Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED][OT] Ukochana konsola dla tych co zmuszeni do WIN :)
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 11:15 am    Post subject: [SOLVED][OT] Ukochana konsola dla tych co zmuszeni do WIN :) Reply with quote

Pytanie straaasznie dziwaczne ale tak się zastanawiam, czy nie ma czegoś takiego. Denerwuje mnie uboga konsola Windowsowa a niestety jestem "zmuszony" korzystać w pracy z XP. Czy slyszal ktoś z was o czymś co symulowaloby konsolę linuxową pod Windą?

Inna sprawa - czy mogę spod xp uruchomić Linuxa? A dokladniej rzecz ujmując drugi system znajdujący się na tym samym dysku?

Pozdrawiam!


Last edited by rzabcio on Fri Dec 16, 2005 9:26 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
mbar
Veteran
Veteran


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 1990
Location: Poland

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 11:29 am    Post subject: Reply with quote

cygwin/bash?
Back to top
View user's profile Send private message
Eeeyeore
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 May 2005
Posts: 178
Location: Poland

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 11:48 am    Post subject: Re: [OT] Konsola linuxowa pod XP Reply with quote

rzabcio wrote:

Inna sprawa - czy mogę spod xp uruchomić Linuxa? A dokladniej rzecz ujmując drugi system znajdujący się na tym samym dysku?
Pozdrawiam!

Mozesz w emulatorze Vmware przekazać start systemu z fizycznej partycji lub dysku, ale jest to komercyjny progzik, chyba mozna pobrac 30dniowy trial.
Firma M$ Dollar miała kiedys taki produkt Virtual PC, ale jest to gorsze od vmware
_________________
Tutaj sie dopiero dzieje !!!
Nie wiedzialem ze na swiecie jest tylu idiotow - dopoki nie zajrzalem do internetu...
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Ja korzystałem kiedyś z MinGW (Minimalist GNU for Windows), były tam takie rzeczy jak find, grep, make.
Poza tym jest coś takiego jak Monad (wersja beta), coś dla administratorów Windowsów (coś jakby taka konsola). Kiedyś to ściągnąłem i zainstalowałem, ale szybko wywaliłem. Tak czy inaczej może Ci sie przydać.
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
no4b
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 18 Jan 2004
Posts: 774
Location: Tarnów, Poland

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.colinux.org/
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Colinuxa próbowalem, ale - wstyd się przyznać - nie wychodzila mi konfiguracja a nie mialem akurat serca się do niej przylożyć...
Back to top
View user's profile Send private message
BeteNoire
Veteran
Veteran


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 1827

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

Pytanie: po co Ci taka konsola pod Windows? Przecież w tym ograniczonym systemie możesz sobie doskonale większość rzeczy wyklikać. A tą mniejszość, której nie wyklikasz masz w helpie do wiersza poleceń.
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 1:54 pm    Post subject: Reply with quote

Może jako odpowiedź podam konkretny przyklad...

Często muszę przeglądać logi serwera (glowny serwer i tak chodzi na linuksie ale na lokalu mam kopię serwera). No i od razu dochodzimy do takiej komendy jak tail. W tych logach czasem wyszukuję logów z konkretnej klasy lub pakietu (loguje przez log4j), a to idealne zadanie dla grep'a, choćby w taki prymitywny sposób:
Code:

cat log | grep pakiet.podpakiet.[...]

albo po godzinie albo po czymkolwiek innym. I wiele innych tego typu wygodnych polecen (ze nie wspomnę ile razy dziennie zamiast dir wpisuję ls ;) ). Częsciowo także dlatego, że czasem trzeba szybko napisać i wykorzystać przeróżne narządka - a więc przeważnie są konsolowe. Uzupelnianie (TAB) też pozostawia wiele do życzenia...

Pewnie, że się czepiam. Można to zrobić na wiele innych sposobów (choćby przez gvima windowsowego). Ale przyzwyczajenie robi swoje... :)

BetaNoire: A klikanie mnie wkur...denerwuje... Tymbardziej, że mam glaskadelko. :)
Back to top
View user's profile Send private message
(l)user
Guru
Guru


Joined: 31 Jan 2004
Posts: 334
Location: Poland

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Mozesz sobie posciagac windowsowe wersje linuxowych programow takich jak np vim ls czy mc(bo sa takie) i wrzucic do windows\system32. Kiedys tak zroilem ze swoim windowsem jak go jeszcze uzywalem.
_________________
Registered Linux user #302020
Gadu Gadu #490092
Back to top
View user's profile Send private message
n3rd
Guru
Guru


Joined: 30 Apr 2005
Posts: 328

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 7:38 pm    Post subject: Re: [OT] Konsola linuxowa pod XP Reply with quote

Wiem, że istnieją wersje Linuksów działające pod kontrolą Windowsa - nawet testowałem kiedyś coś takiego. Odpalasz ikonką jak normalny program i tym sposobem uruchamiasz sobie konsolę działającą pod Windowsem... ale nie przypominam sobie nazw takich dziwactw... nie mam Windowsa i temat mało mnie interesuje ;-)

Pozdr
daniel
_________________
"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i robi to."
-- Albert Einstein

Zanim zadasz pytanie na forum, wykonaj: /etc/init.d/brain.
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Wed Dec 14, 2005 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Ja widziałem ostatnio bash'a działającego pod windowsem... Podejrzewam, że był pobrany z tej strony: http://www.steve.org.uk/Software/bash/. Sprawował się całkiem fajnie (jak na Windows).
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
13Homer
Guru
Guru


Joined: 12 Jul 2005
Posts: 461

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 7:17 am    Post subject: Reply with quote

rzabcio wrote:
Często muszę przeglądać logi serwera (glowny serwer i tak chodzi na linuksie ale na lokalu mam kopię serwera). No i od razu dochodzimy do takiej komendy jak tail. W tych logach czasem wyszukuję logów z konkretnej klasy lub pakietu (loguje przez log4j), a to idealne zadanie dla grep'a, choćby w taki prymitywny sposób:
Code:

cat log | grep pakiet.podpakiet.[...]

albo po godzinie albo po czymkolwiek innym.

Ja kiedyś musiałem przeglądać pliki logów (log4j) pod Windowsami. Używałem do tego mTail (http://ophilipp.free.fr/op_tail.htm). Coś jak tail, tylko okienkowy, można ustawić filtr, żeby pokazywał tylko te linie, w których występują określone ciągi znaków itp. Fajna rzecz. Acha, i jest darmowy :) (ale nie Open Source)
_________________
Lenovo ThinkPad R61 / C2D@2.6.24 / nVidia Quatro NVS 140M / 2 GB RAM
Back to top
View user's profile Send private message
DesGen
n00b
n00b


Joined: 07 Jun 2005
Posts: 43
Location: Poland

PostPosted: Thu Dec 15, 2005 8:25 am    Post subject: putty Reply with quote

Witam

Putty http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

Pozdrawiam
_________________
DesGen
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Fri Dec 16, 2005 7:27 am    Post subject: Reply with quote

generalnie 4dos to fajny.... hmm... "shell" dla windows. ma calkiem spore mozliwosci i nawet przypomina basha niektorymi funkcjami

obecnie jest 4dos dla win9x i 4NT dla win xp/2xxx/NT

http://www.jpsoft.com/
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
rzabcio
Guru
Guru


Joined: 07 Nov 2005
Posts: 419
Location: Poznań

PostPosted: Fri Dec 16, 2005 9:25 am    Post subject: Reply with quote

Dzięki serdeczne za wszystkie podpowiedzi. Przetestowalem kilka rozwiązań kilka nie. Podsumowanie dla "tych co później":

Generalnie nie trzeba szukać jakiejś nowej specjalnej konsoli. Wystarczy zrobić tak, jak to opisal (l)user. Adres, który podal YANOUSHek przynosi kilka podstawowych komend (ls,grep,rm...). Najlatwiejszym rozwiązaniem będzie instalacja cygwin'a - przy odpowiednim doborze opcji - komendy, które zainstaluje cygwin dostępne są także spod zwyklej konsoli windowsowej (cmd).

Na prawde bajerancko wygląda VIM spod konsoli dosowej. :D

Pozdrawiam!
Back to top
View user's profile Send private message
wariat
n00b
n00b


Joined: 16 Apr 2005
Posts: 65
Location: Poznań/Poland

PostPosted: Fri Dec 16, 2005 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

Zycia w windows nie wyobrazam sobie bez tego: http://unxutils.sourceforge.net/

pobrac, odpakowac gdzies (u mnie c:/program files/unixutils/bin/ ) i dodac te sciezke do path

uzywalem tego duuzo wczesniej niz zainstalowalem linuksa :D Zycie bez cata lessa i grepa jest bez sensu, bez pclip i gclip jest trudne (btw jest pclip i gclip na linuksa?) :D
W komplecie sportowany zsh, ale jakos nie moge sie na niego przestawic i wciaz uzywam stanadrdowego cmd.exe (z doskeyem jesli win98)
_________________
tu byłem...
Back to top
View user's profile Send private message
Gabrys
Veteran
Veteran


Joined: 05 Dec 2005
Posts: 1096
Location: Toruń [PL]

PostPosted: Fri Dec 16, 2005 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

warto byłoby poszukać też jakieś megashelle z wbudowanymi poleceniami typu grep, cp, tail itd. Jeśli jest wersja dla Win, to myślę, że by się sprawdził, przyznam, że na Cygwinie też można poszaleć zwłaszcza odpalając sobie BASHa czy ZSH bo masz dostęp do normalnych plików w systemie (wiem, bo kiedyś ktoś szalał na uczelni :P)
_________________
Sabayon Professional 1.1 (czyli zdradziłem oryginalne Gentoo)
@ Dell Inspiron 8600 (nVidia, Realtek, Pentium M)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum