Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
Zmieniłem winzgroze na linuxa. Czemu ??
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

Goto page Previous  1, 2  
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sir_skiner
Apprentice
Apprentice


Joined: 03 Mar 2004
Posts: 282
Location: Poland

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

ja ok 10 miesiecy
mdk 9.0 niezly ale co ja wtedy o linuksiie wiedziialem
aurox9.1 - sam nie wiem
xxx9.1 - super - duzo mi dal radosci, wiedzy i satysfakcji, ale te zaleznosci :?
i niebawem gentoo [1 raz mi sie naped dvd przydal a mam go prawie 3 lata i 8 miesiecy, byl w 1szym moim kompie] i znow mam to poczucie swojej marnosci wobec linuksa. czy to kiedys mija?
_________________
sir_skiner
GentooLinux - thinking best ;)
Back to top
View user's profile Send private message
tux1988
n00b
n00b


Joined: 24 Apr 2004
Posts: 3
Location: Poland - Suwalki

PostPosted: Sat Apr 24, 2004 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ja mam Linuksa mniej więcej od 4 miechów, a tak naprawdę PRAGNĽŁEM go posiadać od bardzo dawna. Kompa mam od 2 lat (Kiedyœ miałem kompa z 64KB RAMu :D), a Linuksem interesuję się od kilku lat. I właœnie gdzieœ tak 4 miechy temu coœ mnie wzięło, no i zassałem Mandarynkę 9.2. Syfiasta troche była (9.1 lepsza). Potem Debian (Knoppix 3.1) chyba przez 1 dzień, a teraz mam Gentoo 2004.0. "Instalacja" "suchego" systemu trwała koło 2 dni, potem męczyłem się z pół tygodnia z X'ami i KDE, ale już działa. Potem problemy z ALSš (teraz mam OpenSound), kompilacja dodatkowego oprogramowania. Teraz wszystko chodzi jak należy, system razem z KDE uruchamia się ok. 35 sek. (moja Winda XP - około 1,5 min, a Mandarynka koło 2 min) i jestem zadowolony. Na razie nie mam zamiaru zmieniać systemu na inny. A Winda została bo czasem w niej w coœ zagram albo progs'a w Delphi walnę (C/C++ Lepsze :D ), no i reszta rodziny jeŸdzi windš.

P.S. Sory za tak długi i nudny post :D
_________________
Jedyny s³uszny system Linux Gentoo
Back to top
View user's profile Send private message
Pepek
Guru
Guru


Joined: 25 Apr 2004
Posts: 313
Location: Tarnowskie Góry - Poland - Europe

PostPosted: Sun Apr 25, 2004 1:37 am    Post subject: Reply with quote

Ja przerzuciłem się na Linuksa ok 5 miesięcy temu i od tej pory pokochałem ten system. Od dwóch miesięcy już nawet nie mam windy na moim kompiku. Na razie jeszcze jadę na podrasowanej mandarynie 9.2 Blue Hawk, ale już kompiluję Gentoo.

Pozdrówki.

P.S. Do ai: istnieje kazaa na linusia, nazywa się gift z wtyczką fasttrack i graficzną nakładką Apollon. Jest to prostsze w obsłudze od Kazyy i równie funkcjonalne (przynajmniej u mnie śmiga jak burza, a widzę że w portage'u też to jest).
Back to top
View user's profile Send private message
ai
Apprentice
Apprentice


Joined: 21 Mar 2004
Posts: 227
Location: Poland, Krk

PostPosted: Sun Apr 25, 2004 7:49 am    Post subject: Reply with quote

Pepek: ale ona korzysta z kazaa-network ? Bo wlasnie o to chodzi ze tam jest srednio 3 miliony uzytkownikow ;]

----dopisane------

o ja pierdole faktycznie ;] Wielkie dzieki, normalnie :*

ide wywalic windowsa (fajnie bede mial 4 giga miejsca wiecej ) ;]
_________________
just nothing ;)
Back to top
View user's profile Send private message
Poe
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 2155
Location: Mysłowice/Lublin, Poland

PostPosted: Sun Apr 25, 2004 12:09 pm    Post subject: Reply with quote

Co mnie przyciągnęło do Linuksa? swooda działania i konfigurowania dla własnych potrzeb. robie system pod siebie, a nie jak często bywa siebie pod system. Co do Gentoo. to jest moja trzecia dystrybucja (wczesniej był MDK 9.1 a potem PLD 1.0). Namówił mnie (chwała mu za to) C1rex, gdy współczuł mi jak męczyłem sie z kompilacjami na PLD (uwielbiam kompilować..), gdyz system był stary, to musiałem instalować dodatkowo 15 różnych pakietów i 20 uaktualnien by skompilować sobie coś.. Tu jest inaczej. Może podstawowa instalka gentoo szybka nie jest, ale dobra i procentuje na przyszłość...
pozdrawiam

ps
W ogole styczność z Linuksem na mym kompie mam od 6.12.2003, takze niezbyt długo, ale wydaje mi się, ze jak na tak krótk okres sporo sie nauczyłem (jeszcze mnóstwo przedemną). Czemu tak? przypisuje to swojemu nastawieniu do tej całej sprawy i pomocy różnych osób..
_________________
Hardware:HP Pavilion DV6875SE[C2DT5550@1.83GHz_3GB-DDR2_320GB-SATA_GF8400GS]
http://popularcoffee.blogspot.com - Popkulturowa Kawa
RLU#342333
Back to top
View user's profile Send private message
sekretarz
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 156
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Sun Apr 25, 2004 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ja uwielbiam Gentoo za to że moge w nim wszystko zrobic pod swoje poterzeby. Windows jest ograniczony, bo daje mozliwosc tylko nalozenia themes'a i to wszystko. W debianie nie ma flag USE, wiec nie da sie go uzywać (przy instalacji samby instaluje mi xfree ;) ). Nad slackiem duzo zabawy jest, trzeba dopieszczac system, co nieraz jest bardzo ciekawym zajeciem :). o PLD juz nie wspominajac, pakiety lepsze od debiana, ale to rpm :P, poza tym za duzo smiesznych automagicznych kreatorow (dzieki ktorym podczas instalacji sobie wszytkie dane wywalilem z dysku). Red hata nie uzywalem, nie znam go :P.

Gentoo ma wady jak i zalety. Wedlug mnie zalet jest wiecej, dlatego uruchomilem go juz na 5 kompach i przymierzam sie do kolejnych wdrozen. :)
_________________
#gentoo.pl Team - sekretarz
Back to top
View user's profile Send private message
axquan
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Nov 2003
Posts: 85

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

sekretarz wrote:
Ja uwielbiam Gentoo za to że moge w nim wszystko zrobic pod swoje poterzeby. Windows jest ograniczony, bo daje mozliwosc tylko nalozenia themes'a i to wszystko.

Trochę się mylisz. W windzie można bardzo dużo rzeczy pozmieniać, nawet dostosowywać system pod użytkownika, tyle, że cały szkopuł tkwi w tym, że takie modyfikacje nie zostały zapewnione przez samego prodcenta, a jednynie przez programy z trzeciej ręki. Na windowsa jest na prawdę bardzo dużo dobrych programów, w tym także i darmowych, ale ja po prostu nie miałem siły ich nadzorować. Tak, nadzorowanie to chyba dobre słowo, bo winda nie ma tak dobrego systemu aktualizacji jak choćby gentoo (który w tej dziedzinie przoduje nawet wśród linuxów). Każdy program trzeba było aktualizować z osobna, a jak się ma ich powiedzmy 30-40, to przejrzenie stron projektów zajmuje sporo czasu.

Więc problemem nie jest sama konfigurowalność, ale sposób w jaki się ją osiąga.

PS. Napisałem to tylko tak dla sprostowania, bo zaczyna mnie z lekka denerwować mitologizacja linuxa, jaki to on wielki i wspaniały. Nie zawsze to jest prawda i w wielu dziedzinach Windows jest lepszy (lub inaczej, programy na windowsa są lepsze). Ale i tak używam linuxa, bo według mnie niczego lepszego nie wymyślono, a przynajmniej nie znam lepszej alternatywy :D

Pozdro
Back to top
View user's profile Send private message
zytek
Apprentice
Apprentice


Joined: 06 Feb 2004
Posts: 233
Location: Poland, Ostrów Wlkp.

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:32 pm    Post subject: Reply with quote

(oj zaraz rozpocznie się mały flame war chyba.. ;> lepiej wróćmy do tematu;> )
Back to top
View user's profile Send private message
muchar
Bodhisattva
Bodhisattva


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 690
Location: /dev/urandom

PostPosted: Mon Apr 26, 2004 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

axquan wrote:

Trochę się mylisz. W windzie można bardzo dużo rzeczy pozmieniać, nawet dostosowywać system pod użytkownika, tyle, że cały szkopuł tkwi w tym, że takie modyfikacje nie zostały zapewnione przez samego prodcenta, a jednynie przez programy z trzeciej ręki.


Zgadzam się! Wspomnij jeszcze o ich cenie, a także o tym jak bardzo potrafią zdewastować system.
_________________
MuchaR
Nie denerwuj mnie. Kliknij tu!!!
Homepage: http://muchar.one.pl!!!
Back to top
View user's profile Send private message
L1
n00b
n00b


Joined: 27 Apr 2004
Posts: 31
Location: Poland

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

heh moja histora wyglada dosc ciekawie:
najpierw (grudzien 2002) kupilem mdk z linux+ extra bardzo mi sie podobal (mialem modem) gdy zainstalowli mi stale loncze to zassalem pld (marzec 2003) zainstalowalem ale jak to po red hatopodobnych bywa mialem okropne problemy zalewalem postami ich liste dyskusyjna i jakos to dzialalo :) potem wziolem sie za slacka (kwiecien/maj 2003) calkiem spox w koncu (czerwiec 2004) zaczelem robic cos wlasnego na podstawie LFS (vampire-linux) troche na tym siedzialem (poczatek kwietnia) postanowilem zbudowac sobie gentoo :P i jestem teraz na nim (wlasnie jedzie upgrade) :) i jest ok. A ze mam jeszcze czas (mlody jestem [1 gimn]) to moze poekperymentuje z innymi ale gentoo zaoszczedzilo u mnie na dobre.
PS. stawialem tez debiana ale na 1 dzien bo mi sie niespodobal (nielubie rozdrabniania) wiec wypad :)
PS2. a to tak zebyscie sie mnie nieczepiali http://www.linuxweb.cyb3r.org/viewtopic.php?p=74663#74663 http://www.linuxweb.cyb3r.org/viewtopic.php?p=74684#74684
chcialem jeszcze dodac ze raczej was smieciami niebede zazucac i starac sie odpowiadac.
_________________
| Kernel 2.6.4-ck1 | bootsplash | FVWM-Crystal |
|Athlon-XP 1700+ | Msi KT3V | 256 DDR kingstone| His Radeon 9200 full |

"It's God. No, not Richard Stallman, or Linus Torvalds, but God."
(By Matt Welsh)
Back to top
View user's profile Send private message
raaf
Apprentice
Apprentice


Joined: 31 Dec 2003
Posts: 293
Location: Kraków

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

tak gdzies slyszalem i wydaje mi sie to prawda, ze ciezko jest zmienic widowsa na linuxa, ale zmienic linuxa na windowsa to juz sie nie da. :)
Back to top
View user's profile Send private message
L1
n00b
n00b


Joined: 27 Apr 2004
Posts: 31
Location: Poland

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

raaf wrote:
tak gdzies slyszalem i wydaje mi sie to prawda, ze ciezko jest zmienic widowsa na linuxa, ale zmienic linuxa na windowsa to juz sie nie da. :)
hmm mi bylo latwo heh mialem winde do granie i nagle przestalo mi sie chciac grac siedzialem juz z 2 michy bez findy odpalilem cfdisk i sie kapnelem ze partycja zostalo to wyjmuje dysk z servera przenosze dane i usuwa partycje z winda zlonczam partycje i wio z slax'a (jak sie jeszcze live slack zwal) :> i niezmienie na nic mojego linuksika :) a jak mnie bieze na gierki to daje w ET i Q3 (niezadobrz mi to wychodzi zawsze obrywam [zabuzone zdolnosci motoryczne]) i np supertux foobilard frozen-bubble itd.
_________________
| Kernel 2.6.4-ck1 | bootsplash | FVWM-Crystal |
|Athlon-XP 1700+ | Msi KT3V | 256 DDR kingstone| His Radeon 9200 full |

"It's God. No, not Richard Stallman, or Linus Torvalds, but God."
(By Matt Welsh)
Back to top
View user's profile Send private message
sekretarz
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 156
Location: Poznan, Poland

PostPosted: Tue Apr 27, 2004 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

axquan wrote:
sekretarz wrote:
Ja uwielbiam Gentoo za to że moge w nim wszystko zrobic pod swoje poterzeby. Windows jest ograniczony, bo daje mozliwosc tylko nalozenia themes'a i to wszystko.

Trochę się mylisz. W windzie można bardzo dużo rzeczy pozmieniać, nawet dostosowywać system pod użytkownika, tyle, że cały szkopuł tkwi w tym, że takie modyfikacje nie zostały zapewnione przez samego prodcenta, a jednynie przez programy z trzeciej ręki. Na windowsa jest na prawdę bardzo dużo dobrych programów, w tym także i darmowych, ale ja po prostu nie miałem siły ich nadzorować. Tak, nadzorowanie to chyba dobre słowo, bo winda nie ma tak dobrego systemu aktualizacji jak choćby gentoo (który w tej dziedzinie przoduje nawet wśród linuxów). Każdy program trzeba było aktualizować z osobna, a jak się ma ich powiedzmy 30-40, to przejrzenie stron projektów zajmuje sporo czasu.

Więc problemem nie jest sama konfigurowalność, ale sposób w jaki się ją osiąga.

PS. Napisałem to tylko tak dla sprostowania, bo zaczyna mnie z lekka denerwować mitologizacja linuxa, jaki to on wielki i wspaniały. Nie zawsze to jest prawda i w wielu dziedzinach Windows jest lepszy (lub inaczej, programy na windowsa są lepsze). Ale i tak używam linuxa, bo według mnie niczego lepszego nie wymyślono, a przynajmniej nie znam lepszej alternatywy :D

Pozdro


1. Nie da się tak ustawić windowsa jak programy w linuxie, nie tylko ze względu na otwartość kodu, lecz zastosowanie plików konfiguracyjnych, a nie zawiłych rejestrów
2. Windowsowego menedzera pakietów w ogóle bym nie sklasyfikował jako menedzer pakietów, raczej ich usuwacz:)
3. Windows jest różny od linuxa, nie można jednoznacznie powiedzieć windows fuj, linux cacy. Nikt tu nie chce mitologizować linuxa.
4. Programy są lepsze, ponieważ popatrz jakie środki finansowe ida na rozwój oprogramowania pod windowsem, a jakie pod linuxem (często nie ma tych środków :) )
5. Ostatnim zdaniem przyczysz całej wypowiedzi :)
_________________
#gentoo.pl Team - sekretarz
Back to top
View user's profile Send private message
axquan
Tux's lil' helper
Tux's lil' helper


Joined: 05 Nov 2003
Posts: 85

PostPosted: Wed Apr 28, 2004 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

sekretarz wrote:

1. Nie da się tak ustawić windowsa jak programy w linuxie, nie tylko ze względu na otwartość kodu, lecz zastosowanie plików konfiguracyjnych, a nie zawiłych rejestrów
2. Windowsowego menedzera pakietów w ogóle bym nie sklasyfikował jako menedzer pakietów, raczej ich usuwacz:)

Echhh, czy ja już pisałem, że nie chce wywoływać żadnych flejmów? nie? no to mówię :-)
To co napisałeś jest oczywiście prawdą, dogłębne zmiany w windowsie są bardzo trudne, czasami wręcz niemożliwe, ale nie zmienia to faktu, że jednak da się zmienić windowsa, czasami nie do poznania w wyglądzie i w zachowaniu (dawno nie używałem tego w windzie i zapomniało mi się jak nazywał się ten program/programy). Oczywiście nie można nagle pracować sobie wygodnie w windowsie pod konsolą, nie mniej zmiana konfiguracji jest możliwa.

sekretarz wrote:

3. Windows jest różny od linuxa, nie można jednoznacznie powiedzieć windows fuj, linux cacy. Nikt tu nie chce mitologizować linuxa.

Znowu masz rację, ale nie pełną :) Cały czas mitologizujemy linuxa wychwalając jego zalety, oczywiście większość użytkowników linuxa nie ma cech marketingowców i często gęsto mówi o jego wadach, ale w głebi duszy nadal uważamy, że linux jest najlepszy, a o niektórzych jego wadach po prostu nie myślimy, albo zwalamy to na brak pieniędzy, młode środowisko, brzydką pogode, cokolwiek.
sekretarz wrote:

4. Programy są lepsze, ponieważ popatrz jakie środki finansowe ida na rozwój oprogramowania pod windowsem, a jakie pod linuxem (często nie ma tych środków :) )

A pomyślełeś o otwartym oprogramowaniu pod windowsa? A o programach freeware? Tego naprawdę jest cała masa.
A to, że na programy z otwartym kodem idzie mała kasa jest w pewnym sensie winą samych twórców, bo oni chcą pracować dla dobra społeczeństwa bez względu na to, czy im za to płacą, czy nie. A jak sam ESR powiedział, to, że za swój program nie dostajesz pieniędzy nie zwalnia cię od tego, żebyś nie starał się go uczynić jak najlepszym.
sekretarz wrote:

5. Ostatnim zdaniem przyczysz całej wypowiedzi :)

Nie prawda :-p . Ja nigdzie nie napisałem, że windows jest do bani a linux jest the best, bardzo dużo osób ceni sobie cechy windowsa i chwała im za to, bo gdyby na świecie nie było windowsa byłoby strasznie nudno i nie było by gdzie programów z zamkniętnym kodem sprzedawać (wiem, że są taki pod linuxa, ale jak dużo osób je kupuje...)
Back to top
View user's profile Send private message
MelGarga
n00b
n00b


Joined: 27 Mar 2004
Posts: 7
Location: PL, Kraków

PostPosted: Thu Apr 29, 2004 12:40 am    Post subject: Reply with quote

Mysle, ze naprawde ciekawym spostrzezeniem jest to, ze Linuksa instaluje sie (wielu ludzi instaluje) by sobie utrudnic zycie. Cos w tym jest... Moze chodzi o zwykly, atawistyczny pociag do majsterkowania, eksperymentowania.
Nie bede oryginalny jesli powiem, ze sam cenie w Linuksie swego rodzaju "wolnosc".
Przed calkowitym pozbyciem sie Windows powstrzymuje mnie jeszcze pare rzeczy: 1) malo efektownych gier pod Linuksa (tak naprawde malo gram, ale nie lubie miec swiadomosci, ze cos jest dla mnie niedostepne ;-)), 2) nie do konca wspaniala kompatybilnosc z MS Office, 3) problemy z najnwoszym sprzetem (moje dlugie boje z S-ATA...).
A co do historii - najpierw byl chyba RedHat (prawdopodobnie cos kolo 7.0 ;)), potem chwilowo Debian, nastepnie naprzemiennie RH i Mandrake (lubie zmiany ;)). Uzywalem tez Auroksa. Teraz przyszedl czas na Gentoo. Na poczatku zainteresowala mnie "filozofia" instalacji programow itp., a potem okazalo sie, ze tylko Gentoo jestem wstanie zainstalowac na moim dysku S-ATA.
Pozdrawiam

P.S. Chcialbym sie tym postem przywitac z forumowiczami :)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum