Gentoo Forums
Gentoo Forums
Gentoo Forums
Quick Search: in
zdalny dostep ssh do komputera w LAN
View unanswered posts
View posts from last 24 hours
View posts from last 7 days

 
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW
View previous topic :: View next topic  
Author Message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Sun Dec 05, 2010 11:20 pm    Post subject: zdalny dostep ssh do komputera w LAN Reply with quote

Witam, chcialbym uzyskac dostep do swojego komputera w sieci LAN z uczelnianego komputera za pomoca ssh; i bede potrzebowal uruchomic program z GUI czyli dodatkowo obsluga X11 forwarding; Nie wiem ile komputerow w mojej sieci korzysta z tego samego zewnetrzego IP. Zreszta to nawet nieistotne.
Cala rzecz rozchodzi sie o to zeby router wiedzial gdzie dalej przeslac sesje ssh jaka do niego trafia. I teraz moje zapytanie - czy jest jakis sposob oprocz przekierowania uslugi portu 22 [ssh] na moj host w sieci LAN [ co z pewnoscia bedzie niemozliwe] abym mogl sie zalogowac na swoj komputer z zewnatrz :?:
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Mon Dec 06, 2010 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Mozliwosc #1: Przekieruj sobie jakis port na routerze, dowolny i ustaw na nim sshd.
Mozliwosc #2: Uzyj jakiegos serwera ssh 'po drodze' i uzyj go do forwardowania portow swojego ssh za lanem (opcja -L lub -R, nie pamietam teraz.)
Mozliwosc #3: Skonfiguruj sobie IPv6.
Mozliwosc #4: VPN
Back to top
View user's profile Send private message
gentoousr
n00b
n00b


Joined: 04 Nov 2007
Posts: 26

PostPosted: Mon Dec 06, 2010 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

ale zeby przekierowac uslue ssh w sieci LAN na mojego hosta musialbym o to poprosic administratora mojej sieci LAN a watpie zeby sie zgodzil :/
a z routerem to samo bo przeciez pakiety zewn. na port 22 nie dochodza do mojego routera nawet jakby dochodzily to bym nie mial problemu;
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Mon Dec 06, 2010 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Nie wiem jak sa skonfigurowane komputery na tej uczelni - musialbys sprawdzic. Ja widze 3 mozliwosci:

1) Jest IPv6 i nie masz sie czym martwic
2) Mozesz pozyskac adres IPv6 i odpalic na kompie tunel
3) Pkt 2 nie da sie wykonac ze wzgledu na wprowadzone przez administratora restrykcje

Anyway dzialalo by to tak, ze ze na kompie w domu uruchamiasz taki tunel i z uczelni laczysz sie przez IPv6, tak jak pisal SlashBeast.
Jedynie pkt.3 moze byc przeszkoda.

http://belliash.eu.org/component/content/article/1-wpisy/31-ipv6-na-swieta
Tutaj dowiesz sie jak i gdzie szybko pozyskac tunel IPv6. Dodam, ze w HE mozesz zalozyc az 5 takich tuneli.
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:02 am    Post subject: Reply with quote

Dolaczam sie do tematu, czy jest mozliwosc obejscia tego problemu w nastepujacy sposob:

1) Posiadam dostep do zdalnego serwera SSH na uczelni.
2) Komputer X znajduje sie w sieci, gdzie port 22 nie jest przekierowany na niego i nie ma mozliwosci takiej, aby przekierowac zaden port na maszynke X.
3) Maszynka X znajduje sie w innej sieci niz uczelnia z innym publicznym IP.
4) Moge maszynka X, zalogowac sie na uczelnie (SSH).

Pytanie moje brzmi, czy wykorzystujac jakas aplikacje moge zalogowac sie do maszynki X - poprzez wykorzystanie np. screena (zakladajac ze komputer X bedzie tam zalogowany - na screena uczelni)? Tak, aby z SSH uczelni dostac sie do swojego komputera X, jednak z tym warunkiem 2.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:33 am    Post subject: Reply with quote

soban_ wrote:
Pytanie moje brzmi, czy wykorzystujac jakas aplikacje moge zalogowac sie do maszynki X - poprzez wykorzystanie np. screena (zakladajac ze komputer X bedzie tam zalogowany - na screena uczelni)? Tak, aby z SSH uczelni dostac sie do swojego komputera X, jednak z tym warunkiem 2.


A to znaczy ze jak sie polacze z jakims serwerem SSH, to nie tylko ja moge przegladac zasoby serwera, ale serwer moze tez przegladac zasoby mojego kompa? Genialne... Ide to kurna opatentowac! :lol:
Poczytaj troche o architekturze oprogramowania klient-serwer bo noz sie w kieszeni otwiera...
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Nie o to mi chodzilo, czy strumien mozna jakos przekierowac tego co sie dzieje w trybie tekstowym na screenie - tak aby wykonywal to u mnie na komputerze X. Nie chodzi mi o bezposierednie zalogowanie sie na maszyne (:
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
SlashBeast
Retired Dev
Retired Dev


Joined: 23 May 2006
Posts: 2922

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Mozliwosc #2: Jak masz serwer SSH gdzie i Ty z domu i z uczelni mozesz sie laczyc, uzyj ssh port forwarding i z domu polacz sie do serwera tworzac polaczenie zwrotne, wtedy laczysz sie z uczelni na ten wskazany serwer i ssh twojuser@localhost -p port-ktory-sobie-wybrales. Robilem tak wielokrotnie naprawiajac komus komputer kiedy i ja i on bylismy za natem, ipv6 nie bylo opcja.
Back to top
View user's profile Send private message
Belliash
Advocate
Advocate


Joined: 24 Nov 2004
Posts: 2503
Location: Wroclaw, Poland

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:39 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Mozliwosc #2: Jak masz serwer SSH gdzie i Ty z domu i z uczelni mozesz sie laczyc, uzyj ssh port forwarding i z domu polacz sie do serwera tworzac polaczenie zwrotne, wtedy laczysz sie z uczelni na ten wskazany serwer i ssh twojuser@localhost -p port-ktory-sobie-wybrales. Robilem tak wielokrotnie naprawiajac komus komputer kiedy i ja i on bylismy za natem, ipv6 nie bylo opcja.


I myslisz ze serwer uczelniany na to zezwoli? :)
Juz predzej VPN.. chocby takie pierwsze lepsze hamachi, bo jest tez na linuksa.
_________________
Asio Software Technologies
Belliash IT Weblog
Back to top
View user's profile Send private message
soban_
l33t
l33t


Joined: 27 Aug 2008
Posts: 668
Location: /home/soban

PostPosted: Wed Dec 08, 2010 11:42 am    Post subject: Reply with quote

SlashBeast wrote:
Mozliwosc #2: Jak masz serwer SSH gdzie i Ty z domu i z uczelni mozesz sie laczyc, uzyj ssh port forwarding i z domu polacz sie do serwera tworzac polaczenie zwrotne, wtedy laczysz sie z uczelni na ten wskazany serwer i ssh twojuser@localhost -p port-ktory-sobie-wybrales. Robilem tak wielokrotnie naprawiajac komus komputer kiedy i ja i on bylismy za natem, ipv6 nie bylo opcja.

Dziekuje, to chyba jest rozwiazanie problemu.
_________________
gg: 525600
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Reply to topic    Gentoo Forums Forum Index Polskie forum (Polish) Polish OTW All times are GMT
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum