Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] patenty
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
arsen
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 10 Apr 2004
Posts: 1803
Location: Tychy, Poland

PostPosted: Fri Mar 11, 2005 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Peter15 wrote:
Quote:
Skoro stronę mplayera zawieszono, to co dopiero będzie się działo z takimi gigantami jak kde, Open Office, FireFox, czy Gimp?

Coś mi się zdaje że te programy walczą z patentami w ameryce już od dawna
Quote:
strone mplayera raz juz zawieszono, kilka miesięcy temu.
Wystarczy kliknąc na link w samym dole i strona mplayera jest normalna.

Nareszcie spokojniy i podnoszący na duchu człowiek:)

hehe :)
Back to top
View user's profile Send private message
Budzix
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 19 Jan 2005
Posts: 86
Location: PL (Poznan)

PostPosted: Sun Mar 13, 2005 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

... http://www.linux.pl/?id=news&show=2144 ...
:evil:
Back to top
View user's profile Send private message
gotrek
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 143
Location: Gdynia

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Budzix wrote:
... http://www.linux.pl/?id=news&show=2144 ...
:evil:


jest zle. ale czy prawo dziala w stecz? jestem pewien,ze nie wiec czemu mialo by byc inaczej odnosnie patentow? ja to widze tak ze opatentowac beda mogli tylko to co wymyslili po wprowadzeniu ustawy, nie zabiora nam paska przewjania panowie:]
_________________
Pozdrawiam

-----------------------------------------------------
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

oj nie bardzo.amazon właśnie opatentował siakąś metodę biznesową, po wprowadzeniu patentów na oprogramownie (czytaj algorytmy, idee, metody) uprawomocni się ten patent. już teraz firmy patentują oprogramowanie w europejskim urzędzie patentowym tylko czekają na ustawę
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

gotrek wrote:

jest zle. ale czy prawo dziala w stecz?


O ile mi wiadomo, to to prawo tak działa.

O tym projekcie słyszę już od bardzo dawna. Czytałem o tym już chyba rok temu. O ile dobrze pamiętam, to podobny projekt trafił do parlamentu w USA i wywołał ogromną burzę. Mówiło się o popieraniu tego projektu przez duże firmy (M$) i zagrożeniach jakie niesie. Na szczęscie sprzeciw był zbyt silny i ustawa nie weszła w życie.
Mówiono też, że podobny projekt ma trafić do parlamentu europejskiego, ale skoro nie przeszedł w USA, to nie dawano mu wielkich szans na przeżycie.

Było to dawno i nie jestem przekonany, czy czegoś nie przekręciłem.

BTW: M$ faktycznie jest lub może być właściecielem patentu na pasek przewijania i pasek postępu?
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/
Back to top
View user's profile Send private message
gotrek
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 143
Location: Gdynia

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

C1REX wrote:
gotrek wrote:

jest zle. ale czy prawo dziala w stecz?


O ile mi wiadomo, to to prawo tak działa.

O tym projekcie słyszę już od bardzo dawna. Czytałem o tym już chyba rok temu. O ile dobrze pamiętam, to podobny projekt trafił do parlamentu w USA i wywołał ogromną burzę. Mówiło się o popieraniu tego projektu przez duże firmy (M$) i zagrożeniach jakie niesie. Na szczęscie sprzeciw był zbyt silny i ustawa nie weszła w życie.
Mówiono też, że podobny projekt ma trafić do parlamentu europejskiego, ale skoro nie przeszedł w USA, to nie dawano mu wielkich szans na przeżycie.

Było to dawno i nie jestem przekonany, czy czegoś nie przekręciłem.

BTW: M$ faktycznie jest lub może być właściecielem patentu na pasek przewijania i pasek postępu?


C1REX mozliwe,ze w tym wypadku masz racje ale moja wiedza na ten temat (mimo,ze nie jestem prawnikiem) wyglada tak,ze jesli pewne dzialania zostaly zapoczatkowane przed wprowadzeniem ustawy badz poprawek na nia,podlegaja wczesniejszemu prawu badz ustawie czyli regulacja ktore obowiazuja do mometu wprowadzenia. Ale sprawa patentow jest na tyle specyficzna,ze dotyczy praw wlasnosci, wiec to wsumie w tym przypadku wcale nie jest pewne. Ale z drogiej strony jesli firma nie opatentowala swojego pomyslu wczesniej i wydala na takiej czy innej licencji jest on objety tylko i wylacznie ta licencja bez mozliwosci patentowania czegos co zostalo wymyslone przed wprowadzeniem usawy.Ale z drogiej strony firma jest posiadaczem kodu,praw autorskich wiec moze opatentowac swoje specyficzne technologie na podstawie np.tego kodu. I niestety raczej ta droga opcja jest bardziej realna.To jest dosc rozlegle panowie, jak narazie mozemy tylko czekac co tam panowie od polityki wymysla. Ale jesli ustawa wejdzie to moze zniszczyc nas. Moze zniszczyc open source. idee ktorej nic nie grozilo,ktora rozwijala sie dzieki nam,ktora sami wspieralismy.Patenty sa naprawde grozne.Do tej pory np procesy m$ i innych firm walczacych o technologie wywolywaly u mnie usmiech bo wiedzialem,ze nawet jesli stracimy jakis kawalek naszej infrastruktury odrazu ktos stworzy alternatywne rozwiazanie byc moze nawet lepsze od poprzdnika.Z patentami mi nie jest do smiechu, moga one zatrzymac rozwoj i w konsekwencji zniszczyc wszystko to co zosalo stworzone.
_________________
Pozdrawiam

-----------------------------------------------------
Back to top
View user's profile Send private message
yoshi314
l33t
l33t


Joined: 30 Dec 2004
Posts: 850
Location: PL

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

ehh czarne chmury sie nad nami zbieraja. wkrotce wielkie koncerny poloza na nas lapy.

ale ja patenty software'owe i tak olewam i bede olewac, bo to bezsens. przeciez nie mozna patentowac tego co powszechne. to tak jakbym opatentowal kolo i zadal za to kasy. chyba ze chodzi o jakies zlozone rozwiazanie jakiegos naprawde skomplikowanego problemu, np w kryptografii, wtedy to rozumiem, i to moglo by byc patentowane. ktos wlozyl w to bardzo duzo pracy i nalezy mu sie prawo do patentu na takie rozwiazanie.

czytaliscie wywiad w L+ z jegnym z developerow openoffice? powiedzial ze rozwiazania przeznaczone dla rzadow i instytucji powinny nie byc opatentowane i zamkniete, bo wtedy panstwo zostaje uzaleznione od wlasciciela patentu dbajacego o swoje korzysci finansowe. uzywanie m$ office w instytucjach rzadowych powoduje ze obywatele musza korzystac z m$ office zeby odczytac rzadowe dokumenty, formularze itp. m$ w kolko zmienia format dokumentow, zeby inne programy nie mogly go odczytac. a odcinajac wsparcie dla swoich starszych produktow, zmusza do kupowania nowszych. i przez to zmusza ludzi do uzywania nowszych wersji ich produktow, a nie tanszych alternatyw (przynajmniej nie od razu).
_________________
~amd64
shrink your /usr/portage with squashfs+aufs
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 3:21 pm    Post subject: Reply with quote

Tak mnie zastanawia - kto będzie zatwierdzał te patenty? Lepkołapy biurokrata?
Ciekawe, jakie testy z wiedzy informatycznej trzeba przejść, by dostać taką pracę?
Ciekawe, kto im na ręce biędzie patrzył?
No i jak będzie wyglądała prcedura udowadniania, że pomysł należy do zgłaszającego? A może wszystko będzie się opierało na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy"?

Skoro prawo będzie unijne, to wedłu mnie będzie to chora sytuacja. Legalny program będzie mniej legalny w UE?.
To może będzie jeszcze cenzura na Internet? Trzeba przecież zablokować możliwość ściągania nielegalnego programu z kapitalistycznego świata.... .

Mam nadzieję, że piszę same farmazony i za jakiś czas sam będę się z tego śmiał.

Jakbym miał rację, to i tak dużo to nie zmieni w skali świata. Najwyżej powiększy się dystans między Wspólnotą Europejską, a USA.
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

yoshi314 wrote:
przeciez nie mozna patentowac tego co powszechne. to tak jakbym opatentowal kolo i zadal za to kasy. chyba ze chodzi o jakies zlozone rozwiazanie jakiegos naprawde skomplikowanego problemu, np w kryptografii, wtedy to rozumiem, i to moglo by byc patentowane. ktos wlozyl w to bardzo duzo pracy i nalezy mu sie prawo do patentu na takie rozwiazanie.


ale to jest bardzo płynna definicja gdzie się zaczyna naprawdę skomplikowany problem
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

w takim razie ja mam inne pytanie:
czy jesli parlament europejski i cala reszta tej bandy idiotow uchwali sobie jakas ustawe, czy ona obowiazuje natychmiast we wszystkich panstwach unii, czy tylko tych ktore taka ustawe ratyfikuja albo cos, bo panowie, nic o nas bez nas, jakby ktos chcial nam w kraju nabruzdzic, zawsze jest jeszcze referendum i inne takie drogi, tylko mnie wlasnie interesuje to czy ustawodawsto panstwa czlonkowskiego nie ma wyzszego priorytetu nad ustawodawstwem unijnym ????
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
Peter15
n00b
n00b


Joined: 30 Jan 2005
Posts: 67
Location: POLAND

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
ehh czarne chmury sie nad nami zbieraja. wkrotce wielkie koncerny poloza na nas lapy.

Dobra, poddaje się jest źle bardzo źle. Zanim dotrze to do Polski trochę to potrwa. Co do podziemia spójrzcie na p2p. Najpierw wszyscy się śmieli że mają za darmo programy, filmy gry za tyle kasy. Mówiło się że ciężko kogoś złapać. Ale zaczeły się w Poslce poszukiwania kolesi korzystających z emula, zamknięto suprnove i jeszcze kilka. Znacie linka (tylko po Polsku please), w którym jest treść ustawy która przeszła. Mówi się że patenty przeszły, że są groźne a nawet nie znamy treści i nie znamy szczegółów.
Back to top
View user's profile Send private message
Dawid159
Guru
Guru


Joined: 28 Jun 2004
Posts: 414
Location: /dev/Kłodzko

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm nie wiem dlaczego nikt jeszcze nie podał linka to tej stronki :wink:
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:20 pm    Post subject: Reply with quote

Dawid159 wrote:
Hmm nie wiem dlaczego nikt jeszcze nie podał linka to tej stronki :wink:


dobre juz wykorzystuje ;)
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
rzezioo
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Nov 2004
Posts: 260
Location: Szczecin, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

@psycepa: niestety, przynaleznosc do unii europejskiej oznacza akceptowanie wszystkich wymyslow tych jebanych idiotow ktorzy sa bardziej czerwoni niz lenin po setce:( gdybysmy byli tylko czlonkiem cefta to co innego. wtedy obowiazywaloby nas przyjecie 80% dyrektyw ale nie mielibysmy prawa glosu. a tak juz zupelni btw czy ktos moze mi podac jakakolwiek korzysc z przystapienia do unii:?:
_________________
USE="refrigerator" emerge beer
http://fun.from.hell.pl/2003-05-27/russian_linux.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:37 pm    Post subject: Reply with quote

rzezioo wrote:
@psycepa: niestety, przynaleznosc do unii europejskiej oznacza akceptowanie wszystkich wymyslow tych jebanych idiotow (...)


hmm to troche dziwne :/ w takim razie nie jestesmy juz suwerennym panstwem czy cos mi umknelo ????
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
rzezioo
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Nov 2004
Posts: 260
Location: Szczecin, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

jestesmy suwerennym panstwem. w kazdej chwili mozemy wypowiedziec traktat akcesyjny i wtedy moga nam skoczyc:)
_________________
USE="refrigerator" emerge beer
http://fun.from.hell.pl/2003-05-27/russian_linux.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
rofro
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Jun 2004
Posts: 234
Location: Piaseczno, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:42 pm    Post subject: Reply with quote

można tak powiedzieć że nie jesteśmy już suwerennym państwem.

1.prawo unijne jest nad prawem państw członkowskich (tak mi wiadomo)
2.w traktacie konstytucyjnym nie ma zapisu o możliwości wyjścia z ue (nawet w zsrr był taki zapis)

moge się mylić :)
_________________
Linux #358594
gentoo bug comment 175808#c26
You either must have patience or contribute to open source. There is only one guaranteed way to have open source do what you want it to do, and that's write it yourself.
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:43 pm    Post subject: Reply with quote

rzezioo wrote:
jestesmy suwerennym panstwem. w kazdej chwili mozemy wypowiedziec traktat akcesyjny i wtedy moga nam skoczyc:)


skoro jestesmy suwerenni to nie moga nam nakazac przyjecia jakiegokolwiek prawa, gdyby tak bylo to MUSIELIBYSMY rowniez w referendum n/t Konstytucji Europejskiej glosowac tak jak ONI chca, a tak raczej nie bedzie, wiec kurde cos tu sie nie zgadza, ma ktos moze jakis link do jakiejs strony z tekstem traktatu akcesyjnego i takich innych pierdol ??
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
rzezioo
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Nov 2004
Posts: 260
Location: Szczecin, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:45 pm    Post subject: Reply with quote

no bo przynaleznosc jest dobrowolna i o ile mi wiadomo to znaczy ze mozemy ja w kazdej chwili wypowiedziec ale to fakt ze zadnych procedur opuszczenia unii nie ma. ale niestety po przemianach w 1989 do wladzy nie doszedl upr no i teraz mamy tego efekty
_________________
USE="refrigerator" emerge beer
http://fun.from.hell.pl/2003-05-27/russian_linux.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

rzezioo wrote:
no bo przynaleznosc jest dobrowolna i o ile mi wiadomo to znaczy ze mozemy ja w kazdej chwili wypowiedziec ale to fakt ze zadnych procedur opuszczenia unii nie ma. ale niestety po przemianach w 1989 do wladzy nie doszedl upr no i teraz mamy tego efekty



ee rodzima polityke zostawmy w spokoju bo to i wstyd i hanba z czyms takim na swiat wychodzic :/, natomiast nie sadze zeby prawo uchwalone przez UE stalo wyzej niz prawo w danym panstwie, zaloze sie ze jest mnostwo takich przykladow, niestety prawnikiem nie jestem i nie znam ale obilo mi sie gdzies kiedys po uszy...
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
C1REX
l33t
l33t


Joined: 02 Jan 2004
Posts: 774
Location: Poland/UK

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Widzę rzezio, że mamy bardzo zbliżone poglądy na politykę i zapewne także na gospodarkę.

Czy prawo unijne jest nadrzędne nad naszym: Tak.
Czy konstytucja unijna jest nadrzędna na naszą: tak.
Nie podano linka do tłumaczenia projektu ustawy, bo takie tłumaczenie jeszcze trwa.

Całkowicie suwerennym pańtwem nie jesteśmy. Dobrym przykładem jest VAT za dostęp do Internetu - musieliśmy nałożyć standardową stawkę, bo takie są wymogi.
Wyjść ot tak też nie można, gdyż wiąze sie to z _gigantrycznymi_ skutkami ekonomicznymi.

Na koniec mała ciekawostka.
UE powstanie wraz z uchwaleniem konstytucji. Teraz niejako na wyrost nazwa Unii Europejskiej przylgnęła do Wspólnoty Europejskiej - EWG.
UE = konstytucja, więc nieratyfikowanie tego dokumentu oznacza jedno - brak członkostwa.

BTW: Głosujcie na UPR i Korwina-Mikke : )
_________________
CLICK HERE to help move gentoo up on distrowatch.

If you like Gentoo you can thank devs here - https://www.gentoo.org/donate/


Last edited by C1REX on Mon Mar 14, 2005 7:55 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
rzezioo
Apprentice
Apprentice


Joined: 02 Nov 2004
Posts: 260
Location: Szczecin, Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

a moze by tak mala partyzantka?? :) nie kojarzycie moze kto opracowywal ten projekt? bo mam stronke z adresami mailowymi poslow do europarlamentu:) mam tez pare stronek z torych wysylaja zdjecia na podany adres mailowy :)
_________________
USE="refrigerator" emerge beer
http://fun.from.hell.pl/2003-05-27/russian_linux.jpg
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

rzezioo wrote:
a moze by tak mala partyzantka?? :) nie kojarzycie moze kto opracowywal ten projekt? bo mam stronke z adresami mailowymi poslow do europarlamentu:) mam tez pare stronek z torych wysylaja zdjecia na podany adres mailowy :)


no ja jestem za, zreszta lik podany przez davida159 nalezy jak najszerzej rozpropagowac, na stronce mojego roku juz to jest ;> pewnie baty zbiore ale co mi tam :>
a mi nie chodzilo o tekst konstytucji, tylko traktat akcesyjny
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
milu
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 May 2004
Posts: 1122
Location: Poland, Konstancin-Jeziorna

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

rzezioo wrote:
a moze by tak mala partyzantka?? :) nie kojarzycie moze kto opracowywal ten projekt? bo mam stronke z adresami mailowymi poslow do europarlamentu:) mam tez pare stronek z torych wysylaja zdjecia na podany adres mailowy :)

Nie uważam tego za rozwiązanie. Po co zaśmiecać i tak zaśmiecone łącza?? Zamiast kombinować i wysyłać spam lepiej skrobnąć coś od siebie i powysyłać do tych, którzy w drugim czytaniu mogą jeszcze to zmienić - szanse jeszcze są - znacznie mniejsze niż przy cofnięciu do 1-szego czytania ale są.
_________________
Pozdrawiam,
Milu
------------------------------------
Registered Linux User: #246079

Zanim zadasz pytanie przeczytaj to dokładnie!!
Back to top
View user's profile Send private message
Thindil
n00b
n00b


Joined: 14 Dec 2004
Posts: 4
Location: Zielona Góra - Poland

PostPosted: Mon Mar 14, 2005 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

Po pierwsze witam (skoro to mój pierwszy post) ;)
Co do patentów - na razie jeszcze nie przeszły.
Na razie zaakceptowała go Rada. Przy czym co ciekawe doszło podczas posiedzenia do bardzo poważnych naruszeń prawa unijnego.
http://www.rychlicki.net/dyrektywa.php - pod tym adresem można znaleźć ciekawy tekst, na wszelki wypadek gdyby jednak dyrektywa przeszła.
Następnie zajmie się nią Parlament. Po jego decyzji (bez zmian lub ze zmianami) sprawą zajmie się Rada Ministrów EU. Dopiero po tym czasie ewentualnie dyrektywa może wejść w życie. Tak więc najwcześniej prawo zaczęłoby działać za mniej więcej rok (takie są przewidywania obecnie).
Ktoś wcześniej wystawił tezę że prawo nie działa wstecz. Zazwyczaj tak, wyjątkiem są właśnie patenty. Paradoksalnie można je wystawić z datą wsteczną (patrz http://7thguard.net/news.php?id=4476 - zwracam uwagę na czas pierwszeństwa wniosku - 2003 rok)
Prawo europejskie jest nadrzędne w stosunku do prawa polskiego. A nad prawem europejskim jest jeszcze prawo międzynarodowe. Tak więc jeżeli dyrektywa wejdzie w życie, trzeba będzie się do niej podporządkować.
Partyzantka itd raczej nie ma sensu, doda tylko amunicji zwolennikom ustawy - (np że przeciwnicy to oszołomy, crackerzy itp). Najprościej co można zrobić?

  • Podpisywać się pod różnymi listami otwartymi do władz, eurodeputowanych - niech zobaczą że ktoś się tą sprawą interesuje
  • Po prostu mówić o niej jak najwięcej, nie tylko znajomym informatykom (chociaż to właśnie w nich ustawa uderzy najsilniej), ale wszystkim którzy będą tym zainteresowani. Patenty na oprogramowanie mogą uderzyć w każdą dziedzinę życia, nie tylko w przemysł IT
  • Jeżeli masz stronę - umieść na niej linka np do http://www.ffii.org/index.pl.html lub http://www.nosoftwarepatents.com/pl/m/intro/index.html

Po prostu aby przekonać jak największą ilość ludzi do sprzeciwu wobec patentów.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 2 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum