Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Instalacja gentoo na nowym laptopie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
darnook
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2008
Posts: 5

PostPosted: Fri Dec 12, 2008 8:04 pm    Post subject: Instalacja gentoo na nowym laptopie Reply with quote

Witam,

po uzytkowaniu ubuntu, xubuntu debiana doszedlem do wniosku ze potrzebuje systemu ktory bedzie posiadał i działał dokładnie tak jak ja chce.
Wybrałem gentoo, przygotowałem sie do instalacji, wydrukowałem podrecznik intalacji gentoo i na wszelki wypadek czytam książkę "Jak działa linux" Braiana Warda.

Jednak potrzebuje waszej pomocy, ponieważ kupiłem ostatnio nowego laptopa na którym własnie chce zainstalować gentoo (dell latitude e6400).

Chodzi mi o to że prawdopodobnie Gentoo 2008 nie posiada wszystkich sterowników do mojego laptopa (np. do Intel WiFi 5300).

Dlatego przed instalacja (a moze próbą instalacji, bo nie wiem czy mi się uda - dopiero poznaje linuxa) chciałbym się przygotować.
Chyba chodzi o to ze powinienem ściagnać najnowsze jądro do gentoo (wiem ze w xubuntu z jadrem 2.6.27-7 mialem wszystko wykryte i zainstalowane).

Czy sciagniecie jadra wystarczy ? Czy moze jest Gentoo 2008 z najnowszym jadrem (na jednej plycie) ? Prosze mi powiedzieć co powinienem zrobić.

z góry dziekuje za pomoc
Back to top
View user's profile Send private message
gall
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Nov 2007
Posts: 142
Location: /home/gall

PostPosted: Fri Dec 12, 2008 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Musisz pamiętać o tym że jeśli jądro znajdujące się w najnowszym install-cd jest za stare i nie posiada niezbędnych dla ciebie komponentów zawsze możesz zainstalować gentoo z dowolnej innej dystrybucji bądź z dowolnego liveCD. To jeśli chodzi i instalację. Jeśli chodzi o twój nowy system najnowsze jądro będzie raczej przymusem. Proponuje dobrze przygotować się do instalacji i sprawdzić w google czy jest już odpowiedni support dla twojego sprzętu.
_________________
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Back to top
View user's profile Send private message
darnook
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2008
Posts: 5

PostPosted: Sat Dec 13, 2008 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

gall wrote:
zawsze możesz zainstalować gentoo z dowolnej innej dystrybucji bądź z dowolnego liveCD


co to znaczy zainstalować gentoo z innej dystrybucji ?

a nie można zrobić tak ze np. dogram do płyty instalacyjnej gentoo najnowsze jądro (>2.6.27-7) i pozniej je zainstaluje podczas instalacji ?
Wiem ze powyzej 2.6.27-7 jadro zawiera wszystkie potrzebne mi sterowniki.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Dec 13, 2008 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Chodzi o to, ze mozesz sobie zbootowac Ubuntu LiveCD i z poziomu tamtejszego Gnome gdzie zapewne od kopa bedziesz mial internet itp. postawic gentoo.
Back to top
View user's profile Send private message
gall
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Nov 2007
Posts: 142
Location: /home/gall

PostPosted: Sat Dec 13, 2008 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

W skrócie ale właśnie o to mi chodziło.
_________________
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Back to top
View user's profile Send private message
darnook
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2008
Posts: 5

PostPosted: Sun Dec 14, 2008 7:11 am    Post subject: Reply with quote

Ciekawe rozwiązanie, czyli poprostu wkładam płyte z gentoo pod np. xubuntu i zaczynam instalacje ?
Po zainstalowaniu uaktualniam jadro (w duzym uproszczeniu) i wsio ?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sun Dec 14, 2008 8:56 am    Post subject: Reply with quote

Nie, w ogoóle nie używasz płyt z gentoo, nawet nie próbuj używać instalatora Gentoo. Zainstaluj tak jak jest to w dokumentacji, z chroota.
Back to top
View user's profile Send private message
darnook
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2008
Posts: 5

PostPosted: Wed Dec 17, 2008 4:48 pm    Post subject: Reply with quote

a jesli chcialbym z plyty instalować to musze zaopatrzyć sie w najnowsze jadro i umiescic je na płycie ? tak ?

jadro sciagnac z www.kernel.org ? czy sa jakies specialne jadra dla gentoo ?
Back to top
View user's profile Send private message
gall
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Nov 2007
Posts: 142
Location: /home/gall

PostPosted: Wed Dec 17, 2008 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Jajko z kernel.org raczej nie będzie konieczne. Najlepiej gentoo-sources i tyle. A właściwie to sprawdzałeś czy najnowsze installCD gentoo nie wspiera czasem twojego sprzętu?
_________________
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Back to top
View user's profile Send private message
darnook
n00b
n00b


Joined: 02 Dec 2008
Posts: 5

PostPosted: Wed Dec 17, 2008 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

nie wiem gdzie sprawdzić jakie jadro posiada najnowsza wersja gentoo (2008) jesli >=2.6.27-7 to obsłuży ale wydaje mi się że nie posiada.

Wielkie dzieki za zainteresowanie moim tematem, ja jestem jeszcze zielony jesli chodzi o linuxa, nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie on działa, dlatego czytam ksiazke (która imo jest baaaardzo dobra, jesli chodzi o poznanie budowy i działania linuxa) i staram sie szybko nadrobić zaległości.

Pozwól mi podsumować - sterowniki do całego sprzętu znajdują się w jadrze, potrzebuje najnowsze jadro aby podczas instalacji gentoo skompilować je - dzięki temu linux obsłuży mi wszystkie podzespoły ?

Tym jądrem bedzie gentoo-sources ? czyli ulepszone jądro pod gentoo ? Mam je dograć do płyty ? Czy jest jakis inny sposob aby podczas instalacji je skompilować ?
Back to top
View user's profile Send private message
gall
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Nov 2007
Posts: 142
Location: /home/gall

PostPosted: Wed Dec 17, 2008 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

Człowieku ja nie wiem w czym ty masz problem. Czytałeś co do ciebie ludzie piszą? Ściągnij najnowsze liveCD z dowolnego distro. Odpal terminal i rób resztę dokładnie tak jak w dokumentacji.
_________________
#!/bin/ssh
#The Unix Guru's View of Sex
unzip ; strip ; touch ; grep ; finger ; mount ; fsck ; more ; yes ; umount ; sleep
Back to top
View user's profile Send private message
individual
n00b
n00b


Joined: 06 Dec 2006
Posts: 61
Location: Wrocław

PostPosted: Thu Dec 18, 2008 3:02 pm    Post subject: Reply with quote

Z doświadczenia napiszę jeszcze tak:
Instaluj najpierw Gentoo "z kabelka" - znaczy ethernetu. Potem z najnowszym jajkiem skonfigurujesz sobie wifi. Inaczej chyba się nie da (albo będzie ciężko) do kart Intela poza sterownikiem w jajku potrzeba microkodu - poprzez portage spokojnie to ściągniesz. Tylko dokładnie poszukaj forum + how-to (chyba już jako-tako działa) jak instalować/uruchomić Wifi.
_________________
HP dv5-1040ew + Gentoo ~amd_64
Back to top
View user's profile Send private message
maxim.251
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 14 Jul 2012
Posts: 127

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

O właśnie! Ja do pana individual.
Ja właśnie próbuję instalować Gentoo z płyty instalacyjnej LiveDVD. Net mam z kopa, ten z WIFI, jak to wcześniej pisali. I wszystko pięknie ładnie się instaluje. Nie powiem podchodzę do tego 15 raz, mimo że sam system postawiłem w ciągu tygodnia. (Dlatego że jestem zielony i się uczyłem na własnych błędach).
Ogulnie męczę się już 2 tygodnie. Wciąż mam problem z WIFI, niestety nie mogę się podłączyć kabelkiem, jedynie wifi mam do dyspozycji.
Połączenie jest szyfrowane WPA2
Sam system podstawowy instaluję bez problemu. Ale nic nie zdziałam z iXami jeśli nie będę miał wewnętrznego wifi.
Bo chrootować się co chwilę jest bez sensu i stratą czasu.
Ma może ktoś jakiś pomysł?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum