Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
συνδυασμοι πληκτρων με ενεργοποιημενα τα ελληνικα (κα
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
KLG
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Jul 2005
Posts: 90
Location: @York, UK

PostPosted: Sun Sep 11, 2005 12:57 am    Post subject: συνδυασμοι πληκτρων με ενεργοπο Reply with quote

Γεια σας παιδια, αφου εχω λυσει τα συνταρακτικα προβληματα και πριν ακομα ασχοληθω με μερικα αλλα βαρετα θεματα (smatlink modem, wireless LAN) αρχισα να ασχολουμ με μερικες μικρολεπτομερειες. Αυτο που μου καρφωθηκε ειναι αν μπορω να κανω στα ελληνικα μερικους συνδυασμους να δουλευουν. πχ to control+T στον firefox δεν δουλευει οταν ειμαι σε ελληνικα, Οπως και το control+c/v για το copy/paste. Καμια ιδεα?

2. πως μπορω να πεισω τον krusader να ανοιγει αμεσως ολους τους φακελους απο το desktop? (δεν μπορω να δουλεψω καθολου με τον ναυτιλο, εχω καλομαθει με τον explorer,δεν υπαρχει ρε παιδια κανενα τετοιου ειδος προγραμμα? ακομα και ο krusader με δυσκολευει στο copy-paste)

3. που μπορω να βρω και αλλα θεματα για το gnome?
ευχαριστω.
Back to top
View user's profile Send private message
Slammer
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 28 Mar 2003
Posts: 270
Location: Greece

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 8:56 am    Post subject: Reply with quote

Για το θεμα των shorcuts δεν γνωρίζω πως μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα, νομιζω ότι η δήλωση των shorcuts ειναι application specific (εξάλλου και σε windows υπάρχει σε πολλά προγράμματα το ίδιο πρόβλημα)

Τη δευτερη ερώτηση σου δεν την κατάλαβα. Τι εννοεις το krusader να ανοιγει όλους τους φακέλους από το desktop? Τι θελεις να κάνεις?

Πολλά themes και γενικότερα εικόνες, στυλ, εικονίδια μπορεις να βρεις στο http://www.gnomelook.org και στο http://art.gnome.org
_________________
Keep Slamming...
Back to top
View user's profile Send private message
KLG
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 13 Jul 2005
Posts: 90
Location: @York, UK

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 12:32 pm    Post subject: Reply with quote

Slammer > Ψαχνωντας εδω και κει κατεληξα πως ειναι πολυ δυσκολο εως δεν-αξιζει-τον-κοπο να πειραξω τα μενου χειροκινητα, θα περιμενω το gnome 2.12 και το smeg για να κανω αυτη τη δουλεια. Παρεπιπτοντως πεταξα το famd που ετρωγε απειρα resources και εβαλα το gamin και ειδα βελτιωση... Βρηκε και μερικα προγραμματα μονο του.
Το smeg θα ηθελα να δουλεψει αλλα εξαρτατε απο την python2.4 που εινα masked και δεν θελω να βαλω masked ενα δομικο στοιχειο του λειτουργικου οπως ειναι η ptyhon.... θα περιμενω

Δεν τη διατυπωσα καλα την ερωτηση, βασικα εγω ηθελα με διπλο κλικ να μου ανοιγουν οι φακελοι με τον file browser και οχι me τα απλα κουτακια που εχουν μια ταση να γινονται δεκαδες. Τελικα αυτο το εκανα απο το gconf οποτε δεν χρειαζομαι τον krusader να ειναι εινα default browser , τα καταφερνει μια χαρα και ο ναυτιλος μονο που μερικες φορες αργει....

slammer ευχαριστω για την απαντηση...

[edit]
λολ ειμαι οφτοπικ στο δικο μου θεμα, μπερδευτηκα γιατι εχω πολλα θέματα να τρέχουνε, εσυ slammer δεν μου απαντησες για τα μενου αλλα για τις συντομευσεις πληκτρων, οκ το καταλαβα αν και μου φαινεται οτι το control-c/v δουλευει στα win ακομα και αν εχεις ελληνικα... Τεσπα..

Μιας και το ανέφερα πως μπορω να πειραξω τα μενου? γιατι πολλα εγκατεστημενα πραγματα λείπουν
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum