Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Parkowanie głowic na desktopie?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Tue Jul 10, 2012 6:44 pm    Post subject: Parkowanie głowic na desktopie? Reply with quote

Witam wszystkich mam do was pytanie na temat dysku twardego.

Otóż wczoraj przyszedł do mnie nowy dodatkowy 1TB wolnej przestrzeni od Seagate, po montażu odruchowo sprawdziłem SMART i ku mojemu zdziwieniu producent do desktopowego dysku wepchał parkowanie głowic O_o które rośnie absurdalnie szybko bo nabiłem około 60 w parę godzin.

Złapałem się od razu za hdpram i wyłączyłem parkowanie za pomocą -B 255, opcje wrzuciłem sobie do /etc/conf.d/hdpram a sam program dodałem do skryptów starotwych co by nie robić małpiej roboty za każdym rebootem. Pod windowsem zrobiłem podobną operację, ale przy pomocy CrystalDiskInfo.

Przejdę jednak do meritum... potrzebne mi te parkowanie głowic na stacjonarnym kompie? Nie mogę zrozumieć tego kroku ze strony producenta, chęć wymuszenia szybszego zużycia twardziela czy co? Mało tego na forum Seagate panuje duża wrzawa i nie widać, żeby ktoś tym się specjalnie przejmował.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Ja tam się nie znam, ale zdawało mi się, ze wyłącza się przez
Code:
hdparm -B 254 /dev/sdX

Pozdrawiam
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 11:21 am    Post subject: Reply with quote

Zależy od dysku :)

Mi dopiero 255 zwraca wynik, że APM jest wyłączone.

Przy 254 parkuje około 10 razy dziennie :)
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 11:36 am    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
Zależy od dysku :)

Mi dopiero 255 zwraca wynik, że APM jest wyłączone.

Przy 254 parkuje około 10 razy dziennie :)

Faktycznie, u mnie też wylączył przy 255.
254 pamiętam z dłuuuuggggiiiieeegggggoooo wątku o tym, jak to "Ubuntu niszczy dyski w laptopach" na pewnym forum. 8)

Ja mam dysk do pracy 24/7 w raid, i sam parkuję znacznie częściej od niego ;)


Last edited by Jacekalex on Wed Jul 11, 2012 5:11 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Jacekalex wrote:

Faktycznie, u mnie też wylączył przy 255.
254 pamiętam z dłuuuuggggiiiieeegggggoooo wątku o tym, jak to "Ubuntu niszczy dyski w laptopach" na pewnym forum. 8)

Ja mam dysk do pracy w 24/7 w raid, i sam parkuję znacznie częściej od niego ;)


Kto tego wątku nie zna? :D Niszczycielski Ubuntu nadchodzi :D
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

Tu masz niezły wyklad na temat parametrów APM w hdparm:
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=139&t=57149&start=620#p882287
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Jacekalex wrote:
Tu masz niezły wyklad na temat parametrów APM w hdparm:
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=139&t=57149&start=620#p882287


Nie no ja wiem od czego, po co i na co jest parkowanie głowic, APM czy Load Cycle Count, jak zwał tak zwał. Ale to ficzer laptopowy w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych na dysku i samego dysku przed wstrząsami. Mianowicie chodzi o to, żeby głowica parkowała jak przy normalnym wyłączeniu dysku co w wypadku jakichś wstrząsów niweluje niebezpieczeństwo tego, że rąbnie o talerz i uszkodzi dane jak i sam twardziel.

Drugi aspekt też czystko laptopowy to zbicie temperatury, nie od dziś wiadomo, że jak coś nie pracuje to się i nie grzeje :P

I trzecie to oszczędzanie energii w trakcie pracy na baterii.

PS. z tego co widzę, gość w tym temacie napisał to samo co ja :P


Nikt jednak nie mówi, że to po prostu zarzyna dyski, gdy jest pozbawione samowoli firmeware'u, no i nie jestem w stanie zrozumieć na cholerę to w dysku stacjonarnym? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam i dlatego pytam, bo może tutaj to ma jakieś inne, nowe zastosowanie?
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

W stacjonarnym chodzi o "planowaną powtarzalność produktu", a w lapku na wstrząsy, używanie w pociągu, itp, lepiej wziąść SSD, i niech sobie głowica (w tym SSD) parkuje, ile dusza zapragnie ;)

Last edited by Jacekalex on Wed Jul 11, 2012 7:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Jacekalex wrote:
W stacjonarnym chodzi o "planowaną powtarzalność produktu", a w lapku na wstrząsy, używanie w pociągu, itp, lepiej wziąść SSD, i niech sobie głowica parkuje, ile dusza zapragnie ;)

Tego to już się zdążyłem domyślić :D miałem jednak płonną nadzieję, że parkowanie w stacjonarce jest do czego innego :( Jak to powiadają, nadzieja matką głupich...


Co do SSD to póki co niema nawet czegoś takiego jak 1TB SSD chyba, że jakiś hybrydowy. A druga rzecz to cena, bo nawet 250GB kosztuje tyle co dobry komputer, że nie wspomnę już o tym, że głowica głowicą, ale ilość zapisy/odczyty są dalej wąskim gardłem SSD, i nie chodzi mi o prędkość a o fakt tego, że kupowanie takiego dysku do innych zastosowań niż instalacja systemu jest nieopłacalna. Zajeździł bym taki dysk w bardzo szybko gdyby służył mi do przechowywania danych.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Dsyki są po to, zeby wytrzymały okres gwarancyjny i dały zarobić na dodaktownych pamięciach do backupu, a jak chcesz większego bezpieczeństwa, i przy okazji podzielić się zdjęciami Twoich panienek z internautami, :) to sobie wykup konta i przestrzeń na 3 największych chmurach obliczeniowych, i wpakuj do lapka np LTE za XXX miesięcznie.

To by było na tyle
;-)
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

Jacekalex wrote:
Dsyki są po to, zeby wytrzymały okres gwarancyjny i dały zarobić na dodaktownych pamięciach do backupu, a jak chcesz większego bezpieczeństwa, i przy okazji podzielić się zdjęciami Twoich panienek z internautami, :) to sobie wykup konta i przestrzeń na 3 największych chmurach obliczeniowych, i wpakuj do lapka np LTE za XXX miesięcznie.

To by było na tyle
;-)


Pierdzielenie :) Jeden Seagate przeżył u mnie 6 lat i działa dalej bardzo dobrze(u kogoś innego) obecnie pewnie dobija do 10 :D, mój aktualny chodzi już ponad 4 lata, logi S.M.A.R.T idealne.

Nowy zakup też podziała :D

Zresztą nigdy niczego nie straciłem(odpukać) jeżeli chodzi o dane, więc chyba mam dość sprawny system backupu i bezpieczeństwa :D

Nie to żebym nie znał zamiarów producentów, ale ich też da się oszukać, właśnie przez wyłączenie parkowania i inne tego typu pierdoły.


PS. LTE w w Polsce to tylko z nazwy jest ;D a chmurki mnie nie interesują, nigdy się nie przekonam do trzymania swoich danych "gdzieś"

PS2. Zresztą trochę offtopujemy bo mnie interesowało tylko parkowanie, a nie systemy backupu i przechowywania danych :D Jak będę miał wątpliwości do tego co robię, to na pewno zapytam gdzieś zapytam ^^

Jakby nie było, to i tak fajnie się gadało :D

EOT.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Pierdzielenie :) Jeden Seagate przeżył u mnie 6 lat i działa dalej bardzo dobrze(u kogoś innego) obecnie pewnie dobija do 10 :D, mój aktualny chodzi już ponad 4 lata, logi S.M.A.R.T idealne.


Mój dyzio chodzi już 5 lat, i nie narzekam, smartmounttools nic stasznego w nim nie znajduje, ale dysk dyskowi nierówny, a znajomym już dyski siadały nawet na gwarancji, w rozmaitych robotach też widywalem niejedno z dyskami, także jak chcesz oceniać cały świat po jednym czy dwóch dyskach, to lepiej poszukaj dobrego psychiatry. :)

Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, co już robią backup, i tych, co będą robić backup.

Inna sprawa, ze w miarę, jak ludzie migrują na coraz mniejsze urządzenia, smartfony, palmtopy, ultrabooki i inne drobiazgi z pamięciami flash/ssd, to producenci twardzieli na tyle poczują to w końcu po kieszeni, że zaczną kombinować, żeby więcej zarobić, a w takich kombinacjach przeważnie cel uświęca środki.

To dla użyszkodników nic dobrego nie wróży. :evil:
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Jul 11, 2012 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Ależ ja nie oceniam całego świata po kilku dyskach, po prostu demonizujesz trochę :) bo jakby każdemu siadały zaraz po gwarancji to nikt by tego nie kupował tak naprawdę :) Więc tendencja może jakaś i jest, ale nie przesadzałbym zbytnio :) A sam się na różne cuda już napatrzyłem jeśli chodzi o twardziele, żeby daleko nie patrzeć to u kumpla padł napęd w pierwszym miesiącu użytkowania :D

Co do backupu zgadzam się, wiadomo że to co cenne chronić trzeba, bo stać się może wszystko i to nawet nie z dyskiem.

Ano w dzisiejszym świecie każdy chce zarobić, i w sumie nic mnie nie zdziwi już :P hm... chociaż głowice do drukarek droższe niż nowe drukarki z tymi samymi głowicami dalej są szokujące :D
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Jul 26, 2012 6:01 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka wrote:
Pierdzielenie :) Jeden Seagate przeżył u mnie 6 lat i działa dalej bardzo dobrze(u kogoś innego) obecnie pewnie dobija do 10 :D, mój aktualny chodzi już ponad 4 lata, logi S.M.A.R.T idealne.

Nowy zakup też podziała :D

Jakiś czas temu Seagate dawał 5 lat gwarancji na swoje dyski, później trzy lata, później dwa, a aktualnie większość modeli ma rok gwarancji. W zasadzie ciężko mi na tę firmę narzekać, bo mam cztery ich dyski, ale jak to ktoś powiedział „dostosowali gwarancję do jakości sprzętu”. (-;
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Jul 26, 2012 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

lazy_bum wrote:
Pryka wrote:
Pierdzielenie :) Jeden Seagate przeżył u mnie 6 lat i działa dalej bardzo dobrze(u kogoś innego) obecnie pewnie dobija do 10 :D, mój aktualny chodzi już ponad 4 lata, logi S.M.A.R.T idealne.

Nowy zakup też podziała :D

Jakiś czas temu Seagate dawał 5 lat gwarancji na swoje dyski, później trzy lata, później dwa, a aktualnie większość modeli ma rok gwarancji. W zasadzie ciężko mi na tę firmę narzekać, bo mam cztery ich dyski, ale jak to ktoś powiedział „dostosowali gwarancję do jakości sprzętu”. (-;



Teraz 3/4 dysków ma roczną gwarancję czysty marketing. Bo praktycznie takie same modele z jakiejś z tyłka wziętej specjalnej linii, kosztują dwa razy tyle i mają dwa razy dłuższą gwarancję. Foras, forsa i jeszcze raz forsa. Zresztą sam fakt, że można dokupić za gotówkę dodatkowe 1-2 lata gwarancji mówi sam za siebie, i raczej nie o jakość tutaj się rozchodzi.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum