Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
[SOLVED?][OpenRC]Zdychające usługi, bug czy feature?
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Thu Nov 14, 2013 7:43 pm    Post subject: [SOLVED?][OpenRC]Zdychające usługi, bug czy feature? Reply with quote

Miałem podobny cyrk w starym systemie, ale myślałem, ze ja coś popieprzyłem w skryptach startowych.
Teraz mam świeżutki system, postawiony w sobotę, skryptów startowych w /etc/init.d nie dotknąłem nawet palcem, wszystko domyślne.

Bezpośrednio po starcie wszystkie usługi mają prawidłowy status started.
Tymczasem po jakimś czasie ( godzina?), potrzebuję zrestartować np Mysql, i zaczyna się piekło durnowatych komunikatów w typie

Code:
/etc/init.d/mysql restart
udev-mount      | * You are attempting to run an openrc service on a
udev-mount      | * system which openrc did not boot.
sysfs           | * You are attempting to run an openrc service on audev-mount      | * You may be inside a chroot or you may have used

udev-mount      | * another initialization system to boot this system.
sysfs           | * system which openrc did not boot.
udev-mount      | * In this situation, you will get unpredictable results!
sysfs           | * You may be inside a chroot or you may have used
udev-mount      | * If you really want to do this, issue the following command:sysfs           | * another initialization system to boot this system.

sysfs           | * In this situation, you will get unpredictable results!
udev-mount      | * flock() failed: Interrupted system call
udev-mount      | * touch /run/openrc/softlevel
udev-mount      | * ERROR: udev-mount failed to start
sysfs           | * If you really want to do this, issue the following command:
sysfs           | * touch /run/openrc/softlevel
sysfs           | * ERROR: sysfs failed to start
udev            | * ERROR: cannot start udev as sysfs would not start
fsck            | * You are attempting to run an openrc service on a
fsck            | * system which openrc did not boot.
fsck            | * You may be inside a chroot or you may have used
fsck            | * another initialization system to boot this system.
fsck            | * In this situation, you will get unpredictable results!
fsck            | * If you really want to do this, issue the following command:
fsck            | * touch /run/openrc/softlevel
fsck            | * ERROR: fsck failed to start
mysql           | * ERROR: cannot start mysql as fsck would not start
localmount      | * ERROR: cannot start localmount as fsck would not start


Patrzę, a OpenRC twierdzi, że wszystkie usługi są zastopowane pomimo, że działają, i wstały prawidłowo.

Code:
rc-status default
Runlevel: default
 dbus                                                              [  stopped  ]
 apparmor                                                          [  stopped  ]
 mysql                                                             [  stopped  ]
 dovecot                                                           [  stopped  ]
 bluetooth                                                         [  stopped  ]
 named                                                             [  stopped  ]
 netmount                                                          [  stopped  ]
 clamd                                                             [  stopped  ]
 cupsd                                                             [  stopped  ]
 gpm                                                               [  stopped  ]
 postfix                                                           [  stopped  ]
 vixie-cron                                                        [  stopped  ]
 vnstatd                                                           [  stopped  ]
 xdm                                                               [  stopped  ]
 local                                                             [  stopped  ]


Dotyczy to wszystkich poziomów: sysinit, boot i default.
Dość to wkurzające, jak wtedy trzeba podnieść jakąś wyłączoną usługę, bądź coś zrestartować.
jak to naprawić?

Wersje:
Code:
 ~> qlist -UqCv openrc udev
sys-apps/openrc-0.11.8 elibc_glibc kernel_linux ncurses pam unicode
sys-fs/eudev-1.1 gudev hwdb keymap kmod modutils openrc
sys-fs/udev-init-scripts-26
virtual/udev-200 gudev hwdb keymap kmod


W logach ani słowa o jakiejś katastrofie, która nagle zmienia pamięć OpenRC, albo ja nie wiem, czego szukać.
Wszelkie pomysły (z wyjątkiem zmiany na systemd :evil: ) mile widziane. :?:

Edit:
Okazało się, że stabilna wersja OpenRC-11.8 ma chyba jakiś błąd.
Code:
qlist openrc -UqCv
sys-apps/openrc-0.12.4 elibc_glibc kernel_linux ncurses netifrc pam tools unicode

EDIT 2:
OpenRC-12.4 wywala się tak samo, 4 godziny wszystko ok, i nagle boooom.
Pozdro
8)


Last edited by Jacekalex on Mon Nov 25, 2013 2:04 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Fri Nov 15, 2013 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

Wyglada tak, jakby tracil /run/openrc, spawdz co masz w /run/openrc/softlevel

To wlasnie tam trzymane sa statusy uslug itp.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Fri Nov 15, 2013 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

Cała zawartość /run/openrc/ z momentu, kiedy działa:
http://wklej.dug.net.pl/4681

Obecnie:
Code:
cat  /run/openrc/softlevel
default

Jak zdechnie, to zrobię porównanie, tylko kłopot polega na tym że pojęcia nie mam, kiedy zdechnie.

Jest jakaś opcja debugowania, żeby w rc.log lądowały wszystkie wydarzenia, a nie tylko start i stop systemu?

Bo największy problem polega na tym że w logu o żadnych podobnych kłopotach ani śladu, albo po prostu nie wiem, czego szukać.
Ten cyrk się zaczął mniej więcej w czasie, kiedy w OpenRC pojawił się support do cgroup.
Wtedy się tym nie zająłem, bo miałem kilka własnych skryptów startowych, i myślałem, ze coś mieszają.
Ale teraz mam czysty system, jedynie apparmor jest z overlaya hardened-development, ale przed jego zainstalowaniem problem też występował.
Poza tym skryptów startowych nie tknąłem choćby palcem.

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 7:49 am    Post subject: Reply with quote

Ciekawostka.....
To nie OpeRC jest winne, praktycznie przed moim nosem zresetował się cały katalog /run. w taki sposób, że był pusty, po czym po chwili udev założył tam folder mount.

Zniknęły wszystkie pidy i sockety z /run.
Na poprzednim systemie tego nie zauważyłem, bo trzymałem osobny /var/run (też tmpfs), i tam siedziała większość usług.
W nowym /var/run jest dowiązaniem do /run, i nagle ni z gruszki, niz pietruszki, zniknął dostęp do mysqld.sock, clamd.sock, praktycznie wszystko, co tam się komunikowało.


Co ciekawe, to raczej nie jest wina kernela, który kasuje tmpfsy, bo mam w tmpfs /tmp i /var/tmp, tam wszystko jest na swoim miejscu, testowy postfix ma na tmpfs w /var/spool/postfix, i nie zgubił ani jednego pliku.
Także z pośród kilku folderów tmpfs problem jest tylko w /run, i jest to jedyny folder tmpfs, który jest tworzony przez /lib64/rc/sh/init.sh.
Foldery ustawione w /etc/fstab zachowują się normalnie, nic z nich nie znika bez powodu.

Problem na starym systemie wynikł w okolicach dodania do OpeRC obsługi cgroup, i w portage udeva-200, wiem, ze na nim po raz pierwszy zauważyłem ten problem.

Miałem kilka innych cyrków z udevem, dlatego wyprowadziłem się na eudev, ten działa bez żadnych widocznych problemów.
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Wrzuc na kernel grsecurity i wlacz audit mountow, to bedzie wiadomo kiedy i jaki proces zamontowal /run

Code:
Nov 02 14:15:07 [kernel] [   11.497061] grsec: mount of tmpfs to /run by /bin/mount[mount:213] uid/euid:0/0 gid/egid:0/0, parent /lib64/rc/sh/init.sh[init.sh:201] uid/euid:0/0 gid/egid:0/0


Jak juz to bedziesz mial i jezeli powod nie bedzie jasny, wtedy z tymi informacjami zrob bug report na openrc
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 7:57 pm    Post subject: Reply with quote

Grseca mam cały czas, ale Audyt montowania wyłączony.
Myślę, że to nie OpenRC, tylko udev coś szaleje, i chyba ma to coś wspólnego być może ze sprzętem.

Dzisiaj cały czas z nosem przy kompie, ale dałem udeadm monitor na terminalu, jak OpeRC działało.
Po godzinie patrzę, OpenRC zdechło, na monitorze udeva czysto.

A teraz patrzę, udev melduje, ze ster do dekodera mpeg w tunerze zawołał kilka razy o firmware, przez tyle godzin nic ważnego, wyłączyłem, i z ciekawości rc-status.
I co? usługi na swoim miejscu?
Zastanawiam się, jakim cudem, ale muszę przyznać, ze już sobie obejrzałem, jak się podnosi i restartuje różne usługi, :)
i 2/3 systemu zamiaruję wywalić na daemon-toolsa, ten jest "gniotsa nie łamiotsa". :D

Zrobione, zobaczymy, czy się czegoś ciekawego dowiem:
Code:
sysctl -w kernel.grsecurity.audit_mount=1
kernel.grsecurity.audit_mount = 1


Myślę, że po zamieszaniu z łączeniem udeva z systemd tyle się namieszało, że jeszcze nie jeden cyrk zobaczymy. :D

Zupełnie np nie czaję, po jaki ch w OpeRC i Systemd cgroup, który można równie dobrze załatwić takim skryptem.
U mnie powstał, jak cgconfig nie chciał własnego konfigu czytać, i nie zamienię go na nic innego.
Bash, echo, mkdir, chown i chmod przynajmniej zawsze działają jednakowo. ;)

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 8:36 pm    Post subject: Reply with quote

Juz kiedys z Williamem ktory wrzucil w openrc cgroups rozmawialem o tym i wyszlo, ze to glownie by trackowac childy ktore sie detachuja od parenta i to troche ma sens.

co do udeva, dawno temu przeszedlem na mdev(-like-a-boss) i nie mam zadnego, absolutnie najmniejszego problemu, ale moje DE to openbox+tint + gazylion terminali.
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Sat Nov 16, 2013 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ja natomiast wiem z autopsji, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, i nawet,
jak coś jest zrobione dla mojego dobra, to mnie mocno wkurza, jeśli komplikuje sprawę.

Właśnie dlatego developerzy *buntu "zdecydowali" za mnie, że jednak lepsze i łatwiejsze jest Gentoo. :D

Mam od zawsze Gnome-2 i pierdylion rożnych usług sieciowych i programów do testowania.
Przy okazji emigracji Xorg => Wayland chyba będę się musiał przeprosić z KDE albo RazorQT,
ale to bezpośrednio wina Devów Gnome, i tego czegoś, co zrobili z biblioteki Gtk. :twisted:

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Jacekalex
Guru
Guru


Joined: 17 Sep 2009
Posts: 553

PostPosted: Mon Nov 25, 2013 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Nie wiem, czy się OpenRC przestraszyło, że jakby co, to naskrobię własnego inita odpalającego supervice (daemon-tools). :D

Tak z ciekawości zacząłem się zastanawiać, jak mogłoby to wyglądać, i najwyraźniej do OpenRC dotarło, że nie żartuję, bo od dwóch dni jest ok. :)
Co ciekawe, problem zniknął na OpeRC-0.12.4 po włączeniu rc_paralell="YES",
co jest tym dziwniejsze, że często to ustawienie wcześniej powodowało różne kłopoty.

Logowanie z Grsec nie pokazało żadnej podejrzanej akcji wobec folderu /run.

Kolejna sytuacja, która pokazuje, że "bywają takie rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się największym filozofom". ;)

Pozdro
8)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum