Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] koszt migracji z windows na linuksa w firmie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bartmarian
Guru
Guru


Joined: 28 Nov 2005
Posts: 557

PostPosted: Thu Jul 27, 2006 5:03 pm    Post subject: Reply with quote

dlugidll, kolejnym warunkiem migracji na linux'a jest meski personel ;-) nie wiem jak Twoj szef ale kopernik byla kobieta :D
Back to top
View user's profile Send private message
Yatmai
Veteran
Veteran


Joined: 12 Nov 2005
Posts: 1501
Location: Kraków

PostPosted: Thu Jul 27, 2006 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Gabrys wrote:
"Powiedz mi, po kiego diabła w ogóle jest podwójne klikanie. Nie lepsze jest pojedyńcze?".


A ja tam wole podwójne klikanie, nic sie nie dzieje jak mi sie coś przypadkiem kliknie :D

Gabrys wrote:
Płeć, mówię Wam płeć.


A moja kobieta po wielu latach na win nie miała zadnych problemów gdy nagle wrzuciłem jej Debiana. Najpierw z KDE, a ostatnio Fluxbox :D Nawet daje rade obsłużyć apt-get :P:P:P
_________________
Desktop: [Ath64 X2 2GB DDR2 GF76GT] [amd64] [2.6.29-gentoo] [nVidia] [KDE 3.5.10]
Lapek: [HP nc6000] [i686] [2.6.29-ARCH] [ati-open] [KDE 3.5.10]
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 10:49 am    Post subject: Reply with quote

Widzę, że mój prowokacyjny post spełnił swoje zadanie. Kiedyś też miałem dziewczynę, która posługiwała się Linuksem, ale to była Mandriva, więc chyba się nie liczy? (Nie potrafiła np. przejść do trybu graficznego jak nacisnąłem Ctrl-Alt-F1). Ale cóż, pozazdrościć tylko takiej dziewczyny.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
madey
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 07 Dec 2005
Posts: 107
Location: Kraków, Poland

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

ja myśle, że płeć jednak nie ma nic do tego, to wszystko kwestia przyzwyczajenia

np. moja szwagierka od 2 lat używa Linux i KDE i nie ma żadnych problemów, zna takie sztuczki w Konqerorze, że mi samemu szczęka czasami opada jak widzę jak szybko i wydajnie można na tym pracować. Ostatnio zmieniłem jej Auroxa na Gentoo i o dziwo zamiast narzekać, że "guziczki" inaczej wyglądają to zachwyca się szybkością pracy i dodatkowym softem

a moja dziewczyna to w ogóle sama zainstalowała sobie Kubuntu i bardzo sobie chwali i uczy się teraz kodować w QT

nawet ojca nauczyłem obsługi Linuksa, ale on nigdy wcześniej nie używał Winodwsa, więc mając nie skarzony umysł dziwnymi przyzwyczajeniami radzi sobie świetnie
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Już chciałem nie-odpowiedzieć, ale szczęśliwie zobaczyłem [OT] w nazwie tematu.

Macie jakieś sztuczny na dziewczyny z przyzwyczajeniami z Windowsa? Bo ja ostatnio zrobiłem tak:

Przestawiam jej w Win układ klawiatury na dvorak. Dziwne nic się nie zmieniło :? No nic, odpalam notepad, w nim działa dvorak, poza nim pl. Przestawiam z powrotem na pl, ale znowu się nie przestawia i jest dla odmiany dvorak, a w nowo odpalonym notepadzie pl.

Wyjaśniłem jej co zrobiłem, czyli: "przestawiłem klawiaturę na dvorak, a potem na pl" i powiedziałem, że jak na mój rozum, to powinno być "normalnie" pl, no bo przecież pl ustawiłem i że skoro jest gdzie-nie-gdzie dvorak (albo właśnie wszędzie oprócz małej liczby aplikacji), to windows jest do bani nawet w tak prostym działaniu. Ale ona zamiast przyznać mi rację i zapytać, czy mógłbym jej powiedzieć jak zainstalować Linuksa zapytała na co mi dvorak i powiedziała, żebym więcej jej nie grzebał w kompie :evil:.

Kolejna sztuczka: zablokowałem moją stronę dla IE, bo się źle wyświetlała (wiadomo, W3C swoje, a Mikrosyf swoje) i powiedziałem jej, żeby sobie odpalała w Firefoksie, to powiedziała, że nie będzie sobie instalować jakiegoś softu tylko dlatego, żeby wejść na moją stronę. To jej pokazałem raporty z Secunia.org dotyczące liczby niezałatanych błędów w IE vs. Fx, ale to też nie zrobiło na niej wrażenia. Normalnie jakbym z moim bratem rozmawiał.

PS. jeśli komuś podoba się przeglądanie stron w Fx za pomocą zakładek, to może spodoba mu się podobny pomysł dotyczący przeglądania okien dla KDE4: http://www.kde-look.org/content/show.php?content=43340 .
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
sasq
Apprentice
Apprentice


Joined: 09 Sep 2005
Posts: 234
Location: Poland

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 8:33 pm    Post subject: Reply with quote

Gabrys wrote:
Przestawiam jej w Win uk³ad klawiatury na dvorak. Dziwne nic siê nie zmieni³o :? No nic, odpalam notepad, w nim dzia³a dvorak, poza nim pl.


Też miałem z tym kiedyś problemy. Przypadkiem coś nacisnąłem i zmienił mi się język w WordPadzie na angielski. Co ciekawe - tylko w WordPadzie, bo wszędzie indziej był dalej PL, czyli tak jak u ciebie. Najgorsze było jednak to, że nie wiedziałem wtedy jeszcze jak zmienić to spowrotem :P a ikonke "PL" z paska sobie usunąłem, bo po co komu ona? ;P

Gabrys wrote:
Przestawiam z powrotem na pl, ale znowu siê nie przestawia i jest dla odmiany dvorak, a w nowo odpalonym notepadzie pl.


To już troche dziwne.

Gabrys wrote:
i że skoro jest gdzie-nie-gdzie dvorak (albo właśnie wszędzie oprócz małej liczby aplikacji), to windows jest do bani nawet w tak prostym działaniu.


Oni to tylko potrafią zrzynać funkcje z innych systemów i jeszcze przy tym tak zrzynają że wszystko robią gorzej i na opak ;P [pewnie po to, żeby nikt się nie połapał ;J]. Obiło mi się o uszy, że chcą też zerżnąć "giętkie okienka" z Xgl i wrzucić je w jakimś SP do Visty. Pięć lat nie mieli tego kodu i teraz nagle mają? :P podejrzane -_-

Z innych idiotycznych funkcji Windowsa to np. Defragmentator pod Win2000. Pomijając fakt że ten progs słabo sobie radzi z tymdefragmentowaniem [dużo zostawia nieruszone bo blokuje własne pliki :P], to w menu ma bardzo ciekawą opcję: jak ją się wybierze, pojawia się coś w stylu dodatkowego paska tytułowego z tym samym napisem: "Defragmentator dysków" :P Scandisk zresztą nielepszy: niby coś tam ściemnia, również po ostrym resecie rzęzi dyskiem i udaje że coś robi, ale przeważnie nic nie znajduje. Pewnego dnia przeskanowałem dysk na próbę tym starym DOSowym Scandiskiem i co się okazało? Wykrył mi pełno skrzyżowań plików, źle zapisanych informacji o filesystemie, ogólnie qpa błędów których windowsowy Scandisk nie widział ;P No ale cóż... takich idiotyzmów mógłbym napisać całą listę a po co? Szkoda miejsca na forum ;J

Gabrys wrote:
zapytała na co mi dvorak


No bo na co ci dvorak? ;D

Gabrys wrote:
Kolejna sztuczka: zablokowałem moją stronę dla IE, bo się źle wyświetlała (wiadomo, W3C swoje, a Mikrosyf swoje) i powiedziałem jej, żeby sobie odpalała w Firefoksie, to powiedziała, że nie będzie sobie instalować jakiegoś softu tylko dlatego, żeby wejść na moją stronę.


80% userów odpowiedziałoby ci tak samo, bo userzy są leniwi i wychodzą z założenia, że jeśli coś działa, to lepiej nic nie kombinować bo może przestać działać ;P Blokowanie strony nawet dla IE to hańba dla każdego prawdziwego webmastera, bo jeśli ktoś naprawdę przejmuje się tym co mówi W3C, to dba o to by jego strona była dostępna niezależnie od przeglądarki. Jeśli strona będzie się źle wyświetlać w IE, a dobrze w zgodnych przeglądarkach, to userzy zaczną się zastanawiać. Zwłaszcza jak się ich poinformuje że używają badzIEwia i zalecana jest zmiana przeglądarki na zgodną z W3C ;J Klienty GG potrafią aktualizować do najnowszej wersji gdy tylko wyjdzie, to niech robią to samo z przeglądarkami. Blokowanie strony tylko przekonuje userów, że to jakiś "spisek Firefoxa" ;J i odnosi skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli blokujesz stronę dla nielubianej przeglądarki [choćby w słusznej sprawie], to niczym się nie różnisz od M$, który blokował swoją witrynę dla userów innych niż IE przeglądarek, siejąc w dodatq propagandę że do oglądania ich strony potrzebna jest przeglądarka spełniająca standard XHTML [:roll: :P] i sugerując, że taką przeglądarką jest tylko IE.

Gabrys wrote:
To jej pokazałem raporty z Secunia.org dotyczące liczby niezałatanych błędów w IE vs. Fx, ale to też nie zrobiło na niej wrażenia. Normalnie jakbym z moim bratem rozmawiał.


To nie robi wrażenia na 80% userów ;J bo oni się na tym nie znają i tych dziur w IE to oni na oczy nigdy nie widzieli, więc się nie przejmują ;J [coś jak "Bakterie nie istnieją! Widzicie tu jakieś bakterie?!" ;) ] Jedyny sposób to demonstracja: wziąć taką jedną dziurę i wleźć takiemu na kompa i pomachać okienkiem formata przed oczami ;) to od razu da się przekonać ;D Miałem takiego qmpla co też tak szczelał pochwałami dla IE i szpanował że nie ma ani firewalla ani antywira i od pół roku korzysta z IE i nie widzi żadnych wirusów [taa.. jak ma widzieć wirusy jak nie ma antywira? ;)] i też nie chciał mi wierzyć jak go wysyłałem na Secunia ;) Ale jak mu wyłączyłem zdalnie kompa to uwierzył i w ten sam dzień instalował Operę :P

Gabrys wrote:
PS. jeśli komuś podoba się przeglądanie stron w Fx za pomocą zakładek, to może spodoba mu się podobny pomysł dotyczący przeglądania okien dla KDE4: http://www.kde-look.org/content/show.php?content=43340 .


Znaju ;)
Słyszałem też, że jest możliwość włączenia gestów myszy w całym KDE. Orientuje się ktoś? ;J
_________________
SasQ
Back to top
View user's profile Send private message
dlugidll
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 143

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 9:55 pm    Post subject: Reply with quote

owszem jest w centrum sterowania

ale nie udalo mi sie tego uruchomic. Dziala tylko w konquerorze.
Napisalem posta na foum.kde.pl a;e nikt nie nic nie odpisal
to chyba jakies trudne do zrobienia jest
_________________
Przyspiesz Firefoxa, dodaj w about:config
nglayout.initialpaint.delay [integer] default: 120 miliseconds, best: 0
content.notify.interval [integer] default: 120000 microseconds,best: 12000
do zdjec najlepszy jest
http://picasa.google.pl/
Back to top
View user's profile Send private message
sasq
Apprentice
Apprentice


Joined: 09 Sep 2005
Posts: 234
Location: Poland

PostPosted: Fri Jul 28, 2006 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Nie wiem jak w innych KDE, ale w moim 3.5.2 włącza się to tak:
1. Odpal KControl
2. Wybierz w drzewq Regionalne i dostępność --> Akcje klawiszowe
3. W sekcji Działania wybierz z drzewka Konqueror Gestures
4. Odhacz pole Wyłącz ;)
5. Tupnij myszą na klawiszu Zastosuj ;J
6. Odpal Konqueror i wejdź do jakiegoś folderu.
7. Wciśnij łechtaczkę ;) i przytrzymaj, przesuń myszą poziomo w lewo i puść środkowy klawisz [przykładowy gest wstecz ;)]
_________________
SasQ
Back to top
View user's profile Send private message
Drwisz
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 191
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jul 29, 2006 7:34 am    Post subject: Reply with quote

Ostatnio miałem kontakt z dużą grupą doradczo-finansową. Ku mojemu zdumieniu odpalona została mozilla, openoffice.1.2. Zwisem mojej szczęki zakończył się pokaz biurka i aplikacji. To było KDE (temat dostosowany do do loga firmy) jak dla mnie to gdzieś 3.2. Panienka radziła sobie ze wszystkim doskonale. To było miłe zaskoczenie.
Moja żona też pomyka na Gentoo aż miło. Gdy miałem ciągoty migracyjne na inną dystrybucję powiedziała: Zainstaluj to Gentoo bo mnie szlag trafia. Jakieś pytania?
A w banku w którym pracowała szukała na pulpicie ff. Słyszałem wtedy komentarze: ten windows jest po prostu dupny jak można na tym pracować :)
Wszystko jest kwestją przyzwyczajenia.
_________________
https://przyrodamm.blogspot.com/
https://drwisz.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Sat Jul 29, 2006 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

sasq wrote:
No bo na co ci dvorak? ;D

Żeby szybciej pisać.

sasq wrote:
Jeśli strona będzie się źle wyświetlać w IE, a dobrze w zgodnych przeglądarkach, to userzy zaczną się zastanawiać. Zwłaszcza jak się ich poinformuje że używają badzIEwia i zalecana jest zmiana przeglądarki na zgodną z W3C ;J

Właśnie dlatego zablokowałem, bo mnie wq****ło jak ludzie mi truli d**ę, że im strona brzydko wygląda. Nie będę się na swojej prywatnej stronie p***rzył z obchodzeniem błędów i niezdoności z W3C IE. Wystarczy, że robię to zawodowo. Ostatnio wykryłem całkiem fajnego buga w wyświetlaniu związanego z wielokrotnym zagnieżdżeniem divów z różnymi stylami position.

A co do samego ostrzegania, że przeglądarka jest do bani, a nie strona, to właśnie o tym informuję na swojej stronie:
normalnie: www.gabryjeluk.tk
wersja dla IE: http://www.quake.friko.pl/ie.php

sasq wrote:
Ale jak mu wyłączyłem zdalnie kompa to uwierzył i w ten sam dzień instalował Operę :P

Możesz jakiegoś linka podać? Najchętniej jakiegoś do zdalnego odpalenia VNC, żebym mógł pomachać :). Szkoda, że nie pomacham z efektem żelatyny jak u mnie z Xgl :DDD.

sasq wrote:
Gabrys wrote:
PS. jeśli komuś podoba się przeglądanie stron w Fx za pomocą zakładek, to może spodoba mu się podobny pomysł dotyczący przeglądania okien dla KDE4: http://www.kde-look.org/content/show.php?content=43340 .


Znaju ;)

Kurdę, odnoszę wrażenie, że niezbyt precyzyjnie i trafnie przedstawiłem o co mi chodzi. Jeśli ktoś się zna na angielskim i potrafi mówić o takiej abstrakcji jak przeglądanie zmaksymalizowanych okien w stylu a'la Firefox, to proszę o pomoc w zmianie descriptiona na podanej stronie.

Wszystkim, którzy mają dziewczyny, co lubią pingwiny, serdecznie gratuluję. Dziś może zacznę przekonywać (praktycznie, teoria już była) moją.
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
Drwisz
Apprentice
Apprentice


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 191
Location: Warszawa

PostPosted: Sun Jul 30, 2006 6:03 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
teoria już była) moją.
Ładne imię: Teoria. Tylko czemu z małej litery? Ukarałeś ją tak bo nie lubi linuksa? :wink: :D :twisted: :twisted:
_________________
https://przyrodamm.blogspot.com/
https://drwisz.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum