Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Popularność Gentoo - dyskusja
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2, 3  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
electro
n00b
n00b


Joined: 28 Feb 2008
Posts: 46
Location: Poland-Zamość

PostPosted: Thu Feb 09, 2012 5:50 pm    Post subject: Popularność Gentoo - dyskusja Reply with quote

Jak myślicie, co zrobić aby poprawić sytuację Gentoo wśród innych dystrybucji ?

Trzeba zaznaczyć, że Gentoo jest dystrybucją dla bardzo zaawansowanych użytkowników (posiadających sporą wiedzę), więc oczywiście z niektórymi dystrybucjami nie może konkurować w kategorii popularności.

Zaś interesuje mnie jak prezentuje się Gentoo na tle innych distro - tylko dla dość zaawansowanych osób ? Ciekaw jestem również na ile obecnie Gentoo jest popularne w Polsce (patrząc tylko na różne dystrybucje Linuksa) ?

Wydaje mi się, że ogólna tendencja popularności Gentoo od wielu już lat spada w dół. Ranking http://www.distrowatch.com/
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Fri Mar 09, 2012 9:37 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoo zostało najbardziej zdołowane przez Sabayon'a, który na nim bazuje i jest z nim kompatybilne (można używać domyślnego entropy lub portage).

Nie wiem, czy jest sens walczyć o do aby było jak najwyższe notowanie na DW. Osobiście wydzieliłbym z całego portage rdzeń pakietów, które powinny być wspierane a resztę wywalił do niezależnych drzew. Gentoo nigdy nie będzie mogło rywalizować z dystrybucjami nastawionymi na szukającego wygody konsumenta.. więc nie ma sensu aby rywalizować z ubuntu czy fedorą.. a dzięki takiej separacji rdzeń dystrybucji będzie bardzo dobrze wspierany i rozwijany, co jest kluczowe w tym, aby ta dystrybucja przetrwała.

btw. ja używam gentoo od bardzo wielu lat.. czasami przychodzi mi do głowy myśl, aby przetestować coś innego.. nawet tego archa.. ale po prostu nie potrafię pracować już na niczym innym niż gentoo. Stopień kontroli i dostosowania dystrybucji pod własne potrzeby jest po prostu nieosiągalny w bardziej user-friendly distrach.

pozdr
_________________
"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i robi to."
-- Albert Einstein

Zanim zadasz pytanie na forum, wykonaj: /etc/init.d/brain.
Back to top
View user's profile Send private message
rosomak
n00b
n00b


Joined: 13 Sep 2006
Posts: 15

PostPosted: Tue Jun 05, 2012 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Jednym z powodów jest to, że według mnie jest kiepsko skomentowane na poziomie ponad początkującym.

O co mi chodzi - jesteście początkującym. Doba ma 24 godziny, macie realne życie, lubicie książki, filmy, sport, płeć przeciwną - nie macie zamiaru poświęcać kilku godzin dziennie na dłubanie w systemie i szukanie informacji. Chcecie porządnego systemu, pozwalającego Wam na wiele, konfigurowalnego - ale równocześnie "dającego się zarządzać w realnym czasie rzeczywistym".
Jakbyście chcieli porządny system a bylibyście bez zacięcia i ciekawości (do tego może byście się odrobinę snobowali) to byście sobie kupili coś ze stajni Apple'a 8)
Nawet Windows 7 chodzi w miarę ... choć dla mnie systemem w swoim czasie idealnym był OS/2 Warp 3 ... ech ...

Wracając - zainstalowaliśmy system. Co dalej ? Powinny istnieć manuale typu 1 klasa, 2 klasa, 3 klasa ... i tak dalej. Tymczasem mam wrażenie że użytkownikom Gentoo bardzo odpowiada pewna hermetyczność, trudność znalezienia pewnych raczej podstawowych informacji - które powinny być zebrane w jednym miejscu. Z Gentoo jest jak z każdym projektem - pewnego rodzaju dokumentacji to się po prostu nie chce pisać, łatwiej uznać że ludzie są leniwi i chcą gotowca. A jak chcą być prawdziwymi linuksowcami to muszą przejść tę samą drogę co my :)
To nie jest tak że userzy gentoo nie są życzliwi - bo są. Większośc informacji można znaleźć na forum. Ale - sporą część z tych informacji można by zawrzeć w "średnich" manualach.
Tymczasem - jest tak. Są tam albo rzeczy które wiemy albo te niekoniecznie potrzebne.
Gdyby tak z 10% userów Gentoo zechciałoby poprowadzić blog z pierwszego roku czy pierwszych dwóch lat użytkowania nowego systemu ... :wink:

I jeszcze jedna sprawa: co mnie na przykład zawsze denerwowało - jeżeli z takich czy innych powodów nie miałem dostępu do sieci przez kilka tygodni to update był zawsze mało przyjemny. Co gorsza - spora liczba użytkowników nie uważa tego za problem. Tymczasem to JEST problem.
Update czy to po tygodniu czy po roku powinien być stosunkowo prosty. Zwłaszcza jeżeli operujemy pakietami stabilnymi. Uruchamiam polecenie i idę sobie na kawę. Problemy jak się pojawią to są wyjątkiem - nie regułą. Sugestia "trzeba dbać o system" do mnie nie przemawia, sorry, nie wiem jak Wy, ale ja zamiast patrzeć przez godzinę czy dwie w ekran kilka razy w tygodniu wolę przez ten sam czas popatrzeć w czyjeś śliczne oczy :) Albo wyjść pobiegać :)
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Tue Jun 05, 2012 11:28 am    Post subject: Reply with quote

Moved from Instalacja i sprzęt to Polish OTW.
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Tue Jun 05, 2012 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

rosomak wrote:


/* ciach */

I jeszcze jedna sprawa: co mnie na przykład zawsze denerwowało - jeżeli z takich czy innych powodów nie miałem dostępu do sieci przez kilka tygodni to update był zawsze mało przyjemny. Co gorsza - spora liczba użytkowników nie uważa tego za problem. Tymczasem to JEST problem.
Update czy to po tygodniu czy po roku powinien być stosunkowo prosty. Zwłaszcza jeżeli operujemy pakietami stabilnymi. Uruchamiam polecenie i idę sobie na kawę. Problemy jak się pojawią to są wyjątkiem - nie regułą. Sugestia "trzeba dbać o system" do mnie nie przemawia, sorry, nie wiem jak Wy, ale ja zamiast patrzeć przez godzinę czy dwie w ekran kilka razy w tygodniu wolę przez ten sam czas popatrzeć w czyjeś śliczne oczy :) Albo wyjść pobiegać :)


Kto mowi ze trzeba sie patrzec w monitor?

emerge --buildpkgonly --keep-going
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 9:34 am    Post subject: Reply with quote

Wiele osob musialem ciagnac za reke, zeby postawic ten system - nawet tych ktroch byscie uznali za dobrze ogarnietych i googlujacych. Sa osoby ktore nie rozumieja budowania systemu z poziomu chroota - ,,jak to tak bez rebootow stawiac system"? Jest to kolejne przyzwyczajenie z windowsa. Ja osobiscie uwazam, ze powinno byc pare dostepnych gotowcow, ktore sie sciaga, rozpakowywuje i mamy np KDE "dzialajace" z nvidia czy cus. Oczywiscie user taki siedzac na systemie i uzywajac go, wtedy moze zaczac go powoli dopieszczac (skonfigurowac flagi pod siebie i etc-konfigi itp), do tego jakis taki panel by sie przydal np po http gdzie w kazdej chwili przed upgradem mozna zrobic backup systemu (ewentualnie zewnetrzna aplikacja) i tak samo do upgradu systemu. Chodzi mi tutaj o "przyzwyczajenie" sie do systemu, bo pozniej to juz jest z gorki. Sam jestem duzym zwolennikiem trybu tekstowego bo praktycznie z kazdego punktu na ziemi jestesmy w stanie system postawic, nareperowac go, czy zugpradowac. Jednak nie ma co sie oszukiwac, jak ktos wspomnial tutaj o nowych uzytkownikach - wiekszosc odpada na starcie, bo nie jest w stanie postawic systemu. Przykladem moze byc slynne "kernel panic" gdy stawiamy system. Owszem ktos odpowie, niech uzywaja genkernela - jednak, po to przechodza na ten system, aby uzyskac efekt szybkiego i elastycznego systemu. No a nie ma co sie oszukiwac ze genkernell znacznie dluzej laduje sie, np w stosunku do ubuntu gdzie tam mozna sobie jakiegos freeza zrobic.

Do rzeczy, brakuje:
a) Instaltora - gdzie mozna wyklikac system (oczywiscie uwazam, ze sposob instalacji z poziomu chroota duzo uczy uzytkownika)
b) Sposob zarzadzania systemem poza trybem tekstowym (emerge, paludis itp) duzy przycisk [UPGRADUJ] i wszystko samo sie robi i ciagnie za reke uzytkownika
c) Ewentualnie gotowca, ktore sie stawia w 15 minut i dziala w celu oswojenia sie z systemem ewentualnie jak cos sie popsuje, wtedy szybka jego reanimacja

A i jeszcze jedna kwestia, szybkosc dzialania emerga....brakuje tutaj binarek, dlatego sabayon zaczyna wygrywac. Nie kazdy user ma czas i mozliwosc posiadania odpalonego sprzetu 80h w tygodniu i aktualizacji - tak strzelilem ta liczbe, bo kto normalny siedzi tyle przed komputerem d-: ewentualnie ma go wlaczonego w nocy.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 9:52 am    Post subject: Reply with quote

electro wrote:
Jak myślicie, co zrobić aby poprawić sytuację Gentoo wśród innych dystrybucji ?

Nic. Sezonowo Gentoo i tak przeżywa ataki dzieci neostrady. (;

electro wrote:
Wydaje mi się, że ogólna tendencja popularności Gentoo od wielu już lat spada w dół. Ranking http://www.distrowatch.com/

Ja bym się nie sugerował DW.

rosomak wrote:
Jakbyście chcieli porządny system a bylibyście bez zacięcia i ciekawości (do tego może byście się odrobinę snobowali) to byście sobie kupili coś ze stajni Apple'a 8)

Niektórzy mogą mieć podejście ala RMS i nigdy, nawet patykiem, nie będą chcieli dotykać Windows/OSX/closed source. (;

romosak wrote:
Wracając - zainstalowaliśmy system. Co dalej ? Powinny istnieć manuale typu 1 klasa, 2 klasa, 3 klasa ... i tak dalej.

Możesz śmiało takie manuale pisać lub wspierać fundację finansowo...

romosak wrote:
Tymczasem mam wrażenie że użytkownikom Gentoo bardzo odpowiada pewna hermetyczność, trudność znalezienia pewnych raczej podstawowych informacji - które powinny być zebrane w jednym miejscu.

Np. w dokumentacji?

romosak wrote:
I jeszcze jedna sprawa: co mnie na przykład zawsze denerwowało - jeżeli z takich czy innych powodów nie miałem dostępu do sieci przez kilka tygodni to update był zawsze mało przyjemny. Co gorsza - spora liczba użytkowników nie uważa tego za problem. Tymczasem to JEST problem.

Gentoo to dystrybucja ciągła. Aktualnie stan i tak, moim zdaniem, mocno się poprawił. Do wszystkich _ważniejszych_ aktualizacji, które mogą napsuć jest zazwyczaj odpowiedni news z wprowadzeniem i ew. odesłaniem do dokumentacji.

romosak wrote:
Update czy to po tygodniu czy po roku powinien być stosunkowo prosty. Zwłaszcza jeżeli operujemy pakietami stabilnymi. Uruchamiam polecenie i idę sobie na kawę. Problemy jak się pojawią to są wyjątkiem - nie regułą. Sugestia "trzeba dbać o system" do mnie nie przemawia, sorry, nie wiem jak Wy, ale ja zamiast patrzeć przez godzinę czy dwie w ekran kilka razy w tygodniu wolę przez ten sam czas popatrzeć w czyjeś śliczne oczy :) Albo wyjść pobiegać :)

I zazwyczaj nie jest to technologia rakiet kosmicznych. Trzeba tylko odpowiednio podejść do tematu (np. w pierszej kolejności python, portage i @system, a dopiero później @world ;). Albo pogodzić się z tym, że Gentoo jest dystrybucją _ciągłą_ i nikogo nie interesuje wspieranie instalacji, które mają roczne opóźnienie. <:

soban_ wrote:
A i jeszcze jedna kwestia, szybkosc dzialania emerga....brakuje tutaj binarek, dlatego sabayon zaczyna wygrywac. Nie kazdy user ma czas i mozliwosc posiadania odpalonego sprzetu 80h w tygodniu i aktualizacji - tak strzelilem ta liczbe, bo kto normalny siedzi tyle przed komputerem d-: ewentualnie ma go wlaczonego w nocy.

Za chwilę połowa komputerów będzie wyposażona w procesory 4+ rdzeni i aktualizacja dużych rzeczy będzie śmiesznie krótka (np. gcc na porządnym i7 to około 7-10 minut). Z drugiej strony świat idzie w kierunku "cudownych" chmur, a w ręku będziesz trzymał tylko cienkiego klienta...
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 10:31 am    Post subject: Reply with quote

Soban, te 3 punkty, które nadmieniłeś to dokładne przeciwieństwo filozofii Gentoo.
Gentoo to NIE jest dystrybucja dla dowolnego usera. Gentoo to dystrybucja dla ludzi świadomych o co w tym wszystkim chodzi, dla ludzi, którzy wiedzą, po co i dlaczego. Tacy, co to zainstalują Debiana i mówią, że umieją postawić system, powinni się trzymać z daleka od Gentoo. Dlatego właśnie nie ma graficznych instalatorków, wizardów i innych dupereli. O to w tym wszystkim chodzi, żeby tego NIE było. Powiedz mi, jeżeli będę sobie mógł wyklikać aktualizację, czym Gentoo się będzie różniło od takiego Ubuntu? Ja chcę, żeby narzędzia do obsługi mojego systemu były jak najmniejsze, najprostsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne. I tak, uważam, Gentoo trochę za dużo zakłada, jeśli chodzi o preferencje użytkownika (odinstaluj np. openrc i wszystkie eselecty tracą output). Ja traktuję poniekąd portage jako warstwę dla LFS - i tak, jak uważam, powinno to wyglądać.
Poza tym, manuale (zwłaszcza dla początkujących) są bardzo wyczerpujące i niewymagające, wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 12:06 pm    Post subject: Reply with quote

@Garrappachc - spokojnie, ja tylko mowie, co by zwiekszylo popularnosc dystrybucji, sam nie popieram tego jak wspomnialem. Jednak jakby nie patrzec jakis automat do instalacji by sie przydal, duzo razy uwierz instalowalem ten system i wolalbym np siedziec nad projektem innym niz zajmowac sie instalacja. Wiadomo ze wszystkie te argumenty jak wspomnial @lazy_bum spowodowalby wysyp dzieci neo - jednak garstka tych ludzi zostanie przy tym distro i zacznie go rozwijac. Oczywiscie cena bedzie chociazby swiety spokoj na forum. A i @Garrappachc, chcesz zeby sie roznilo od ubuntu - a tak po prawdzie, dlaczego MUSI sie roznic? Filozofie gentoo mozna zachowac, robiac sobie tylko ulatwienia - jedni beda z tego korzystac inni nie musza przeciez. Ja bym wolal jeden guzik teraz wciskac niz 5 rok bawic sie z wywrotkami, poprawiac co chwila cos w systemie - no o ile to z glowa oczywiscie wszystko bedzie robione, a nie ze pozniej pol systemu mi nie dziala, bo wtedy wroce do punktu wyjscia - czyli reczne poprawki wszystkiego.

@lazy_bum - czyli stare komputery jak np core duo (laptop), ktory robi u mnie za a'la router w domu idzie do kosza? No akurat w nim to mam w cronie automatyczny-upgrade, co robie, ale jest to ryzykowane. Jednak co powiesz o uzytkownikach ze starymi sprzetami, ktorzy lubia grzebac, maja wiedze, googluja? To taka lekka dyskryminacja moim zdaniem. Wiem ze na i7 ktorego sam posiadam robi sie to blyskawicznie, jednak nie kazdy ma takie mozliwosci... fajnie jakby ta ideologia kompilacji z wykorzystaniem GPU przez gcc wesza do uzytku codzinnego, to mogloby znacznie ulatwic zycie. Co do chmur hmmm, ja mysle tutaj o popularnosci gentoo na desktopie nie mowie o zastosowaniach bardziej serwerowych. Przynajmniej tak mi sie wydaje, ze w tej kwesti powinien byc bardziej poruszony ten temat, serwerowcy i tak sobie poradza nawet z chrootem i manualem nie mowiac juz o google.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Przez upgradem systemu zawsze sprawdzam wszystkie flagi (czy są poustawiane tak, jak ja chcę), sprawdzam, które pakiety się będą aktualizowały, ewentualnie rozwiązuję konflikty. Przycisk "Next" spowoduje, że nieświadomie skompiluję coś wbrew sobie. Poza tym, Gentoo nauczyło mnie, że jeżeli pozostawi się go samemu, potrafi się zemścić. Jemu trzeba przywiązywać dużo uwagi i wszyscy powinni o tym wiedzieć ;)
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Jun 06, 2012 6:41 pm    Post subject: Reply with quote

No wlasnie, problem zaczyna sie pojawiac gdy nie masz tego czasu... no ale zeby nie odbiegac od tematu to sa tez miedzy innymi powody, dla ktorych te distro jest malo popularne i uzywa go ze tak to nazwe garstka ludzi.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Thu Jun 07, 2012 7:33 am    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
No wlasnie, problem zaczyna sie pojawiac gdy nie masz tego czasu... no ale zeby nie odbiegac od tematu to sa tez miedzy innymi powody, dla ktorych te distro jest malo popularne i uzywa go ze tak to nazwe garstka ludzi.

Jak nie masz czasu to kupujesz Windowsa i Wszystko Działa™. ;)

soban_ wrote:
@lazy_bum - czyli stare komputery jak np core duo (laptop), ktory robi u mnie za a'la router w domu idzie do kosza? No akurat w nim to mam w cronie automatyczny-upgrade, co robie, ale jest to ryzykowane. Jednak co powiesz o uzytkownikach ze starymi sprzetami, ktorzy lubia grzebac, maja wiedze, googluja?

Ja mam Gentoo na jeszcze starszym sprzęcie i nie spędzam przy nim nie wiadomo ile czasu. Patrzę co chce aktualizować, z jakimi flagami i leci. Jak kompilacja padnie to wysyła mi maila.

PS Inne dystrybucje też się wysypują przy aktualizacjach…

soban_ wrote:
fajnie jakby ta ideologia kompilacji z wykorzystaniem GPU przez gcc wesza do uzytku codzinnego, to mogloby znacznie ulatwic zycie. Co do chmur hmmm, ja mysle tutaj o popularnosci gentoo na desktopie nie mowie o zastosowaniach bardziej serwerowych. Przynajmniej tak mi sie wydaje, ze w tej kwesti powinien byc bardziej poruszony ten temat, serwerowcy i tak sobie poradza nawet z chrootem i manualem nie mowiac juz o google.

GPU nie będzie kompilować, bo to zupełnie inna architektura CPU. GPU może np. łamać hasła.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Mon Jun 11, 2012 8:02 am    Post subject: Reply with quote

rosomak wrote:
To nie jest tak że userzy gentoo nie są życzliwi - bo są. Większośc informacji można znaleźć na forum. Ale - sporą część z tych informacji można by zawrzeć w "średnich" manualach.
Tymczasem - jest tak. Są tam albo rzeczy które wiemy albo te niekoniecznie potrzebne.
Gdyby tak z 10% userów Gentoo zechciałoby poprowadzić blog z pierwszego roku czy pierwszych dwóch lat użytkowania nowego systemu ... :wink:


Witam,

Wg mnie Gentoo powinno zyskiwać na popularności, z tego powodu że są coraz wydajniejsze procesory. Pamiętam czasy gdy kompilacja kernela pod Debiana zajmowało mojej maszynie pół nocki, a teraz to moment.

Minusem jak dla mniejest to, że dokumentacja (po polsku) ostatnimi czasy troche nie nadąża, a nie każdy spika po angielsku.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jun 11, 2012 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Szczerze? Nie wyobrażam sobie admina Linuksa niegadającego po angielsku :D
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon Jun 11, 2012 9:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ja osobiscie jestem przeciwnikiem tlumaczeniu dokumentacji, chyba, ze to dokumentacja do jakiegos oprogramowania komercyjnego, ergo wspierane przez autorow softu. Z tlumaczona dokumentacja przez community jak to ma miejsce w Gentoo czy np. mapnages jest fatalnie, polskie tlumaczenia potrafia byc kilka lat nie aktualizowane, ni jak nie pasuja do aktualnego kodu.
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Wed Jun 13, 2012 6:52 am    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Szczerze? Nie wyobrażam sobie admina Linuksa niegadającego po angielsku :D


Są jeszcze zwykli userzy :)

Ale Slash ma rację, jak ktoś zna angielski - to jest już dużo łatwiej :)
Back to top
View user's profile Send private message
rosomak
n00b
n00b


Joined: 13 Sep 2006
Posts: 15

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Jeśli chodzi o polskojęzyczną dokumentację - moim zdaniem (podkreślam że to prywatna opinia) chyba lepiej żeby jej nie było niż żeby wisiała taka mocno przeterminowana. Bo po prostu momentami wprowadza w błąd. :oops:
Z szacunkiem dla ludzi którzy poświęcili swój czas na zrobienie tłumaczenia. Absolutnie. Wiem że wisi obok info "oryginalna strona" oraz daty. Ale niektóre dokumentacje są naprawdę zdrowo przestarzałe.

Garrappachc wrote:
Poza tym, manuale (zwłaszcza dla początkujących) są bardzo wyczerpujące i niewymagające, wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem.


Dam przykład co mam na myśli czepiając się manuali. Instalowałem Gentoo całkiem od nowa system po paru latach pracy. Idę po kolei, dochodzę do takiego punktu:

Quote:
Choosing the Right Profile

First, a small definition is in place.

A profile is a building block for any Gentoo system. Not only does it specify default values for USE, CFLAGS and other important variables, it also locks the system to a certain range of package versions. This is all maintained by the Gentoo developers.

Previously, such a profile was untouched by the users. However, there may be certain situations in which you may decide a profile change is necessary.


Ok, pytanie, po co jest właściwie wybór profilu ? Gdzie są ustawiane te "default values", jakie pliki ? Czy potem będę mógł zmienić profil ? Kiedy będę musiał, w jakiej sytuacji ? Na przykład - instaluję sobie Gentoo z KDE ale dochodzę do wniosku że jednak będę musiał go zamienić na GNOME. Czy wtedy będę musiał zmieniać profil ? Czy jeżeli nie muszę to czy powinienem zmienić profil ? "Locks the system to a certain range of package versions" - co to właściwie znaczy ? Jak bardzo mój wybór na dzień dobry zdeterminuje użyteczność systemu później ?

Powiedzmy że instaluje nie "dziecko neostrady" ale ktoś kto na przykład przez kilka lat używał innego systemu unixopodobnego (na przykład Slackware, Debiana, albo powiedzmy FreeBSD) ale zdecydował się spróbować przejść na Gentoo z sobie wiadomych powodów (bazuję w tym przykładzie trochę na autopsji, bardzo długo miałem Slackware, ale zdecydowałem się przejść do Gentoo i tu zostałem).

lazy_bum wrote:
Jak nie masz czasu to kupujesz Windowsa i Wszystko Działa™. ;)


Nie lubię takiego podejścia bo prowadzi do bagatelizowania pojawiających się problemów. Efektem są odpowiedzi w stylu "zastrzeżenia są bezzasadne bo tak jak jest jest dobrze". :wink:

Jak napisałem - uwielbiałem OS/2, system który był stworzony przez wielką korporację, działał bardzo stabilnie, był zarazem i wystarczająco prosty i odpowiednio skomplikowany, a co dla mnie było zawsze najważniejsze - nie miał w zwyczaju wykonywać za moimi plecami działań w sposób niejawny (co jest głównym powodem dla którego nie darzę miłością Windows), zawsze mogłem się dowiedzieć co, jak, dlaczego.

lazy_bum wrote:
romosak wrote:
Wracając - zainstalowaliśmy system. Co dalej ? Powinny istnieć manuale typu 1 klasa, 2 klasa, 3 klasa ... i tak dalej.

Możesz śmiało takie manuale pisać lub wspierać fundację finansowo...


Mogę, ale jako że udzielam się już społecznie w nieco innej dziedzinie to na pisanie manuali nie mam czasu. Przepraszam. :oops:
Choć - trochę żałuję swojego pomysłu z pisaniem bloga, pierwsze dwa lata z Gentoo były rzeczywiście ciekawe i szkoda że nie zostały przeze mnie tak udokumentowane.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed Jun 20, 2012 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

rosomak wrote:
Garrappachc wrote:
Poza tym, manuale (zwłaszcza dla początkujących) są bardzo wyczerpujące i niewymagające, wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem.


Dam przykład co mam na myśli czepiając się manuali. Instalowałem Gentoo całkiem od nowa system po paru latach pracy. Idę po kolei, dochodzę do takiego punktu:

Quote:
Choosing the Right Profile

First, a small definition is in place.

A profile is a building block for any Gentoo system. Not only does it specify default values for USE, CFLAGS and other important variables, it also locks the system to a certain range of package versions. This is all maintained by the Gentoo developers.

Previously, such a profile was untouched by the users. However, there may be certain situations in which you may decide a profile change is necessary.


Ok, pytanie, po co jest właściwie wybór profilu ? Gdzie są ustawiane te "default values", jakie pliki ? Czy potem będę mógł zmienić profil ? Kiedy będę musiał, w jakiej sytuacji ? Na przykład - instaluję sobie Gentoo z KDE ale dochodzę do wniosku że jednak będę musiał go zamienić na GNOME. Czy wtedy będę musiał zmieniać profil ? Czy jeżeli nie muszę to czy powinienem zmienić profil ? "Locks the system to a certain range of package versions" - co to właściwie znaczy ? Jak bardzo mój wybór na dzień dobry zdeterminuje użyteczność systemu później ?[/size]


To, co tam przeczytałeś to fragment manuala do instalacji Gentoo. Czyli to, co jest opisywane to absolutnie niezbędne minimum, które musisz wiedzieć, aby zainstalować prawidłowo Gentoo. Wystarczy, że przeczytasz, że są to po prostu pliki package.{use,keywords,mask,unmask} umieszczone w katalogu profilu i zarządzane przez developerów, tak, abyś sobie nie zrobił krzywdy. Dla profilu dekstop nie potrzebujesz flagi debug, na przykład. I to takie rzeczy tutaj chodzi.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
wertjacek
n00b
n00b


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 33

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

jak na forum pokaże sie w przypiętych topic a w nim instalacja kadu i mplayera,zmiana motywów i fontów step by step to od razu gentoo przesunie sie o kilka oczek w góre :P
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 6:28 pm    Post subject: Reply with quote

wertjacek wrote:
jak na forum pokaże sie w przypiętych topic a w nim instalacja kadu i mplayera,zmiana motywów i fontów step by step to od razu gentoo przesunie sie o kilka oczek w góre :P


Srsly instalacja kadu i mplayera ma być opisywana? Kurde... ale co tam opisywać jak to się nie różni od innych paczek z kodem O_o

Fonty i motywy zmienia się pod każdym środowiskiem graficznym inaczej, i trzeba być mocno upośledzonym, żeby nie potrafić tego wyklikać bez tutoriala. Chociaż nic mnie w sumie nie zdziwi... bo do Windowsa w każdej wersji można znaleźć w sieci takie tutki.
Back to top
View user's profile Send private message
wertjacek
n00b
n00b


Joined: 19 Jan 2007
Posts: 33

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 6:46 pm    Post subject: Reply with quote

Pryka

no chyba nie potraktowales tego posta poważnie? :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Fri Jul 06, 2012 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

wertjacek wrote:
Pryka

no chyba nie potraktowales tego posta poważnie? :wink:


Niestety :D
Back to top
View user's profile Send private message
Xywa
Veteran
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 1631
Location: /mnt/Gentoo/Europe

PostPosted: Sun Jul 08, 2012 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Zauwazylem ze Arch jest duzo bardziej do przodu z aktualizacja niektorych pakietow niz Gentoo - np. ffmpeg (0.11.1 ponad miesiac hard masked) czy mlt (ostatnia aktualizacja w maju, choc 6 tygodni temu wyszla nowa edycja 0.8.0) . Nie wiem czy wynika to z tego ze w wojnie ffmpeg v libav
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-870175-highlight-.html
ponoc czesc developerow Gentoo stoi po stronie libav (chcac zignorowc ffmpeg), a developerzy mlt powiedzieli (sorry, not Libav!) co oznacza ze poparli ffmpeg, wiec zrobiono im chyba kuku... bo nie wiem czemu tak wazne programy w obrobce multimediow sa traktowane po macoszemu, bedzie trzeba czekac chyba rok jak w stabilnym Debianie na to zeby w ~amd64 zaszly jakies zmiany... chyba ze przesiadka na Archa, w ktorym od prawie 4 tygodni oba pakiety sa dostepne jakby nigdy nic i nie ma zadnych problemow z zaleznosciami...
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Mon Jul 09, 2012 2:25 am    Post subject: Reply with quote

Xywa wrote:
Zauwazylem ze Arch jest duzo bardziej do przodu z aktualizacja niektorych pakietow niz Gentoo - np. ffmpeg
..

Arch current czy stable?
Bo z moich informacji, (nie mylić z doświadczeniem, nie używałem Archa), wynika, że Arch kandyduje do tytułu mistrza świata w sypaniu się przy aktualizacjach. ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Mon Jul 09, 2012 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Tak, a ja jestem tego świadkiem ;) Aktualizacje są szybkie, ale nieprzemyślane. Swego czasu (teraz już jest trochę lepiej pod tym względem, ale podobne jaja nadal się zdarzają) potrafił być np. update xorg-servera bez updatu sterowników. Efekt był taki, że albo trzeba było czekać pół dnia aż się developerzy połapali albo synchronizować z innym serwerem żeby to naprawić.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum