Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Αναφορά στο Gentoo από το Ελληνικό Linux Format
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek
View previous topic :: View next topic  
Author Message
The_Saint
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 15 Mar 2004
Posts: 108

PostPosted: Fri Feb 25, 2005 1:43 pm    Post subject: Αναφορά στο Gentoo από το Ελληνικό Li Reply with quote

Το 2ο τεύχος του Ελληνικού Linux Format έχει ένα συγκριτικό διανομών και τοποθετεί το Gentoo στην 6η θέση, κάτω από τα: Mandrake, Red Hat, Suse, Debian και Yellow Dog. Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρει πουθενά με ποιά κριτήρια έγιναν οι αξιολογήσεις, ενώ στον σχολιασμό που κάνει για την κάθε διανομή, στην περίπτωση του Gentoo χάνει τελείως τη μπάλα. Θεωρεί μειονέκτημα ότι η διανομή κάνει compile τα πακέττα από source, χωρίς να αναφέρει ότι δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει κανείς pre-compiled πακέττα, θεωρεί ότι η βελτίωση της απόδοσης λόγω του optimization είναι το πολύ 15%-20% και δεν αξίζει τον κόπο με τα σημερινά standards στο hardware, και τελικά τα μόνα καλά λόγια τα αφήνει για το portage το οποίο λέει ότι είναι "εξαίρετο" και "μπορεί να αντιπαρατεθεί με το apt".
Επειδή πριν κολλήσω με το Gentoo πέρασα και από Suse και από Debian και από Mandrake, τολμώ να πω ότι το Gentoo είναι σαφώς αννώτερο και από τα τρία, και ο συντάκτης του άρθρου έχει μαύρα μεσάνυχτα σε αυτό το σημείο.
Και μόνο το γεγονός ότι το Gentoo δεν έχει "εκδόσεις", ότι βάζεις έναν daemon και σου αναβαθμίζει το σύστημα χωρίς να ασχολείσαι πλέον, ότι σου επιτρέπει να επιλέξεις εσύ πώς θέλεις να δουλέψει, ότι έχει άριστο documentation, ότι έχει το καλύτερο forum υποστήριξης, αρκούν να δείξουν ότι πρόκειται για πολύ ξεχωριστή διανομή που δεν την μελέτησαν αρκετά πριν την κρίνουν.
Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να στείλουμε ένα γραμματάκι σαν κοινότητα στο περιοδικό...
Back to top
View user's profile Send private message
koroumel
Guru
Guru


Joined: 17 Jun 2004
Posts: 339
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Feb 25, 2005 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Φυσικά και αξίζει! Με αυτό το "συγκριτικό" ο μέσος έλληνας Linuxer θα πιστεύει οτι στο Gentoo δεν μπορείς να κάνεις install με binaries και οτι κάθε 3 μήνες , με την νέα εκδοση, θα πρέπει να ξανακάνει compile το συστημα απο την αρχή! Άσε που για 15-20% βελτίωση στο performance θα σε έκαναν chief software engineer στην SUN/Microsoft/RedHat/Suse/Mandrake :!:

Να τι να του στείλουμε! :)
_________________
"Yep linux is an alternative. Windows on the other hand isn't even an option"
Registered Linux User No #242616
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Sat Feb 26, 2005 10:11 am    Post subject: Re: Αναφορά στο Gentoo από το Ελληνικ Reply with quote

The_Saint wrote:

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να στείλουμε ένα γραμματάκι σαν κοινότητα στο περιοδικό...


Isos tha eitan kai kalw na valoume kai merika performance benchmarks. :)
Back to top
View user's profile Send private message
ksenos
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Nov 2003
Posts: 164
Location: Athens, Greece

PostPosted: Sat Feb 26, 2005 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

koroumel wrote:
Με αυτό το "συγκριτικό" ο μέσος έλληνας Linuxer θα πιστεύει οτι στο Gentoo δεν μπορείς να κάνεις install με binaries και οτι κάθε 3 μήνες , με την νέα εκδοση, θα πρέπει να ξανακάνει compile το συστημα απο την αρχή!


:roll: :oops: :wink:

Μάλλον αγνοεί όπως και εγώ! Ή δεν κατάλαβα καλα αυτό που είπες. Μπορώ να βάζω precompiled πακέτα με τα options που θέλω? (Διαφημιστικό της tim θα μπορούσε να είναι η ερώτηση :P)
_________________
Honor guide me...
Back to top
View user's profile Send private message
koroumel
Guru
Guru


Joined: 17 Jun 2004
Posts: 339
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Λέγωντας "options" υποθέτω οτι εννοείς cflags? Αν ναι, οχι. Αν εννοείς USE flags, τότε πιστεύω πως ναι (τα περισσότερα καθορίζουν dependencies έτσι κι αλλιώς).
_________________
"Yep linux is an alternative. Windows on the other hand isn't even an option"
Registered Linux User No #242616
Back to top
View user's profile Send private message
ksenos
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Nov 2003
Posts: 164
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 1:02 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι, συγνώμη, εννοούσα USE flags. Μα αυτά όμως δεν καθορίζουν τι θα γίνει compile μέσα στο πρόγραμμα? Αν π.χ. εγώ θέλω ένα πρόγραμμα να έχει opengl και 3dnow support δεν θα πρέπει να γίνει compile με τέτοιο τρόπο ώστε να τα υποστηρίζει? Έχω την εντύπωση ότι τα USE flags δεν καθορίζουν μόνο τα dependencies. :roll: :?
_________________
Honor guide me...
Back to top
View user's profile Send private message
Deathwing00
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 13 Jun 2003
Posts: 4087
Location: Dresden, Germany

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

ksenos wrote:
Ναι, συγνώμη, εννοούσα USE flags. Μα αυτά όμως δεν καθορίζουν τι θα γίνει compile μέσα στο πρόγραμμα? Αν π.χ. εγώ θέλω ένα πρόγραμμα να έχει opengl και 3dnow support δεν θα πρέπει να γίνει compile με τέτοιο τρόπο ώστε να τα υποστηρίζει? Έχω την εντύπωση ότι τα USE flags δεν καθορίζουν μόνο τα dependencies. :roll: :?


Swstos! USE flags san mmx, sse i 3dnow den kathorizoun dependencies, apla lene to compiler na kanei compile me idikes entoles tou processor.
Back to top
View user's profile Send private message
koroumel
Guru
Guru


Joined: 17 Jun 2004
Posts: 339
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Τί από το "τότε πιστεύω πως ναι (τα περισσότερα καθορίζουν dependencies έτσι κι αλλιώς" δεν καταλάβατε:) ; Οκ ας μην κάνω τον εξυπνάκια:oops: , τα precompiled πακέτα έχουν κάποια standard settings τα οποία καύπτουν τις ανάγκες του μεγαλύτερου πληθυσμού των χρηστών που θα "έστηναν" ένα τετοιο σύστημα. Δεν νομίζω όμως να μπορείς να κάνεις το installation εξ' ολοκλήρου απο packages, ίσως αυτό να είναι δυνατό μετά το "emerge system", δεν το έχω κάνει ποτέ και αυτά που γράφω είναι αποτελέσματα της μέχρι τώρα εμπειρίας μου με το Gentoo (άρα plz no flame-war).
_________________
"Yep linux is an alternative. Windows on the other hand isn't even an option"
Registered Linux User No #242616
Back to top
View user's profile Send private message
andreas2000gr
n00b
n00b


Joined: 24 Feb 2005
Posts: 9

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 4:35 pm    Post subject: Re: Αναφορά στο Gentoo από το Ελληνικ Reply with quote

Deathwing00 wrote:
The_Saint wrote:

Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να στείλουμε ένα γραμματάκι σαν κοινότητα στο περιοδικό...


Isos tha eitan kai kalw na valoume kai merika performance benchmarks. :)


Αγαπητοί φίλοι δεν φταίει το Ελληνικό Linux Φορματ γιατί απλούστατα είναι μετάφραση από το αγγλικό τεύχος Ιανουαρίου. Επίσης είτε στείλετε benchmarks είτε όχι δεν θα τα δημοσιεύσουν ,προς το παρόν, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν συντάκτες αλλά σχεδόν μόνο μεταφραστές. Ζήτημα ο αρχισυντάκτης και ένας ακόμα να γράφουν κανένα αυτόνομο άρθρο και να απαντούν στην αλληλογραφία.

Βέβαια το καλό είναι ότι όποιος από εσας ενδιαφέρεται για δημοσιογραφική καριέρα στο χώρο του Linux ζητούν συνεργάτες, οπότε έαν κάποιος φίλος από εδώ μέσα ενδιαφέρεται θα υπαάρχει και η άποψη του Gentoo στο περιοδικό.
Back to top
View user's profile Send private message
ksenos
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Nov 2003
Posts: 164
Location: Athens, Greece

PostPosted: Mon Feb 28, 2005 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

koroumel wrote:
Τί από το "τότε πιστεύω πως ναι (τα περισσότερα καθορίζουν dependencies έτσι κι αλλιώς" δεν καταλάβατε:) ; Οκ ας μην κάνω τον εξυπνάκια:oops: , τα precompiled πακέτα έχουν κάποια standard settings τα οποία καύπτουν τις ανάγκες του μεγαλύτερου πληθυσμού των χρηστών που θα "έστηναν" ένα τετοιο σύστημα. Δεν νομίζω όμως να μπορείς να κάνεις το installation εξ' ολοκλήρου απο packages, ίσως αυτό να είναι δυνατό μετά το "emerge system", δεν το έχω κάνει ποτέ και αυτά που γράφω είναι αποτελέσματα της μέχρι τώρα εμπειρίας μου με το Gentoo (άρα plz no flame-war).


Όχι όχι προς θεού, δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου απλώς δεν ξέρω και για αυτό ρωτάω :D
_________________
Honor guide me...
Back to top
View user's profile Send private message
ag_x
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 11 Jun 2004
Posts: 142
Location: Self Sarkarm.

PostPosted: Tue Mar 01, 2005 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Οι Use Flags χρησιμοποιούνται κατά την διαδικασία του configure,και προσθέτουν επιπλέον επιλογές,πέρα από τις προκαθορισμένες.Αν κάποιος το κάνει (configure) χειρωνακτικά θα δώσει κάτι σαν --enable-feature=foo ή --with=foo.
To portage ψάχνει στην database αν είναι εγκαταστημένο το συγκεγκριμένο πρόγραμμα ή οι κατάλληλες βιβλιοθήκες και αν δεν το βρει θα προσπαθήσει να το εγκαταστήσει,μαζί φυσικά με όλα τα dependencies.
Precompiled packages δεν εγκατέστησα ποτέ στο gentoo,πέρα από το open-office,αλλά φαντάζομαι ότι τα πιο πολλά δεν είναι βελτιστοποιημένα του κερατά,ώστε προφανώς να δουλεύουν σε όλα τα διαφορετικά hardware.
Precompiled packages μαζί με anaconda installer χρησιμοποιεί το vida-linux,και έτσι έχει κάποιος gentoo σε 20 λεπτά.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με γιατί ποτέ δεν το κατέβασα για να το βάλω.
Back to top
View user's profile Send private message
manos
n00b
n00b


Joined: 10 Apr 2005
Posts: 12
Location: Greece

PostPosted: Sun Apr 10, 2005 5:47 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάντος έστειλα mail στο περιοδικό (μπορώ να το κάνω post) με κάποιες παρατηρήσεις μου. Το οτι το Gentoo είναι έκτο δεν έχει συμασία γιατί αυτό είναι υποκειμενικές απόψεις. Αυτό που με πείραξε είναι αυτα που γράψανε γενικότερα. Από την εικόνα πάντος φαίνεται ότι οι Βρετανοί συντάκτες δεν μπήκαν στον κόπο να το εγκαταστήσουν.. Αυτοί χάνουν!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Greek All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum