Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
nie działa glxgears "błędna instrukcja", nouveau
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
spinerr
n00b
n00b


Joined: 16 Jun 2010
Posts: 43

PostPosted: Sun Aug 28, 2011 8:34 pm    Post subject: nie działa glxgears "błędna instrukcja", nouveau Reply with quote

Witam,

Postanowiłem wypróbować otwarty sterownik nouveau do grafiki (palit?) Nvidia fx5200, ponieważ wiele dobrego się o nim naczytałem w internecie :). Po konfiguracji X odpaliły, ale w porównaniu do sterowników nvidii:

-nie działa glxgears wyświetla tylko coś takiego: "Running synchronized to the vertical refresh. The framerate should be approximately the same as the monitor refresh rate.", a pod tym: "Błędna instrukcja". glxinfo podaje że "direct rendering: yes"

Poniższe może mieć związek z tym problemem:
-nie da się w ogóle panować nad rozdzielczością i częstotliwością odświeżania, samo sobie ustawia 1024x768 już podczas startu i nie da się tego zmienić, obojętnie co podam w xorgu w linijce Modes, czy Option "PreferredMode" będzie to totalnie ignorowane, w narzędziu "Ekran" z xfce4 mam tylko niższe rozdzielczości 1024x768, 800x600, itd. ( i działa), ale nie da się dać powyżej 1024x768 i tylko 60 Hz (monitor wyciąga bez problemu 120Hz, 60Hz to o wiele za mało do normalnej pracy).
-w logach pojawia się w kółko *ERROR* Raw EDID: i pod tym jakby zawartość w hex jakiegoś wsadu (DDC monitora?)

Czy warto z tym walczyć czy mam sobie odpuścić, wrócić do sterowników zamkniętych i spróbować np. za pół roku :? ?
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Sun Aug 28, 2011 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Generalnie nouveau to porazka, niby otwarte i wspiera KMS ale zarowno wydajnosc jest fatalna jak i zarzadzanie energia kuleje (strasznie sie gpu grzeje). Co jakis czas testuje i nie widze najmniejszego sensu uzywania tego.
Back to top
View user's profile Send private message
lazy_bum
l33t
l33t


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 691

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

[pstryczek w nos SlashBeasta] Generalnie nouveau jest świetne, otwarte i wspiera KMS, a dodatkowo można pograć i włączyć efekty pulpitu.

A poważniej… Starsze karty są gorzej wspierane niż nowe. Ja się przesiadłem na nouveau kilka m‑cy temu i nie mam żadnych problemów — za to miałem jakieś z blobem NVidia, stąd cała zabawa. Gry działają, efekty pulpitu działają, zarządzanie energią mnie nie ani grzeje ani ziębi, bo karta chłodzona pasywnie. Ja nie myślę nawet o powrocie do bloba.
_________________
roslin uberlay | grubelek
Back to top
View user's profile Send private message
joi_
Apprentice
Apprentice


Joined: 28 Mar 2005
Posts: 171

PostPosted: Mon Aug 29, 2011 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

FX5200 należy do generacji NV30 i niestety sterownik 3d dla niej jest w kiepskim stanie i na dodatek od dłuższego czasu nie ma maintainera. Możesz zgłosić błąd, ale nie ma co liczyć na jego rozwiązanie... Ale poczytaj jeszcze http://nouveau.freedesktop.org/wiki/TroubleShooting i upewnij się że problem nie jest po stronie Twojego systemu.

Pozostałe 2 problemy nie mają związku z pierwszym - monitor z jakiegoś powodu zwraca śmiecie w swoim opisie (EDID) i sterownik nie wiedząc co robić zakłada że natywną i najwyższą rozdzielczością jest 1024x768. Jeżeli masz możliwość podłączenia monitora innym typem kabla (np dvi zamiast vga) - spróbuj, czasami pomaga. Niezależnie od tego poczytaj http://nouveau.freedesktop.org/wiki/Bugs i zgłoś buga według instrukcji - ktoś może będzie miał pomysł jak rozwiązać problem.


Natomiast jeżeli chodzi o wydajność i zarządzanie energią, to niedługo powinno się coś w tych tematach zmienić (ale tylko dla kart nv50+).
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Instalacja i sprzęt All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum