Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
'Εχει δοκιμάση κaνείς το GENTOO και VNC με UTF-8;
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
70tas
n00b
n00b


Joined: 12 Nov 2003
Posts: 8

PostPosted: Tue Nov 18, 2003 10:19 pm    Post subject: 'Εχει δοκιμάση κaνείς το GENTOO και VN Reply with quote

Μήπως κάποιος ξέρη την απάντηση?

Τάσος

(Αυτό τόγραψα στα Windows)

EDIT: Evala sosta tin erotisi. -- Deathwing00
Back to top
View user's profile Send private message
MasterX
Veteran
Veteran


Joined: 26 Jun 2003
Posts: 1165

PostPosted: Wed Nov 19, 2003 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζεις ότι έγραψες Ελληνικά; :D
Κοίτα τι εμείς βλέπουμε:
Ξ*λληνικά ΞΊΞ±ΞΉ VNC?
Back to top
View user's profile Send private message
dimopoulos
n00b
n00b


Joined: 17 Mar 2003
Posts: 64
Location: Vienna, Austria

PostPosted: Wed Nov 19, 2003 6:42 pm    Post subject: Reply with quote

MasterX wrote:
Νομίζεις ότι έγραψες Ελληνικά; :D
Κοίτα τι εμείς βλέπουμε:
Ξ*λληνικά ΞΊΞ±ΞΉ VNC?

MasterX άν αλλάξεις το encoding σε UTF θα μπορέσεις να το δείς. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μπορείς να δεις τα υπόλοιπα μυνήματα....

Νίκος
_________________
Custom PHP programming: http://niden.net
Back to top
View user's profile Send private message
70tas
n00b
n00b


Joined: 12 Nov 2003
Posts: 8

PostPosted: Wed Nov 19, 2003 6:53 pm    Post subject: Ελληνικά και VNC Reply with quote

Αυτό το κείμενο είναι γραμμένο σε UNC encoding. Ηχα ρωτήση μήπως κάποιος είχε δοκιμάση το GENTOO και VNC με UTF-8. Αν και το GENTOO δουλεύη μιά χαρά στο display:0, τα μπερδεύη στα VNC displays.

Ενα ακόμη θέμα για σηζήτηση είναι το encoding που χρησιμοποιήτε στο forum. UTF-8 είναι το νέο διεθνές standard, απ'οτι καταλαβαίνω. Καλό δεν θα ήταν αυτο το forum να έκανε μια καλή αρχή για την ενοποίησοι του encoding που χρησιμποποιήτε απο τούς Ελληνες?

Τάσος
Back to top
View user's profile Send private message
ksenos
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Nov 2003
Posts: 164
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 7:09 am    Post subject: Reply with quote

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσα UTF-8 αλλά δυστυχώς δεν είναι εγκατεστημένο το locale (μακάρι να ήταν για μένα απλή υπόθεση όπως στο debian). Αυτό όμως που θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσε να γίνει είναι να υπήρχαν και τα δύο (iso8859-7,UTF-8) και απλώς ώς default να είναι το UTF-8.

Κάτι άλλο που πιστεύω είναι οτι κάθε browser, μιας και υποστηρίζουν χωρίς προβλήματα όλα τα codepages, θα έπρεπε να μετατρέπει το input του χρήστη στο codepage που χρησιμοποιεί η σελίδα. Και φυσικά εφόσον αυτό εξαρτάται από την ίδια την σελίδα (π.χ. δεν περιέχει τα meta tags για να περιγράφει το χρησιμοποιούμενο encoding), η διαδικασία αυτή θα μπορούσε να γίνεται στον server. Να πάρει όμως,με τα windows τι γίνεται και δεν συναντάγαμε τέτοια προβλήματα?
Back to top
View user's profile Send private message
70tas
n00b
n00b


Joined: 12 Nov 2003
Posts: 8

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 4:44 pm    Post subject: Δύσκολ Reply with quote

Ξένε μου, πέμας γιατί 'ναι δύσκολο για σένα.

Μήν ακούς εμένα, ακόμη δεν ξέρω τι κάνω... 8O
Back to top
View user's profile Send private message
70tas
n00b
n00b


Joined: 12 Nov 2003
Posts: 8

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 4:52 pm    Post subject: Πρώς τ&#959 Reply with quote

Εχω προσέξη πως το forum/Apache αλλάζη το browser encoding σε Western ISO. Για την εξυπηρέτηση όλων, δεν θα ήτανε καλώ να αλλάξετε το default web page locale σε Ελληνικό ISO τουλάχιστον. Ετσι μόλης μπένουμε στο Ελληνικό τμήμα να μήν χρειαζόμαστε να αλλάζουμε locale. Η μήπως είμαι εγώ μόνο με αυτό το πρόβλημα?

Τάσος
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 7:07 pm    Post subject: Re: Πρώς τ& Reply with quote

70tas wrote:
Εχω προσέξη πως το forum/Apache αλλάζη το browser encoding σε Western ISO. Για την εξυπηρέτηση όλων, δεν θα ήτανε καλώ να αλλάξετε το default web page locale σε Ελληνικό ISO τουλάχιστον. Ετσι μόλης μπένουμε στο Ελληνικό τμήμα να μήν χρειαζόμαστε να αλλάζουμε locale. Η μήπως είμαι εγώ μόνο με αυτό το πρόβλημα?

Τάσος


Afto den eina provlima. O apache to kanei. Emeis den exoume 'access' ston apache server kai, ama ksereis pws doulevoun ta phpBB2 forums, tha katalaveis oti afto pou zitas DEN EINAI DINATON.
Back to top
View user's profile Send private message
70tas
n00b
n00b


Joined: 12 Nov 2003
Posts: 8

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 7:38 pm    Post subject: phpBB and default locale Reply with quote

Βεβαίως, δεν ξέρω για το phpBB, αλλά έχω δικό μου fud forum, και έχω δή άλλα, έλληνικά phpBB's και υπάρχη τρόπος.

Τάσος
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 7:41 pm    Post subject: Re: phpBB and default locale Reply with quote

70tas wrote:
Βεβαίως, δεν ξέρω για το phpBB, αλλά έχω δικό μου fud forum, και έχω δή άλλα, έλληνικά phpBB's και υπάρχη τρόπος.

Τάσος


DEN MPOREIS TON APACHE NA TON PEIS KANEME TIN PHPBB SECTION SE TADE ENCODING GIATI EINAI MESA SE DATABASE (MySQL) OXI SE ARXIO!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 9:43 pm    Post subject: ok Reply with quote

Ρε παιδιά δεν είναι ανάγκη να γράφεται κεφαλαία σε κάθε διαφωνία. Και με μικρά και λιγάκι πιο χαμιλούς τόνους θα το καταλάβουμε..
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
parapente
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Jul 2003
Posts: 140
Location: Greece

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 10:08 pm    Post subject: Re: Ελληνικά και VNC Reply with quote

70tas wrote:
Ενα ακόμη θέμα για σηζήτηση είναι το encoding που χρησιμοποιήτε στο forum. UTF-8 είναι το νέο διεθνές standard, απ'οτι καταλαβαίνω. Καλό δεν θα ήταν αυτο το forum να έκανε μια καλή αρχή για την ενοποίησοι του encoding που χρησιμποποιήτε απο τούς Ελληνες?


Συμφωνώ απολύτως (καλά ντε μην βαράτε! :P ).

70tas wrote:
Εχω προσέξη πως το forum/Apache αλλάζη το browser encoding σε Western ISO. Για την εξυπηρέτηση όλων, δεν θα ήτανε καλώ να αλλάξετε το default web page locale σε Ελληνικό ISO τουλάχιστον. Ετσι μόλης μπένουμε στο Ελληνικό τμήμα να μήν χρειαζόμαστε να αλλάζουμε locale. Η μήπως είμαι εγώ μόνο με αυτό το πρόβλημα?


Είσαι μόνο εσύ :wink: . Αν ρυθμίσεις κατάλληλα τον browser σου θα σου δείχνει με το encoding που θέλεις τις σελίδες. Τώρα το μόνο που μένει είναι να βγάλουν και αυτόματη αναγνώριση iso σελίδας για να αλλάζει αυτόματα από UTF-8 ή UNC όπως το λέει ο IE :? .

ksenos wrote:
Η αλήθεια είναι οτι και εγώ θα προτιμούσα να χρησιμοποιούσα UTF-8 αλλά δυστυχώς δεν είναι εγκατεστημένο το locale (μακάρι να ήταν για μένα απλή υπόθεση όπως στο debian). Αυτό όμως που θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσε να γίνει είναι να υπήρχαν και τα δύο (iso8859-7,UTF-8) και απλώς ώς default να είναι το UTF-8.


Το UTF-8 locale δεν έχει πολλές διαφορές από το αντίστοιχο iso. Το μόνο που χρειάζεσαι να κάνεις είναι να τρέξεις ως root το παρακάτω:
Code:
localedef -i el_GR -f UTF-8 el_GR.UTF-8
και φυσικά να αλλάξεις τα LC* σε el_GR.UTF-8 από απλά el_GR στο profile σου ή στο /etc/env ή όπου τέλος πάντων έκανες την αλλαγή.

ΟΚ. Το μόνο που μένει είναι να απαντήσω στην ερώτηση του post: Χμμμ... δεν έχω δοκιμάσει :P και μάλλον απίθανο να το δοκιμάσω πλέον.
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Thu Nov 20, 2003 11:08 pm    Post subject: Re: Ελληνικά και VNC Reply with quote

parapente wrote:
Συμφωνώ απολύτως (καλά ντε μην βαράτε! :P ).


Bareste!!!!! :twisted: Apanotou!!!!!! :mrgreen:
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum