Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] bezprzewodówka
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Thu Nov 24, 2005 9:19 pm    Post subject: [OT] bezprzewodówka Reply with quote

Witam!

Nie jestem jakimś wielkim specjalistą w dziedzinie sieci bezprzewodowych, więc proszę Was o pomoc. Na wstępie opiszę moją sytuację sieciową w domu, a później przedstawię problem.

Korzystam z usług ISP, który dostarcza dostęp do internetu przez kablówkę i jestem bardzo zadowolony z tej usługi. W chwili obecnej mam w domu 3 komputery i każdy z nich jest podłączony do switcha. Modem adsl dostarczony przez ISP jest także wpięty w tego switcha i dzięki temu (za drobną opłatą) każdy z komputerów ma oddzielny zewnętrzny (publiczny) adres IP.

Ostatnio doszedłem do wniosku, że przydałaby mi się sieć bezprzewodowa w domu, jednak mam problem z tym, aby zachować zewnętrzne IP dla wszystkich komputerów. Wiem, że jeśli kupię router i skonfiguruje na nim maskaradę (czy co tam kolwiek innego będzie), to stracę zewnętrzne adresy do komputerów. Jednak bardzo mi na tym zależy, a nie mam pojęcia, czy można zmusić router, do tego, aby działał jako zwykły switch? Nie koniecznie musi to być router - istnieje też coś takiego, co nazywa się access pointem, jednak o tym nie mam już w ogóle zielonego pojęcia.

Jeśli ktoś się zna/interesuje i jest w stanie mi pomóc, to proszę o odpowiedź - będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Thu Nov 24, 2005 11:12 pm    Post subject: Re: [OT] bezprzewodówka Reply with quote

YANOUSHek wrote:
Korzystam z usług ISP, który dostarcza dostęp do internetu przez kablówkę i jestem bardzo zadowolony z tej usługi. W chwili obecnej mam w domu 3 komputery i każdy z nich jest podłączony do switcha. Modem adsl dostarczony przez ISP jest także wpięty w tego switcha i dzięki temu (za drobną opłatą) każdy z komputerów ma oddzielny zewnętrzny (publiczny) adres IP.

Ja tak trochę OT teraz: od kiedy kablówka działa na modemie ADSL??
YANOUSHek wrote:

Ostatnio doszedłem do wniosku, że przydałaby mi się sieć bezprzewodowa w domu, jednak mam problem z tym, aby zachować zewnętrzne IP dla wszystkich komputerów. Wiem, że jeśli kupię router i skonfiguruje na nim maskaradę (czy co tam kolwiek innego będzie), to stracę zewnętrzne adresy do komputerów. Jednak bardzo mi na tym zależy, a nie mam pojęcia, czy można zmusić router, do tego, aby działał jako zwykły switch? Nie koniecznie musi to być router - istnieje też coś takiego, co nazywa się access pointem, jednak o tym nie mam już w ogóle zielonego pojęcia.

Podstawowy AccessPoint(AP) to nic innego jak switch dla sieci bezprzewodowych. Podłączając zamiast switcha albo do switcha AP otrzymujesz dodatkową funkcjonalność - bezprzewodowy dostęp do dotychczasowej sieci. Jeśli masz kilka komputerów i na każdym z nich oddzielne IP to kupując AP i ustawiając dotychczasowe adresy na kartach WiFi zachowasz to co masz do tej pory.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 5:20 pm    Post subject: Re: [OT] bezprzewodówka Reply with quote

milu wrote:
Ja tak trochę OT teraz: od kiedy kablówka działa na modemie ADSL??
Och tam! Literówka ;)
milu wrote:
Jeśli masz kilka komputerów i na każdym z nich oddzielne IP to kupując AP i ustawiając dotychczasowe adresy na kartach WiFi zachowasz to co masz do tej pory.
Komputery nie mają jednak stałego IP, tylko otrzymują je przez DHCP, a to przejdzie?
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 6:17 pm    Post subject: Re: [OT] bezprzewodówka Reply with quote

YANOUSHek wrote:
Komputery nie mają jednak stałego IP, tylko otrzymują je przez DHCP, a to przejdzie?
Nie przejdzie bo na kartach WiFi będziesz miał inne adresy MAC. Zresztą nawet jeśli otrzymujesz je po dhcp to możesz sprawdzić czy za każdym razem podaje Ci ten sam i przypisać go sobie na stałe. Jeden warunek na działanie wszystkiego razem: Twój ISP nie bawi się w sprawdzanie MAC adresów np. na routerze.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

hmm a nie dalo by rady zmienic MACa karty przez ifconfig ? wtedy raczej nie bylo by problemu, spisujesz stare numery, zmieniasz w nowych kartach na stare i po klopocie
:)
czy moze zle mysle ?:)
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
hmm a nie dalo by rady zmienic MACa karty przez ifconfig ? wtedy raczej nie bylo by problemu, spisujesz stare numery, zmieniasz w nowych kartach na stare i po klopocie
:)
czy moze zle mysle ?:)

nie każdej karcie da się zmienić MAC za pomocą ifconfig, a nie wiem jak to nawet w przypadku kart Wi-Fi, czy na nich w ogóle się da taką operacje wykonać.
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 7:18 pm    Post subject: Re: [OT] bezprzewodówka Reply with quote

milu wrote:
Nie przejdzie bo na kartach WiFi będziesz miał inne adresy MAC.
Właśnie cały bajer z dodatkową opłatą polega na tym, że za dodatkowe 5PLN miesięcznie mogę ręcznie dodawać dodatkowe adresy MAC do DHCP i wszystko ładnie działa. Czyli rozumiem, że wszysto powinno pójść bez problemów na zwykłym Access Point'cie?
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Code:

ifconfig ra0 hw ether 00:02:44:XX:XX:88
ifconfig ra0
ra0 Link encap: Ethernet HWaddr 00:02:44:XX:XX:88

hmm u mnie _chyba_ dziala :)
w zasadzie nigdy sie nie spotkalem z czyms takim ze nie da sie karcie hwaddr zmienic, no ale przypuszczam ze zdarzaja sie takie 'kwiatki' :)

no nic, sprobowac nie zaszkodzi :p
pozdrawiam
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:

...w zasadzie nigdy sie nie spotkalem z czyms takim ze nie da sie karcie hwaddr zmienic...

pewnie miałeś do czynienia tylko z kartami opartymi o chipsety realteka.
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Fri Nov 25, 2005 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
[...] w zasadzie nigdy sie nie spotkalem z czyms takim ze nie da sie karcie hwaddr zmienic [...]
Chcesz spróbować zrobić to na mojej karcie w laptopie? :]
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 26, 2005 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

YANOUSHek wrote:
psycepa wrote:
[...] w zasadzie nigdy sie nie spotkalem z czyms takim ze nie da sie karcie hwaddr zmienic [...]
Chcesz spróbować zrobić to na mojej karcie w laptopie? :]


przyczepa wrote:

ifconfig ra0 hw ether 00:02:44:XX:XX:88
ifconfig ra0
ra0 Link encap: Ethernet HWaddr 00:02:44:XX:XX:88

to jest karta oparta o chipset ralinka, edimax ew-7108pcg, myslalem ze ot oczywiste ze to karta z laptopa, no ale chyba sie pomylilem :)
tak wiec, powyzszy kod to polecenie i output wykonane na interfejsie karty pcmcia wifi, zeby nie bylo niedomowien :)
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
YANOUSHek
Apprentice
Apprentice


Joined: 10 May 2004
Posts: 282
Location: Poznan, Poland;

PostPosted: Sat Nov 26, 2005 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

psycepa wrote:
[...] polecenie i output wykonane na interfejsie karty pcmcia wifi [...]
Korzystając z okazji: możesz mi powiedzieć co do dokładnie za karta i czy miałeś problemy z zainstalowaniem jej pod Gentoo?
_________________
Janusz Bossy
http://digigal.art.pl
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Sat Nov 26, 2005 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

edimax ew-7108pcg :) dokladnie ta karta :) chcesz poczytac wiecej wpisz w wyszukiwarce forum "karta wifi" i wybierz polskie forum, powinno wyrzucic jakies 2 albo 3 tematu, w jednym wlasnie jest mala dyskusja nt tej karty
generalnie problemow nie mialem raczej :) w wyszukiwarce forum wpisujesz rt2500 i wyrzuca ci mnostwo watkow, plus wiki, plus polska dokumentacja, plus google i nie powinno byc zadnych problemow,
u mnie co prawda dziala, i net chodzi swietnie, to jednak jest pare dziwnych komunikatow nad ktorymi musze w wolnej chwili posiedziec ;)
pozdrawiam
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum