Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[OT] Jakie polecacie IDE do programowania w C w Linuksie
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 1:58 am    Post subject: [OT] Jakie polecacie IDE do programowania w C w Linuksie Reply with quote

Witam !

Pytanko nie związane bezpośrednio z Gentoo i może troszkę nietypowe, ale chciałem zapytać Was o zdanie. Jakie byście polecili mi IDE na Linuksa spełniające Moje Wymagania (TM) ? ;) Wymagania te to :
- zintegrowany debuger (może być nakładką na gdb) z możliwością wykonywania krokowego programów w trybach Stape Over (Przekraczania) i Trace Into (Wkraczania) umożliwiający również dodawanie zmiennych do listy zmiennych obserwowanych (Watch List)
- edytor z kolorowaniem składni, dopełnianiem kodu, podpowiadaniem typów argumentów danej funkcji, itp.
- możliwość wybrania na początku pracy jaki typ programu chcę pisać (C/C++/inne), konsolowy, GTK, itp.
- możliwość łatwego generowania plików *.po (*.pot) dla programów wielojęzycznych
- możliwość wybierania komponentów graficznych z listy gotowców dostępnych w danym toolkicie GUI (np. dla GTK, a jeszcze lepiej dla GTK2)
- możliwość automatycznego robienia całego "shitu" configure, make, itp.
- gadający po Polsku (niekonieczne, mile widziany dodatek)
- nie wymagający GNOME (KDE może być, GNOME ostatecznie też, ale tylko "z braku laku" :D )

Skromne wymagania, nie ? :P

A tak na poważnie, to mam za sobą doświadczenia tylko z programowaniem na windę (Delphi 6-8, Visual C++ 6, C++ Builder 6) i minimalne na Linuksa (prościutkie konsolowce pisane w KWrite i samemu kompilowane gcc).

Z tego, co znam to jest KDevelop (dla mnie byłby idealny), ale nie widziałem go w akcji i nie mam pewności, czy umożliwia szybkie (wybierając gotowe widgety) pisanie programów w czystym C korzystając z GTK2 (lub ostatecznie GTK) oraz anjuta, która ma możliwość wybrania aplikacji C/GTK, ale wymaga pełno GNOM-a i AFAIK nie jest po polskiemu. ;)

Doradźcie w miarę możliwości (każdy głos na wagę złotka (nie mylić ze sreberkiem) :D ).

Pozdrówki. 8)
_________________
For Polish users :
$ man mas
Nie ma strony manuala dla mas
For Other users :
Sorry for my english, I know it's bad, but I think it's at least understandable ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Strus
l33t
l33t


Joined: 19 Apr 2004
Posts: 780
Location: Poland - Bochnia

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 2:17 am    Post subject: Reply with quote

Code:
emerge kdevelop
napewno miło Cię zaskoczy :)
Back to top
View user's profile Send private message
Rav70
l33t
l33t


Joined: 11 Feb 2004
Posts: 607
Location: Poland

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 7:24 am    Post subject: Reply with quote

Niczego lepszego od kdevelop jak dotąd nie znalazłem.
Pozdr. Rav
_________________
Q: Why is Microsoft's Product Support a failure?
A: Because Microsoft needs a Support Group instead.
Back to top
View user's profile Send private message
vArDo
Apprentice
Apprentice


Joined: 14 Jul 2004
Posts: 218
Location: Bielsko-Biala / Cracow (Poland)

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 7:44 am    Post subject: Re: [OT] Jakie polecacie IDE do programowania w C w Linuksie Reply with quote

Pepek wrote:

- możliwość wybierania komponentów graficznych z listy gotowców dostępnych w danym toolkicie GUI (np. dla GTK, a jeszcze lepiej dla GTK2)


Nie za bardzo rozumiem o co tutaj ci chodzi, czy chodzi ci o wklejanie samego kodu (GUI w kodzie), tak jak sie uzupelnia np HTML znacznikami i sobie tylko uzupelniasz, czy chodzi, np. o cos takiego jak Delphi. Jesli o to pierwsze to moze i cos takiego jest, jesli o to drugie to jedynym rozwiazaniem, ktore chyba jest stadardem w takim tworzeniu aplikacji GTK+ jest Glade, ale nie jest z niczym zintegrowany za bardzo ;/

Jesli chcesz juz takie srodowisko to KDevelop jest zdecydowanie najlepszy (ew. + QtDesigner, jesli ci nie zalezy zeby to bylo GTK+).

Ale moim zdaniem vim wymiata.

Pozdrawiam

vArDo
Back to top
View user's profile Send private message
psycepa
Veteran
Veteran


Joined: 27 Dec 2004
Posts: 1637
Location: Poland

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 7:48 am    Post subject: Reply with quote

no ja kiedys mialem jeszcze cos takeigo co sie nazywalo
BorlandX ale juz nawet nie pamietam jak to wygladalo, wiem ze mialem z tym siakies problemy, ale moze tobie sie uda :), sciagnac to mozna na stroniue borlanda,

ja mimo wszystko pisze pod kdevelop, IMHO, idealne IDE:)
_________________
RLUNo. 376073
bo czytac, to trzeba ze zrozumieniem (c) by psycepa
"nigdy nie kloc sie z glupcem, najpierw sprowadzi cie do swojego poziomu a potem pokona doswiadczeniem"
"Life is complex. It has its real and imaginary part."
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 10:02 am    Post subject: Re: [OT] Jakie polecacie IDE do programowania w C w Linuksie Reply with quote

Pepek wrote:
Jakie byście polecili mi IDE na Linuksa spełniające Moje Wymagania (TM) ? ;) Wymagania te to :
- zintegrowany debuger (może być nakładką na gdb) z możliwością wykonywania krokowego programów w trybach Stape Over (Przekraczania) i Trace Into (Wkraczania) umożliwiający również dodawanie zmiennych do listy zmiennych obserwowanych (Watch List)

Kdbg

Pepek wrote:
- edytor z kolorowaniem składni, dopełnianiem kodu, podpowiadaniem typów argumentów danej funkcji, itp.

SciTE, gVim

Pepek wrote:
- możliwość wybrania na początku pracy jaki typ programu chcę pisać (C/C++/inne), konsolowy, GTK, itp.

A tego to nigdy nie rozumialem - program bedzie taki jak go napiszesz, nie taki jaki kreatorek na poczatku uruchomisz.

Pepek wrote:
- możliwość łatwego generowania plików *.po (*.pot) dla programów wielojęzycznych

Bite me

Pepek wrote:
- możliwość wybierania komponentów graficznych z listy gotowców dostępnych w danym toolkicie GUI (np. dla GTK, a jeszcze lepiej dla GTK2)

Glade, QTDesigner, FLUI, wxBuilder


Pepek wrote:
- możliwość automatycznego robienia całego "shitu" configure, make, itp.

Nie jest to konieczne (patrz moja strona i configure-ng2)

Pepek wrote:
- gadający po Polsku (niekonieczne, mile widziany dodatek)

SciTE, gVim - wszystko po polsku :)

Pepek wrote:
- nie wymagający GNOME (KDE może być, GNOME ostatecznie też, ale tylko "z braku laku" :D )

SciTE, gVim ;)

Pepek wrote:
Skromne wymagania, nie ? :P

Małe :P
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
quat
Guru
Guru


Joined: 18 Sep 2004
Posts: 316

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 10:06 am    Post subject: Re: [OT] Jakie polecacie IDE do programowania w C w Linuksie Reply with quote

ja uwazam jak wiekszosc dotychczasowych postujacych kdevelop (chociaz mialem stycznosc troszke z anjuta i nie narzekam).

ale ponad wszelka watpliwosc vim rulz :D najlepsze srodowisko do programowania a integracja zalezy jedynie od umiejetnosci programujacego/konfigurujacego.
_________________
a mind is like a parachute, it's better when it's open
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Wed Jan 12, 2005 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

No dobra, zemergowałem sobie to kdevelop i jest ciekawe, ale IMO zdatniejsze do C++/Qt(KDE). Jak wybieram, że projekt ma być pisany w C, to dostaję wybór tylko pisania modułu jajka, aplikacji konsolowej, aplikacji dla GBA i dla GNOME. Ponieważ najbliższe tego, co chcę pisać (GTK2 + czyste C) jest ten projekt z GNOME, więc wybieram go, ale dla niego nawet autoconf+automake nie przechodzi, bo wymaga jakichś gnomowych rzeczy. Jeszcze wypróbuję tą anjutę, a o Glade nie słyszałem, poszukam ich stronki i poczytam sobie troszkę o tym.

Pozdrówki. 8)
_________________
For Polish users :
$ man mas
Nie ma strony manuala dla mas
For Other users :
Sorry for my english, I know it's bad, but I think it's at least understandable ;)
Back to top
View user's profile Send private message
ketjow
Guru
Guru


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 382
Location: Krakow, Poland

PostPosted: Thu Jan 13, 2005 7:28 pm    Post subject: Reply with quote

tez pisze w vi || kdevelop, ale slyszalem ze fajne jest tez eclipse-cdt. To taki eclipse (jak ktos pisal w javie to wie) tylko ze do C++. Troche wolny, no ale bardzo komfortowy. Od razu mowie ze nie probowalem bo musialbym na moim amd64 niezle kombinowac zeby go uruchomic, no ale w eclipse pisalem a to pewnie dosc podobne..
Back to top
View user's profile Send private message
mdk
Apprentice
Apprentice


Joined: 30 Sep 2004
Posts: 243
Location: Warsaw / Poland

PostPosted: Sat Jan 15, 2005 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm... nikt nie napisał o emacs'ie!. Testowałem różne środowiska (Anjuta, NetBeans do Javy, Eclipse, MonoDevelop) i w końcu wszystkie odinstalowałem. Najlepszy jest emacs + własne Makefile + edytory GUI (Glade to podstawa). Trzeba trochę czasu zainwestować w naukę/konfigurację/przyzwyczajenie ale warto. W jednym edytorze można pisać C, C++, Javę, C#, HTML, PHP i co tam kto chce - z podkreślaną składnią, helpem, auto-complete... etc. (to samo zresztą dotyczy vi/gvima)

Środowiska i wszystkie auto-generatory kodu to zjadacze czasu. To co się "zyska" na początku i tak się traci po jakimś czasie, jak próbujesz się zorientować "o co właściwie chodzi" w tym co zostało wygenerowane. A przerabiać/modyfikować trzeba (prędzej czy później) wszystko.

I jeszcze jedno - w każdym ze środowisk które testowałem, coś było zrąbane z indentacją (tabowaniem).
_________________
Michael Dominic K.
www.mdk.org.pl
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 4:32 pm    Post subject: Reply with quote

No i po sesji zacząłem się tym bawić, choć czasu wolnego malutko. Na razie najbardziej przypadło mi do gustu glade i dodatkowo anjutka. Ale przejdę do sedna, czyli do powodu, dla którego napisałem tego posta. Otóż wkurza mnie niemiłosiernie autoconf i automake i wszystkie rzeczy do tego potrzebne. Ze źródełek, które obecnie wraz z ikonkami zajmują mi ~ 40 KB tworzy mi to pakiet dystrybucyjny (całe drzewko plików + skrypty configure, Makefile, itp. spakowane do *.tar.bz2) o wielkości ~ 300KB !! Czy nie ma jakiegoś prostszego sposobu ? Oczywiście ręczne pisanie configure i Makefile-ów odpada. W tym wątku nelchael pisał o jego projekcie configure-ng2. Przyglądałem się temu, ale za bardzo nie czaję jak tam wszystko poustawiać, aby dało to się użyć w moim projekcie. Więc tu pojawia się prośba do nelchael-a :
Mógłbyś napisać jakieś HOW-TO or sth do tego configure-ng2 ? Bardzo by mi (i na pewno też innym) się przydało. Najlepiej pokaż jak to poustawiać dla jakiegoś przykładu (np. aplikacja z GUI pisana w C + GTK2, korzystająca z nls-a (gettext, generowanie plików *.mo, itp.), potrzebująca wrzucić kilka ikonek do $PREFIX/$PACKAGE/share, umożliwiająca odinstalowanie, itp., itd.). :D

Pozdrówki. 8)
_________________
For Polish users :
$ man mas
Nie ma strony manuala dla mas
For Other users :
Sorry for my english, I know it's bad, but I think it's at least understandable ;)
Back to top
View user's profile Send private message
nelchael
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 1948
Location: /dev/drzewo

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 4:43 pm    Post subject: Reply with quote

Pepek wrote:
Mógłbyś napisać jakieś HOW-TO or sth do tego configure-ng2 ? Bardzo by mi (i na pewno też innym) się przydało. Najlepiej pokaż jak to poustawiać dla jakiegoś przykładu (np. aplikacja z GUI pisana w C + GTK2, korzystająca z nls-a (gettext, generowanie plików *.mo, itp.), potrzebująca wrzucić kilka ikonek do $PREFIX/$PACKAGE/share, umożliwiająca odinstalowanie, itp., itd.). :D

Mam zamiar dorobic dokumentacje do tego, ale dopiero po sesji (czyli jutro (mam nadzieje :) )). configure-ng2 nie tworzy Makefile'ow. Dlaczego? Nie lubie auto-wygenerowanych Makefile'ow, bo szukanie w nich co niedziala jest bolem (wlasciwie to jest niewykonalne). Dlatego cng2 tworzy plikczek zawierajacy potrzebne -I, -L i -D, ktory trzeba dolaczyc do Makefile (include). Jako szczatkowa dokumentacja moga sluzyc: komentarze w pliku makefile.py oraz przyklady jak to wykorzystalem (w ncpufreqd, nclasses, erasms). Szczegolnie polecam xerasms, bo tam jest jak korzystac z --with i --without.
_________________
[color=gray:17697d0166]http://dev.gentoo.org/~nelchael/[/color:17697d0166]

[size=14:17697d0166]>> [b:17697d0166]Zasady na f.g.o->Polish[/b:17697d0166] <<[/size:17697d0166]
Back to top
View user's profile Send private message
vArDo
Apprentice
Apprentice


Joined: 14 Jul 2004
Posts: 218
Location: Bielsko-Biala / Cracow (Poland)

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

Pepek wrote:
No i po sesji zacząłem się tym bawić, choć czasu wolnego malutko. Na razie najbardziej przypadło mi do gustu glade i dodatkowo anjutka. Ale przejdę do sedna, czyli do powodu, dla którego napisałem tego posta. Otóż wkurza mnie niemiłosiernie autoconf i automake i wszystkie rzeczy do tego potrzebne. Ze źródełek, które obecnie wraz z ikonkami zajmują mi ~ 40 KB tworzy mi to pakiet dystrybucyjny (całe drzewko plików + skrypty configure, Makefile, itp. spakowane do *.tar.bz2) o wielkości ~ 300KB !! Czy nie ma jakiegoś prostszego sposobu ?


Rzeczywiscie tutaj wielkie IDE sie nie popisuja :)

Quote:

Oczywiście ręczne pisanie configure i Makefile-ów odpada.


Eee, no czemu? :P Wiesz troche (2 tyg.) posiedzisz nad kilkoma HOW-TO + examples i bedzie okej :) Przynajmniej na poczatek...

A tak naprawde to polecam swietny soft do budowanie wlasnego softu:

http://www.scons.org

Przynajmniej ja sie czuje zauroczony :) Polecam man page + wiki i bedziesz wiedzial wszystko (no prawie, to jest w trakcie rozwoju) co potrzebujesz. Swietnie sie nadaje wlasnie do takich malych projektow :) Moj SConstruct do jedno plikowego programu uzywajacego gtkglextmm zajmowal kilka linii, ktore sa prawie calkowicie intuicyjne (do wielu plikow zajmowalby tyle samo - zaleznosci sa wykrywane automatycznie).

Wada jest oczywiscie mala powszechnosc sconsa, jednak w dzisiejszych czasach python to podstawa :D (przynajmniej na Gentoo)

Na marginesie druga sprawa. Zbliza sie Anjuta2 i modularyzacja tego calego kolosa, wiec przymierzalem sie do napisania wlasnie, takiego mini wizardo-druida do najpotrzebniejszych rzeczy do sconsa (a moze i jednoczesnie do autoconfa), co by ulatwic developerom tworzenie kodu, ale nie zasmiecanie plikow wokol niego.

Niestety czasami uczelnia zabiera mi wiekszosc czasu ;/ (nelchael chyba moze potwierdzic z autopsji), wiec nawet nie wiem czy zaczne w tym wieku, ale moze sie zbiore... Narazie czekam na anjute 2.0 w wersji +-stable i zobacze co to bedzie, ew. moznaby zrobic cos zupelnie osobno...

Pozdrawiam

vArDo

PS. Nie zagladalem do softu nelchaela, wiec nie wiem czy przypadkiem nie latwiej bedzie ci uzyc wlasnie tego.
Back to top
View user's profile Send private message
k4sbasia
n00b
n00b


Joined: 27 Jan 2005
Posts: 46
Location: Poland/Opole

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Ja też polecam Ci całym sercem Anjuta, jest bardzo dobre - warto spróbować
_________________
__________
k4sbasia
Linux Counter: 185243
Back to top
View user's profile Send private message
yuha
n00b
n00b


Joined: 19 Oct 2004
Posts: 7

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Próbowałem wielu IDE do C/C++, większość a nich wydaje się mocno przerośnięta i powolna - chyba dlatego sporo osób woli używać odpowiednio skonfigurowanego vima lub emacsa. Ostatnio zainteresował mnie Code::Blocks (http://www.codeblocks.org/) - niewielki, szybki, całkiem przyjemny w użyciu. Jak na razie nie widziałem jego ebuildu w portage, ale można samemu ściągnąć źródła z CVSa i Przetestować.
Back to top
View user's profile Send private message
Zwierzak
Veteran
Veteran


Joined: 19 Sep 2003
Posts: 1012
Location: /dev/null

PostPosted: Sun Feb 27, 2005 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

A dla mnie i tak najlepszy był, jest i będzie KDevelop. W nim jest wszystko co potrzebuje ładnie umiescowione. Szkoa ze jeszcze nie maja wsparcia dla C# (kolorowanie juz jest) ale to da sie wytrzymac
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum