Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
www.gentoo.gr
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

Goto page Previous  1, 2  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 11:19 pm    Post subject: hmm Reply with quote

Εγώ προτείνω ο slammer να αναλάβει να το guideline. Πρέπει να επικηνωνισούμε και με official gentoo documentation για να ξέρουμε πάνω σε τι θα γίνει η μετάφραση..
Kαλύτερα να γίνει κάτι οργανωμένο.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
parapente
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Jul 2003
Posts: 140
Location: Greece

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

#$%#% δεν σας προλαβαίνω! Μέχρι να γράψω το post μου *τσουπ* εμφανίζονται άλλα δυο! Και μέχρι να κάνω ξανά reply ακόμα ένα! (bld σε έφαγα με διαφορά δευτερολέπτων! :P ). Συμφωνώ με τον bld. Πρέπει να υπάρχει κάποια οργάνωση για να μην μεταφρόζουμε όλοι την εισαγωγή ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε το μισό κείμενο προς μετάφραση ταυτόχρονα.
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 11:37 pm    Post subject: miam! Reply with quote

εγώ πάλι θα ήθελα κάτι σαν το www.gentoo.it που ενώ έχει άμεση σχέση με το www.gentoo.org είναι κάτι διαφορετικό στο οποίο υπάρχουνα όλα τα howto που βρίσκουμε και στο official αλλά έχει και κάπια extras.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
alfotis
n00b
n00b


Joined: 25 Jul 2003
Posts: 41

PostPosted: Sat Nov 08, 2003 9:00 am    Post subject: Reply with quote

Το gentoo.it είναι φοβερό και απ'ότι βλέπω είναι στημένο με το PostNuke.

Θα ήταν πολύ καλό για μένα πχ, σαν απλός χρήστης, να μπαίνω σε μια σελίδα γραμμένη στα Ελληνικά και να βλέπω πράγματα που με ενδιαφέρουν όπως την εγκατάσταση Ελληνικών, πως να δω αρχεία γραμμένα σε Ελληνικά, πως να εγκαταστήσει το Gentoo το κολλητάρι μου που δεν ξέρει καλά αγγλικά, χωρίς να με παίρνει τηλέφωνο για το τι θα πει installation κλπ.

Φαντάζομαι πάντως πως το gentoo.org θα είναι φτιαγμένο με κάποιας μορφής content managment system (βλέπε php-nuke, post-nuke κλπ.) και επίσης φαντάζομαι, πως επειδή είναι μέλη της κοινότητας του opensource δεν θα έχουν πρόβλημα να μας το δώσουν. (Τουλάχιστον στους moderators). Οπότε θα ήταν παρα πολύ εύκολο να το μεταφράσουμε.

Έχετε δίκιο για το Installation Instructions. Αυτό θα πρέπει να είναι η πρώτη μας κίνηση. Η δεύτερη θα πρέπει να είναι η βελτίωση άρθρων που αφορούν την εγκατάσταση Ελληνικών. Σας θυμίζω οτι το topic Ελλληνικά στο gentoo = πονοκέφαλος το ξεκίνησα εγώ γιατί ενώ ξέρω καλά αγγλικά, δεν μπόρεσα να βρώ ένα αγγλικό άρθρο για αυτό το θέμα που να το διαβάσω εύκολα, χωρίς να κολλήσω. Επίσης, τα ελληνικά άρθρα που βρήκα, αφορούσαν κυρίως το SuSe, Red Hat κλπ. που όσο να'ναι έχουν διαφορές με το gentoo.

Προτείνω λοιπόν να μοιράσουμε τα άρθρα μεταξύ μας και να κυκλοφορήσει αρκετά σύντομα η ελληνική έκδοση του Installation Instructions. Επίσης, κάποιος να αναλάβει να κάνει "port" to άρθρο του DjArt για το gentoo. Ταυτόχρονα, μια ομάδα να αναλάβει την μετάφραση του gentoo.org για αρχή, και αν δούμε οτι σαν ομάδα μπορούμε να βουτήξουμε στα βαθιά, αναλαμβάνουμε και κάτι διαφορετικό.

Ας γίνει λοιπόν ένα topic στο Ελληνικό forum με θέμα πχ Ζητείται Βοήθεια για το gentoo.gr στο οποίο θα κάνει ένα post ο καθένας μας που θέλει να βοηθήσει. Στη συνέχεια (μετά από 5 μέρες ας πούμε - που ελπίζω οτι θα σταματήσουν τα posts), μπορούμε να μοιράσουμε τα θέματα που θα μεταφράσει ο καθένας, ανάλογα και με τον ελεύθερο χρόνο του
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Sun Nov 09, 2003 12:55 am    Post subject: ok Reply with quote

Εντάξει λοιπόν... πιος θα είναι συντονιστής?
Υπάρχει κάποιος που να θέλει να πάρει αυτό το project στα χέρια του?
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
dimopoulos
n00b
n00b


Joined: 17 Mar 2003
Posts: 64
Location: Vienna, Austria

PostPosted: Sun Nov 09, 2003 10:03 pm    Post subject: Reply with quote

Epeidi eimai mapa stin organwsi den tha mporesw na prosferw boithia se afto ton tomea. Eimai mesa omws gia tin metafrasi kai gia to stisimo tou site.

Mporoume poli grigora me php na kanoume mia selida poli kaliteri apo aftes pou iparxoune.

Nikos
_________________
Custom PHP programming: http://niden.net
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Sun Nov 09, 2003 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

dimopoulos wrote:
Epeidi eimai mapa stin organwsi den tha mporesw na prosferw boithia se afto ton tomea. Eimai mesa omws gia tin metafrasi kai gia to stisimo tou site.

Mporoume poli grigora me php na kanoume mia selida poli kaliteri apo aftes pou iparxoune.

Nikos


Να υποθέσω ότι εσύ θα την κάνεις έτσι? :D

Ωραία οπότε βρείκαμε τον designer μας λείπει ένας συντονιστής.
Δουλεύω σε κάποια projects τώρα και καλά θα ήταν να το πάρει κάποιος
πιο έμπειρος από μένα.

Όποιος θέλει πάντως είμαι σίγουρος ότι θα έχει συμαντική βοήθεια από όλους μας.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
alfotis
n00b
n00b


Joined: 25 Jul 2003
Posts: 41

PostPosted: Mon Nov 10, 2003 1:51 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ θα μπορούσα να το κάνω, αλλά επειδή έχω μάθει να δουλεύω με χρονοδιάγραμμα πιστεύω οτι θα ήμουνα πιεστικός. Γνώμη μου είναι ο συντονιστής να είναι και web master στο gentoo.gr και επίσης το site να είναι στημένο στα ελληνικά το αργότερο σε ένα μήνα. Επίσης, εγώ Χριστούγεννα, Πάσχα αντιμετωπίζω σύνδρομο στέρησης απο το Gentoo γιατί λείπω από την πόλη στην οποία σπουδάζω (δεν έχω πάρει notebook ακομα... :-( ) και εορτάζω στο πατρικό μου.

Θα μπορούσα τουλάχιστον από την πλευρά μου να κάνω customization σε κάποιο content managment system γραμμένο σε PHP (σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς μας. (να παρέχει documentation κλπ.). Κατόπιν, θα μπορούσα να γράψω κάποιο grgentoo-nuke ας πούμε (δικό μας content managment), έτσι ώστε να ύπάρχει κάτι πραγματικά δικό μας στο web.

Λοιπόν;;;
Back to top
View user's profile Send private message
parapente
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Jul 2003
Posts: 140
Location: Greece

PostPosted: Mon Nov 10, 2003 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Εγώ θα μπορούσα να το κάνω, αλλά επειδή έχω μάθει να δουλεύω με χρονοδιάγραμμα πιστεύω οτι θα ήμουνα πιεστικός.


Αυτό δεν νομίζω ότι είναι κακό. Απεναντίας μάλιστα! (Αρκεί βέβαια να μην καταλήξεις σε κάνα νοσοκομείο από το άγχος ενώ ο άλλος ακόμα ξύνεται :P ). Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω την εμπειρία από οργάνωση project και μάλλον δεν θα σύμφερε να αναλλάβω αυτό μιας και εγώ είμαι σχεδόν το αντίθετο του alfotis (διαβάστε πάλι το nickname μου και θα καταλάβετε τι εννοώ :wink: ). Άσε που κατά τον Μάρτη θα είμαι και κωλοφάνταρο :? . Μια θετική ψήφος ακόμα στον alfotis για την θέση του συντονιστή της ομάδας. Όσο για Χριστούγεννα, Πάσχα μην ανησυχείς! Έτσι και αλλιώς ο περισσότερος κόσμος θα λείπει (καλός ο κομπιούτορας αλλά οι κουραμπιέδες και το κοκορέτσι ακόμα καλύτερα!).
Back to top
View user's profile Send private message
karoto
n00b
n00b


Joined: 22 Dec 2003
Posts: 37

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 12:26 am    Post subject: Reply with quote

καλημέρα σας παιδια τι κανετε?
Τελικα με το site του Gentoo.gr τι θα γίνει ποτε με το καλό θα λειτουργίσει?
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

karoto wrote:
καλημέρα σας παιδια τι κανετε?
Τελικα με το site του Gentoo.gr τι θα γίνει ποτε με το καλό θα λειτουργίσει?


δεν νομίζω να λειτουργίσει ποτέ έτσι όπως το θέλαμε.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
gstag
n00b
n00b


Joined: 29 Aug 2003
Posts: 11
Location: /home/gstag

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

bld wrote:
karoto wrote:
καλημέρα σας παιδια τι κανετε?
Τελικα με το site του Gentoo.gr τι θα γίνει ποτε με το καλό θα λειτουργίσει?


δεν νομίζω να λειτουργίσει ποτέ έτσι όπως το θέλαμε.


δηλαδή ?
Γιατί εγώ δεν εχω καταλάβει (διαβαζοντας ολο το topic) πως ακριβώς το θέλουμε
_________________
Gregory
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 6:54 pm    Post subject: Re: miam! Reply with quote

greg wrote:
δηλαδή ?
Γιατί εγώ δεν εχω καταλάβει (διαβαζοντας ολο το topic) πως ακριβώς το θέλουμε


...

bld wrote:
εγώ πάλι θα ήθελα κάτι σαν το www.gentoo.it που ενώ έχει άμεση σχέση με το www.gentoo.org είναι κάτι διαφορετικό στο οποίο υπάρχουνα όλα τα howto που βρίσκουμε και στο official αλλά έχει και κάπια extras.


auto enoousa,

an den kanw lathos, eixes ekfrasi tin apopsi sou, h opoia apo merous mou einai apolita sevasti, opote to thema me auto to domain exei liksi.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
karoto
n00b
n00b


Joined: 22 Dec 2003
Posts: 37

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 9:29 pm    Post subject: Reply with quote

Me sigxorite etsi? alla pali den katalaba? diladi den 8a dimiourgi8ei www.gentoo.gr? auto 8elete na mou peite?
Back to top
View user's profile Send private message
gstag
n00b
n00b


Joined: 29 Aug 2003
Posts: 11
Location: /home/gstag

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

Νομίζω πάντως ότι σε όλες τις περιπτώσεις , θα πρέπει να κάνουμε ένα δημοψήφισμα για το τι πιστεύουν τουλάχιστον οι άνθρωποι που παρακολουθούν το forum για την ταυτότητα του www.gentoo.gr.

Αν την δική σου bld άποψη την συμμερίζεται η πλειοψηφία είναι εξαιρετικά απλό να γίνει , αρκεί κάποιος να έχει και την κύρια εύθηνη για την υλοποίηση και το update του project

Δεν νομίζω να μου ζήτησε κάποιος να φτιάξουμε κάτι στο Gentoo.gr και να το αρνήθηκα χωρίς να το συζητήσουμε. :)
_________________
Gregory
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Wed Feb 11, 2004 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

gstag wrote:
Νομίζω πάντως ότι σε όλες τις περιπτώσεις , θα πρέπει να κάνουμε ένα δημοψήφισμα για το τι πιστεύουν τουλάχιστον οι άνθρωποι που παρακολουθούν το forum για την ταυτότητα του www.gentoo.gr.

Αν την δική σου bld άποψη την συμμερίζεται η πλειοψηφία είναι εξαιρετικά απλό να γίνει , αρκεί κάποιος να έχει και την κύρια εύθηνη για την υλοποίηση και το update του project

Δεν νομίζω να μου ζήτησε κάποιος να φτιάξουμε κάτι στο Gentoo.gr και να το αρνήθηκα χωρίς να το συζητήσουμε. :)


Αυτό είναι πολύ ευχάριστο, εγώ είχα την εντύπωση ότι το θέμα είχε τελιώσει.

Τώρα πρέπει να δούμε τι προτάσεις υπάρχουν κι αν συμφωνίσουμε κάπου, συνεχίζουμε.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Thu Feb 12, 2004 11:48 am    Post subject: Reply with quote

Egw tora lew kati alo: tis metafraseis pou kanoume tha tis valw se mia section sto site mou: http://hellas.homelinux.com

Pantos, kalo tha eitane na ta valoume sto gentoo.org Den xriazete na kanoume kati poli diskolo, isa isa ena mikro forum kai mia vasiki istoselida.
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Fri Feb 13, 2004 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Deathwing00 wrote:
Egw tora lew kati alo: tis metafraseis pou kanoume tha tis valw se mia section sto site mou: http://hellas.homelinux.com

Pantos, kalo tha eitane na ta valoume sto gentoo.org Den xriazete na kanoume kati poli diskolo, isa isa ena mikro forum kai mia vasiki istoselida.


καλά είναι στην σελίδα σου, πως θα τα βρίσκουμε όμως? ίσως η καλύτερη λύση είναι το gentoo.gr να είναι mirror μεν αλλά να έχει και τα ελληνικά docs. Όταν τα μεταφράσουμε όλα μπορούμε να τα βάλουμε στο gentoo.org και είμαστε οκ.
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum