Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED]Jakie środowisko programistyczne?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page 1, 2  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 4:55 pm    Post subject: [SOLVED]Jakie środowisko programistyczne? Reply with quote

Witam, poszukuje jakiegoś fajnego środowiska programistycznego, możecie coś polecić? Interesowała by mnie mnogość w obsługiwaniu wszelakich języków.

Last edited by Pryka on Wed Mar 16, 2011 10:00 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
svL
n00b
n00b


Joined: 31 Jan 2007
Posts: 6

PostPosted: Thu Dec 02, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Interesowała by mnie mnogość w obsługiwaniu wszelakich języków.

eclipse, wtyczek do wyboru do koloru http://marketplace.eclipse.org/
_________________
"God, root, what is difference?"
Back to top
View user's profile Send private message
sherszen
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Jul 2006
Posts: 217

PostPosted: Fri Dec 03, 2010 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Jeszcze netbeans jest. Co prawda ten i powyższy są dedykowane dla javy, ale istnieje możliwość rozszerzenia o dodatkowe wtyczki.
Back to top
View user's profile Send private message
Ahenobarbi
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 345
Location: Warsaw, PL

PostPosted: Fri Dec 03, 2010 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Oczywiście Vim ;)
Back to top
View user's profile Send private message
calie981
n00b
n00b


Joined: 16 Mar 2011
Posts: 0
Location: Warsaw

PostPosted: Wed Mar 16, 2011 7:31 am    Post subject: Reply with quote

Witam,

Czy któryś z wymienionych działa pod Ubuntu 10.10?
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Mar 16, 2011 9:06 am    Post subject: Reply with quote

Wszystkie?
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Pryka
l33t
l33t


Joined: 08 Jun 2007
Posts: 658
Location: /dev/null

PostPosted: Wed Mar 16, 2011 9:59 am    Post subject: Reply with quote

A tak w ogóle to [SOLVED] :) wyleciało mi z głowy.

Eclipse + gedit fajnie się sprawuje
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Mar 16, 2011 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Rowniez uzywam eclipsa (-:
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
josel
n00b
n00b


Joined: 30 Mar 2011
Posts: 12
Location: z laptopa

PostPosted: Tue Apr 12, 2011 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

a ja początkujący, domorosły programista zacząłem i trwam w geany.

Pozdrawiam,
_________________
learning linux all day long.
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed Apr 13, 2011 6:44 am    Post subject: Reply with quote

Ale Geany nie jest... IDE... To tylko taka obudowa dla GCC, nic więcej. Może teraz Ci to wystarczy, z czasem jednak będziesz potrzebował czegoś więcej.

Vim wbrew pozorom nie jest tak zły, trzeba go tylko umieć skonfigurować, a to jest już trochę czasu :) Ja jednak siedzę na Netbeansie.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Thu Apr 14, 2011 10:50 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
Vim wbrew pozorom nie jest tak zły, trzeba go tylko umieć skonfigurować, a to jest już trochę czasu :)
Z tym sie zgodze. Na youtubie znalazlem pare niesamowitych konfiguracji vima, jednak sam zbyt mocno przyzwyczailem sie do nano - ktore mozna tez fajnie skonfigurowac np wywalic dolny pasek, zrobic kolorowanie skladni, backupowanie plikow zanim zostana zapisane itp.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Fri Apr 15, 2011 6:25 am    Post subject: Reply with quote

A co do vima - czy ktoś wie może czy można go skonfigurować jakoś do pracy z większymi projektami? Większymi w sensie zawierającymi kilkanaście do kilkudziesięciu plików źródłowych.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
Crenshaw
Guru
Guru


Joined: 23 Jun 2004
Posts: 474
Location: Poland

PostPosted: Sat Apr 16, 2011 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
A co do vima - czy ktoś wie może czy można go skonfigurować jakoś do pracy z większymi projektami? Większymi w sensie zawierającymi kilkanaście do kilkudziesięciu plików źródłowych.


A co ma robic? Automatycznie skakac po kodzie? Otwierac wszystkie pliki na raz?

Byc moze szukasz czegos w stylu:
vim + ctags
cscope

albo powinienes przeczytac jak sie uzywa vsplit i taby
Back to top
View user's profile Send private message
aqu
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 249
Location: Kalisz, Poland

PostPosted: Sun Apr 17, 2011 8:17 am    Post subject: Reply with quote

Do vim'a jest wtyczka project http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=69
Pomaga ona w okiełznaniu dużych projektów programistycznych.
Jest też ciekawy wpis na temat konfiguracji vim do projektów c/c++
http://www.thegeekstuff.com/2009/01/tutorial-make-vim-as-your-cc-ide-using-cvim-plugin/
_________________
Security is like Ogres and Onions, they have layers.
Linux - Registered user #415939

adopt an unanswered post
Back to top
View user's profile Send private message
gryf
n00b
n00b


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 50

PostPosted: Sun Apr 24, 2011 8:18 am    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
A co do vima - czy ktoś wie może czy można go skonfigurować jakoś do pracy z większymi projektami? Większymi w sensie zawierającymi kilkanaście do kilkudziesięciu plików źródłowych.


Można. VIma używam do pracy nad projektem, który ma ponad 1,5 tysiąca plików pythonowych, tyleż plików C++, i ponad 1000 innych plików źródłowych. Głównymi narzędziami pomocniczymi przy tylu plikach jest ctags, komenda :lcd, plugin FuzzyFinder i Cygwin (jako że development prowadzony jest na Windowsie). Reszta leży w umiejętnym korzystaniu z narzędzia jakim jest VIm.
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Sun Apr 24, 2011 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

gryf wrote:
Można. VIma używam do pracy nad projektem, który ma ponad 1,5 tysiąca plików pythonowych, tyleż plików C++, i ponad 1000 innych plików źródłowych. Głównymi narzędziami pomocniczymi przy tylu plikach jest ctags, komenda :lcd, plugin FuzzyFinder i Cygwin (jako że development prowadzony jest na Windowsie). Reszta leży w umiejętnym korzystaniu z narzędzia jakim jest VIm.
Nieźle. A jak sobie radzicie z refactoringiem? Komunikaty kompilacji sami interpretujecie czy macie jakieś dodatkowe wtyczki, żeby chociaż wskazało miejsce bez żmudnego przeglądania plików?
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Tue May 03, 2011 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Dobra. A teraz mam pytanko. Powiedzcie mi, czy jest jakieś narzędzie do śledzenia pamięci używanej przez program? Chodzi o to, że jak mam program z całą masą wskaźników, to czy na pewno wszystko dobrze potem czyszczę. Bo mam wrażenie, że im więcej razy odpalam taki program, tym więcej pamięci jest zajmowane i tym mniej system jest potem responsywny. Staram się oczywiście wszystko porządkować, pisać dobre destruktory, etc, etc, ale wiadomo, że coś może się dziać "mimochodem".
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
aqu
Apprentice
Apprentice


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 249
Location: Kalisz, Poland

PostPosted: Tue May 03, 2011 5:52 pm    Post subject: Reply with quote

http://valgrind.org/
_________________
Security is like Ogres and Onions, they have layers.
Linux - Registered user #415939

adopt an unanswered post
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Tue May 03, 2011 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

sebas86 wrote:
gryf wrote:
Można. VIma używam do pracy nad projektem, który ma ponad 1,5 tysiąca plików pythonowych, tyleż plików C++, i ponad 1000 innych plików źródłowych. Głównymi narzędziami pomocniczymi przy tylu plikach jest ctags, komenda :lcd, plugin FuzzyFinder i Cygwin (jako że development prowadzony jest na Windowsie). Reszta leży w umiejętnym korzystaniu z narzędzia jakim jest VIm.
Nieźle. A jak sobie radzicie z refactoringiem? Komunikaty kompilacji sami interpretujecie czy macie jakieś dodatkowe wtyczki, żeby chociaż wskazało miejsce bez żmudnego przeglądania plików?


Dużo piszesz czy rzucasz tylko nazwami poznanymi na wykładzie. Jeśli to nie jest JAVA to faktycznie można się obejść bez kobyły pokroju eclipse (w moim przypadku python, C/C++ ). Komunikat błędu podczas kompilacji/runtime'u zwykle podają plik i linijkę. To że jest to owrapowane w skok do tej linijki w edytorze to tylko kosmetyka.

Swego czasu słyszałem że w redmond instaluje sie cygwina tylko po to aby w vimie można było kod pisać :) . Ale na ile to prawda to nie wiem.
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
sebas86
Guru
Guru


Joined: 01 May 2005
Posts: 568
Location: Szczecinek / Szczecin

PostPosted: Tue May 03, 2011 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

lsdudi wrote:
Dużo piszesz czy rzucasz tylko nazwami poznanymi na wykładzie.
Nie piszę dużo (tyle co by zarobić na chleb, czasami coś na uczelnie, a czasami dla satysfakcji), ale lubię korzystać z narzędzi ułatwiających życie - jestem wygodnym i nieco leniwym człowiekiem. I zastanawia mnie w jaki sposób ludzie używają VIM-a, że jest im wygodnie (lub uważają, że tak jest). Dlatego też pytam. Co do zacytowanego pytania to nie wiem dla czego miałoby to być związane z nasłuchaniem się na wykładach - czy rzeczywiście ręczne przeglądanie kilkuset linii tego co wypluje GCC jest przyjemne, czy może zawsze robicie make | less i czy zastanawiacie się 10 razy lub debatujecie nad nazwą zmiennej lub podziałem na klasy danego kodu? Kosmetyką to się to wydaje jak masz 10 plików na krzyż i każdy ma jednoznacznie inną nazwę lub lista zawiera góra 10 problemów, które trzeba naprawić - a tak to jedziesz według tej listy, zamiast za każdym razem wracać do niej i szukać od nowa następnego elementu...

Co do ciekawostki o Redmound to z całą złośliwością mógłbym powiedzieć, że widać po jakości oprogramowania. :twisted:

PS. Korzystałbym z VIM-a ale nie umiem go porządnie skonfigurować pod swoje wymagania (używałbym go również dla tego, że ma wsparcie dla masy egzotycznych języków, ale na razie wolę skupić się na czymś innym i przeboleć aktualne braki Eclipse posiłkując się od czasu do czasu innym edytorem). Eclipse'a wystarczy ściągnąć i rozpakować. ;)
PPS. A CTAGS nie ma problemów wydajnościowych przy dużej bazie zindeksowanych plików? I czy przypadkiem nie trzeba ręcznie uaktualniać indeksów? Zdaje się, że nie obsługuje także podpowiedzi kontekstowych?
_________________
Nieważne jaka dystrybucja, ważne, że Linux!
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Tue May 03, 2011 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

@sebas86, trafiłeś w sedno. Takie same pytania ja tez sobie zadaję. W netbeansie mam taką ciekawą funkcję - jak nacisnę Ctrl i nazwę jakieś funkcji/zmiennej, która była zainicjalizowana w innym pliku, automatycznie przenosi mnie do tego pliku i pokazuje wszystkie szczegóły. Czy automatyczne generowanie pliku makefile, podkreślanie "nieznanych" zmiennych, etc etc. Jak to wszystko jest rozwiązane w vimie?
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
unK
l33t
l33t


Joined: 06 Feb 2007
Posts: 769

PostPosted: Wed May 04, 2011 1:31 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Bo mam wrażenie, że im więcej razy odpalam taki program, tym więcej pamięci jest zajmowane i tym mniej system jest potem responsywny.

Jak wyłączasz program, to cała przypisana mu pamięć jest zwracana systemowi, więc taki efekt nie może mieć miejsca.
_________________
ncmpcpp - featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
Back to top
View user's profile Send private message
Garrappachc
Guru
Guru


Joined: 26 Dec 2008
Posts: 362
Location: Kraków

PostPosted: Wed May 04, 2011 7:05 am    Post subject: Reply with quote

unK wrote:
Quote:
Bo mam wrażenie, że im więcej razy odpalam taki program, tym więcej pamięci jest zajmowane i tym mniej system jest potem responsywny.

Jak wyłączasz program, to cała przypisana mu pamięć jest zwracana systemowi, więc taki efekt nie może mieć miejsca.


To po co w takim razie operator delete? To nie java.
_________________
De profundis clamavi ad Te, Domine

emerge --info | virtual aviation
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Wed May 04, 2011 10:56 am    Post subject: Reply with quote

sebas86 wrote:
Nie piszę dużo (tyle co by zarobić na chleb, czasami coś na uczelnie, a czasami dla satysfakcji), ale lubię korzystać z narzędzi ułatwiających życie - jestem wygodnym i nieco leniwym człowiekiem. I zastanawia mnie w jaki sposób ludzie używają VIM-a, że jest im wygodnie (lub uważają, że tak jest).


widocznie są bardziej leniwi od Ciebie
sebas86 wrote:
Dlatego też pytam. Co do zacytowanego pytania to nie wiem dla czego miałoby to być związane z nasłuchaniem się na wykładach - czy rzeczywiście ręczne przeglądanie kilkuset linii tego co wypluje GCC jest przyjemne, czy może zawsze robicie make | less i czy zastanawiacie się 10 razy lub debatujecie nad nazwą zmiennej lub podziałem na klasy danego kodu? Kosmetyką to się to wydaje jak masz 10 plików na krzyż i każdy ma jednoznacznie inną nazwę lub lista zawiera góra 10 problemów, które trzeba naprawić - a tak to jedziesz według tej listy, zamiast za każdym razem wracać do niej i szukać od nowa następnego elementu...


To nie jest java gdzie wyjatek to 3 strony tekstu z ktorego nic tak naprawde nie wynika. Pierdu pierdu o 3 plikach na krzyż (kolega podał przykład z życia że plików jest do groma), jak sobie zrobiłes burdel w projekcie to nie jest wina żadnego narzędzia (tak po prawdzie przeczytaj sobie jakiegoś plepa na temat tego jak powinna wygladac funkcja/package) to o czym piszesz dla małegio projektu powinno być zastosowane i większym. Nie zastanawiałeś się nad tym że aby napisać parę linijek kodu musisz odpalić kobyłe która waży kilka GB w Ram. Czy to jest postęp czy uwstecznienie?
Robienie make |less mija sie z celem make > log.log 2>&1 jest sensowniejsze, o ile nie chcialo ci sie zrobić logowania/debug z prawdziwego zdarzenia.

sebas86 wrote:

Co do ciekawostki o Redmound to z całą złośliwością mógłbym powiedzieć, że widać po jakości oprogramowania. :twisted:

Nie zrzucaj na programistów tego za co odpowiada zarząd/architekci/marketing itd. (sami programiści są jednymi z najlepszych ale od nich zależy tylko ich wycienek a nie całość)
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
lsdudi
Guru
Guru


Joined: 12 Nov 2006
Posts: 392
Location: Warsaw

PostPosted: Wed May 04, 2011 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Garrappachc wrote:
unK wrote:
Quote:
Bo mam wrażenie, że im więcej razy odpalam taki program, tym więcej pamięci jest zajmowane i tym mniej system jest potem responsywny.

Jak wyłączasz program, to cała przypisana mu pamięć jest zwracana systemowi, więc taki efekt nie może mieć miejsca.


To po co w takim razie operator delete? To nie java.

a jak chcesz usunąć cos czego nie ma ? Po zakończeniu (zamierzone/niezamierzone) sie programu pamiec wraca do systemu jako free. Delete pozawala na zwolnienie pamieci podczas działania programu.
_________________
RLU#416942
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum