Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
(TR) Gentoo 2004.3(2CD)
View unanswered posts
View posts from last 24 hours

Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kehleti
n00b
n00b

PostPosted: Thu Jan 20, 2005 11:08 pm    Post subject: (TR) Gentoo 2004.3(2CD) Reply with quote

slm.
Þu anda Gelecek 2.0 kullanýyorum. Gentoo yu düþünmeye baþladým. Baþlýkta belirttiðim sürümü alýrsam. Son kullanýcýya hitap eden bir grafik ortamýna girmem mümkünmü.

Malum benim internet çok yavaþ olduðu için internetten update etmem veya büyük dosyalarý indirmem Mümkün deðil.
Ayrýca Bilgisayarý tek baþýma kullanmýyorum. Sadece mail almak ve göndermek için kullananlar da var. Sadece internet için de kullanan da var.

Benim öðrenmek istediðim tüm bu kullanýcý gurubuna fazla zorlamadan bu Gentoo sürümünü tavsiye edermisiniz.
Back to top
View user's profile Send private message
nerval
n00b
n00b

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 6:10 am    Post subject: . Reply with quote

Oncelikle Gelecek 2.0 hakikaten cok kotu bir linux dagitimidir :) Bugune kadar sabredebildiginiz icin hakikaten saygi duydum.

Gentoo'nun istediginiz versiyonunu alabilirsiniz; terminal'de "emerge world" yazmanizla hersey en son versiyonuyla degisir.

Forum'dan togan arkadasimin hazirladigi 3 adiminda kurulmasini anlatan muhtesem basliklari var; bu basliklari takip ederek adim adim gentoo'yu kurabilirsiniz.

Eger ki kurulumda cok fazla ugrasmak istemiyorsaniz; Puerto Rico bazli :) Vidalinux Anaconda installer ile beraber geliyor. Gentoo bazli oldugu icin; Gentoo'nun baz ozelliklerine rahatlikla ulasabilirsiniz, ardindan da sisteminizi gelistirirsiniz.

Eger ki kurulum ve kullanim kolayligi ariyorsaniz; Gentoo "kaynak bazli" bir dagitim oldugu icin bir takim zorluklarla karsilasabilirsiniz. Lakin Gentoo simdilik tecrubeli kullanicilar icin yapilmis bir linux dagitilimidir.

Subat ayinda kurulum arayuzuyle Gentoo; tum kullanicilara yonelik bir surum sunacak. Dilerseniz bu surumu de bekleyebilirsiniz; dilerseniz Vidalinux'u kurabilirsiniz; dilerseniz togan'in basliklarini takip ederek Gentoo'yu kurabilirsiniz; dilerseniz Gentoo Linux Installation Script (GLIS) yardimiyla kurulumu yapmaya calisabilirsiniz; dilerseniz de kurulum ve kullanim acisindan daha kolay linux dagitimlarina yonelebilirsiniz.

Gentoo NPTL ozelliginin yani sira tamamen sisteminize ozel olarak kurulumu ile ; bilgisayarinizi en hizli sekilde kullanmanizi saglar.

Kurulum ve kullanim kolayligi acisindan Debian bazli bir surum olarak Ubuntu Linux'u oneririm. Bunun yani sira kullanacaginiz programlarin istediginiz versiyonlarini kontrol ederek bir linux dagitimi secmek isterseniz Distrowatch'i ziyaret edebilirsiniz.

Saglicakla kalin;
Onur

Linkler :
Vidalinux : http://desktop.vidalinux.com
GLIS : https://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=55293
Ubuntu : http://www.ubuntulinux.org : Kurulumundan sonra : http://www.ubuntuguide.org
Distrowatch : www.distrowatch.com
Back to top
kehleti
n00b
n00b

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 9:43 am    Post subject: Reply with quote

slm.
@nerval arkadaþ bilgilendirme için teþekkürler. Aslýnda Gelecek 2.0 nin kendisi pek iyi bir sürüm olmadýðýný biliyorum.(Öteki linux sürümlerine göre) Ama benim kullandýðým KDE si 3.1 e ve mozillasý 1.6 ya yükseltilmiþ. Ama en önemli özelliði HCF win Modemler için kendi bünyesinde sürücü bulundurmasý. Ýnternette bu özelliði ile iyi bir performans sergiliyor. :wink:

Diyeceksin ki bir externel modemle bunu aþabilirsin. Malesef olmuyor. External modemim var ve anakartýmýn Serial(Com1 ve Com 2) portlarý sorunlu olduðu için malesef beni winmodem kullanmaya mahkum ediyor.

Bu güne kadar Redhat 7.2 RedHat 9 Mandrake 10 ve 10.1 Suse 9.1 personal Knoppix in son sürümleri Be-Os ve GBL 3.0 (Sorunlu bir sürüm) gibi linux sürümlerini denedim.
Quote:

Subat ayinda kurulum arayuzuyle Gentoo; tum kullanicilara yonelik bir surum sunacak. Dilerseniz bu surumu de bekleyebilirsiniz;

Þubata pek birþey kalmamýþ. Bu yüzden biraz daha bekleyip yeni çýkacak gentooyu bekleyeyim. Belki de benim bilgisayarý kullanan herkese hitap eden bir sürüm olur.

Tekrar bilgilendirme için teþekkürler.
Back to top
togan
Apprentice
Apprentice

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 12:25 pm    Post subject: Gentoo Reply with quote

Selam Kehleti

Ayrýca unutmadan ekleyeyim yeni çýkan gentoo sürümleri 2004.3 ten itibaren standart kernel olarak 2.6 sürümü nü seçti ve 2.6 kernelde winmodem desteði yok. Bu modem sorununa bir çözüm geliþtirmelisin.. Þu an herhalde pek kullanan kalmadý..

Unutulmamalýki Gentoo biraz diþli bir sürüm bunu aþabilmek zayýf bir internet baðlantýsý ile çok zor.. Çýkabilecek herhangi bir sorunda yeni bir program sürümü yüklemek gerekebilir. Oda internet baðlantýsý zayýf olduðunda, sabrýný biraz zorlayabilir.. Karar senin tabiiki, baþarýlar dilerim..

Kolay gelsin
kehleti
n00b
n00b

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 2:58 pm    Post subject: Reply with quote

slm.
@togan arkadaþ öneri ve uyarýn için teþekkürler.
Back to top
nerval
n00b
n00b

PostPosted: Fri Jan 21, 2005 10:31 pm    Post subject: . Reply with quote

Winmodem togan'in da dedigi gibi kernel tarafindan baz olarak desteklenmiyor, ama linux'de yapilamayacak bir sey yoktur :) Cozumu bulunur.

http://www.linuxquestions.org/questions/history/266946

Bu adreste benzer bir sorunla karsilasan biri driver'i kernel'e kurmus. Burayi inceleyebilirsin istersen.

Ubuntu'nun yeni cikan Hoary'si de (henuz herkese sunulmadi ama ftp://cdimage.ubuntulinux.org/cdimage/releases/hoary/array-3/ buradan download edebilirsiniz) da Gnome 2.9.4 , Gimp 2.2.2, Firefox 1.0 gibi son surumlerle geliyor; Gentoo'da da genelde "emerge world" tum programlari en son surumune yakin surumlerle guncellestirir.

Subat'taki surumu bekleyen bir cok kisi var (ben de bekliyorum, hard disk'imde 40gb lik bir yer actim; cikar cikmaz oraya kuracagim; deneme gorme ve oksama amacli :))

Saglicakla kalin:
Onur

P.S 1 : KDE'nin su an stable surumu 3.3.2 (Gentoo da bu versiyon mevcut) ; kde.org dan da 3.4 beta versiyonuna ulasabilirsiniz. (Gnome 2.9.4 'teki basari KDE'yi biraz ayaklandirdi :) 3.4 versiyonu stable olarak sanirim Subat ayinda cikar. Gnome 2.10 da 8 Mart'da gelecek; KDE'den kanimca kat kat daha ustun.)

P.S 2 : Mozilla'nin da su an 1.7.5 versiyonu mevcut; ama Mozilla Firefox 1.0 akillara ziyan kalitede. Ikisi de son versiyonlariyla Gentoo'da mevcut.
Back to top
togan
Apprentice
Apprentice

PostPosted: Sat Jan 22, 2005 10:11 am    Post subject: winmodem Reply with quote

Selam,

Winmodem le ilgili eklemem gereken birþey var.. Onur saðolsun araþtýrmýþ bulmuþ..
http://www.linuxquestions.org/questions/history/266946 burada verilen

http://404.bizhat.com/temp/Modem.zip link çalýþmýyor ama onun yerine.

http://www.geocities.com/tricky886@sbcglobal.net/linux/modem/HCFPCIMODEM_0_99LNXTBETA0304.tar.gz

Linki çalýþýyor..isteyen ilgilenen varsa buradaki linklerdeki winmodem sürücüleri bir paket yapalým.. Sitemize koyalým tabii nasýl kurulacaðý ile birlikte..

Kolay gelsin
kehleti
n00b
n00b

PostPosted: Sat Jan 22, 2005 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

slm.
Arkadaþlar linkler için teþekkürler.
Bu arada Ubuntu yu sipariþ ettim. Belki o gelene kadar Gentoo nun yeni sürümüylede tanýþýrým. :wink:

Ýlginize teþekkürler.
Back to top
kehleti
n00b
n00b

PostPosted: Mon Jan 24, 2005 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

slm.
Quote:
.isteyen ilgilenen varsa buradaki linklerdeki winmodem sürücüleri bir paket yapalým.. Sitemize koyalým tabii nasýl kurulacaðý ile birlikte..

@togan arkadaþ uygun bir zamanda bekleriz.
Back to top
Marifetli
n00b
n00b

PostPosted: Wed Feb 23, 2005 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Gentoo kurma için cd yazmana gerek yok ki canlý olsun veya olmasýn herhengi bir linux daðýtýmý ile sabit diske Gentoo kurabilirsiniz.
Back to top
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Other Languages All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum