Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Greek spell checker for OpenOffice 1.1
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alfotis
n00b
n00b


Joined: 25 Jul 2003
Posts: 41

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 12:36 pm    Post subject: Greek spell checker for OpenOffice 1.1 Reply with quote

Γεια σας,
Ξέρει κανείς από σας πού μπορώ να βρώ ένα σωστό spell checker για το OpenOffice 1.1; Κατέβασα το aspell και ένα άλλο αλλά (PackGreek) αλλά κανένα από τα δύο δεν κάνει δουλειά. Για να καταλάβετε, γράφω τη λέξη Δοκημή για να δω τι έχει να μου προτείνει και μου προτείνει κάτι λέξεις που δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου. (Οι οποίες βέβαια είναι τελείως άσχετες με τη σωστή λέξη Δοκιμή). Μερικές από αυτές ήταν οι: Δοκηται, ασκληπειείο (αυτό το ήξερα) και άλλες.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Επίσης αν μπορείτε δείτε το https://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=103327 σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με το kppp.
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 3:32 pm    Post subject: Χρίσημο Reply with quote

Εγώ έστειλα το .doc σε ένα φίλο μου ελλάδα.. για να διορθωθεί
αλλά θα μου ήταν χρήσιμο επίγοντως ένα spellC ελληνικό για το OpenOffice!!!!!! αν το βρεις Let Us KnoW!
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
parapente
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Jul 2003
Posts: 140
Location: Greece

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Υπάρχει ένα προγραμματάκι το OOodi που βοηθάει στην εύκολη εγκατάσταση λεξικών για το open-office. Από ότι είδα υπάρχουν δύο ελληνικά λεξικά οπότε δοκιμάστε να δείτε ποιο σας κάνει. Το πρόγραμμα υπάρχει μέσα στο portage οπότε αρκεί να το κάνετε emerge και να το τρέξετε ως χρήστης (τα λεξικά εγκαθίστανται τοπικά στον λογαριασμό σας). Πάντως είναι αλήθεια πως το λεξικό είναι μέτριο στην εύρεση της πιθανής λέξης. Ειδικά όταν λείπει κάποιο σύμφωνο... :?
Back to top
View user's profile Send private message
alfotis
n00b
n00b


Joined: 25 Jul 2003
Posts: 41

PostPosted: Sat Nov 08, 2003 2:59 am    Post subject: Reply with quote

Ναι, αλλά μιλάμε για λεξικό της τάξης του M$ Office. Δεν νομίζω πάντως να υπάρχει κάτι τέτοιο, έτσι; Μπορεί κανείς να μου πεί πως δημιουργείται ένα λεξικό στο OpenOffice για να το έχω υπόψιν και ίσως να φτιάξω ένα custom; Παίρνει απλά κάποιο αρχείο με λέξεις ή πρέπει να περιλαμβάνει και το μηχανισμό που θα κάνει αναζήτηση;

Τέλος πάντων, το μόνο που κάνουν τα μέχρι τώρα λεξικά στο OpenOffice είναι να μου μαθαίνουν καινούριες λέξεις...
Back to top
View user's profile Send private message
parapente
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 28 Jul 2003
Posts: 140
Location: Greece

PostPosted: Sat Nov 08, 2003 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα ένα τέτοιο λεξικό. Το ελληνικό λεξικό στο OO φαίνεται να είναι απλά ένα αρχείο με λέξεις. Κάποιες βέβαια περιέχουν κάποιους έξτρα χαρακηρες μετά από τον χαρακτήρα /. Πάντως μια λύση είναι, αν θέλεις να εκπαιδεύσεις το λεξικό σου, να βρεις μερικά κειμενάκια που είναι σίγουρα σωστά ορθογραφημένα και να τα κάνεις έναν έλεγχο μέσα από το ΟΟ. Όσες λέξεις δεν θα ξέρει, θα τις προσθέτεις εσύ μέσα στο el_GR.dic οπότε στο τέλος θα έχεις ένα καλύτερο λεξικό (πιθανώς).
Back to top
View user's profile Send private message
mandis
n00b
n00b


Joined: 07 Aug 2003
Posts: 7
Location: Greece, Crete

PostPosted: Thu Nov 13, 2003 8:32 am    Post subject: ooodi και OpenOffice Reply with quote

Το λεξικό που έχει το ooodi είναι οτι καλύτερο υπάρχει ... (προς το παρόν). Δουλεύει πάντως σε ικανοποιητικό επίπεδο.

mandis
Back to top
View user's profile Send private message
bld
l33t
l33t


Joined: 26 Mar 2003
Posts: 759
Location: Outter Space

PostPosted: Tue Jun 29, 2004 9:47 am    Post subject: Reply with quote

ξέρει κανείς αν υπήρξε κάπια πρόοδος σε αυτό το θέμα?
_________________
A happy GNU/Linux user!!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum