo czasami moze zaoszczedzic czasu w pewnych sytulacji podczas metodzie "prob i bledow". Z reszta, kazdy z nas kiedys byl noobkiem - wazne tylko abys poprawne informacje w nim zawarl - a nie bledne i mylace, bo wtedy to nie ma sensu d-:
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
JaGenau
n00b
n00b


Joined: 26 Feb 2013
Posts: 12

PostPosted: Sat Mar 02, 2013 4:58 pm    Post subject: Reply with quote

Pomysł jest nawet fajny, bo lubię pisać, tylko obawiam się wrednych komentarzy. Mam Gentoo od 2.5 tygodnia, dopiero się uczę i naprawdę wielu rzeczy nie wiem. Komenty w stylu hahahaha, ty n00bieeee! czy JAK MOŻNA NIE WIEDZIEĆ, ŻE...?! byłyby mocno demotywujące.
Back to top
View user's profile Send private message
gryf
n00b
n00b


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 50

PostPosted: Sat Mar 02, 2013 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

Publikując cokolwiek w Sieci zawsze musisz się liczyć z podobnymi komentarzami (no, chyba że będziesz je moderował). Aczkolwiek szansa, że ktoś poradzi lub podpowie (zamiast szydzić) też jest spora, więc IMO warto.
Back to top
View user's profile Send private message
JaGenau
n00b
n00b


Joined: 26 Feb 2013
Posts: 12

PostPosted: Mon Mar 04, 2013 1:24 am    Post subject: Reply with quote

Dobra, no to jest. Wygląd jeszcze będzie modyfikowany.

http://mamgentoo.blogspot.com/

Nie śmiać się :twisted:
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Mon Sep 02, 2013 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

Ja siedziałem na gentoo na kilku desktopach i serwerach.
W pewnym momencie mi odeszło.
Nie za bardzo jestem w stanie w sensownym czasie tą strukturą zarządzać i wykorzystać moc gentoo do mojej codziennej pracy. Tworzenie 1 ustawienia flag dla kilku procesorów mija imho się z celem.
Dlatego traktuję gent2 (zostało na 2 maszynach) jako poletko do eksploracji, zmian i ciągłej nauki, a tam gdzie chcę postawić i prawie zapomnieć wybrałem coś co wychodzi w wersji stabilnej raz na kilka lat :D .
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Tue Sep 03, 2013 8:28 pm    Post subject: Re: Popularność Gentoo - dyskusja Reply with quote

electro wrote:
Jak myślicie, co zrobić aby poprawić sytuację Gentoo wśród innych dystrybucji ?

Ja mam nalepkę na kompie. A jak ktoś się pyta czego używam to z dumą oświadczam, że Gentoo. Tyle IMHO wystarczy. Świętych wojen i innych krucjat nie prowadzę. ;)
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Sat Sep 07, 2013 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

ar_it wrote:
wybrałem coś co wychodzi w wersji stabilnej raz na kilka lat :D .


Po czym jest zapominane i tak np. w debianie sa bugi znalezione i załatane juz dawno w innych dystrybucjach w 2006r.
_________________
"I love you cię" Różyczko...
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Wed Sep 11, 2013 7:59 pm    Post subject: Re: Popularność Gentoo - dyskusja Reply with quote

sebas86 wrote:
Ja mam nalepkę na kompie.

O, aż się łezka w oku kręci. Ja mam naklejoną na monitorze. (:
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
ar_it
Apprentice
Apprentice


Joined: 25 Feb 2006
Posts: 212
Location: Poland/Warsaw

PostPosted: Mon Sep 01, 2014 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Używałem Gentoo przez 8 lat i gdyby nie praca, obowiązki, firma... (i cała możliwa lista wymówek) nadal bym używał. Strasznie mi brakuje możliwości jakie daje ta świetna meta dystrybucja.
Po Gentoo próbowałem Archa, Kubuntu, pochodnych Archa, Sabayona... teraz Debian i żadne z powyższych nie daje takiej wiedzy, kopa (jak coś nie idzie), świetnej dokumentacji ... społeczności.
P.S. Nie jestem adminem, ale userem, który dzięki Gentoo zaczął rozumieć Linuksa.
P.S. 2 Gentoo nigdy nie będzie popularne, bo nie jest dla klikaczy, a dla kogoś kto chce się czegoś nauczyć i niech tak zostanie.
_________________
ar_it
https://www.teamquest.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
wertjacek
n00b
n00b


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 33

PostPosted: Wed Oct 22, 2014 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

ar_it wrote:

P.S. 2 Gentoo nigdy nie będzie popularne, bo nie jest dla klikaczy, a dla kogoś kto chce się czegoś nauczyć i niech tak zostanie.


bzdura,wlaśnie dlatego gentoo jest ostatnią z dystrybucji branych do instalacji pod uwagę.Na każdej dystrybucji trzeba mysleć,mniej lub wiecej.
Ja mam też kilka lat Gentoo i nie potrafię nic,poprostu odpalam kompa i używam do woli.Jestem czystej krwi desktopowcem,wybor gentoo to kwestia przypadku,wiedza na temat php,samby czy perla nie przyda mi sie nigdy, Jak musze sie spiąć raz na 2-3 tygodnie i zaktualizować system conieco to poprostu to robię bez szczególnej obawy.Mam internet i zawsze znajdzie się w sieci kilka pytań i odpowiedzi na zaistniały problem.
Rozstawałem się z gentoo kilka razy i zawsze wracałem jak syn marnotrawny,bo gentoo poprostu wymiata,do uzytku domowego jest prosty jak każde inne ubuntu czy debian,jak cos masz i działa to masz ta pewność że jak nie bedziesz ingerował to tak zostanie i to jest zaleta ktora powinna przyciagać do tego dystro i tylko stereotypy o zaawansowanej wiedzy by go posiadać powodują że sys jest mało popularny,nocne kompilacje ciagła grzebanina? przy tych kompach co dzić poświęcenie 2-3 godzin na tydzień ( w tle przeglądając fotki czy filmiki domowe) to jakis kosmiczny wysiłek? a administrator na debianie popija drinki i obłapuje panienki? zapewne też :P ale pracy może ma i wiecej jak admin z genciakiem wycackanym na maxa.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Fri Jan 09, 2015 11:52 am    Post subject: Reply with quote

A mnie dziwi, że w dobrych starych czasach Gento było bodajże w 1 dziesiątce, teraz na 36 miejscu, a średnia miesięczna to już 48 miejsce.

Teraz, gdy przekompilowanie całego systemu zajmuje kilka razy mniej czasu niż 10 lat temu, powinno być coraz bardziej popularne a jest na odwrót.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Fri Jan 09, 2015 6:41 pm    Post subject: Reply with quote

Bo się ludzie zmieniają, mają więcej obowiązków, bo dystrybucja nie spełniała ich oczekiwań (tak czy siak trzeba się trochę naczekać na instalację), bo czasami instalacja konkretnych aplikacji sprawia problemy.

Maszyny są może mocniejsze ale i oprogramowanie również się rozrasta. Na początku przygody potrzebowałem dwóch dni na kompilację i poustawianie wszystkiego pod siebie, teraz jestem w stanie zmieścić się w ciągu dnia, ale jak widać nie jest to drastyczna różnica, która odzwierciedlałaby zmiany wydajności sprzętu (Celeron 400MHz vs dwurdzeniowy i5 1.8GHz :)).

Na pocieszenie obejrzyj ilość pochodnych Ubuntu, może 36 pozycja wcale nie oznacza drastycznej różnicy w stosunku do dawnej pierwszej dziesiątki. ;)
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum