Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED]Różnica między chroot a normalnie uruchomionym śr...
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dudycz.damian
n00b
n00b


Joined: 27 Feb 2011
Posts: 11

PostPosted: Fri May 06, 2011 12:33 pm    Post subject: [SOLVED]Różnica między chroot a normalnie uruchomionym śr... Reply with quote

Według Gentoo Handbook w celu zainstalowania gentoo należy w chroot zainstalować kernel, grub i syslog-ng, później uruchomić ponownie komputer już w normalnym środowisku i zainstalować resztę potrzebnych programów. Zwykle po tym uruchamiam bootstrap.sh, żeby mieć cały system skompilowany pod mój procesor i instaluję gnome.
Chciałem zapytać czy jest jakaś różnica między tym kiedy pracuję w normalnie uruchomionym linuksie, a w chroot z zamontowanym /proc i /dev. I czy w ogóle powinienem montować /dev - bo niektóre programy podczas instalacji mogą tam chyba coś zapisywać, więc po odmontowaniu bym to stracił.
Poprzez różnicę rozumiem to czy programy skompilowane w chroot są dokładnie takie same jak w natywnie włączonym linuksie, czy może jednak czymś to się różni - inaczej czy mogę przygotować cały system w chroot.


Last edited by dudycz.damian on Fri May 06, 2011 8:26 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Fri May 06, 2011 6:23 pm    Post subject: Reply with quote

Zalecenie jak najszybszego wyjścia z chroot i przejścia na realną maszynę wynika z tego że zawsze znajdą się jakieś różnice pomiędzy dystrybucją na jakiej jest livecd a docelowym systemem.
To że robisz env-update/source jest ok ale jesteś narażony na zmiany w jądrze i bibliotekach około jądrowych.
Kilka razy robiłem pełny build do kde pracując normalnie w X na innej dystrybucji, da się.
/dev (urządzeni np. /dev/zero, /dev/null) i /proc (odczytanie flag procka )-jest wymagany do kompilacji bez tego trudno będzie ci cokolwiek skompilować. ostatnio w trybie ratunkowym byłem zmuszony do zamontowania także sysfs
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
dudycz.damian
n00b
n00b


Joined: 27 Feb 2011
Posts: 11

PostPosted: Fri May 06, 2011 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

Aha czyli jednak lepiej zrezygnować z tej małej wygody, skoro mogą wystąpić różnice.
Dziękuję za odpowiedź
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri May 06, 2011 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Podstawowe nody w chrootowym /dev zrobisz mknod'em, nie musisz go bind-mountowac jezeli nie masz w planach tam nic mieszac, np. uzywajac grub-install.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Aug 03, 2011 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Mam pytanie odnoscie chrootowania roznych architektur systemu - chodzi mi glownie o x86 i amd64. Czy jest jakas mozliwosc wbicia do systemu z amd64 do x86 albo odwrtonie? Ewentualnie jakas magiczna sztuczka ktora pozwoli na takowa operacyje?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
znal
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Jul 2007
Posts: 190

PostPosted: Thu Aug 04, 2011 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Oczywiście, że jest taka możliwość.
Jest nawet handbook do tego: http://www.gentoo.org/proj/en/base/amd64/howtos/index.xml?part=1&chap=2
"Sztuczka" polega na poprzedzeniu polecenia chroot przez linux32.
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Thu Aug 04, 2011 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

A odwrotnie podejrzewam ze sie nie da? Bo x86 odpale na "kazdym" sprzecie - gorzej jest z amd64.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum