Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Bardzo wolny zapis USB 1.0
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qaik
n00b
n00b


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 3

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 3:54 pm    Post subject: Bardzo wolny zapis USB 1.0 Reply with quote

Mam problem z zapisem na cookolwiek podpietego pod USB 1.0. Nie ma problemu z odczytem predkosc jest normalna ok. 900kB/s natomiast w przypadku zapisu mam tylko ok 60 kB/s. W windzie jest wszystko ok tylko w gentoo problem.
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 4:43 pm    Post subject: Reply with quote

podaj swój fstab może
Back to top
View user's profile Send private message
qaik
n00b
n00b


Joined: 16 Nov 2005
Posts: 3

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

oki juz wszystko jasne nawet nie pomyslalem ze moze to byc problem z plikiem fstab. Opcja sync robila wszystkie problemy.
Back to top
View user's profile Send private message
mziab
l33t
l33t


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 644

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Od siebie dodam, że powodem niskiej prędkości może być eksperymentalny sterownik Low Performance USB Block, który od kernela 2.6.9 jest domyślnie włączony. Jest lżejszy (nie używa SCSI), ale dużo wolniejszy.Można go rozpoznać po tym, że urządzenia są wykrywane jako /dev/ub/*. Radzę odznaczyć w configu kernela:
Code:
CONFIG_BLK_DEV_UB

i używać:
Code:
CONFIG_USB_STORAGE

_________________
Gentoo Linux 13.0 | 3.19 | glibc 2.19 | gcc 4.9.2

mteam | mziab's blog | roslin
Back to top
View user's profile Send private message
yemu
Guru
Guru


Joined: 05 Jun 2003
Posts: 342
Location: /poland/warsaw

PostPosted: Wed Nov 16, 2005 7:35 pm    Post subject: Reply with quote

jesli na pendrivie masz system fat32 to problem z predkoscia zapisywania moze tez byc spowodowany tym, ze w jajku 2.6.12 (i wyzszych pewnie tez ale nie jestem pewien) driver vfat zostal przebudowany i zaczal uwzgledniac opcje sync. mi przy wlaczonym sync predkosc spadala do 30 kb/s.

najgorsze jest to, ze taka synchronizacja powoduje, ze przy kazdym zapisie aktualizowany jest fat. w zwiazku z tym, ze pamiec flash moze przezyc tylko okreslona liczbe zapisow (np. ok 10000 cyli zapisu odczytu), to stosowanie opcji sync moze prowadzic do fizycznego uszkodzenia pamieci (blokow gdzie zapisany jest fat)! poczytajcie tu:

http://readlist.com/lists/vger.kernel.org/linux-kernel/22/111748.html
_________________
Centrum Jêzyka Francuskiego VOILA - http://www.voila.edu.pl
Back to top
View user's profile Send private message
canis_lupus
l33t
l33t


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 773
Location: Kraków

PostPosted: Sun Jan 01, 2006 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Mam ten sam problem, jak wyłączyć synchonizację dla urządzeń USB? W fstab pojawia mi sie linijka dot USB po włozeniu i znika po wuciągnieciu urządzenia. Gdzie mogę zmienić zasady na których jest montowany pendrive?
Back to top
View user's profile Send private message
tuniek
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jun 2005
Posts: 113
Location: Poland

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 5:57 pm    Post subject: Reply with quote

Ja też mam podobny problem co ccanis_lupuso ...
Wolałbym na twardo mieć wpis w fstab-ie ...
_________________
"The reasonable man adapts himself to the world. The unreasonable man persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." (George Bernard Shaw)
Back to top
View user's profile Send private message
yemu
Guru
Guru


Joined: 05 Jun 2003
Posts: 342
Location: /poland/warsaw

PostPosted: Thu Jan 12, 2006 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

to ze nie masz wpisu na twardo, to normalny objaw korzystania z hal+dbus+udev. hal tworzy mount-pointy i wpisy do fstabu tak jak potrzebuje. np jak wsadzisz pendrive z partycja o etykiecie "etykieta" to utworzy katalog /media/etykieta i wpis w fstabie. jesli masz zainstalowane ivman to jeszcze Ci od razu zamontuje. z tego co sie orientuje w nowszych wersjach wspomnianego trio (hal itd.) wykorzystywany jest program o nazwie pmount, pozwalajacy userowi montowac urzadzenia bez wpisu w fstab. tak przynajmniej sie dzieje u mnie w kde 3.5 (ktore wymaga swiezych wersji pakietow hal'a itd.). w kde 3.5 wyskakuja takze okienka po podlaczeniu urzadzenia lub wsadzeniu plyty. moze dla niektorych to jest wkurzajace (zbyt przypomina windows), dla mnie jest to jeden z wiekszch krokow zwiekszajacych uzywalnosc systemu i jego przyjaznosc. wreszce prawdziwy dzialajace plug and play :-) koncze bo juz ostro off-topic pojechalem
pozdro
y
_________________
Centrum Jêzyka Francuskiego VOILA - http://www.voila.edu.pl
Back to top
View user's profile Send private message
deluge
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Jan 2004
Posts: 157

PostPosted: Fri Jan 13, 2006 11:18 am    Post subject: Reply with quote

canis_lupus wrote:
Gdzie mogę zmienić zasady na których jest montowany pendrive?



Gdzieś tu /usr/share/hal/fdi ;)
Back to top
View user's profile Send private message
tuniek
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jun 2005
Posts: 113
Location: Poland

PostPosted: Fri Jan 13, 2006 1:24 pm    Post subject: Reply with quote

A co jak nie ma HAL-a ? :)
_________________
"The reasonable man adapts himself to the world. The unreasonable man persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." (George Bernard Shaw)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum