Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Exim4 i kopia 1:1 wiadomości
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
smackers
n00b
n00b


Joined: 30 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Thu Oct 06, 2011 12:51 am    Post subject: Exim4 i kopia 1:1 wiadomości Reply with quote

Witam.

Rzadko odwiedzam forum jako że "wszystko" jest w googlu ale mam problem którego rozwiązania jakoś wygoglować ani wymyślić nie mogę mianowicie: jak przy użyciu exima 4 wykonać kopię 1:1 maila który został przez spamassassina oznaczony jako spam i ma być dostarczony do skrzynki użytkownika?

Obecnie zrealizowałem to poprzez grepmail i każdorazowe okresowe skanowanie wszystkich skrzynek (system z pewnych względów musi być na mboxie) na obecność określonego nagłówka (np. "X-Spam-Flag: Yes" - który exim dodaje po skanowaniu spamassassina) co jak wiadomo rozwiązaniem idealnym ze względów wydajnościowych niestety nie jest - czy istnieje lepszy (mniej obciążający serwer) sposób na otrzymanie kopii 1:1 spamu w innej skrzynce przy użyciu exima ale bez wkurzającego "Envelope-to: system-filter" w nagłówkach tak skopiowanej wiadomości?

PS. Wiem że w system-filter można wykonać np. "headers add X-Orig-Envelope-to: $recipients & unseen deliver spam@domena.tld" ale to nadal nie daje kopii 1:1 bo wkrzacza się "Envelope-to: system-filter" i chyba na poziomie filtów tego nie da rady wykonać :(

Pozdrawiam,
smackers.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Mon Oct 10, 2011 9:50 am    Post subject: Reply with quote

Coś takiego możesz zrobić w Dovecocie - jeśli używasz filtrów sieve i devecot-lda .
Możesz ustawić w konfigu sieve reguły globalne dotyczące wszystkich użytkowników (opcja np sieve_before = /etc/dovecot/sieve/) (sprawdzone na Dovecot 2.0.9 i 2.0.13).
Są tam też opcje:
Code:
sieve_global_path=.
sieve_global_dir =
dla globalnych reguł.
Sznurki: http://notes.sagredo.eu/node/31
http://wiki2.dovecot.org/Pigeonhole/Sieve/Examples
A przygotowanie reguły we wtyczce sieverules z RoundCube jest kosmicznie trudne.


Ja osobiście mam serwer na bazie Netqmaila, i najprostsza dostępna dla mnie opcja - to zmienna $sa_forward= w skrypcie Qmail-scanner.
W procmailu czy maidropie to też sprawa raczej banalna.

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
smackers
n00b
n00b


Joined: 30 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Wed Oct 12, 2011 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki za wskazówkę - rozwiązanie z Dovecotem wydaje się ciekawe pod warunkiem że będzie możliwe dostarczenie w niezmienionej formie (identyczne nagłówki i treść) konkretnej wiadomości również do skrzynki innego użytkownika niż bezpośredni adresat - poczytam i przetestuję.

Na chwilę obecną udało mi się znacząco zmniejszyć zasobożerność grepmaila (opcje: -C, -d since ... oraz -h) i działa to jak na razie nieźle w związku z czym rozwiązanie "problemu" nie jest już tak pilne aczkolwiek nadal pozostaje chyba mało eleganckie :(

Jeszcze raz dzięki.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Wed Oct 12, 2011 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Dovecot dodaje jakieś nagłówki, jak nie chcesz nagłówków, to zobacz procmaila.

U mnie bez nagłówków działa jedynie użycie mechanizmu tap (w Qmailu to zmienna queue_extra przy kompilacji), potem wysyła dodatkową kopię wiadomości na cel zdefiniowany w tej zmiennej.

Musiałem tylko dorobić (wykonanie w trakcie) uzależnienie działania tego mechanizmu od zmiennej środowiskowej, bo na razie wrzuca do skrzynki (może to isć np do procmaila), ale przy próbie odesłania maila na inny adres przez serwer, ten mail trafia z powrotem do kolejki i zaczyna krążyć bez końca.

Ale za kilka dni będę to chyba miał gotowe, choć żadnym programistą nie jestem.
ty qmail-tap na moją wersję nie ma, ale za nią nie tesknię.

Co do Exima, wiem że istnieje, ale jak popatrzyłem na liste hardcorowych dziur w bezpieczeństwie w ciągu ostatnich kilku lat, to nie pragnę go dalej poznawać. :P

Pozdrawiam
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum